Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři
vesele_pleny
23. zář 2014

Rady a tipy při používání látkových plen

Když jsem čekala své první miminko, nějak tak jsem ani neuvažovala, že bych používala jiné plínky než látkové. Jaké jsou ale dnes možnosti, jsem vůbec nevěděla. Díky mému okolí a hlavně manželovi, kteří mě podporovali, jsem se vrhla na studium látkování a šla mi hlava kolem  Toho dneska je. Co vybrat? Pomohla mi kamarádka, která látkovala a pak holky na eMiminu v sekci Nové látkující maminky sem Děkuji!

A teď ty rady a tipy:
1.Nenech se vystrašit starší generací, která používala látkové plenky před dvaceti lety (maminky, babičky) ani kamarádkami, které používají jednorázovky, ty toho o látkovkách moc neví. Navíc spousta z nich tvrdí, jak je to strašné práce, možná i proto, aby si samy před sebou obhájily, že se jim do toho nechce...Budou vám tvrdit:

„Není to vůbec levnější než jednorázovky“ To hodně záleží na tom, jaké plenky chceš používat. Pokud budeš používat bavlněné čtverce a k tomu svrchní kalhotky, cena výbavy se pohybuje i okolo 3 tisíc. Pokud to budeš mít z druhé ruky, může to být i levnější. Moderní kalhotkové plenky vyjdou samozřejmě dráž. Zde se výbava pohybuje i přes deset tisíc. Pořád se dá ale použít na druhé dítě nebo prodat. Kalhotkové plenky po jednom dítěti se na Bazárku dají prodat i za více než polovinu původní ceny.

„Navíc to praní je taky strašně drahé“ Není  Já peru na 60 na EKO program a za půl roku jsem za praní dala tak cca 1000 Kč (i s pracím práškem). Propočítávala jsem to podle spotřeby vody a energie uvedené v návodu k pračce.

„Mně by se teda ruce v hovínkách máchat nechtěly“Ze začátku, když miminko kaká vaječinu, se tomu člověk neubrání. Později, když přejde na příkrmy, ale spolehlivě zafunguje separační plenka a všechna hovínka i s ní splachuji do záchodu a nemusím se jich vůbec dotknout. Navíc, když dítě později mimčo chodí na nočník, člověk stejně s hovínkama do kontaktu přijde..

.„Toho času, co zabere péče o látkovky, raději věnuju mimču“ Já peru každé dva až tři dny. Nandání pračky trvá chvilku. Věšení trvá tak dvacet minut. Sbírání a skládání asi tak stejně. Nežehlím. Nějaký čas to zabere určitě, ale rozhodně to není tak hrozné. Teď v létě si to užívám. Hlavně sbírání provoněných plínek. Dcerka už je větší a tak věší a sbírá se mnou

.„Budeš muset hrozně často přebalovat“ Je pravda, že miminko v látkových plínkách se musí přebalovat častěji, než v jednorázových plínkách. Já svoji malou přebaluji přes den i každou hodinu nebo dvě. Když byla úplně miminko, přebalovala jsem asi po třech hodinách. Někomu to může vadit, já to naopak vnímám jako výhodu. Miminko není dlouho v kontaktu s močí. Tím, že cítí mokro, se ozve a já ho můžu přebalit. Tady to mi připadá jen jako relativní výhoda jednorázových plínek. Miminko je sice v „realitvním suchu“, nicméně ta rozkládající se moč přeměněná na gel je pořád v kontaktu s jeho pokožkou a může ji dráždit. Ale to je jen můj názor.

