Novinky

#pepco

tratatundra AMBASADORKA
Včera v 08:34 Čtené 288x

Když se řekne máma, vždy tohle slovo ve mně evokuje pocit domova, rodiny, súnáležitosti, hřejivý pocit lásky a štěstí. Máma naši rodinu vždycky tak nějak držela pohromadě. Já a taťka jsme horké hlavy a nebýt jejich zásahů, kolikrát bychom byli na nože. Spolu s tatínkem nám vytvořili dokonale harmonický domov a jejich vztah, který trvá už 31 let byl vždy nádherným příkladem fungujícího partnerství. Moje máma je pro mě prototypem úžasné manželky, matky a v neposlední řadě dcery. Moc bych si přála být takovým člověkem v očích mých dětí, jakým je v těch mojich moje maminka. 

Být mámou ale i u nás doma vždycky znamenalo být i tak trochu kuchařkou, uklízečkou, barmankou, pračkou, umývačkou, lékařnicí, doktorkou, klaunem... a mohla bych jmenovat další a další povolání, které máma u nás doma zastávala.

Nicméně, nejvíce času trávila vždycky, a pořád i tráví, v kuchyni. To je takové její království. A kuchařka je široko daleko nejlepší! Co hodin jsem se nasledovala jejího kulinářského umění... U nás se vždy jedlo malinko jinak, než v jiných rodinách. Moje kořeny sahají až někam daleko na jih od řeky Dunaj a maďarští předkové u nás zanechali spoustu rodinných tradičních jídlech a o jedno takové bych se dnes chtěla s vámi podělit. 

U nás doma mu neřekneme jinak než "Egerek", což jsou v překladu myšky. Mně se tohle jídlo, nebo spíš dezert, spojuje zejména s nedělními obědy u babičky, ale v posledních letech ho dělá i moje maminka, jelikož i moje děti je milují stejně, jako já. Přesto ale recept až do teď neexistoval a tak jsem první za několik generací, co recept sepsala i s množstvím ingrediencí, a tak když jsem se mamky ptala, kolik čeho, tak mi řekla: "Tak akorát!" :D

Jestliže jste na dietě, nejspíš tento recept není nic pro vás, ale všichni ostatní si určitě pošmakují!

Co potřebujeme?

400g    hladké mouky

400ml  mléka

1ks        vajíčko

špetka  soli

1čl         jedlé sody

              olej

              kakao

              moučkový cukr

Platí, že mléka a mouky má být cca 1:1, ale mléko je potřeba přidávat postupně až má těsto tu správnou konzistenci. 

Všechny ingredience krom moučkového cukru a kakaa zamícháme. Vznikne středně husté lepivé tahavé těsto. Na pánvičce si ohřejeme olej, ve kterém budeme myšky smažit a lžicí ukládáme do oleje "bobky" libovolné velikosti a smažíme z obou stran. Když jsou do zlatova osmažené, poukládáme je na papírovou utěrku na talíř, ať se zbaví přebytečné mastnoty. My jsme je doma nedělali jinak než obalené v kakau s práškovým cukrem. Nicméně, při moji zodpovědné přípravě na tenhle článek jsem malinko prolézala maďarské weby a narazila jsem na variantu moučkový cukr a skořice, či servírování pouze s marmeládou. Oba jsme doma vyzkoušeli a stojí zato je zkusit taky!

Fotka je přímo od moji babičky. Ty moje jsem vyfotit nestihla. Zmizely, než jsem stihla uklidit kuchyň. 

No a určitě se ptáte, proč se jim říká myšky. Je to jednoduché! Když má těsto správnou konzistenci, tahá se a po umístění na pánvičku se na buchtičkách tvoří ocásky. Dokonalá myška se mi povedla pouze jedna. Chce to asi trénink :grin:

Tak mi nezbývá nic, než vám popřát dobrou chuť.

A nezapoňte na dnešní poslední soutěž u @ivakalinova !!!

Katka a #pepco 

#den_matek_s_ambasadorkami
#dny_s_ambasadorkami 
#maj_s_ambasadorkami 
#tyden_s_ambasadorkami

Čti celý článek
tratatundra AMBASADORKA
21. kvě 2019
Moje starší dítě si zamilovalo pečení. Téměř každý den přichází ze školky s otázkou, co si dnes upečeme. Většinou to skončí u palačinek, ale jelikož jsem měla včera celý den šílenou chuť na jablečný koláč, volba byla jasná a byla to moje premiéra. 🥧

#pepco
Zobraz celou zprávu
tratatundra AMBASADORKA
19. kvě 2019 Čtené 215x

Přeji krásné nedělní ráno!

V první řadě bych vám chtěla moc poděkovat za hojnou účast v naši včerjší soutěži i přesto, že je víkend a venku konečně JARO jak se patří. Děkuji i za spoustu hezkých a úpřimných odpovědí na moji otázku. Z nich je patrné, že my, moderní mámy, si od těch našich maminek a babiček sice rady vyslechneme, ale, naštěstí, se řídíme svým rozumem. O radách od tchyní raději psát ani nebudu. :slight_smile: 

Ale co vás určitě zajímá je, kdo se bude těšit z poukázky na 500,- na nákup v PEPCO. Já už to vím!

Generátor náhodných čísel nekompromisně rozhodl, že výtězným bude komentář s pořadovým číslem 6.

