Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

  Autor Liška ryšavá

  Začalo období chřipek a mnoho nemocnic vyhlásilo zákaz návštěv. Toto preventivní opatření z části pomůže, aby hospitalizované pacienty nenakazil někdo zvenčí. Nicméně, zákaz návštěv není zárukou, že se člověk v nemocnici nenakazí například od jiných pacientů nebo od personálu.
  Se zákazem návštěv často přichází i vymizení lidskosti a empatie vůči hospitalizovaným, kteří by měli mít zvláštní přístup.

  V první řadě to jsou děti. Zejména malé děti nechápou, co je to zákaz návštěv, a proč je maminka nebo tatínek, kteří s ním dosud stále byli, najednou pryč. Celá léčba je pak náročnější, protože psychická pohoda i spolupráce je důležitá proto, aby se dítě uzdravilo. U malých miminek navíc hormon kortizol, který se uvolňuje při větším stresu, může a způsobit pozdější problémy s chováním či zvládáním dalších stresových situací. Odloučení kojence od matky velmi často nenávratně uškodí i kojení.

  Druhou skupinou jsou umírající lidé, kterým je v době epidemie upřen kontakt s nejbližšími. Ptáme se pak sami sebe, nakolik je důležitý zákaz návštěv v porovnání s tím být nablízku umírajícím rodičům či prarodičům.

  Zákaz návštěv vyhlašuje samotná nemocnice, ne OHS. Jsou ale i vyšší zákony a nařízení, které jsou vyhlášce nemocnice nadřazené. Jedním z nich je právo dítěte na nepřetržitou přítomnost zákonného zástupce (Paragraf 28, zákon o zdravotních službách). Což znamená, že dítě má právo na vaši přítomnost i v době epidemie, i v noci, i v případě, že není lůžko (sedět na židli můžete vždy).

  Druhým zákonem, o který se můžete opřít zejména v případě umírajících bližních, jsou přímo Práva pacienta, která jsou také zakotvena v §28 zákona o zdravotních službách, kde je doslova napsáno: Pacient má nárok „na přítomnost osoby blízké nebo osoby určené pacientem, a to v souladu s jinými právními předpisy a vnitřním řádem, a nenaruší-li přítomnost těchto osob poskytnutí zdravotních služeb.“

  Jak ale ochránit zdraví hospitalizovaných pacientů? Pravda je taková, že plná ochrana nebude nikdy možná, protože v nemocnicích pracují a hospitalizují lidi a ti mohou být potencionálně infekční. Potencionální ochrana je jistě dobrá věc, ale neměla by být na úkor izolace dítěte nebo umírajících.

  Můžete ale v době chřipkové epidemie udělat preventivní opatření, která pomohou nejen vám a vašemu dítěti, ale i ostatním.

  Například:

  1. Pokud jste hospitalizovaní spolu s dítětem, omezte na minimum pobyt v rizikovém prostření – MHD, obchody, čekárny u obvodního lékaře, apod. Pokud některá místa potřebujete „vyřídit“, poproste o pomoc blízké a přátelé.

  2. Myjte si často ruce. Pokud to na daném místě není možné, použijte desinfekční gel na ruce na alkoholové bázi

  3. Jako prevence před vypuknutím nemoci, i jako léčba při bolesti v krku, je velmi účinné kloktání horké slané vody.

  4. V rizikovém prostředí se nedotýkejte obličeje a očí, snížíte tak riziko prostřednictvím rukou z kontaminovaných předmětů.

  #nevyhodinas #rodicneninavsteva

  https://verajedlickova.cz/2018/02/20/zakaz-navs...

  https://www.pediatriepropraxi.cz/pdfs/ped/2010/...

  https://www.ombudsmanprozdravi.cz/prava-pacient...

  https://www.facebook.com/pg/Podpoříte-mne-v-osv...

  http://prirozenekojeni.blogspot.com/2017/11/kdy...

