Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

  Výsledky vyhledávání pro slovo #femibion

  Zruš hledání
  hanica83AMBASADORKA
  10. čer 2021    

  V nedávném příspěvku jsem zmiňovala Metafolin. O co se vlastně jedná? A je opravdu tak důležitý? Nestačí „obyčejná listovka“? Není to jen marketingový tah?
  Odpověď na všechny tyto otázky se dá shrnout do pár výstižných vět. Až 50 % populace trpí poruchou genu MTHFR. Pokud někdo trpí poruchou (mutací) tohoto genu, je omezena funkce enzymu, který tento gen kóduje. A tento enzym je nepostradatelný k tomu, aby se z neaktivní kyseliny listové stala aktivní forma – tzv. folát. Z toho plyne jediné – až u 50 % populace je v těle narušená přeměna kyseliny listové na nezbytný aktivní folát a může tedy trpět rizikem nedostatku folátů (aktivních folátů) i při dostatečném příjmu kyseliny listové ve stravě. A právě Metafolin je již aktivní forma kyseliny listové, která nemusí být v těle metabolizována. Je tedy plně využitelný i u žen, které mají mutaci genu MTHFR.
  A teď by mě moc zajímalo – kolik z vás má přímo potvrzenou mutaci genu MTHFR? Spousta žen o tom totiž celý život neví!

  #femibion

  hanica83AMBASADORKA
  14. kvě 2021    Čtené 408x

  První pomoc - febrilní křeče

  Zvýšená teplota je přirozený a žádoucí jev lidského organismu – potažmo imunitního systému, když se něco děje (typicky když je přítomna infekce). Není proto žádoucí za každou cenu snižovat jakoukoliv teplotu. Tělo musí vynaložit k jejímu zvýšení nemalé úsilí a bojuje tak proti infekci. Někdy už právě jen jejím zvýšením dokáže zničit některé bakterie či viry. 

  Normální teplota dítěte je 36,7 – 37st. Pokud měříme teplotu v konečníku (což je podle mě stále nejpřesnější), nezapomeneme odečíst 0,5st. Jestliže tedy v konečníku naměříme např. 37,9st (což je tzv. vnitřní teplota), skutečná teplota, která nás zajímá, je 37,4st. Tady bych ráda zmínila, že takovouto teplotu řešíme (samozřejmě podle stavu a chování dítěte) nejčastěji svlečením jedné vrstvy oblečení, což tělíčko přirozeně ochladí a pokud nejde o nějakou vážnější příčinu, infekci atd, mělo by to pomoci. Pozor u malých miminek v šestinedělí. Tam konzultujeme jakoukoliv zvýšenou teplotu s pediatrem!

  Pokud naměříme teplotu 38st a vyšší, jedná se již o horečku. Nad 38,5st už je na místě horečku srážet (samozřejmě se zase řídíme také stavem dítěte, já jsem srážela až při 39, pokud byl jinak syn „v pohodě“).

  Ke srážení teploty můžeme použít buď fyzikální, nebo farmaceutické metody. Fyzikální jsou známé chlazení různými chladnými obklady, typicky povrchových tepen např. v tříslech, vlažná sprcha, octové obklady atd. 

  Farmaceutické jsou podání antipyretik – léků proti horečce. Dětem se podávají antipyretika ze dvou skupin: 

  1) Obsahující paracetamol (např. Paralen, Panadol) – může se použít v jakémkoliv věku

  2) Obsahující ibuprofen (např. Nurofen) – používá se od 3měsíců/6kg

  Oba tyto druhy se podávají po 6 – 8hodinách. Pokud podáme např. Panadol a již za 3h horečka zase hodně stoupne, můžeme po 4h sáhnout po antipyretiku z druhé skupiny, tedy např. po Nurofenu. 

  Pozor! Dětem do 15ti let se nesmí podávat léčiva s kyselinou acetylsalicilovou – např. Acylpyrin, Superpyrin, Anopyrin! (hrozba tzv. Reyova syndromu)

  Při prudké změně teploty může dojít k obávaným a nepěkně vypadajícím febrilním křečím (febris znamená latinsky teplota). Pozor! Nejedná se pouze o náhlý vzestup, ale i o prudký pokles teploty, proto pozor na příliš rychlé srážení horečky (ideální je srazit teplotu cca o 1st, není tedy rozhodně žádoucí srazit horečku 39,5st během chvíle na 37, i zde hrozí vznik FK!). Není známá žádná “nebezpečná“ teplotní hranice pro vznik FK, ale často se jedná a vysokou horečku.

  FK se nejčastěji objevují u cca 4% dětí od 6ti měsíců do 5ti let. Je zde významný genetický faktor (pokud se vyskytují FK v přímé rodině, zvyšuje se riziko výskytu až 3x)

  I když FK vypadají opravdu ošklivě a rodiče dokáží vyděsit, ve většině případů z nich děti vyrostou a co je důležité – nezanechávají žádné následky – zdravotní ani intelektuální (komplikované FK, které trvají zpravidla déle než 15min, mohou zvýšit pravděpodobnost vzniku epilepsie). Většinou jde ale o FK nekomplikované, které zpravidla odezní do 5min, kdy následuje návrat plného vědomí.

  K FK dochází proto, že centrální nervový systém dětí v tomto věku ještě není dosti vyzrálý a prudký výkyv teploty nezvládne. Může se stát, že FK jsou prvním příznakem horečky, kterého si všimneme, protože teplota může stoupnout opravdu rychle!

  Jak FK vypadají? Křeče můžou být téměř stejné jako u epilepsie, může křečovat celé tělo, nebo jen pravá nebo levá půlka, dítě se může propínat do luku, mít oči v sloup, může mít i pěnu u pusy nebo zvracet a bývá v bezvědomí.

  Co můžete udělat? V prvé řadě se hlavně snažte uklidnit, byť je to těžké! Dítě uložte na rovnou, měkkou podložku/nechejte ho v postýlce, abyste zabránili poranění a zavolejte RZS (při křečích by měl dítě vždy vidět lékař!) Je fajn, když dokážete průběh FK co nejlépe popsat, případně pokud zvládnete udělat třeba videozáznam.

  Nic nestrkejte ani pod hlavu, ani do pusy, nesnažte se dítě „zalehnout“…prostě ho jen hlídejte, aby si neublížilo a pokud by zvracelo, otočte ho na bok.

  Pokud už dítě FK prodělalo, pravděpodobně dostane pro případ rizika opakování diazepamové čípky. Nikdy se však nedávají preventivně dětem, které FK neměly! U dětí, které již FK měly, vždy bedlivě měříme teplotu a již když vystoupá k 38st, srážíme ji antipyretiky, abychom zabránili opakovaným křečím.

  Pokud vás po prodělaných FK čeká očkování, je vhodné konzultovat ho s neurologem. 

  hanica83AMBASADORKA
  3. kvě 2021    

  Vitamin D3. Už jsem o něm psala mockrát. Ráda bych ale ještě upozornila na jednu věc. Nedostatek vitaminu D3 v naší populaci, obzvláště v měsících, kdy je málo slunečních paprsků, je všeobecně velký. V letních měsících navíc tvorbu vitaminu D3 snižují opalovací krémy, pleťové krémy a make-up s ochranným faktorem. A přitom je zrovna vitamin D3 pro nás obzvláště důležitý, a to zejména v období těhotenství/kojení, kdy je pro miminko jediným zdrojem vitaminu D3 jeho maminka.
  Vitamin D3 pomáhá udržovat zdravé kosti, svaly a zuby maminky a navíc podporuje imunitní systém. U miminka se vitamin D3 podílí na správném dělení buněk a správném nastavení vrozené imunity. Proto je určitě na místě jeho pravidelné doplňování. Nespoléhejte se tak pouze na sluneční záření a vhodnou stravu (např. ryby, mléko a vejce), ale doplňujte vitamin D i skrz vhodné doplňky stravy.
  Věděly jste, že je vitamin D3 obsažen i ve Femibionu?

