Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

  Často tu jsou dotazy ohledně ne/ placení UTZ v 21tt. Zde přehledně sepsano.
  Autor Petra Landa, spolek JUNO MONETA

  PLACENÍ ZA ULTRAZVUK VE 20- 21 tt.

  Ani v roce 2020 není změna toho rázu, že tento ultrazvuk platíte. Je zde ale potřeba bedlivě sledovat, jaký kod toho ultrazvuku lékař napsal na žádanku, nebo na jaký kod dělá on/ona sám/sama ultrazvuk!

  Pojišťovny proplácejí ultrazvuk ve 21. tt a to ten s číslem 63411- což je diagnostika plodu.
  Co zkoumá ultrazvuk zdarma s kodem 63411?
  Je speciálním screeningovým vyšetřením k záchytu patologií v 18. - 20. týdnu těhotenství. OBSAH výkonu: Uložení pacientky na vyšetřovací lůžko, nanesení kontrastního gelu na příslušnou oblast břicha. Vlastní výkon spočívá v systematickém vyšetření UZ sondou konvexní či lineární 3,5 - 5 MHz v několika rovinách. Zaměření na a/ zjištění počtu plodů b/ vitalita c/ biometrie plodu - stanovení délky těhotenství d/ genetické vyšetření - hodnocení nepřímých známek malformace plodu - retardace růstu plodu - neproporcionalita části plodu - změna množství plodové vody - změny placenty - přímé zjišťování VVV a jiných onemocnění jednotlivých systémů - VVV hlavičky, CNS a rozštěpové vady páteře - Tumory a cysty. Útvary v oblasti krku a trupu plodu - VVV srdce a velkých tepen, tepová frekvence a vent. Poruchy rytmu - Gastrointestinální trakt - Urogenitální trakt - Tvarové odchylky plodu, defekty břišní stěny, omphalocoele, gastroschizis - Základní hodnocení končetin.

  Co je ultrazvuk, za který se platí s kodem 63415?
  Superkonziliární utz, kód 63415, primárně určený k tomu, aby navazoval na suspektní nález toho 63411, pak je indikovaný, na žádanku a taky hrazený pojišťovnou.
  Pokud ho ale žena chce tak nějak "svévolně"rovnou bez 63411, tak si ho zaplatí hotově a může si ho dát v nějaké míře proplatit z těh. balíčku pojišťovny. Dost častý problém je, že žena neví, že vyšetření jsou dvě, nikdo jí to nevysvětlil nebo jí podal zkreslené informace. Lékař totiž ze zákona musí sdělit vždy variantu hrazenou pojišťovnou a až pak teprve nadstandardy, což 63415 je.

  Oni to nedělají, že prý pracoviště už 63411 ani nedělají, takže prý na výběr nemáte! LŽE!!!!
  Nová úhradová vyhláška přímo počítá s tím, že ultrazvuk 63411 zdarma může provést i někdo jiný, než registrující gynekolog. Pak si to pracoviště vykáže bodovou hodnotu toho výkonu z paušálu reg. Lékaře! (Není z ní úplně zřejmé, jak se postupuje, pokud žena reg. gynekologa nemá, ale to nechme stranou.)
  Tento utz, pokud byl proveden jinde a uhrazen hotově jako samoplátce, nejde u pojišťovny uplatnit v balíčcích péče o těhotnou! Proto vyžadujte žádanku na 63411 a s tím, že v políčku bude číslo pojišťovny, nikoliv nic, nebo slovo “samoplátce”!

  Je na Vás, zda chcete tento ultrazvuk 63411 hrazen pojišťovnou, nebo chcete ultrazvuk s číslem 63415 a ten je podrobnější, ale je určen pro patologie a tedy pro situaci, kdy vyjde ultrazvuk zdarma 63411 suspektně. A pak je ale i tento 63415 hrazen pojišťovnou.
  Pokud chcete vyšetření zdarma 63411- viz výše, co obsahuje (tedy není to jen zjištění, zda má plod obě nohy, jak lžou) a toto vyšetření ultrazvukem platí pojišťovna, je třeba to sdělit gynekologovi/žce! Pravděpodobně Vám totiž neřekne, že existují dva ultrazvuky, jeden zdarma 63411 a druhý nadstandardní 63415.

