Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

  Liška ryšavá - ilustrace

  Někdy se stane, že se věci nevyvinou tak, jak by měly, nebo jak bychom si přáli. Může se stát, že maminka musí podstoupit akutní císařský řez. Co se bude dít bezprostředně po něm? Dnes už víme, že přiložení dítěte na hruď maminky (tzv. bonding) je to nejlepší pro jejich ranou vazbu i pro kojení. Po porodu nastává "zlatá hodinka", kdy je dítě klidné, bdělé, a upřeně se dívá před sebe. Ve skutečnosti toho miminko po porodu ještě moc nevidí. Toto chování má totiž proto, aby se do něj maminka po porodu zamilovala.

  Co ale dělat v případě, že je maminka při celkové anestezii? Většinou novorozence v pokoji u operačního sálu omyjí, zváží, ošetří, zabalí do zavinovačky, ukážou otci, kterého pak pošlou domů. Miminko, které je donošené a nemá žádné adaptační problémy, pak putuje na novorozenecké oddělení, kde je samo i několik hodin, než je donesou na kojení.

  Jde to ale udělat i jinak. Dítě má nárok na nepřetržitou přítomnost zákonného zástupce při jeho hospitalizaci (§ 28, zákon o zdravotních službách). Zákonný zástupce je matka i otec, pěstoun nebo jiná pověřená osoba. Otec má tedy stejné právo být s dítětem, jako matka.

  Pokud si ještě nejste jisti, zda je bonding to pravé ořechové, dovolím si jeden citát:

  „Nejistý a neohrabaný rodičovský dotek je nedonošenci nejpřirozenější. Bakteriální osídlení pokožky rodičů je pro dítě bližší než bakterie nemocničního prostředí, známý hlas je mu bližší než zvuk potřebných přístrojů. K rychlejšímu vyléčení vede jak emoční potřeba, tak i potřeba zdravotní a léčebná. Z tohoto důvodu je nutná vzájemná podpora.“ (Bonding – porodní radost; Antalová, Chrastilová, Mrowetz, s. 28, 148 -157).

  Možná vám budou říkat: „Běžte si domů odpočinout.“ nebo: „Vyhřívané lůžko je pro něj lepší.“ Bonding s rodiči je pro ně ale lepší než pobyt na vyhřívaném lůžku, protože tělesné teplo rodiče je pro dítě přirozenější než speciální vyhřívané lůžko. Protože i otec potřebuje navázat s dítětem vztah. Protože imunitní systém dítěte potřebuje bakteriální osídlení z pokožky rodičů. Protože zlatá hodinka je neopakovatelná, je škoda si tyto okamžiky nechat uniknout jen kvůli zvyklostem nemocnice.

  Za sdílení a šíření osvěty budu ráda 😉

  #nevyhodinas

  Zdroje:

  https://www.facebook.com/notes/petra-landa/dítě...

  https://www.facebook.com/notes/petra-landa/bond...

  https://www.jihnem.cz/aktuality/chlupata-tatink...

  https://www.facebook.com/Podpoříte-mne-v-osvětě...

  Bonding – porodní radost; Antalová, Chrastilová, Mrowetz

   Kéž bych to četla před svým porodem.. I když kdo mohl čekat, že budu muset podstoupit akutní císařský řez s celkovou anestezii..

   3. pro 2019

   @ajronka to nikdo neovlivní. A nikdy se nelze připravit na vše. Rozhodně si nic nevyčítej, věřím že jste si všechno už vynahradili.
   A když se to nedejbože stane příště, budeš už vědět 😉

   3. pro 2019

   Zažila jsem to.. nekonečný porod byl ukončený akutním císařem, tzv. za pět dvanáct..při cestě na sál, jsem muži rozdávala pokyny, ať si ten bonding vyhádá, když nemůžu já..do teď je to pro muže jeden z nejsilnějších zážitků a mě moc mrzí, že jsem to nezažila. A první okamžiky jsem prospala a následně nevnímala na 100%. První kojení si ani nepamatuji.

   3. pro 2019

   Jooo kdyby člověk tušil co bude ☹ kdo je připraven nebývá překvapen. Teď už to vím a třeba tentokrát to bude všechno jinak. Pěkný text 🙂

   3. pro 2019

   Já podstoupila císaře, musela jsem být pak několik dní na aru a manžela hned brali automaticky jako plnohodnotného rodiče, mohl sedět u malé,jak dlouho on chtěl ještě mu sami říkali at tam dává k ní ruku. Manžel dokonce klokánkoval hned od začátku. Záleží hodně na lidech na které narazíte a zda svoji práci dělají s láskou. My měli na to štěstí

   3. pro 2019

   @pavlinag takhle je to úplně nejlepší. A mělo by to tak být všude.

   Jenže není 😥 Mnohdy otce nepovažují za ,,důležitého " a dítě raděj strčí na vyhřívané lůžko a mají klid.
   A pro rodiče kteří neví a zdravotníci jim to sami neřeknou jsou tyhle články.

   3. pro 2019

   @pavlinag Take jsme to tak měli. Manžel nenechal dceru samotnou ani minutu a sám personál mu to nabídl. Čekal s pediatrem, až dceru vytáhnou a byl u všeho.

   4. pro 2019