A tento komentář patří uživatelce @nikykiky, které srdečně gratuluji!!!
Vám ostatním, které jste nevyhrály posílám alespoň srdíčka. <3 

Přeji Vám krásný zbytek víkendu a hodně štěstí v dalších soutěžích! Dnes soutěžíme u @rebe!!! 

Katka a #pepco

Čti celý článek
tratatundra AMBASADORKA
18. kvě 2019 Čtené 753x

Každá máma se snaží ze všech sil být pro své dítě tou nejlepší Mámou a často se ztrácí v záplavě dobře míněných doporučení a rad nejen v moudrých knížkách nebo na internetu, ale taky od svých nejbližších. Často slýcháme rady i od našich maminek, babiček či tchýnek.

Mají už toho zažitého víc než my, jsou mámami už nějakou dobu a je samozřejmostí, že v naši nelehké výzvě- vychovat dítě, se nám snaží poradit podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Nicméně, přestože ony z nás, našich mam, či partnerů vychovaly dobré a slušné lidi, doba se změnila, a co se považovalo za samozřejmé a správné tenkrát, nemusí se dnes.

Moje soutěžní otázka pro dnešní den se týká právě těchto rad.

A co můžete vyhrát?

Jedna z vás se bude těšit z nákupu v jakékoli prodejně PEPCO v hodnotě 500,-

A jak se do soutěže zapojit?

Úplně jednoduše - pokud chcete vyhrát, musíte splnit jen 3 jednoduché podmínky:

1. Pod tento článek odpovědět na soutěžní otázku "Berete si k srdci dobře míněné rady od svých maminek, babiček či tchyní?" - soutěžní příspěvky můžete přidávat pouze do dnešní půlnoci.

2. Dát lajk tomuto článku

3. Dát lajkdnešnímu článku u Irči @vanea.

Generátor náhodných čísel vybere jednu vítězku, která dostane poukázku na nákup v PEPCO.

Tak komentujte, lajkujte a nezapomeňte: ať už si radit od “starejších” necháte anebo ne, je to vlastně jedno. Důležité je, že vše, co jako mámy děláme, děláme s láskou a s úmyslem být těmi nejlepšími mámami pro svoje děti

Katka, Beník, Kačenka a #pepco


#den_matek_s_ambasadorkami

#maj_s_ambasadorkami

#tyden_s_ambasadorkami

Čti celý článek
tratatundra AMBASADORKA
14. kvě 2019 Čtené 206x

Krásné ráno všem stávajícím i budoucím maminkám!

Druhá květnová neděle je sice za námi a s ní i svátek všech maminek, přesto jsme si u této příležitosti přichystaly týden plný vůní, chutí a vzpomínek. Na naše maminky, na maminky našich maminek, na maminky našich tatínků...

Tak si to pojďte s námi užít!

Maminky by pro nás měly být pevným bodem v našem životě se vždy otevřenou náručí. A když zavřeme oči a vzpomeneme si na maminku, nebo třeba na babičku, vybaví se nám vůně, chutě, barvy

Co vám maminky a babičky vždycky vaří nebo vařily? Co vás vrací do bezstarostného dětství?

My se s vámi o naše voňavé vzpomínkové poklady budeme celý týden dělit a zároveň vám k tomu vždy nachystáme i nějakou parádní soutěž!

A že se máte na co těšit!

Každý den vyhlížejte článek s báječným rodinným receptem. A čtěte pozorně, každý tento článek bude v jednom dni doprovázet také soutěžní článek u jiné ambasadorky. Takže dávejte pozor, lajkujte a komentujte.

Podrobná pravidla najdete v každém soutěžním článku. Jsou podobná jako v předchozích dnech s ambasadorkami.


Pravidla Dnů s ambasadorkami:

Pro účast je potřeba splnit tři podmínky:

- dát like soutěžnímu článku

- odpovědět v komentáři na soutěžní otázku

- dát likečlánku s receptem ze stejného dne (ze stejného dne, ve kterém vyšla soutěž- článek bude u jiné Ambasadorky)

Soutěž bude probíhat vždy od dopoledne do večera, konkrétní čas si pokaždé určí daná ambasadorka a uvede ho u soutěžní otázky.

Výherce bude vybrán pomocí generátoru náhodných čísel a vyhlášen buď ještě ten den, nebo druhý den dopoledne. Opět záleží na konkrétní ambasadorce.

Všichni soutěžící obdrží po skončení soutěže srdíčko jako poděkování za účast.

Doufáme, že se vám dny s ambasadorkami budou líbit tak jako vždy a že si společně užijeme prima týden!

PS: Speciální výzva pro odvážné – kdo zvládne vyzkoušet všechny ambasadorské vzpomínkové recepty? Nezapomeňte se s námi podělit o fotky a u fotek nás označit, aby nám nic neuniklo!

#den_matek_s_ambasadorkami

#maj_s_ambasadorkami

#tyden_s_ambasadorkami

#pepco

Čti celý článek
tratatundra AMBASADORKA
Zpráva byla změněna 1. kvě 2019
Už zítra v devět hodin :clock9: otevře nová prodejna PEPCO v Hodoníně! Leták k otevření si můžete prohlédnout ZDE: https://pepco.cz/letak-otevreni-prodejny-hodonin/

#pepco
Zobraz celou zprávu
tratatundra AMBASADORKA
24. dub 2019
Kdo postrádal prodejnu PEPCO v Přelouči, už zítra se dočká! Na Václavském náměstí zde otevírá zbrusu nové #pepco!