  #femibion

  hanica83AMBASADORKA
  6. dub 2021    Čtené 396x

  První pomoc - dušení a vypuzovací manévry

  Jednou z věcí, se kterou se jako rodič můžete doma reálně potkat a měli byste ji umět neprodleně řešit, je dušení. Malé děti se mohou dusit jídlem, případně čímkoliv z drobných věcí, co nepozorovaně strčí do pusinky. Nejzásadnější je reagovat ihned a okamžitě začít s tzv. vypuzovacími manévry (pokud dítěti zaskočí před vámi, máte tak cca 1 minutu na to, začít jednat)! 

  Tady však pozor – co je potřeba si zapamatovat, vypuzovací manévry se liší u dětí do 1 roku a nad 1 rok. U všech dětí se používají údery do zad, ale u dětí do 1 roku nemůžeme použít stlačování břicha – tzv Heimlichův manévr. Je to kvůli uložení jater – ty nejsou u dětí do 1 roku věku ještě chráněna hrudním košem a mohlo by tak dojít k jejich poškození. Místo toho se u takto malých dětí provádí stlačování hrudníku, stejné jako při resuscitaci.

  Podle velikosti dítěte je potřeba zvolit vhodnou polohu – u nejmenších dětí je to poloha na předloktí, hlavička směřuje dolů a bradičku držíme mezi palcem a ukazovákem. Poté provedeme vypuzovací manévr úderem hřbetu ruky do zádíček - na spojnici lopatek. Údery jsou vedeny pod úhlem, ne shora dolů (v podstatě pod stejným úhlem, v jakém máme položené děťátko na předloktí). Provádí se z pravidla 5 úderů, poté, pokud jídlo nebo předmět nevypadne, otočíme děťátko pouze na druhou ruku – na zádíčka, zůstává nakloněné hlavou dolů a provedeme 5 stlačení hrudníku (prsty). 

  Údery do zad a stlačení hrudníku se střídá tak dlouho, dokud se nám nepodaří dýchací cesty zprůchodnit, nebo pokud dítě neupadne do bezvědomí – poté je potřeba zahájit neodkladnou resuscitaci (o té zase někdy příště).

  U větších dětí již nevolíme polohu na předloktí, ale posadíme se a položíme si je obličejem dolů na naše stehna, jeho nožičky vedou roztažené dozadu podél našeho těla (naše nohy podklesneme, aby byla hlavička níž). Dál už je to stejné jako u nejmenších dětí.

  U dětí, které již chodí a dokáží se před nás postavit, je pouze přidržujeme jednou rukou před hrudníčkem, aby nespadly a v jejich mírném předklonu opět vedeme 5 úderů do zad, zase na spojnici lopatek. Síla úderu je poměrně velká, ale věřím, že to nejlépe vyhodnotíte v dané situaci ( i když pevně věřím, že ji nikdy nezažijete!). 

  V čem je rozdíl je to, že tyto děti už jsou starší než jeden rok a místo stlačování hrudníku se u nich provádí stlačování bříška - Heimlichův manévr. Ten spočívá v tom, že stojíme za dítětem, dáme jednu ruku v pěst, tu přiložíme na spodní hranu jeho hrudní kosti, druhou rukou pěst obejmeme a provedeme 5 stlačení bříška. 

  Údery do zad a stlačení bříška opakujeme do vypuzení překážky dýchacích cest, nebo do bezvědomí dítěte.

  hanica83AMBASADORKA
  14. bře 2021    Čtené 669x

  První pomoc - popálení/opaření

  Mezi velmi časté a přitom závažné úrazy dětí patří popáleniny. 

  Dítě se může popálit/opařit vřelým čajem, kávou, polévkou… Jelikož právě tyto případy bývají nejčastější příčinou, v přítomnosti malých dětí vařte vždy na zadních plotýnkách, nenechávejte vřelé nápoje stát bez dozoru na konferenčním stolku, na okraji stolu atd (pozor na přečnívající ubrusy)!  

  Pozor ale také na méně běžné popálení – např. vřelou vodou ze zahradní hadice, která leží na sluníčku, na rozpálené kovové skluzavky, krbová kamna, žehličky…, ale také na popálení elektrickým proudem (zapojené nabíječky). 

  V případě popálení se v prvé řadě zahajuje první pomoc. Ta má totiž velký vliv na následné hojení i na výsledek! Poté dle vážnosti a rozsahu volejte rychlou záchrannou službu. Okamžitě volat RZS je však určitě na místě, pokud je rozsah popálení velký – např. dítě na sebe převrátí hrnec vřelé polévky! Pozor na to, že u dětí je třeba zohlednit rozdíly od dospělého - větší povrch těla vzhledem k hmotnosti (zde také platí, že čím je dítě menší, tím větší je povrch jeho hlavy), snížená odolnost k podchlazení, až 15x větší citlivost kůže atd. Ku prospěchu je snad jen to, že dětská kůže má oproti kůži dospělého lepší schopnost hojení.

  Pro představu, za těžké popálení je považován rozsah: 

  • u dětí do 2 let větší než 5% povrchu těla
  • u dětí 2 - 10 let větší než 10% povrchu těla
  • u dětí 10 - 15 let větší než 15% povrchu těla

  Pro jednoduché orientační zhodnocení rozsahu může posloužit ručka v pěst postiženého dítěte - tato velikost je brána jako 1% povrchu těla. Určení rozsahu je velmi důležité z důvodu zjišění, jak velké jsou ztráty tekutin a minerálů z tkání, s čímž souvisí možný vznik popáleninového šoku, který jedince ohrožuje na životě!

  Je potřeba zhodnotit i část těla, která byla zasažena. Za nejvíce kritické se považuje obličej a krk (riziko rozvoje otoku a ucpání dýchacích cest) a genitálie s hýžděmi.

   Zásada tria první pomoci tedy je:

  1. odstranit příčinu popálení
  2. zkontrolovat, zda je možno sundat před chlazením oblečení, nebo zda je přiškvařené – v tomto případě (nebo pokud si nejste jistí!) vrstvu oblečení přiléhající na kůži nikdy neodstraňujeme!!! S oblečením bychom sundali i kůži! V případě přiškvaření se provádí první pomoc vždy přes oblečení. A POZOR: oblečení se může přiškvařit i při popálení tekutinami! 
  3. gró první pomoci spočívá v chlazení. Chladíme vždy proudem tekoucí studené vody (uvádí se teplota 8°C), ne namočenými obklady, ne ledem apod., přičemž je vždy lepší použít rozptýlenou vodu ze sprchy než přímý proud. Obecně má chlazení trvat tak dlouho, dokud přináší úlevu (ideální je dotyčného chránit před podchlazením přikrytím nezasažených částí těla, obzvláště u malých dětí je důležité dávat na podchlazení pozor!)
   Pokud je dítě opařené celé (např. na sebe zvrhne hrnec polévky), nikdy ho nechladíme celé najednou (hrozí podchlazení, zpomalení až zástava srdečního rytmu)!!! Přednost má obličej a genitálie (chladí se max 5% povrchu těla), dále se řídíme pokyny RZS, kterou neprodleně voláme!

  PS: Puchýře nepropichujeme, po propíchnutí hrozí riziko zavlečení infekce. Na postiženou kůži nic neaplikujeme (platí pro závažnější popálení/opaření, samozřejmě u drobných mírnějších popálení je možno použít mast s panthenolem apod na podporu rychlejšího hojení).

  hanica83AMBASADORKA
  14. únor 2021    Čtené 587x

  Valentýnská soutěž s Femibionem - ukončeno

  Už dlouho jsem si pro vás nepřipravila žádnou soutěž, tak tady máte jednu tématickou 🙂

  Protože co se k produktu jako je Femibion hodí víc než svátek zamilovaných, Valentýn? Ano, určitě spousta z vás namítne, že jde o převzatý svátek, že v Česku je tradiční první máj… určitě souhlasím. Ale proč nevyužít jakékoliv vhodné příležitosti, obzvlášť v této nelehké době.

  Takže slibuju, že pokud bude zájem, domluvím pro Vás další ceny a letos si těch soutěží uděláme víc.