  Toto Vám ale sdělit musí.
  Jenže to oni nedělají. Patrně Vás pošlou s žádankou na vyšší pracoviště, kde ale bohužel máte na žádance už rovnou 63415, nebo samoplátce, nebo nic, ale s tím, že si všichni myslí, že jste obeznámena s tím, že jdete už na ultrazvuk nadstandardní z Vaší vůle! Vlastně jste ochuzena o informaci, že ty ultrazvuky jsou dva a nemůžete si tedy svobodně vybrat! To je mimo zákon!!!!

  Zde tedy žádejte, aby bylo na žádance vyšetření s kodem 63411 a škrtnutý slovo samoplátce. Žádejte o informace, kde dělají ultrazvuk s kodem 63411, protože všechna pracoviště jej dělat mají- nová úhradová vyhláška!
  CO JE NA STÍŽNOST
  1) Gynekolog udělal něco z tohoto:
  a) Gynekolog pochybil, pakliže Vám toto samé nesdělil, nesdělil, že máte možnost volby. Je povinností nabízet první variantu hrazenou z veř. zdr. pojištění, až pak alternativy/nadstandardy. Takže podáte stížnost v duchu, že vás neobeznámil s možnostmi, které jste měla, a tudíž okradl o možnost volby a vlastně okradl, protože provedl něco, co je už nadstandard/nebo poslal s žádankou jako samoplátce či rovnou s kodem 63415 místo 63411.
  Podejte na něj tedy stížnost a žádejte peníze zpět!

  b) Gynekolog pochybil, když provedl sám/sama 63411 a pak ještě těhotnou odešle na totéž vyšetření na vyšší pracoviště. Takže primárně vykáže toto vyšetření on a pošle ji na další jakoby duplicitní z jakože vůle těhotné, která ovšem v podstatě vůbec neví, která bije!
  Takové vyšetření skutečně pojišťovna neproplatí, protože si všichni myslí, že bylo z Vaší svobodné vůle! Je třeba ho zaplatit hotově, ale oproti 63415 (superkonziliár) toto vyšetření nebude uhradit ani z balíčku pro těhotné, protože jde o standardní vyšetření. (čili to proplací pojišťovna.

  2) Pracoviště odmítá udělat 63411, i když není zcela soukromé a má smlouvu s pojišťovnou!
  Pracoviště odmítlo udělat ultrazvuk 63411, že dělají jen nadstandardy 63415, neboť Úhradová vyhláška se měnila tak, že nově má registrující gynekolog paušál na každý trimestr. V každém trimestru provádí jednak vyšetření, která už nijak nevykazuje, jednak vyšetření, která vykazuje, že za těhotnou provedl, ale jen jako "signální" body (tedy spíš v tom smyslu, že je péče poskytována standardně) - samozřejmě v dokumentaci musí mít všechno.
  Pokud odešle těhotnou na standardní vyšetření jinam (což je třeba ten ultrazvuk 63411), tak se to lékaři, který ho provedl, vypočítá bodově a registrujícímu se to strhne z paušálu ve prospěch zařízení, které screening provedlo.
  Toto platí VŠECHNY pojišťovny!

  PREVENCE
  Doporučuji jako prevenci stále totéž - zajímat se o kódy vyšetření. Na žádance musí být 63411! Pokud lékař odmítne napsat 63411, okamžitě ať Vám to dá písemně a podáváte písemnou stížnost- na toto vyšetření máte nárok!

   16. led 2020

   Ja zrovna na utz byla a jsem o 1200 chudsi 🙄

   16. led 2020