Leták k otevření naleznete zde:
https://pepco.cz/letak-otevreni-prodejny-prelou...
Zobraz celou zprávu
tratatundra AMBASADORKA
23. dub 2019
Včera jsme na zahradě řádili my a dnes tam řádí víchr... Ať už se to teplíčko vrátí a můžeme venku foukat zas my. :slight_smile:

#pepco
Zobraz celou zprávu
tratatundra AMBASADORKA
22. dub 2019
Naše velikonoční pondělí se neslo ve znamení zvířátek. A nemyslím tím podkurážené koledníky ikdyž na silnicích jsme jich potkali spousty. Malinko jsme letos Velikonoce odbojkotovali a vyjeli do ZOO Hodonín. Mohu ji určitě jen a jen doporučit!!! #tipnavylet

#pepco
Zobraz celou zprávu
(5 fotek)
tratatundra AMBASADORKA
21. dub 2019
:blowfish::tropical_fish::fish: Už i moji rybáři zahájili sezónu. :fish::tropical_fish::blowfish: Jelikož děti krmily rybky kamínky, tak prozatím bez úlovku, ale to se spraví. :joy:

#pepco
Zobraz celou zprávu
tratatundra AMBASADORKA
20. dub 2019
"Katy, čím budeš, až budeš velká?"
"Paní, doktorka, jako ty."
"Ale já nejsem paní doktorka."
"Vždyť já ani nemluvím s tebou." :joy:
Po kom asi má tu pusu nevymáchanou?! :joy:

#pepco
Zobraz celou zprávu
tratatundra AMBASADORKA
19. dub 2019
Přestože hodně z vás se vyjádřilo, že Velikonoce nepatří mezi vaše oblíbené dny v roce, přeji všem ať jsou co nejhezčí a ať si je užijete se svými blízkými! Vždyť dobrý prodloužený víkend nikdy není špatný :wink:

Krásné Velikonoce přeje Katka a #pepco
Zobraz celou zprávu
tratatundra AMBASADORKA
19. dub 2019
A máme je tady. Ještě se ani neohřáli a už jsou plně vytíženi. Babi a děda :heart::heart_eyes:
#pepco
Zobraz celou zprávu
tratatundra AMBASADORKA
14. dub 2019
V regálech PEPCO se objevuje pořád vic značkových hraček. V aktuálním letáku například naleznete i vkládačku #fisherprice.

#pepco
Zobraz celou zprávu
tratatundra AMBASADORKA
Zpráva byla změněna 14. dub 2019
Dnes jsme si přes hnusné počasí vyrazili na velikonoční tvoření na zámek v Miroslavi. A kromě výroby klobouku a kraslic jsme si zasoutěžili v různých disciplínách a naučili jsme se něco málo o zvyklostech v Holandsku, Německu, USA... Byla to moc hezká neděle... A Katka všem na počkání vykládá, jak se v Německu hází vajíčka přes střechu domu. Ale jsem nadšená, že fakt dávala pozor.

#pepco
Zobraz celou zprávu
tratatundra AMBASADORKA
7. dub 2019
U nás se dnes ve velkém tvoří. Velikonoční Fíha.

#pepco
Zobraz celou zprávu
tratatundra AMBASADORKA
1. dub 2019 Čtené 277x

Od doby, co jsem se stala ambasadorkou pro PEPCO, ostro sleduji všechny novinky, které se v prodejnách objeví. Dnes přicházím proto s recenzí horké novinky ze sortimentu společenských her pro nejmenší, která mě na první pohled okouzlila a musela jsem ji okamžitě vyzkoušet, osahat a otestovat.

Pro prťata

První, co mě zaujalo bylo určení této hry. Je určená pro děti od  2 do 4 let, což je věkové rozmezí, pro které jsou společenské hry docela nedostatkové zboží. Hra je promyšlená důmyslně a nabízí 6 herních variant a to po dvě varianty pro věk 2+, 2 a 1/2 a 3+.

Hra má za cíl rozvíjet logické myšlení, trénovat paměť a manuální schopnosti, naučit batolata hledat podobnosti, spolupráci a v neposlední řadě děti díky hře poznávají rozdíl mezí vítězstvím a porážkou. Na krabici naleznete informaci, že hra byla vytvořena ve spolupráci s dětským psychologem, což je její velké plus.

Co v balení najdete?

- dřevěnou kostku

- dřevěnou figurku

- pexeso: 12 kartónových zvířátek 

- oboustranná hrací deska

- návod s variantami hry a radami pro rodiče

Varianty hry

Jak už jsem zmíníla, hra nabízí několik možných variant, nicméně, fantazii se meze nekladou, a tak je možné, že vymyslíte další a další nové možnosti, jak s hrou zažít spoustu legrace. První nabízenou variantou pro nejmenší (2+) je Hledání stejných obrázků. Ze skupiny tří obrázků na kartičkách pexesa dítě vybírá dvojici. Náročnost zvyšujeme přidáváním dalších obrázků.

Hra na postřeh vychází z předchozí varianty a je určená taky pro děti od dvou let. Úkolem dětí je přiřadit k sobě dvojice kartiček.

Varianty hry pro děti starší 2 a půl roku nabízí návod taky dvě.