  Všude kolem sebe vidím samé nastávající maminky, i spousta celebrit se chlubí bříškem (Martina Pártlová, Patricie Pagáčová, Nikol Štíbrová…), takže šířit povědomí o důležitosti kvalitního stravování, ale i doplňování důležitých makro/mikro živin právě v období těhotenství je myslím více než na místě. A Femibion zůstává i přes velký počet konkurenčních přípravků jedničkou na trhu!* Je to doplněk stravy obsahující pouze pečlivě vybrané látky, které nastávající maminky potřebují ve zvýšené míře a je často velmi obtížné získat jejich dostatečné množství z běžné stravy. Navíc jako jediný na trhu nabízí přípravek vyvinutý přímo na míru pro kojící maminky.

  A o co si tedy zasoutěžíme dnes?

  Výhra bude tentokrát zaměřená na maminky, které své děťátko ještě nemají v náručí, ale již ho nosí pod srdcem  -  výhrou bude krásný valentýnsky laděný balíček obsahující dvoutýdenní balení Femibionu 2 a vykrajovátka na sušenky. Navíc tento balíček můžou vyhrát rovnou tři z vás!

  Jak se zapojit?

  1. Dát lajk tomuto článku
  2. Pod článek odpovědět do komentáře na soutěžní otázku:

  Jak jste svému partnerovi oznámily, že čekáte miminko?

  Odpovídat můžete do dnešní půlnoci, tedy do 14.2. 24:00

  Během následujících dnů (15.2. má syn první narozeniny, tak neslibuji hned druhý den) vylosuji tři výherkyně pomocí generátoru náhodných čísel.

  PS: Všem, kdo by si přáli jako výhru Femibion 1 nebo Femibion 3, vydržte, slibuju, že i o ně soutěž připravím 🙂

  Všem přeji hodně štěstí a krásného Valentýna!

  Vaše Hanka a #femibion 

  *Femibion® je lídr kategorie,,04A4 M/VIT MINER PERINATAL USE“ v České republice. Zdroj: IQVIA sell-out data kategorie těhotenských vitamínů v počtu prodaných kusů, MAT 09/2020.  

  hanica83AMBASADORKA
  29. led 2021    

  Věděli jste, že esenciální omega – 3 mastná kyselina DHA, obsažená ve Femibionu 2 a 3 je součástí všech buněk lidského těla (konkrétně jejich membrán)?
  Zvlášť vysoké koncentrace jsou pak v sítnici oka a v mozku. Proto dostatečný příjem během těhotenství přispívá k normálnímu vývoji očí a mozku děťátka.
  (foto: Fotobanka Profimedia)

  #femibion

  hanica83AMBASADORKA
  13. led 2021    

  Femibion je doplněk stravy pro ženy, které plánují miminko, jsou těhotné, nebo kojí (Femibion 1, Femibion 2 a Femibion 3).
  Už jen svým zařazením – DOPLNĚK stravy, nám ukazuje jednu velmi důležitou informaci – tím zásadním, obzvláště v tomto období, by vždy měla být pestrá a vyvážená strava. Femibion ji pak doplní především o velmi důležitý folát (aktivní formu kyseliny listové) a další mikroživiny, pečlivě vybrané pro maminku i děťátko přímo v daném období.

  #femibion

  hanica83AMBASADORKA
  Zpráva byla změněna    13. pro 2020    

  Kdysi dávno, když jsem nad něčím pronesla, že to rychle uteklo, mi má babička řekla - "jo děvče zlatý a bude to utíkat čím dál rychleji". A měla svatou pravdu! Každý rok se mi zdá, že utekl zase o něco rychleji, než ten předešlý. Máte to stejně?

  Hrozně rychle taky uteklo 14 dní, kdy jsme tu pro vás s úžasnýma holkama @michaelllas @vanea @petuliiik01 @tratatundra @mariegroth @apacheee @kristinandbaby @88petule a @ivakalinova měli nachystaných spoustu inspirativních článků a skvělých soutěží v rámci #vanoce_s_ambasadorkami 🎄🎁
  Chtěla bych vám moc a moc poděkovat za krásnou účast, za vaše milé komentáře a doufám, že se vám to líbilo alespoň tak, jako nám 😊
  Mým milým kolegyním moc děkuji za parádní spolupráci a za to, že jsem mohla být součástí, bylo to prima 🥰

  Vánoce s ambasadorkami sice končí, ale ty pravé, ty teprve začínají 😍
  Všem vám z celého srdce přeju, ať je prožijete v klidu, pohodě a hlavně s těmi, na kterých vám nejvíc záleží ❤
  Tak šťastné a veselé!
  Hanka a #femibion

  (2 fotky)
  hanica83AMBASADORKA
  9. pro 2020    Čtené 284x

  🎄Vánoce s ambasadorkami🎄 - vyhlášení soutěže s Femibion

  Tak je to tu! Malá přísavka konečně usnula a já mám pro Vás vyhlášení vánoční soutěže s ambasadorkami 🎁

  Příspěvky jsem poctivě přečetla a ač jsem si to nikam neznačila, troufám si říct, že mezi vánočními barvami stále na plné čáře vedou červená a zlatá 👏😍

  Pak se hodně objevovala i stříbrná, případně různobarevné kombinace - na ty jsem já osobně byla zvyklá v dětství 😊

  Nebudu to déle natahovat, tři z Vás, které se můžou těšit na balení Femibionu dle svého výběru jsou: 

  Moc gratuluji! ❤

  Pokud jste nevyhrály tak nezoufejte, slibuji, že příští rok bude soutěží víc 😊

  A protože jsem si všimla, že do soutěží o Femibion se nezapojuje tolik maminek jako do jiných soutěží, ráda bych se zeptala - je to tím, že jde o produkt s užším zaměřením? A co by Vás potěšilo jako výhra od #femibion ? Zkusila bych vyjednat, tak sem s nápady! 😉

  Děkuju všem za účast, ještě jednou moc gratuluji výherkyním a brzy se ozvu do zprávy.

  hanica83AMBASADORKA
  8. pro 2020    Čtené 813x

  🎄Vánoce s ambasadorkami 🎄: SOUTĚŽ S FEMIBION 🎁 - UKONČENO

  Krásné úterý.

  Soutěž s #femibion je konečně tady!

  Ač to podle počasí nevypadá, tuto neděli zapálíme na adventním věnci už třetí svíčku! Je až neskutečné, jak to letí. Tento rok snad ještě rychleji, než kdy jindy.

  Taky milujete Vánoce a tu vánoční atmosféru jako já? Jak už jsem zmiňovala ve svém článku o symbolu adventu, jsem hrozná konzerva a Vánoce se pro mě vždy nesly a vždy ponesou v duchu červené a zlaté.A s barvami souvisí i dnešní otázka - Jakou barvu letos volíte k vánoční výzdobě a zdobení stromečku? A měníte, nebo zůstáváte věrní své oblíbené kombinaci?

  Letos si zasoutěžíte o balení inovovaného Femibionu dle vlastního výběru - můžete si tedy sami vybrat, zda chcete Femibion 1 - pro plánování těhotenství a dále do ukončeného 12tt, Femibion 2 od 13tt do konce těhotenství nebo Femibion 3 vyvinut speciálně pro kojící maminky. A nezapomeňte, že Femibion je prima tip na dárek pod stromeček pro každou ženu, která se na miminko připravuje, čeká jej nebo kojí 🙂 A pozor, vyhrát můžou rovnou tři z Vás! Hodně štěstí!

  Jak se tedy do soutěže zapojit?

  1. Odpovědět do komentáře na soutěžní otázku - "Jakou barvu letos volíte k vánoční výzdobě a zdobení stromečku? A měníte, nebo zůstáváte věrní své oblíbené kombinaci? " a připsat o který Femibion soutěžíte
  2. Dát like tomuto soutěžnímu článku
  3. Dát like dnešnímu článku o vánočních koledách u @kristinandbaby 
  4. Přidat komentář do dnešní půlnoci, tj do půlnoci 8.12.2020

  Vítěze bude losovat generátor náhodných čísel.