  Mozna je to nemocnice od nemocnice, ale doprovod nezletileho pacienta neni navsteva. Maminka tam s ditetem porad je. A nejblizsi rodina (tatinek, sourozenci) smi taky, i kdyz tam nemuzou byt ubytovani. Zakaz navstev znamena jen, ze tam nesmi kamaradi, teticky, novinari delajici interview apod. (Minimalne v Motole.)

  4. únor 2020

  @amenophus konkrétní zkušenost z liberecké nemocnice (pobyt dospělého) : v těhotenství jsem skončila v nemocnici, nevěděli, co se mnou, hrozila operace (takže psychika na bodu mrazu). Ale bohužel zákaz návštěv a nikdo tam za mnou nemohl, takže masakr přes 14 dní jsem neměla kontakt s nikým jiným než personálem nemocnice a spolubydlící. Na mé argumenty, že uklízečky a sestry jsou víc nemocné, než kde kód v mém okolí nebyl vůbec brán zřetel. Bohužel...

  4. únor 2020

  @bekinka aha, tak s dospelymi se tolik nemazlej. Ja jen poukazovala na tu osobni zkusenost z Motola z detskeho, kde mi opakovane zduraznovali ze ja jsem maminka, ja nejsem navsteva. Takze dite bez matky nezustane (a zadne ty problemy s kojenim a kortizolem se tudiz nekonaji). U dospeleho, byt tehotneho, jsou holt asi drsnejsi.

  4. únor 2020

  @amenophus to bude spíš oddělení od oddělení. Protože zrovna Motol má hodně velký problém už jen s přítomností té maminky s dítětem. Bohužel těch zkušenosti je víc než dost.
  Samozřejmě je dobře pokud to na některém oddělení funguje takto. Ale v drtivé většině je to právě naopak.

  4. únor 2020

  @zizlikova1987 My v Motole na dětském prošli hned 3 oddělení a všude bylo vyvěšené stejné oparagrafované lejstro vysvětlující rozdíl mezi návštěvou a doprovodem a rozdíl v pravomocech doprovodu dítěte mladšího a staršího 6 let. Dítě mladší 6 let, pokud není zrovna na sále, ARO a v některých případech na JIP, nemůže zůstat samo. Pokud by matka byla nemocná, může se s dítětem hospitalizovat někdo jiný (s námi na pokoji byl s holčičkou hospitalizován dědeček). V tom lejstru také přímo psali, že zákaz návštěv se nevztahuje na doprovod dítěte mladšího 6 let. Pokud vás vyhodili od vašeho miminka kvůli zákazu návštěv, přestože jste sama infekční nebyla, bylo to personální pochybení, systémově je tohle, aspoň v tom Motole, ošetřeno.

  4. únor 2020

  Rodič není návštěva. Není možné mu zakázat přístup ta dítětem

  5. únor 2020

  Nesouhlasím. Dítě má u sebe rodiče jako doprovod a toho nikdo ani při zákazu návštěv nevyhodí..... Když bylo dceři 6 měsíců, ležela jsem s ní v Motole a měla na pokoji ještě jednu paní s miminkem po operaci a přišel za nimi na návštěvu tatínek, který měl angínu, ale chtěl malou po operaci vidět. Z toho jsem fakt byla nadšená. Bohužel nemůžeme předpokládát, že všichni jsou natolik slušní, že s chřipkou nepolezou do nemocnice.

  5. únor 2020

  Opravdu jsou nemocnice, kde toto automaticky dodržují. Před několika lety jsem byla s dcerou hospitalizována na dětském oddělení českolipské nemocnice při chřipkové epidemii a normálně k nám pouštěli tatínka na krátkou návštěvu, jen prosili, ať to není příliš dlouho. A k větším dětem, které byly v nemocnici samy, mohli rodiče také.
  @not_blond Ale tohle se může stát i mimo chřipkovou epidemii, někteří lidé jsou prostě pitomci.

  10. únor 2020