Hra Skočte do oceánu využívá krabici, hrací desku, figurku i kostku. Na základě symbolů na kostce odplouvají zvířátka do oceánu. Cílem hry je dostat všechna zvířátka do oceánu dříve, než námořík propluje  hrací deskou na místo, odkud je všechna uvidí. Námořník se pohybuje po každém hodu kostkou, Zvířátka můžou skočit do vody pouze v případě, že na kostce padne rybka. Hra je určená pro rodiče s dětmi, kteří tvoří tým a zvířátka dostávají do vody společnými silami. Nepodaří-li se jim to, prohru nesou společně. 

Další variantou hry pro děti starší 2 a půl roku je Nás nechytneš, žraloku. V této hře na honěnou se námořník pokouší dostat zvířátka do bezpečí před zlověstným žralokem. Hrací plocha se sestaví tak jak vidíte na obrázku. Princip hry je podobný jako v předchozí variantě. Když padne ryba, jedno ze zvířátek může s námořníkem do úkrytu (krabice), když padne hvězda, oceán spí, plave pouze žralok. Žralok se pohybuje při každém hodu. Pokud dostanete všechna zvířátka do úkrytu dříve, než se k nim dostane žralok, vyhráváte, jestli ne, žralok uloví všechna zvířátka, co zůstala na hrací desce a vy prohráváte. V návodě naleznete i druhou variantu této verze hry, kdy hraje rodič proti dítěti- jeden jako námořník a druhý jako žralok.

Varianty hry pro děti 3+ nabízí různé obměny klasické hry Pexeso

Oceán u nás doma

Jelikož dětské osazenství u nás doma počítá jednoho mimoně, kterému je použe rok a půl a vrtuli, které už 4 roky byly, byla jsem docela na vážkách, jestli hru budu mít s kým vyzkoušet. Nicméně, naše čtyřleťačka si hru hned oblíbila. Přestože pexeso už hraje s dvaceti a víc dvojicemi, hezké obrázky a nízká obtížnost se ji líbila. Navíc jsme si upravili i varianty hry Skočte do oceánu a Nás nechytneš a spojili jsme ji s opakováním anglických slovíček- zvířátek a barev. Katce jsme tedy vytvořili školu hrou a ona si ani neuvědomila, že se naučila něco nového (želvu v angličtině neznala). Sedmnácti měsíčního prcka ještě hra kromě její ochutnání (nechutnala mu, tak za tímto účelem ji pořizovat nedoporučuji) nijak neoslovila, soudím tedy, že bude nejspíš vhodná výžně až od dvou let. 

Plusy

- kvalitní a moc hezké provedení

- velké hrací elementy

- zajímavé varianty hry

- detailní návod s tipy pro rodiče

- možnost vymýšlení vlastních variant hry

- rozvíjí kognitivní dovednosti

- obohacuje slovní zásobu

- procvičuje paměť a soustředění

- rozvíjí vztah rodič - dítě

- učí děti zvládat sklamání z prohry

Mínusy

- není k jídlu

Co dodat? Hru mohu doporučit a dávám 9/10. 

A jelikož žádná sranda není zdarma, hru v PEPCO pořídíte za paradních 179,-

Přeji příjemnou zábavu! 

#pepco

Čti celý článek
tratatundra AMBASADORKA
5. bře 2019 Čtené 72x

Poslední dobou s nadšením pozoruji, že mezi maminkami i dětmi začínají být  víc a víc populární vzdělávací a rozvijecí hry a hračky. Bohužel se za tímto trendem ukrývá i velký byznys a většinou si rodiče za tyto vychytávky pěkně připlatí. Proto jsem se rozhodla, že svým dětem budu hry tohoto typu vyrábět doma. Nápad pěkný, ale skutek utek. Nicméně, s blížícím se termínem Katčiny dětské oslavy jsem byla přinucena začít chystat program pro směsici dětí, které si Katka pozvala. A tak vzniklo naše podomácku vyrobené hmatové pexeso, přizpůsobené ke hře dětí od dvou a půl do pěti let. jelikož má u nás doma velký úspěch, rozhodla jsem se o návod, jak na něj, podělit i s vámi.

Co budeme potřebovat?

• libovolný počet jednobarevných balónků

• malé snadno od sebe odlišitelné předměty- 2x tolik co balónků

• pás kartonu, sololitu, dřeva, plastu, prostě čehokoli, co nám poslouží jako "hrací plocha"

Jak na to? 

Polovinu předmětů, které jste si zvolili, schováte do balónků. Jeden balónek = jeden předmět a balónek zavážete. Po naplnění balónky vložíte do nádoby. Já jsem zvolila šlehací mísu, která dřív sloužila na BKM a dnes ležela nevyužitá na půdě. Vezmete si připravenou desku a rovnoměrně na ni za pomoci tavné pistole přilepíte zbytek předmětů- dvojice těch z balónků.

Na zadní stranu desky můžete namalovat ke každému předmětu značku, kterou namalujete i na "párový" balónek a bude sloužit na kontrolu správnosti řešení!

A teď vzhůru do hry! Děti si losují z krabičky balónky, ohmatávají je a přiřazují ke správným předmětům.

Verze pro větší děti: Do balónků schovejte všechny předměty a na všechny namalujete značku. Rozmístěte všechny balónky značkou dolů a hrajte formou klasického pexesa.

Přeji spoustu zábavy při tvoření i hraní!!!