  Jsem opravdu zvědavá, které barvy u vás vítězí a zda je ještě někdo taková konzerva, jako já 🙂 Všem přeju hodně štěstí v soutěži, všem, kteří čekají na miminko přeju, aby se příští rok dočkali, těm co ho již nosí pod srdcem přeju krásné a pohodové těhotenství a všem krásné vánoční svátky!

  hanica83AMBASADORKA
  4. pro 2020    Čtené 1382x

  Symbol adventu

  Když jsem byla malá, dodržovali jsme doma spoustu vánočních zvyků a tradic, ale nikdy jsme neměli adventní věnec. Vlastně jsem jeho existenci začala poprvé vnímat, až jsem poznala manžela. Je to už 16 let, co jsem adventní věnec uviděla u manželových rodičů a hrozně se mi to zalíbilo. Ještě ten rok mi ho tchýně vyrobila a já si ho nadšeně odnesla domů. Od té doby jsme už s mamkou doma adventní věnec pořizovaly také. 

  Když jsme si před 11 lety koupily tehdy ještě s přítelem vlastní byt, strašně jsem se těšila na naše první společné Vánoce, jak budu zdobit náš první stromeček, uděláme si vše jen podle svého… 

  Že bude adventní věnec byla jasná věc. První roky jsem kupovala, po pár letech jsem se dopracovala k tomu, že jsem si dozdobovala koupený korpus z větviček a letos jsem se poprvé vybičovala k tomu, že jsem si ho udělala celý sama! A letos je to taky poprvé (ač je to určitě ostuda), co jsem si o tomto symbolu adventu pořádně zjistila nějaké informace. Starší syn je totiž ve věku, kdy ho všechno hrozně zajímá a na všechno se ptá. A mě hrozně baví mu ty informace předávat. Takže tady zase Vám předávám pár informací, které jsou asi nejzásadnější, nebo které mě nejvíce překvapily.

  Adventní věnec je vcelku mladý zvyk, který pochází z 30. let 19 století (některé prameny ale uvádí již 16. století). Věnec je od nepaměti vnímán jako symbol vítězství a královské důstojnosti. Dokonce i v Bibli se o něm mluví jako o projevu úcty, radosti a vítězství. Adventní věnec by tedy měl být holdem tomu, kdo je očekáván, a kdo zároveň přichází jako vítěz a osvoboditel - Ježíš Kristus. 

  V dnešní době je však adventní věnec spíš než jako symbol vnímám jako dekorace a proto jej můžeme vidět na nespočet různých způsobů, přičemž část z nich už s věncem nemá krom tradičních čtyř svíček mnoho společného. 

  Většina z nás si věnec ladí podle svého vkusu nebo tak, aby se hodil do interiéru domácnosti, k ostatní vánoční výzdobě a podobně. Klasický adventní věnec jakožto symbol adventu má však své typické znaky.

  • Kruh, který nemá začátek ani konec jako symbol věčnosti božího království
  • Zelená barva jehličí jako symbol naděje a splnění očekávání
  • Čtyři svíce, které odpočítávají čtyři adventní neděle
  • Barva svící by měla být fialová a růžová, přičemž růžová (pastýřská) připadá na třetí adventní neděli jako symbol vyzívající k radosti a znázorňující, že přípravy se již překlenuly do druhé poloviny a jsou téměř u konce. Zbývající tři svíce nesou barvu fialovou jako symbol čekání, soustředěnosti a pokání (první svíce – tzv. svíce proroků, vzpomíná na ty, kteří předpověděli narození Ježíše, druhá – tzv. betlémská, znázorňuje lásku a Ježíškovi jesličky a čtvrtá, tzv. andělská, symbolizuje mír a pokoj) 
  • Podle tradice by se měly svíčky zapalovat proti směru hodinových ručiček (symbolika uzavírání roku/období)

  A co je to vlastně advent? Označuje se tak doba příprav na Vánoce a pochází z latinského slova "adventus", což znamená příchod. Jde samozřejmě o příchod Ježíška – Ježíše Krista. Datum první adventní neděle je různé a to proto, že čtvrtá, tedy poslední adventní neděle, připadá vždy na neděli, která je před 25. prosincem – hlavním vánočním svátkem. Protože je však 25. prosinec každý rok  jiný den v týdnu, i 1. adventní neděle má každý rok jiné datum. Advent pak trvá do půlnoci Štědrého dne. Někdy se proto může stát, že poslední adventní neděle připadne i na Štědrý den. V takovém roce má advent sice čtyři adventní neděle, ale vlastně trvá jen tři týdny.

  Já sama jsem hrozná konzerva a celé Vánoce se pro mě vždy nesly a myslím, že i vždy ponesou, v duchu stejných barev – červené a zlaté. Proto tyto barvy, i když teď už vím, že to není dle tradice „správně“, používám jak na zdobení stromečku, tak i při výrobě adventního věnce. Stejně tak se stále držím tradičního kulatého věnce s typickým rozmístěním svíček. 

  Letos, jak už jsem zmínila, jsem se pustila do výroby věnce poprvé úplně od začátku. Abych byla upřímná, ty větvičky jsem tam přidělávala asi hodinu, vůbec mi to nešlo podle představ, takže buď to budu muset do příště pořádně nastudovat, nebo si ten korpus zase koupím už i s jehličím. Ale alespoň pár tipů na výrobu ode mě.

  • Korpus raději slaměný než polystyrenový
  • Vázací drátek dosti pevný, ideálně zelený a namotaný na cívce
  • Za mě určitě větvičky z jehličnanu – ideálně jedličky, která vydrží dlouho hezká
  • Rozhodně bych se neobešla bez tavící pistole
  • Větvičky uvádí nastříhat na cca 5 - 10cm, mě se lépe pracovalo s trošku delšími

   Ani jsem netušila, že Vánoce jsou původně pohanský svátek. Co mě však zajímalo už jako dítě a vlastně zajímá do teď je, jak je to vlastně s tím Ježíškem? To nosí dárečky opravdu to miminko, co se narodilo v jesličkách?? Ale vždyť přece vyrostlo a stala se z něj v podstatě největší postava dějin… Navíc, v naší repudlice, stejně jako např. na Slovensku, v Rakousku, v Maďarsku, nebo ve Švýcarsku, nosí dárky Ježíšek, ale jinde ve světě je zase nosí někdo jiný. V severských zemích nadělují skřítkové, v Řecku naděluje dárky Svatý Basileios, v Americe Santa Claus… Jak tohle vnímáte, případně vysvětlujete zvídavým dětem Vy? Budu ráda, když se podělíte o své názory do komentáře pod článek, opravdu mě pohled druhých moc zajímá. 

  Doufám, že jsem Vám dnešním článkem alespoň malinko pomohla navodit vánoční atmosféru a nezapomeňte, že zároveň s dnešním článkem je tu i další soutěž, kterou najdete u @michaelllas zde, tak se určitě zapojte a zkuste své štěstí.

  A kdo z Vás si brousí zuby na soutěž s #femibion , ať už pro sebe, pokud miminko plánujete (Femibion 1), čekáte (Femibion 1 do konce 12tt, dále pak Femibion 2), nebo kojíte (Femibion 3), nebo třeba jako dárek pod stromeček například pro kamarádku, ještě pár dní vydržte. Určitě se dočkáte!

  PS: Sama jsem nevěřící, ale pokládám za správné znát alespoň nějaké základy víry/křesťanství i různých svátků. Obzvláště těch, které sami tak pečlivě připravujeme a slavíme. Čerpala jsem z různých církevních stránek a listů tak doufám, že jsem vše správně pochopila a podala. Pokud se vám něco nezdá, budu ráda, když mě upozorníte nebo opravíte.