2. Nenakupuj dopředu celou výbavu. Každému vyhovuje něco jiného a případný neúspěch předem pořízené výbavy by tě mohl zbytečně odradit. Já doporučuji do začátku pořídit si bavlněné čtverce a svrchní kalhotky a třeba jednu kalhotovou plínku a jednu vše v jednom. Až se mimčo narodí, uvidíš, co jemu a tobě bude vyhovovat a to pak můžeš dokupovat. Co ti nebude vyhovovat, dá se celkem výhodně prodat v některém z bazárků (Modrý koník, Mimibazar, Bazoš…)
(Ikdyž jsou výjimky, třeba plenky Anavy (hlavně jejich kalhotkové) vyhovují skoro všem miminkům. Navíc jsou tak oblíbené, že kdyby náhodou nesedly, tak vám na bazárcích určitě dlouho nepobudou. Tam bych se asi nebála ani větší investice...🙂

3.Nekupuj nové levné plenky. Většinou jsou to šunty, které protékají, miminku nesedí, někde tlačí, brzy se trhají, či jinak odchází. Levně svrchní kalhotky za např. 70 Kč (Gmini…) jsou pak igelitové, takže se v nich miminko paří. To je další z důvodů, proč mnoho maminek s látkováním končí, a je to škoda. Já rozhodně doporučuji firmy, které se zabývají skoro jen výhradně výrobou plenek. Ty jsou dražší, ale kvalitnější a vydrží i na další děti (např. Imse Vimse, Tots Bots, Anavy, Haipa Daipa, Popolini, Baby Lucy atd.). O značkách je možná dobré se poradit s někým, kdo s tím má zkušenosti. Další značka, o které moc maminek dobře nemluví jsou plenky Sketch - jsou levné, což svádí k nákupu, ale většinou dobře nesedí, tlačí a protékají. 

4.Co se týče skladování a praní: Každá maminka ti asi řekne něco jiného. Já plenky skladuji v kýbli s víkem v koupelně. Ty počurané tam dávám rovnou. Ty pokakané opláchnu vodou a potřu žlučovým mýdlem a hodím je tam taky. Kýbl smrdí, jen když se otevře víku. Když je plný, peru na 60 a věším.

5.Cestování a noc: Mnoho maminek, které látkují, dávají na cesty jednorázovky. Já mám dobré zkušenosti s látkovkami, takže používám ty. Nejvíc se mě osvědčily jednovelikostní kalhotkové plenky Anavy. Hodně nasáknou, hezky drží. Malá v nich vydrží bez probuzení celou noc. Stejně tak cestování (to vydrží i 3 hodiny). Na víkendy s sebou beru pytel na plenky z PULu a látkové plenky. Je to taška navíc, ale když jedeme autem, už nás to nevytrhne. Navíc jsem asi škrt, ale nechce se mi utrácet za jednorázovky, když látkovou výbavu už mám nakoupenou  Když jedeme s batohem vlakem pak kvůli úspoře místa jednorázovkami nepohrdnu. Stejně tak jsem za ně byla vděčná na táboře, kde pořád pršelo, a tak se plínky nedaly prát s sušit.

6.Opruzování. Neříkám, že je to jen látkovkami, ale mám to štěstí, že se mi malá neopruzuje. Po přebalení ji otřu ubrouskem s přírodním olejem Medvídek a už ji ničím nemažu. Zvláště v těchto vedrech jsem látkové plínky ocenila.¨

7.Pokud si plenky pořídíš a nepůjde to, zkus se, než to vzdáš někde poradit. Možná je to jen nějaká drobnost, která půjde lehce napravit. Navíc i podpora je důležitá. Někdy se ale stane, že přes veškerou snahu miminku látkové plenky nevyhovují, a pak se nedá nic dělat a je potřeba to respektovat.

8.Neboj se, že budeš za exota. Je pravda, že látkové plenky se dnes už moc často nepoužívají. I když maminek, co je používají, přibývá. Nikdy jsem se nesetkala s tím, že by na mě někdo divně koukal. Lidé spíš koukají se zájmem a často se ptají a pak udiveně konstatují, že vůbec nevěděli, že něco takové existuje.
Moderní látkové plenky mají spoustu barev a vzorů, a tak se můžou stát i zajímavým módním doplňkem. To pak lidé často obdivují.
Přeji všem hodně úspěchů v látkování. Spokojená miminka, maminky i tatínky.  
 (děkuji uživatelce filipatereza za dovolení ke zveřejnění na našich stránkách...)

Začni psát komentář...

Odešli