#pepco

#pepco_diy

Čti celý článek
maanule AMBASADORKA
Zpráva byla změněna 28. únor 2019
Když se u nás v domácnosti sejde #sunar a #pepco :blush: (vileda visí opodál)

Tato fotka me přivedla na myšlenku, ze je super, ze pro nás konik vytváří projekty s ambasadorkami, různé testovací akce a soutěže...

a ze jsem díky MK zjistila:
ze existuje fialový #vileda hadrik, který umí nadpozemske věci,
ze v #pepco mají super věci za par korun
ze už vím jestli #zapf baby born nebo anabelle
ze až půjdu do lékárny a budu tapat v nosních sprejich, tak budu znát #sterimar
ze #babydove má ty nejprijemnejsi mýdla
ze #hipp má skvělou pěnu do vany s kacenkou, kterou moje děti miluji
ze #fisherprice nabizi skvěle interaktivní hračky

A ze #sunar je značka, kterou vam mužů doporučit jako máma dvou děti, která dává svým dětem to, co je kvalitní a občas povolim i to, co jim chutná... (sušenky)

Díky MK, děláš to dobre! :hearts:

(Ještě jsem zapomněla na projekty @apacheee která nám předává plno pozitivní energie i mimo veletrhy :slight_smile: )
Taky #joie kočárky a plno dalších...
Zobraz celou zprávu
tratatundra AMBASADORKA
27. únor 2019 Čtené 290x

Před pár dny jsem tady na blogu zveřejnila fotku mého nového úlovku, kterým jsem si udělala radost a velice mile mě překvapila vaše reakce. Spousta z vás mi psala a ptala se, což mě moc těší, a proto jsem se rozhodla vám vaše dotazy zodpovědět touhle krátkou recenzí.

Sešítek na recepty naleztene v prodejnách PEPCO v oddělení kreativních potřeb a školních pomůcek anebo mezi kuchyňským náčiním. Rozměr jednotlivých stránek je 20,5cm x 20,5cm. Šířka knížky včetně kroužkové vazby je 22,5cm. 

Sešit obsahuje prostor na zapsání 90 receptů rozdělený do 5 sekcii a tak můžete mít recepty pěkně rozdělené na dezerty, hlavná jídla, saláty, atd.

Výrobce ale myslel i na náš přehled ve světě gastronomie a tak na prvních několika stránkách naleznete třeba obrázkový "slovník" se všemi druhy sushi, pojmenování jednotlivých druhů steaků, sýrů, těstovin. Vyřešili nám dilema, v jaké skleničce podávat který druh nápojů, jak dlouho vařit vajíčko podle požadované tvrdosti a další věčné dilemata hospodyněk. 

A pokud sbíráte recepty z časopisů a od známých, určitě vás, stejně jako mě, potéší obálka na první stránce pro zakládání receptů, které jste si zatím nestihli zapsat, anebo chcete vyzkoušet dříve, než si je uchováte ve svém receptáři.

Mě obzvlášť potěšila dvoustránka s 24 nálepkami. Už se těším na zavařovací sezónu. :slight_smile:

Věřím, že jsem tímhle krátkým článkem zodpovědela všechny vaše zvědavé dotazy a na závěr si dovolím vám tuto "knížečku" DOPORUČIT nejen pro sebe, ale klidně i jako tip na dárek pro maminky, babičky, kamarádky... prostě všechny hospodyňky.

#pepco

#tipnadarek

#recenze

Kód pro zjištění dostupnosti na vaši prodejně PEPCO: 29629101

Čti celý článek
tratatundra AMBASADORKA
11. únor 2019 Čtené 621x

Zřejmě to nezní jako žádná věda. Jedna matka, jedna čtyřleťačka, 15 měsíční batole, jedno kupé ve vlaku a 248km kolejí. Rovnice s jednou neznámou- jak tohle asi dopadne? 

Budu k vám zcela úpřimná. Tato rovnice mě strašila už nějaký ten pátek a dnes jsem neměla na výběr. Musela jsem ji rozlousknout. Už sbalit sebe a ty moje dva pidi lidi do jediné cestovní tašky tak, abych ji byla schopna přesunout vlastnoručně z bodu A do bodu B se jevilo jako nadlidský výkon a potom, co jsem po příjezdu zjistila, že ten týden vlastně nemám co na sebe vím s jistotou, že byl nad moje sily.

Každopádně, cestu jsme přežili všichni tři ve zdraví a tady je několik tipů pro maminky stejně starých dětí, jak zabavit především obě děti a nezbláznit se.

1. Jídlo. Spousta jídla.

    Jídlo bylo v uzavřeném kupé moji Alfou a Omegou. Myslím, že opít rohlíkem by se nenechali, proto jsem stavila na ověřené "kokyna", které doma běžně nedostívají, proto se pod tlakem situace oba usadili do svých sedadel a spokojeně křupali dinodaury a krekry. Alespoň první půlhodinku. 

2. Logistika

    Při cestování se dvěma dětmi je hodně důležitý časový harmonogram a úplně nejideálnější je vyjet v době, kdy minimálně jedno z dětí bude alepoň s minimální pravděpodobností spát. 

3. Hračky

    V ideální situaci je dobré zísobit se hračkami pro oba, což v sestavě- jeden dospělý a dvě děti cestující na týdenní výlet, není moc možné, jelikož bychom s sebou museli nejspíš brát půl pokojíku a ten bychom do jedné tašky nedostali. 