  Přeju Vám krásný advent plný lásky a štěstí

  Hanka

  hanica83AMBASADORKA
  Zpráva byla změněna    1. pro 2020    

  Od zítřka už se můžete těšit v rámci akce #vanoce_s_ambasadorkami na spoustu zajímavých článků a krásných soutěží 🎁
  Dnes tu mám pro vás na takový poklidný rozjezd otázku za ❤

  🎄Kdo u Vás doma zdobí Vánoční stromeček? Zdobíte spolu s dětmi, nebo je to překvapení?🎄

  My to máme zatím nastavené tak, že stromeček přinese a dá do stojanu tatínek a Ježíšek (rozumějte maminka 😀 ) ho do rána nazdobí. Nejdřív sme to chtěli jako úplné překvápko, ale to sme zavrhli, protože ten náš dvoumetrový strom tajně tahat domů a stavět v noci by asi bylo dost o nervy 😀 Vloni jsem ho zdobila v osmém měsíci a jak se malej těšil na ráno, tak se za noc několikrát vzbudil, takže jsem ho dozdobila někdy v osm ráno 🙈 Ale ty rozzářený očička co pak měl prostě stojí za to 😍

  PS: Vím, že #femibion je produkt pouze pro určitou kategorii - ty co se o miminko snaží, nebo ho již nosí pod srdcem. Nezapomeňte však, že nově je i Femibion 3, který je vyvinut speciálně pro kojící maminky. A taky to může být fajn dárek pod 🎄😉

  modrykonik
  30. lis 2020    Čtené 1050x

  Vánoční maraton s Ambasadorkami: 14 dní soutěží a inspirace

  O chvíli to vypukne! Nebo to už vypuklo? ;) Čas vánoční, který zahřeje srdíčka a rozzáří oči. Zpříjemněte si spolu s námi čekání na Štědrý den. Dejte letos sbohem stresu a povinnostem, které vám nepřinášejí radost. Pojďte se pobavit, odpočinout si, dozvědět se něco nového, inspirovat se a vyhrát krásné ceny nejen pro sebe, ale i pro své blízké. Protože dvoutýdenní vánoční maraton našich Ambasadorek právě začíná! A bude přesně takový, jaký má být – inspirující, veselý a v neposlední řadě štědrý.

  Ať už máte doma miminko, malého rošťáka, puberťáka či na svůj poklad teprve čekáte, určitě si přijdete na své. Výhry budou skutečně pestré, od drobností až po hodnotné výhry. Štěstí je potřeba pokoušet neustále, proto nezmeškejte šanci vyhrát. Pokud se vám však nepodaří vyhrát nic materiálního, nic to. Mohu vás ujistit, že si odnesete něco navíc – množství inspirace, tipů a veselé nálady. A to je k nezaplacení, souhlasíte? Sledujte od 1.12. do 14.12.2020 hashtag #vanoce_s_ambasadorkami a #tyden_s_ambasadorkami.

  Jak budou dny s Ambasadorkami probíhat?

  Jak jsme zmínili výše, čeká vás skutečně všehochuť výher. A jak to bude fungovat? Velmi jednoduše. Každý den se můžete těšit na článek na vánoční téma od jedné z Ambasadorek. Tento článek bude vždy doprovázet i soutěžní článek jiné Ambasadorky. Protože, jak se říká, "ve dvou se to táhne líp". ☺

  Tak pozorně sledujte, lajkujte a komentuje. Dobu trvání soutěže a její pravidla se dozvíte přímo v článku.

  • Soutěž bude probíhat vždy od dopoledne do večera, konkrétní čas si pokaždé určí daná Ambasadorka a uvede ho v soutěžním článku.
  • Výherce bude vybrán pomocí generátoru náhodných čísel a vyhlášen bude buď ještě ten den, nebo druhý den dopoledne. Opět záleží na konkrétní Ambasadorce.

  Pro účast je potřeba splnit tři podmínky:

  1. Dát like soutěžnímu článku.
  2. Odpovědět v komentáři na soutěžní otázku.
  3. Dát like Vánočnímu článku ze stejného dne (ze stejného dne, ve kterém vyšla aktuální soutěž – pozor, článek bude u jiné Ambasadorky).

  A kde soutěže hledat? Naše Ambasadorky jsou: 

  #femibion - Hanka - @hanica83
  #vileda - Ivana - @ivakalinova
  #babydove - Irena - @vanea
  #sterimar - Kristýna - @kristinandbaby
  #pepco - Katka - @tratatundra
  #fisherprice - Péťa - @petuliiik01
  #sunar - Míša - @michaelllas
  #dm - Veronika - @apacheee
  #drbrowns - Maruška - @mariegroth
  #nestle - Petra - @88petule

  Startujeme 1.12.

  Ponořte se naplno do vánoční nálady a najděte si od 1.12. do 14.12. malou chvilku pro sebe. Udělejte si kávu či voňavý čaj, zapněte si v klidu Modrého koníka a nechte se vtáhnout do vánoční atmosféry, kterou nám vykouzlí naše šikovné Ambasadorky. Můžete se těšit na články o vánočních tradicích či adventních věncích a kalendářích, ale také se dozvíte oblíbené vánoční recepty či tipy na vánoční tvoření a focení. Je se skutečně na co těšit!

  Krásné vánoční svátky plné radosti, dobré nálady a krásných chvil vám přejí Ambasadorky a Modrý koník!

  hanica83AMBASADORKA
  27. lis 2020    

  Víte, kolik je doporučený denní příjem esenciálních omega – 3 mastných kyselin? Je to 250 mg DHA (kys. dokosahexaenová) a EPA (kys. eikosapentaenová) u dospělých. Obě jmenované jsou obsaženy hlavně v rybách, respektive v rybím tuku.
  Příznivého účinku pro děťátko v průběhu těhotenství, ale i při kojení, je dosaženo při dodatečném příjmu 200 mg k již zmíněným 250 mg. Proto jsou u Femibionu 2 a 3 tobolky právě s tímto množstvím DHA.

  #femibion

  hanica83AMBASADORKA
  14. lis 2020    

  V inovovaném Femibionu 2 a v novém Femibionu 3 je jednou z novinek zinek. Ten mimo jiné přispívá ke kognitivním funkcím. Víte, co toto krkolomné slovo znamená? (Když jsem ho použila před mojí mamkou, řekla mi – „můžeš na mě mluvit česky?? Co to jako je? 🙂 ).
  Takže, kognitivní neboli rozpoznávací funkce nám pomáhají poznávat svět kolem nás a jsou to paměť, koncentrace, pozornost, bystrost a hbitost, vyjadřování a porozumění. Tedy vše, co mi teď dost pokulhává 😀
  Jde o jednu z hlavních oblastí lidské psychiky, uloženou v různých částech mozku.
  (obrázek: http://www.sci.muni.cz)

  #femibion

  hanica83AMBASADORKA
  28. říj 2020    

  Víte, že zformování tělíčka nenarozeného děťátka je plně dokončeno již ve třináctém týdnu těhotenství? Je to neuvěřitelné, ale je to tak. A co se děje celé ty týdny potom? Následuje období neuvěřitelně rychlého růstu. Právě proto se od třináctého týdne těhotenství doporučuje přejít z Femibionu 1 na Femibion 2, který je tomuto období perfektně přizpůsoben.
  PS: Na fotce "pózuje" 13ti týdenní Tomášek 🙂

  #femibion

  hanica83AMBASADORKA
  13. říj 2020    

  Kyselina listová a její unikátní aktivní forma Metafolin, obsažená ve Femibionu, přispívá mimo jiné k procesu buněčného dělení, ale také k růstu mateřských tkání a placenty. A jak jistě víte, právě přes placentu putují k děťátku veškeré živiny i kyslík. Placenta dále produkuje důležité hormony a v neposlední řadě je podstatná i z hlediska imunologického – brání mateřskému organismu napadnout plod (který je jím svým způsobem vnímán jako „vetřelec“). Pro správný vývoj děťátka a celého těhotenství je proto správně fungující placenta naprosto nezbytná.
  Pamatujete na moje fotky z porodu? Tak na jedné mám úžasně zachycenou právě i celou placentu a vzpomínám, jak mě fascinovala její velikost.

  #femibion

  hanica83AMBASADORKA
  5. říj 2020    

  Už v několika příspěvcích jsem zmiňovala velmi prospěšný vitamin D, který je obsažen ve Femibionu (1, 2 i 3). U miminek do jednoho roku se pak doplňuje pomocí kapiček. Už jste slyšeli, co je při užívání tohoto vitaminu vhodné dodržovat? Jelikož je hlavním zdrojem tohoto vitaminu sluneční záření, jako vhodnější se jeví užívat tento vitamin během dopoledne, případně po obědě, raději však ne na večer (některé zdroje uvádí v případě užívání na večer zhoršené usínání). A protože jde o vitamín rozpustný v tucích, určitě je vhodnější užívat ho spolu s tučnějším jídlem (nemám tedy na mysli bůček, ale spíš třeba zdravější tuky ve formě avokáda nebo třeba ořechů).

