zizlikova1987
14. led 2020
Zdroj - Liška ryšavá

S novorozeneckou žloutenkou se potýká v menší či větší míře značná část dětí. Je důsledkem adaptace do "našeho světa", do určité míry je to normální a není třeba panikařit. Část z nich pak musí od určité hladiny bilirubinu absolvovat fototerapii. Zejména se to týká těch, kterým bilirubin stále stoupá. (máte-li pochybnosti, nebojte se konzultovat zdravotní stav vašeho dítěte i s jiným lékařem). Obvyklý scénář je, že miminko odvezou na novorozenecké oddělení pod světlo a maminka zůstává nadále na pokoji na šestinedělí.

S miminkem však můžete být i během fototerapie dle vlastního uvážení ve dne i v noci. Dle Paragrafu 28, ze zákona o zdravotních službách má dítě nárok na nepřetržitou přítomnost zákonného zástupce. Ani fototerapie není důvodem, abyste spolu nemohli být.

Miminko můžete také kojit. Přerušování fototerapie může dobu svícení sice prodloužit, ale kojení pomáhá v léčbě žloutenky i v spuštění laktace maminky. Pro děťátko s novorozeneckou žloutenkou lepší kojení než dokrm UM nebo glukózou, který by neměl nastat na úkor kojení. Mělo dbát na dostatečně častý příjem ideálně mateřského mléka, aby miminku nehrozila dehydratace.
S přerušováním na kojení může někdy být problém u závažnějších forem žloutenky, která však není moc častá.

Méně známou možností při léčbě žloutenky je tzv. bilibed, kdy fototerapie může probíhat přímo na pokoji šestinedělí. Modré světlo je umístěno přímo v postýlce dítěte a dítě zůstává po celou dobu léčby na pokoji, nemusí ležet v inkubátoru a být od maminky odděleno. Tuto možnost nabízí například porodnice v Jablonci nad Nisou (Nemocnice Jablonec Nad Nisou). Zeptejte se ve Vaší porodnici, zda bilibed mají a zda jej v případě potřeby poskytnou.

Text byl vytvářen ve spolupráci s pediatrem.

Zdroje:

https://www.nemjbc.cz/redakce/tisk.php?lanG=cs&...

§ 28, zákon o zdravotních službách

https://is.cuni.cz/webapps/zzp/download/130052882.

https://www.facebook.com/notes/podpo%C5%99%C3%A...

Vedlejší účinky fototerapie:
http://www.neonatologie.cz/fileadmin/user_uploa....

https://www.facebook.com/pg/Podpo%C5%99%C3%ADte...
Zobraz celou zprávu