4. Písničky a říkanky

    Ideálně tematické a ukazovací. Zaspívali jsme si všechny známé písničky o vláčku. Já a Káťa jsme zpívaly a pidižvík Beník tančil uprostřed kupé. Výsledek: Spokojenost  na všech frontech a úspěšně pokořených 20 minut.

5. Pohádky

    Bohužel, nevyhli jsme se ani tabletu a pohádkam na něm a to ve fázi, kdy jedno dítě řvalo únavou a druhé už začalo vymýšlet, jak nejefektivněji zdemolovat celé kupé. Naštěstí, Mickeyho Klubím, přes moji averzi, zabírá stoprocentně, a tak starší dítě se zájmem odpovídalo na dotěrným hlasem Mickeyho pokládané otázky a mladší usnulo i přes otravné pištění. 

6. Zlatá okna

    Po probuzení mladšíko Krakena do konce cesty zbývala ještě téměř hodina, a tak přišlo na řadu nosítko a čumákování z okna. Se starší jsme počítaly, kolik závor potkáme a mladší mlátil o sklo a mával na auta. Ale to vydrželo jen 20 minut.

7. Procházky

    Ke konci cesty pak v konečném důsledku už nezabíralo na nervní unuděné batole nic, jen procházky tam a zpátky uličkou a bouchání na dveře všech okolních kupé. Naštěstí ale pak už byl čas se obléct a čekat až vlak zastane.

Jízd vlakem s malým dítětem od 2 měsíců, do dvou let jsem absolvovala několik. Kratších i delších a nikdy jsme neměly problém. Jedno dítě zabavit byla taková pohodička. Se dvěmi už si to zřejmě příště nechám pořádně projít hlavou. Nebylo to sice nic hrůzostrašné, ale celou dobu jsem se modlila, ať starší nezahlásí, že musí na záchod. To by byl zcela jistě zážitek.

Měla jsem spoustu plánů, jak asi bude cesta probíhat a tak jsem zbalila vše, co bylo v rámci našeho úsporného režimu možné, včetně pastelek a papírů, hru Plásat medu a doufala jsem, že mládě bude spát v poloze, která mi umožní s Katkou si zahrát a takovou dobu, abych se mohla věnovat jen jí. Člověk míní... A tak pŕi pokusu vytáhnout pastelky, byly zaráz všechny na zemi a v Beníkove puse a karty jsem nakonec ani nevytahovala.

Nakonec jsme ale přežili! VŠICHNI!

Co bych na závěr chtěla zdůraznit je až šokující přístup paní průvodčí, která naběhla do kupé zrovna, když jsem se pokoušela batolátko uspat u prsu a než jsem se stačila vzpamatovat, řekla mi, ať jsem v klidu  a jelikož vidéla moji jízdenku na stolečku, "obsloužila" se sama. Navíc se mě zeptala, jelikož jsme seděli v oddíle pro cestující s dětmi, jestli máme dost místa a nemá poslat slečny, co s námi sdílely kupé, pryč. Byla jsem až v šoku. Ještě nám zatáhla závěs, abych nebyla u toho kojení tak na očích. Byla jsem ohromena tímto přístupem. Slečny následně vystoupily a hodinu jsme měli kupé jen pro sebe. Touto jízdou si vlaky EC vysloužily novou fanynku v řadách maminek a už jim chybí fakt jenom dětský koutek.

Máte další tipy, jak zvládnout dlouhé cestování?

#pepco

#materstvibezcenzury

Čti celý článek
maanule AMBASADORKA
10. únor 2019
Včera jsem “objevila Ameriku”... :blush: v #pepco mají tak krasne hrnecky a za 50,-!!

Proste enjoy!
Zobraz celou zprávu
tratatundra AMBASADORKA
29. led 2019 Čtené 317x

Pro velký úspěch přidávám recept na tyto neuvěřitelně žravé koblížky.

Ingredience

280g hladké špaldové mouky

1ks     kypřící prášek

3PL   moučkového třtinového cukru

špetka soli

špetka jedlé sody

2PL   jakéhokoli rostlinného oleje (já dala makový)

1ks    vejce

150g jogurtu

Postup:

1. Mouku přeosejeme.

2. Smícháme všechny suché ingredience a postupně přidáme olej, jogurt, vajíčko.

3. Na moukou vysypané podložce vyválíme cca 1,5cm vysoké těsto a vykrajujeme kolečka.

4. Smažíme do poloviny ponořené v oleji do zlatova.

5. Posypeme moučkovým cukrem a podáváme s marmeládou.

Dobrou chuť!

Recept inspirovaný bezhistamínovými koblížky: https://hitjezdravozit.sk/sisky-bez-kysnutia-a-laktozy/

#pepco

#pepco_receptar

#recept

#cokobedu

Čti celý článek
tratatundra AMBASADORKA
11. pro 2018 Čtené 485x

V krbu praská teplý ohýnek, já zachumlaná do deky a přitulená v náruči svého manžela popíjím svařáček a koukám u toho na Kevina ztraceného v New Yorku. Za okny chumelí, děti zkoušejí, kolik vydrží dárečky, které jim včera nechal pod stromečkem Ježíšek. My, dospělí, rozjímáme nad včerejší večeří, kde se sešla celá rodina. Všude je klid, ticho… Ano ano, tak nějak si představuji ideální vánoční svátky. Ale nebyl by to život, kdyby bylo vše dokonalé!