  #femibion

  hanica83AMBASADORKA
  25. zář 2020    

  Jelikož už doma nemáme bezzubku, zahájili jsme čištění "zoubků"
  Čím čistíte/čistili jste první zoubky Vy?
  Já nedám dopustit na tuto čistící rukavici od MAM - speciální mikrovlákno na ouškách efektivně stírá povlak, a navíc máte pěkně pod dohledem (lépe řečeno pod pohmatem 🙂 ), kde přesně a jak silně čistíte. Ideál na první řezáky, pak doporučuji již první klasický kartáček (my máme jednosnopcový a Curaprox pro děti). U prvního syna jsem rukavici používala cca do roku.
  Určitě prosím nepoužívejte k čištění prvních zoubků silikonové prsťáčky - jsou fajn na masáž při prořezávání, na zvykání pocitu čištění, ale povlak opravdu nesetřou (můžete si zkusit na sobě).

  #femibion

  hanica83AMBASADORKA
  21. zář 2020    

  Femibion 2 je po inovaci krom jiného obohacen také o hořčík, který přispívá k normálnímu energetickému metabolismu (přispívá k energetické rovnováze těla) a také k normální činnosti nervové soustavy a psychiky. Zde můžu zmínit ještě takový osobní tip k doplnění hořčíku bez vnitřního užívání – koupel s Epsomskou solí (dopooručeno i pediatrem při opakovaných bolestech hlavy syna během koronavirové karantény – nevím zda to bylo přímo tím, ale pomohlo to).
  Koupel v průběhu těhotenství však konzultujte s ošetřujícím gynekologem! (já se třeba koupala celé těhotenství, jen mi můj gynekolog doporučil nepřekračovat teplotu vody 37st, hlavně v počátku).

  #femibion

  hanica83AMBASADORKA
  19. srp 2020    

  Jelikož už byla vyhlášena výherkyně poslední soutěže, chtěla bych vám všem moc poděkovat za krásnou účast v naší ambasadorské akci #leto_s_ambasadorkami , za všechny vaše komentáře i 👍a v neposlední řadě chci taky poděkovat všem mým skvělým kolegyním, bylo to prima 😊
  @vanea
  @ivakalinova
  @mariegroth
  @mummy88
  @kikina7
  @kristinandbaby
  @tratatundra
  @88petule
  @apacheee
  @michaelllas
  @petuliiik01

  A zajímalo by mě - líbily se vám články, byly pro vás přínosné? Případně který nejvíc?
  A jako soutěžního outsidera by mě ještě zajímalo - jaká cena od #femibion by vás příště potěšila/zaujala? Děkuju!

  hanica83AMBASADORKA
  18. srp 2020    

  Krásný večer/ krásnou noc 🙂
  Konečně jsem tu s výsledky z včerejší soutěže s #femibion
  Dnes běží soutěž dvanáctá a zároveň poslední, tak doufám, že jste si to s námi užili a odnesli si z článků i nějakou tu inspiraci.

  A teď už slíbené výsledky. Generátor náhodných čísel vylosoval čísla 55, 23 a 20.
  Knižní trilogii a Femibion dle vlastního výběru tak vyhrává @kaciky a po 2ks Femibionu dle vlastního výběru vyhrávají @liduskabalanova a @renat115
  Moc gratuluji! 👏 Brzy se ozvu s dalšími pokyny do IP
  #leto_s_ambasadorkami

  hanica83AMBASADORKA
  17. srp 2020    Čtené 1437x

  Léto s ambasadorkami-soutěž Femibion: UKONČENO

  Krásné pondělí. Po víkendu jsme tu zpět s létem s ambasadorkami a dnes si budete moci zasoutěžit právě se mnou a s Femibionem. A pozor, ceny budou dokonce tři! Jaké, to se dozvíte ke konci tohoto článku 🙂

  Nevím jak vy, ale já léto miluju. Teplo, dlouhé dny, koupání, posezení venku s přáteli a dobrým jídlem a pitím…. Prostě všechno, co k němu patří. A co ještě nejmenovaného k létu neodmyslitelně patří? No jasně, dovolená! Je jedno, jestli je někde v cizině u moře, na horách, nebo někde tady u nás v Česku. Podstatné je jediné – vypadnout alespoň na chvíli z toho stereotypu všedního dne, změnit prostředí a načerpat novou energii. Ne vždy je to možné (já třeba nebyla na dovolené jako takové 3roky po sobě, když jsem si při práci dodělávala vysokou školu a čerpala jsem na to svoji dovolenou), ale i tak je důležité vypnout – alespoň na víkend. A to opravdu moc nejde bez té změny prostředí. I ty pouhé dva dny jsou znát! Nezapomeňte si tedy tu svoji dovolenou dopřát, pokud už ji nemáte za sebou. Protože kdo ji potřebuje víc, než mámy (tátové) na rodičovské dovolené, že? 😀

  A teď pojďme na soutěžní otázku: Jaké jsou vaše nejhezčí vzpomínky na letní dovolenou?

  Pro mě se k nejhezčím vzpomínkám nepojí žádný luxus, drahé destinace, nebo stravování all inclusive 🙂 Jsou to „úplně obyčejné“ zážitky z každoročního stanování, které jsme podnikali s tátou a mými sestřenicemi. 

  Začali jsme jezdit, když mi snad nebyly ještě ani dva roky a jezdili jsme opravdu každý rok na 10dní. Teď už je trošku jiná doba, ale my jsme vyjeli a tam kde se nám líbilo, kde byla louka vhodná na stanování, tam jsme prostě postavili stan, koupali se v potoku, večer u táboráku zpívali u kytary, večeřeli brambory uvařené v kotlíku na ohni, s mlíkem, který bylo chlazený v potoku...prostě prázdniny jak mají být. A vždycky jsme našli i skvělou partu lidí z okolních stanů. S některými jsme ve spojení do dnes. Z dospělosti je pak má druhá nejhezčí vzpomínka - na první dovolenou s mým nynějším manželem. Je to už 16let, byly jsme v Chorvatsku v docela děsným a strašně malým apartmánu, bez jídla, s málo penězi… a bylo to úplně boží 🙂 Celý dny jsme byli u moře, párkrát jsme si zašli na pizzu, jinak jsem na dvouplotýnkovým vařiči uvařila buď špagety nebo krupici a každý večer jsme se procházeli po promenádě kolem moře a po přístavišti. Další roky už jsme měli hezčí apartmán, víc peněz, bylo to taky krásný, ale ta první byla stejně nej (a ty zážitky! Třeba když jsme si vyjeli místním autobusem na krásnou pláž s bary a tak, vzdálenou asi 8km. V úžasném baru, kde byly stolečky ve vodě, hrála super hudba a u tyčí tancovaly nádherné opálené tanečnice, jsme si chtěli hrozně chvíli sednout a kochat se. Tak jsme propočítali, co si můžeme dát, aby nám vyšly peníze na cestu zpět. No objednávka se úplně nepovedla, donesli maličko něco jiného a hádejte co – těch 8km jsme šli zpátky pěkně po svých 😀 )

  Jak se tady do soutěže zapojit?

  1. Odpovědět do komentáře pod tento článek na soutěžní otázku: Jaké jsou vaše nejhezčí vzpomínky na letní dovolenou?
  2. Dát like👍 tomuto článku
  3. Dát like 👍 dnešnímu článku u mé krásné kolegyně @tratatundra který najdete zde

  A teď to podstatné – o co budete soutěžit 

  Jak jsem psala, výhry budou tři, proto budete mí vcelku velkou šanci vyhrát 🙂

  První výhra bude úžasná knižní trilogie o těhotenství, porodu a dítěti od uznávaného profesora Pařízka plus Femibion dle vlastního výběru. Druhá a třetí výhra budou 2ks balení Femibionu, opět dle vlastního výběru podle toho, zda zrovna potřebujete Femibion 1, 2 nebo 3.

  Zapojit se můžete do dnešní půlnoci, tj. do 17.8. do 24:00 Poté vylosuji výherce pomocí generátoru náhodných čísel. 

  Moc se těším na vaše odpovědi na soutěžní otázku a přeju hodně štěstí!

  Krásný letní den 🙂

  Hanka a #femibion

  hanica83AMBASADORKA
  11. srp 2020    Čtené 1606x

  Tipy na výlety s dětmi po Česku

  Krásné, sluncem zalité úterý. Léto je v plném proudu a spolu s ním i #leto_s_ambasadorkami 

  Už jsme tu měli několik krásných článků, ve kterých jste se mohli inspirovat nebo třeba kouzelně zavzpomínat. Mě osobně se tentokrát články líbí opravdu moc – každý přináší něco jiného a přitom je jedno spojuje – za mě to nejkrásnější z ročních období, léto.

  Protože naše rodina miluje cestování, výlety a objevování nových míst, můj článek vám dnes přináší pár tipů, kam byste se mohli během léta (ale určitě i mimo něj) podívat. A když jsme na Modrém koníkovi, tak jsou to místa, kde si to zaručeně užijí hlavně děti (všude je to ale super pro celou rodinu). S ohledem na momentální situaci a také s ohledem na to, že co máme děti, vyrážíme spíše na kratší výlety tady u nás, jsou všechna místa z Česka. Protože i tady je opravdu krásně.

  Než jsem měla děti, vyhledávala jsem spíš místa, kde to pro děti úplně zařízené nebylo 😀 Teď hledáme pravý opak a tak vím, že ne vždy je snadné najít to, co hledáme. Mám pro vás proto pár osobně vyzkoušených míst, kde to děti budou milovat. Pojala jsem to tak, abyste tu našli tipy z různých částí té naší krásné zemičky a abyste mohli vybírat z výletů na jeden, ale i více dní.

  Když tak na to koukám, jako bezdětní máme procestovanou téměř celou republiku, ale jako rodičům nám toho ještě spousta chybí. Nejvíce jsme toho ve třech (případně ve čtyřech) navštívili tuším v jihomoravském kraji, tak začnu právě tu.

  1. Jihomoravský kraj

  Tohle je naprostá bomba! Kdo má doma milovníky vláčků, tady budou v sedmém nebi. I já jsem byla 🙂 Ve Vracově u Kyjova se v roce 2007 rozhodl jeden milovník vlaků na své zahradě postavit kousek tratě i s funkční lokomotivou a poté, co se mu to povedlo, začal své úžasné dílo rozšiřovat. Koupil pozemky od sousedů a dnes zde najdete dokonalou zmenšeninu nástupiště, tří vláčků (které nerozeznáte od skutečných), kolejiště se semafory a vším ostatním. 

  V areálu najdete také občerstvení a spoustu atrakcí pro děti. Prostě dětský ráj. Jen pozor, mají otevřeno pouze pár dní v roce – uvedeno na webu!

   Pokud byste se chtěli na jižní moravu vydat na pár dní s dětmi, všema deseti                    doporučuju ubytování právě tady. Super prostorné, čisté apartmány s terasou a        hlavně – zahrada s úžasným vyžitím pro děti! (koukala jsem, že od r.2018 co jsme tam byli my, navíc přibyl i bazén!)

  • 10km odtud je ZOO Hodonín (https://www.zoo-hodonin.cz/ )– je to spíš menší ZOO, nám zrovna celá návštěva propršela, ale moc se nám líbila.
  • Jen 7km je vzdálené kouzelné místo - Bylinkový ráj Sonnentor Čejkovice (https://www.sonnentor.com/cs-cz ). Zde není nějaké extra velké vyžití pro děti, ale i tak si myslím, že rozhodně stojí za návštěvu – Dominek si poseděl nadšeně v traktoru,pohoupal se v houpačce a já zase nakoupila v úžasné firemní prodejně (doporučuju stanovit si nějakou maximální částku na útratu 😀) Je to strašně krásné a pozitivní místo, kde se v bio kvalitě pěstuje neskutečné množství bylinek a koření. Můžete posedět v čajovém salonu s kavárnou, vylézt na slunečnou terasu s vyhlídkou do okolních vinic nebo prozkoumat jejich bylinkovou zahradu.
  • Kde naopak je úžasné vyžití pro děti je 25km vzdálený Bukovanský Mlýn ( https://www.bukovansky-mlyn.cz ) - dá se zde i ubytovat, to nemáme osobně vyzkoušeno, ale chystáme se 🙂 . Je tu úžasná Mlynářská restaurace kde skvěle vaří, nechybí dětský koutek ani venkovní posezení s dětským hřištěm. 

  Dále je tu taková kontaktní minizoo - několik výběhů s domácími zvířaty (králíci, kozy, ovce, koně…). Pokud máte malého milovníka koní, určitě si zkuste předem domluvit i projížďku – Dominek tehdy neměl ani dva roky a byl naprosto nadšený. 

  V areálu je minigolf (od 3 let), lukostřelba (od 5ti let), mlynářská stezka bosou nohou a pro ubytované i bazén. Za mě velká spokojenost a po všech stránkách můžu vřele doporučit.

    Náš další výlet směřoval do Blanska, kde jsme se ubytovali na tomto krásném místě.         Uvnitř i venku skvěle vybaveno pro pobyt s dětmi, krásné čisté pokoje, skvělé jídlo i           wellness. Krásné okolí s dětským hřištěm a ohrady se zvířátky (ovce, lamy…)

  • Macocha – je odtud vzdálená pouze 12km. Největším zážitkem je určitě jízda vláčkem k lanovce a pak samotná lanovka. 
  • Vláček jezdí od hotelu Skalní mlýn, od které je kousíček také pěkný Dům přírody Moravského krasu, kde je spousta krásného vyžití pro děti. Propast jako takovou Dominek ještě moc neocenil, takže Punkevní jeskyně jsme si nechali až na příště 🙂
  • Brněnská přehrada (https://www.brnenskaprehrada.cz/p_dnes.html

   Na pěkný celodenní výlet jsme se vydali na brněnskou přehradu. Největším zážitkem byla plavba parníkem až k hradu Veveří. Vystoupit se dá na různých zastávkách, na některých jsou vybudované pláže ke koupání, dětská hřiště (velké hřiště např. na zastávce Rokle) apod. Celkem je zastávek deset (koupit si ale můžete plavbu třeba jen na druhou, třetí…zastávku).

  Dá se půjčit i šlapadlo nebo elektroloď, což můžu vřele doporučit. 

  Pod přehradní hrází se nachází brněnská ZOO, tu jsme už ale za jeden den nestihli.

  Tady sme byli tuším už 3x a určitě zase pojedeme. Kdo má doma milovníka dinosaurů, návštěva je vlastně nutnost 🙂 (nebo využít jiného DinoParku – Ostrava,  Liberec, Praha, Plzeň). My byli jen v tom vyškovském a moc se nám líbí propojenost se ZOO zaměřeným na domestikovaná zvířata. Je tu ale např. i krásný výběh s našimi oblíbenými klokany nebo pěkná expozice Pod hladinou . 

  Do DinoParku se dá dostat pouze ze ZOO Parku speciálním vláčkem, což už je samo o sobě pěkný zážitek.

  2. Zlínský kraj

  Zde sme byli taky několikrát a za mě je to moc pěkná ZOO. Vždy se tu kocháme slony a lachtany, které u nás v olomoucké ZOO nemáme. 

  Velmi atraktivní je taky Zátoka rejnoků, kde si můžete rejnoky nakrmit i pohladit. 

  Příjemná je procházka japonskou zahradou Mu-Shin, kterou najdete v části ZOO zvané Asie, stejně jako např. nepálské modlitební zvony. Kromě části Asie jsou tu ještě Afrika, Austrálie a Amerika (zde stojí za zmínku Tropická hala, kde se zvířata pohybují volně). Je tu možnost navštívit také zámek Lešná, my ho ale zatím nikdy nenavštívili.

  • Kroměříž

  Krásné historické město, které má přezdívku Hanácké Athény. Je tu zámek, ale my jsme toto město navštívili kvůli krásným zahradám. Jsou tu dvě – Květná a Podzámecká. Jelikož jsme tu byli pouze na jednodenním výletě, stihli jsme jen jednu z nich – hlavně s ohledem na Dominka jsem zvolila Podzámeckou a byli jsme nadšení (zahrada je památkou světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO). Hned u vstupu je pěkný ZOO koutek, kousek dál se můžete na prostranství pod zámkem občerstvit a posedět v přítomnosti pávů 🙂

   Pro děti je u posezení pískoviště s hračkami. Kousek odtud vyjíždí vyhlídkový vláček, který moc doporučuji.