Místo domácí pohody a “noh nahoru” na první svátek vánoční absolvujeme každoročně cestu autem 300km, abychom se pak následující týden honili od návštěvy k návštěvě a domů se vracíme unaveni, zničeni a kolikrát i malinko otráveni, a teprve kolem Silvestru si začínáme užívat sváteční atmosféru.


Jako dítě si to ale pamatuji úplně jinak. Na Štědrý večer jsem vždy chodila spát pozdě a na Boží hod jsem vstávala brzo, abych si užila těch dárků od Ježíška. Od rána jsme se přecpávali cukrovím a zbytky z večeře, koukali na pohádky a na oběd k nám každý rok přijela babička s dědou a strýčkem a do pozdního večera u nás byla rodinná párty jak se patří. Rodina pohromadě… Milovala jsem ty dny. A další den se pokračovalo u mé druhé babičky a tam jsme se sešli všichni. Babička, děda a tři tatínkovi sourozenci s rodinami a my, děti, jsme lumpačili a dospěláci se zabávali po dospělácku. A všude jsme chodili pěšky! Auto jsme neměli a pamatuji si, jak jsem počítala rozsvícené stromečky v oknech cestou domů. Navíc, jako dítě jsem považovala za samozřejmost, že byl o Vánocích sníh a cestu jsme si krátili koulovačkou a před domem jsme stavěli sněhuláka! Jsou to úžasné a neopakovatelné vzpomínky. Přestože jsme nedělali nic, co se považuje za božohodové a štěpánské zvyky (snad kromě toho navštěvování a přežírání), naše tradice byly nádherné a budou navždycky hluboko zapsané v mé paměti.

Ale jaké jsou ty "pravé" poštědrovečerní zvyky a tradice?

Narození Páně

Pro křesťanský svět je 25. prosinec nejdůležitějším dnem Vánoc. Oslavuje totiž narození Ježíše Krista a teprve v tento den pro křesťany začínají ty pravé Vánoce. Prvnímu svátku vánočnímu říkáme i Boží hod vánoční. V tento den, před 2018 lety putovali Marie a Josef do Jeruzaléma kvůli sčítání lidu, ale než tam dorazili, v Betlémě museli své putování přerušit, aby se tam mohl narodit jejich syn, který se stal pojítkem mezi Bohem a lidmi.

Od dávných dob je tento svátek věnován hodování v kruhu nejbližších a božíhodová tabule by měla nabízet to nejlepší, co domácnost má. Původně se ale jednalo o “duchovní hodování”, z čehož pravděpodobně pochází i název Boží hod. V tento den věřící častěji přistupovali ke svatému přijímání a navštěvovali víc kostely. Jinde se uvádí jako etymologický základ slova hod starší výraz god - “čas”, přičemž se jako význam slovného spojení Boží hod udává “čas zvláště zasvěcený Bohu”.

Věřící se tradičně vypravují na božíhodovou mši do kostelů a mnozí "nekřesťané" v tento den navštěvují kostely výjimečně taky, aby se podívali na vystavené jesličky. Betlémy ale pořád častěji nacházíme nejen v kostelech, ale taky na náměstích ve městech a obcích a tradičně se u nich zpívají na první svátek vánoční i koledy. V kostelech ale nejsou výjimečné ani vánoční hry, které zobrazují scény z příběhu o narození Mesiáše.

Přestože jsou Vánoce považovány za křesťanský svátek, jeho pohanská verze- svátek zimního slunovratu, byl slaven už dávno předtím, než křesťané začali slavit narození Ježíše. Už ve třetím století se v tento den- 25. prosince slavilo zrození- Zrození Slunce, svátek zasvěcený otci bohů- Saturnovi.

Na Boží hod...

K tomuto dni se váže i několik pranostik a pověr, které varují před neštěstím, které měla přinést, napříhlad, práce na Boží hod. Nesmělo se ani stlát postele, zametat a dokonce v domě nemělo být pověšené prádlo, jelikož právě prádlo mělo do roka na provinilce přinést smrt. Navíc, jestliže v domě vyhasl oheň, nesmělo se ho znovu zapálit. Tento den byl určen pouze k odpočinku, hodování a rozjímání. Kdysi nebyly běžné ani návštěvy v tento den a jestli se už někdo na návštěvu vydal, musel s sebou přinést koledu a popřát.

A tady je pár pranostik: 

 • Mráz na Boží narození – zima se udrží bez proměny.
 • Když na Boží hod prší, sucho úrodu naruší.
 • Padá-li na Boží narození sníh, hodně obilí bude na polích.
 • Jasné Vánoce – hojnost vína a ovoce.
 • Na Boží hod vánoční vítr od západu přinese mor, od východu válku, od půlnoci hlad, od poledne dobrý rok.
 • Podle počasí dnů a nocí od Božího narození do svátku Tří králů určuje se počasí pro dvanáct měsíců příštího roku.
 • Ve vinařských krajích sledovali věřící během mše v kostele pronikající sluneční paprsky skrz okenice. Pokud ozářily při mši faráře, bylo to znamení hojné úrody nadcházejícího roku.

Kdo je svatý Štěpán?

Sv. Štěpán- první křesťanský mučedník, který prohlašoval Krista Mesiášem, byl Žid obrácený na křesťanskou víru. Za svoje kázání byl ale udán a obviněn z hanobení Boha, byl odsouzen a kolem roku 40 p.n.l. ukamenován. Považuje se za patrona koní i patrona pacholků u koní a kočích; zedníků, krejčích, kameníků, tkalců, tesařů, bednářů.