   Areál zahrady je velký a vláček vás proveze po nejhezčích a nejzajímavějších částech. Pro děti je to velký zážitek a vy se můžete pokochat vzácnými rostlinami,  potůčky a rybníky, romantickými stavbami i sochařskou výzdobou a navíc s odborným výkladem. My jsme měli štěstí na skvělou průvodkyni a výklad byl opravdu strašně zajímavý, bavilo to dokonce i tehdy dvouletého syna (paní si ho vzala k sobě do předu a dokonce se ho ptala co by ho ještě zajímalo a tak 🙂 )

  3. Olomoucký kraj

  Úžasné vyžití pro děti všech věkových skupin na celý den! Byli jsme tu několikrát a naposledy zrovna včera 🙂 Najdete tu např. Kamzíkovu stezku v korunách stromů (od 3 let, do 7 let s doprovodem dospělého) - unikátní systém prolézaček a lanového bludiště se skluzavkou  ve výšce 13 metrů nad zemí. 

  Další atrakcí je bobová dráha (tu jsem třeba včera zkusila poprvé i já a paráda 🙂 ) – dvoumístné boby sviští až 40km/hod a vy se můžete kochat krásnou přírodou kolem sebe. Kdo se bojí jako já, může si to klidně přibrzdit (pokud ovšem spolujezdec neřve – „mamiii neee, jeď šusem jako táta“ 😀 ). Milovníci koní se tu mohou dopřát projížďku na koních, najdete tu bungee trampolíny a spoustu jiného. Hodně času můžete strávit v dětském parku skřítka Hrubíka, kde najdete vodní brouzdaliště s různými mlýnky a stavidly (odtud nemůžeme Dominka dostat), dračí hřiště nabízí aktivity s pískem a spoustu prolézaček plus podzemní bludiště. 

  Hned vedle je minigolf. Ještě je tu cca 1km dlouhá naučná Hrubíkova stezka pro děti se sedmi zastaveními, tu jsme ale zatím nestihli (a jelikož není vhodná pro kočárky, ještě si na ni chvíli počkáme). Je tu několik možností občerstvení, za nás doporučuji jídlo v hotelu Hluboký dvůr – skvělý hamburger a borůvkové knedlíky. Při posezení na zahrádce děti (a nejen je) určitě okouzlí velké „akvárium“ s velkými rybami. Je zde i možnost ubytování jak v hotelu, tak v pěkných chatkách s terasou.

  My jsme navštívili v zimě, ale chystáme se ještě v létě, protože zde nabízí nejen 600m2 úžasných vnitřních expozic, ale také velké venkovní přírodní hřiště s vodními prvky. Vyžití je tu opravdu pro všechny věkové kategorie a je tu krásně. Můžete tu ochutnat regionální speciality a koupit si z nich něco i s sobou (káva, sirupy…). Platí se do prasátka zlaťáky, které si vyměníte při vstupu 🙂

  Podstatou tohoto statku je chov krav, které si tu můžete pěkně zblízka prohlédnout a zároveň si o nich spoustu zajímavého přečíst na informačních cedulích. Je tu spousta vyžití pro děti (maketa krávy kde si děti zkouší dojení – z vemínka teče voda, kterou si tam sami lijí), dvě velké skluzavky, plno dětských traktůrků, koleček, lopat a spoustu jiného. 

  Součástí statku je i prodejna produktů z místního mléka, top je asi místní zmrzlina. Je tu i výběh s kozami, ovcemi a králíky. Přes cestu je dětské hřiště, trampolína a stezka naboso.

  • Zlatá farma Štětovice

  Velmi podobné jako Doubravský dvůr – kravičky, kozy, navíc ještě prasátka, dětské hřiště i prodejna produktů z místního mléka.

  Pokud milujete levanduli, můžu jen doporučit. My tu byli vloni na levandulovém festivalu, kdy tu bylo plno dobrot z levandule (levandulová zmrzlina, levandulové pivo a mnoho dalšího), dál plno úžasných regionálních produktů, spousta aktivit pro děti a k večeru začal festival kapel. Byl to velmi příjemně strávený den.

  Vzhledem k tomu, že to je ZOO, kterou máme nejblíže, byli jsme tu už mockrát. Moc se nám tu líbí – je tu krásný výběh, kde můžete chodit mezi klokany, Oblíbená jsou i mořská akvária se žraloky a vším ostatním, které jsou v pavilonu šelem, podobně tak i pavilon s volně poletujícími netopýry. A rozhodně si na návštěvu vyčleňte celý den, protože součástí areálu ZOO je nádherné lanové centrum Laňáček, odkud děti nebudete moct dostat. Za to vám ručím 🙂 

  V ZOO je spoustu možností k občerstvení, pokud se však chcete opravdu dobře najíst, doporučuju restauraci Archa (u východu ze ZOO). Pokud byste ZOO navštívili v zimě, je návštěva této restaurace opravdový zážitek díky obrovskému krbu umístěnému uprostřed této nádherné dřevěné stavby.

  Kousek od Zábřeha je tenhle příjemný areál, kde najdete mnoho aktivit pro děti. Já k němu mám velmi specifický vztah, protože jsem tu strávila spoustu prázdnin pod stanem jako dítě. Prvně jsem tu byla s tátou tuším ještě s nočníkem 🙂 Už je toho tady spousta jinak, ale kouzlo to má pořád. Já se např. málem neubránila slzám, když jsem Dominka posadila do takové té prastaré kovové lodičky – houpačky, ve které jsem strávila hodiny a hodiny, když jsem byla v jeho věku. 

  Najdete tu přehradu (bohužel často znečištěnou sinicemi), minigolf, několik dětských hřišť i restauraci s pěkným dětským koutkem.

  Krásný hrad, který určitě stojí za návštěvu. V okolí hradu je pěkné dětské hřiště, minikáry a spoustu dalšího. Během srpna zde tradičně probíhá úžasná akce Balóny nad hradem, kdy si zde můžete přijet prohlédnout desítky horkovzdušných balónů. Po setmění se můžete pokochat světelnou show. 

  Jen je potřeba obrnit nervy, protože tu bývá neskutečně moc lidí. Ale je to fakt krása!

  4. Středočeský kraj

  Naprosto nádherné místo, ideální pro rodiny s dětmi. Strávili jsme tu pouze jeden den, protože byly zrovna všechny pokoje obsazené, ale určitě se sem vypravíme na delší pobyt. Dokonalé vyžití pro děti (ani se nebudu rozepisovat, protože by to bylo tak na další dvě strany), skvělá restaurace s úžasným jídlem, nádherné prostředí… prostě ráj na zemi. Sem jednoduše musíte.

  Určitě nemusím psát nic moc konkrétního 🙂 My jsme tuto pro nás vzdálenou ZOO navštívili poprvé ve třech, když jsem jela na školení #femibion , když jsem vyhrála konkurz na ambasadorku 🙂 Je to moc krásná ZOO, kde nás asi nejvíce uchvátili lední medvědi a herní zóna pro děti - rezervace Bororo. Až sem pojedeme příště – ve čtyřech – ráda bych naplánovala cestu do ZOO parníkem.

  Mohla bych pokračovat dál a dál, ale pochybuju, že by to ještě někdo četl 😀 Je ještě spousta míst, co se v brzké době chystáme navštívit – např. park Mirakulum, miniatury Bohemium a přírodní park Prelát v Mariánských lázních, Království lesa na Lipně, resort Dolní Morava, Safari resort – Hluboká u Borovan a sousta dalšího. Snad bude čas i finance.

  Doufám, že jsem alespoň některým z vás pomohla odhalit pěkná místa, kam můžete vyrazit s dětmi a která jste neznali. Budu moc ráda, když se se mnou i s ostatními podělíte zase o své tipy v komentáři pod tímto článkem.

  Všem přeju příjemné letní dny plné krásných výletů a zážitků. Protože právě společné zážitky nás nejvíce spojují. A nezapomeňte  - dnes se soutěží u úžasné @kikina7 o báječné ceny, tak se nezapomeňte zapojit. Děkujeme za vaši přízeň!