Vzýval se i proti bolestem hlavy, píchání v boku a posedlosti či za dobrou smrt.

Koleda, koleda Štěpáne!

Druhý svátek vánoční je považován za “méně náboženský” z vánočních svátků, kdy je povolena trocha rozpustilosti. Narozdíl od Božího hodu, kdy bylo na programu rozjímání a duchovný růst, na Štěpána přicházelo na řadu veselí a zábava. Proto tradičně bývalo zvykem na svátek svatého Štěpána chodit koledovat, za což koledníci dostávali výslužku a někdy i drobný peníz. Dříve koledovali pouze kněží, až později začaly koledovat děti, které s sebou nosívaly hůlku, na které měly v bedýnce pod betlémskou hvězdou malé jesličky. Do dnešních dnů jsme tento zvyk převzali v podobě navštěvování příbuzných a známých a předávání si dárků. V kostelech na Štěpána kněží světili sedlákům osivo.

Na Štěpána není pána

Kdysi se svátek sv. Štěpána považoval za konec roku a měnila se služba pacholků, kterým byla vyplacena odměna a začínala týdenní dovolená. S tím souvisí nejen veselí, ale i jeden zvyk. Aby chlapi dali ženám najevo, že jsou v domě pány- měli peníze a volno z práce- ženy je chodily holit a leštit boty a byl-li sníh, omývali jim obličeje sněhem. V některých vesnicích se tento zvyk traduje do dnešních dnů v podobě omývání obličeje hadříkem.

Tradiční hostina

Na Svatého Štěpána by měla být součástí sváteční hostiny tradičně husa nebo kachna, případně jiná drůběž. Pro tuto příležitost se hodí dnes už téměř zapomenuté perličky, ale přípustný je jakýkoli opeřenec včetně kuřete.

A k svátku svatého Štěpána se váže taky několik pranostik: 

 • Když sv. Štěpán vyfouká bláto, bude pěkné jarní období nato.
 • Svítí-li na koledu v noci měsíc, bude ve stodole hojně úrody.
 • Svítí-li na Štěpána večer hodně hvězdy, urodí se hodně hrachu.
 • Svítí-li na den svatého Štěpána slunce, bude drahé ovoce.

Věřím, že stejně jako já u psaní, jste se i vy něco nového dočetli, zaspomínali si na svoje dětství a naladili se na vánoční atmosféru.

A teď už mi nezbývá nic, než popřát vám: 

                                                                Katka a PEPCO

Zdroje:

https://www.blesk.cz/25-prosinec-slavime-1-svatek-vanocni-bozi-hod

http://www.magazinelita.cz/clanek/6056-25-prosinec-bozi-hod-vanocni/

https://eurozpravy.cz/domaci/zivot/62378-dnes-je-bozi-hod-jake-tradice-se-dodrzuji/

https://www.novinky.cz/vanoce/453387-prvni-svatek-vanocni-narozeni-pane-neboli-bozi-hod-vanocni.html

https://m.fler.cz/blog/tradice-na-stepana-26855?fbclid=IwAR3GY7SLFwurox7Od6FUsKtj4me7ik_sK91ygb_ECNyc9sZWVdotDCAI6gc
https://domaci.ihned.cz/c1-39612780-vite-kdo-byl-sv-stepan-jehoz-svatek-si-pripominame-26-prosince
https://www.novinky.cz/vase-zpravy/jihomoravsky-kraj/znojmo/667-2214-svaty-stepan-stal-u-vzniku-krestanskych-vanoc.html
http://tn.nova.cz/clanek/zpravy/zajimavosti/dnes-je-bozi-hod-vanocni-vite-co-se-oslavuje.html

#vanoce_s_ambasadorkami
#pepco

Čti celý článek
tratatundra AMBASADORKA
6. pro 2018 Čtené 120x

A máme to za sebou. Mikuláši se svými družinami po celé zemi rozzářili dětská očička a naplnili mlsná bříška a dnes jsme se opět probudili do každodenní reality, ze které tři z vás na malou chvilku ještě vytrhnu.

Díky vašim odpovědím na moji včerejší soutěžní otázku jsem si připomenula spoustu vánočních písniček, na které jsem už i zapomněla a u nás doma jsme byli zas o kousíček blíž k Vánocům. A co mě velice překvapilo je, že vánoční klasiku u vás absolutně převálcovala Ewa Farna a její Vánoce na míru.

Ale abych nechodila kolem horké kaše... Soutěže se vás zúčastnilo neuvěřitelných 166, za což vám moc děkuji a jako moje poděkování posílám všem srdíčka.

A kdo se bude těšit z "elpéčka" Miro Jaroše- Těšíme sa na Ježiška? Generátor náhodných čísel vylosoval tři maminky:

1. @pekosek

2. @evina92

3. @hannn

Ve jménu svém i jménem PEPCO vám, dámy, srdečně blahopřeji a do několika dnů budete kontaktovány ohledně vaši výhry. 

A vy, které jste nevyhrály, nesmutněte, soutěžíme každý den až do 13.12. Dnes s @monny3 a Fisher Price, tak si to nenechte ujít. ;) 

#vanoce_s_ambasadorkami

#pepco

Čti celý článek
Strana
Předchozí Strana
Další