Co je třeba vyřídit po narození dítěte

Narození miminka je jedním z nejzásadnějších životních okamžiků každého rodiče. Kromě sžívání se s novým členem rodiny přichází i starosti spojené s tím, co je třeba vyřídit po narození dítěte.

Matka a dítě

Od rodného listu k zaměstnavateli

  1. Rodný list11
  2. Registrace dítěte u zdravotní pojišťovny
  3. Nahlášení vlastníkovi bytu
  4. Kontrola u pediatra
  5. Nahlášení narození dítěte svému zaměstnavateli
  6. Porodné4
  7. Přídavek na dítě1

Rodný list

Narození dítěte je příslušnému matričnímu úřadu (matrika) povinna sdělit porodnice, kde matka přivedla dítě na svět, a to bez ohledu na místo trvalého pobytu (tzn., pokud má matka například trvalý pobyt v Brně, rozhodla se pro porod v Olomouci a dítě se skutečně v Olomouci narodilo, pak porodnice pošle zprávu o narození dítěte na matriční úřad v příslušné části Olomouce). Rodný list11 vydává matrika v místě narození dítěte, a to na základě dokumentace předložené v porodnici nebo dodané rodiči. Matrika zasílá obvykle do měsíce od narození dítěte rodný list poštou. Někdy je nutné vyzvednout rodný list osobně na matrice.

Registrace dítěte u zdravotní pojišťovny

Dítě je dnem narození pojištěno u stejné zdravotní pojišťovny jako matka. Je však potřeba, aby do 8 dnů od narození dítěte jeho zákonný zástupce provedl ohlášení na příslušné pobočce zdravotní pojišťovny. Každá pojišťovna má trochu jiný postup, proto je vhodné předem se u své pojišťovny informovat. Pracovníci porodnice často oznámí narození dítěte zdravotní pojišťovně, která pak následně matce zašle příslušné formuláře.

Nahlášení vlastníkovi bytu

Narození dítěte je nutno nahlásit vlastníkovi bytu (bytové družstvo, majitel) či společenství vlastníků z důvodu úpravy záloh na některé služby spojené s užíváním bytu, i na dítě se totiž rozpočítávají společné náklady (např. odpad, výtah apod.).

Kontrola u pediatra

Po návratu z porodnice informujte o narození vašeho dítěte pediatra (kterého jste si vybrali, popř. se u něho registrovali) a domluvte si první zdravotní prohlídku dítěte.

Nahlášení svému zaměstnavateli

Povinnost nahlásit narození dítěte mají rodiče i u svého zaměstnavatele. Po skončení mateřské dovolené si písemně požádejte o rodičovskou dovolenou. Písemnou žádost* musí zaměstnavatel obdržet před samotným nástupem na rodičovskou dovolenou tak, aby rodiči nevznikla neomluvená absence v práci. Zároveň může rodič dítěte (žijící ve společné domácnosti) uplatnit slevu na dani za vyživované dítě. V obou případech bude zaměstnavatel vyžadovat kopii rodného listu dítěte.

* Rodičovská dovolená je nárokové pracovní volno. Přísluší matce dítěte po skončení mateřské dovolené a otci ode dne narození dítěte. Přísluší v rozsahu, o jaký rodiče požádají, maximálně do tří let věku dítěte. Zaměstnavatel nesmí čerpání rodičovské dovolené odmítnout.

Porodné

Nárok na porodné4 má žena, která porodila své první nebo druhé živé dítě a příjmy rodiny za poslední kalendářní čtvrtletí před porodem nepřesáhly 2,7 násobek životního minima rodiny.

Přídavek na dítě

Aby rodič dostal přídavek na dítě1, musí mít trvalý a také skutečný pobyt na území ČR a svou žádost podat na úřadu práce, přičemž nárok na takovou dávku má pouze ta rodina, jejíž čistý měsíční příjem nepřesáhne částku 3,4 násobek životního minima.

Text po odborné stránce zkontrolovalo:
Aperio
Společnost pro zdravé rodičovství
Právní a psychologická poradna pro rodiče 👇

aperio poradna


Použité zdroje

Hodnocení a zkušenosti s vyřizováním po narození dítěte

Máš zkušenost s vyřizováním po narození dítěte?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
klotylda01  14. zář 2016

Zařizování

Vzhledem k rychlému spádu porodu mi z hlavy vypadlo vše, co se má zařídit po porodu, ale naštěstí po návratu domů jsme začali vše zařizovat. Musím pochválit, že zpmv má online registraci novorozence, dokonce lze rodný list jen vyfotit.

Matrika nám vyšla vstříc i mimo úřední hodiny.

A co bych doplnila je pojištění pro dítě, myslím tím úrazové, které se chystáme udělat.
cherris  29. dub 2016

Vodárna

Ještě pokud máte vlastní studnu a jste napojeni na kanalizaci, tak se dítě musí nahlásit na vodárnách na stočné.
kariii  1. únor 2016

Zařizování po porodu

Hned z porodnice jsme šlI k doktorce, druhý den na matriku vyzvednout rodný list a pak na pojišťovnu. :-)
1 člověk považuje za užitečné
bajushh  4. pro 2015

V porodnici vás připraví

Už při nástupu do porodnice jsem dostala spousty papírů a instrukcí, co se musí vyřídit hned a na co je čas. Já mám to štěstí, že za mě vyřídil vše manžel. Na matriku došel, na VZP i k nám na úřad kvůli popelnicím. Jediné, co zbývalo na mne, byla naše pediatrička. A vzhledem k tomu, že teta tam dělá sestřičku, měla jsem místo jisté snad už od začátku těhotenství. :)

Asi po šestinedělí chtěl kopii RL zaměstnavatel a sociálka. A to jsme zvládli z tepla domova. :)
nikolapomahacova  3. srp 2015

Pár týdnů na světě a už platí :-)

Klárka se narodila v květnu a v červnu se u nás platí komunální odpad, je úsměvné, že skoro novorozeně už musí jít s pokladničkou zaplatit popelnici, aby tam mohla maminka házet použité plenky. Stát by mohl mít alespoň pro děti lepší finanční částku. Po porodu je plno věcí, co se musí platit a odpady tomu v určitou chvíli absolutně nepomůžou.

Sociálka a vyřízení rodičovského příspěvku, porodné a přídavek na dítě. Hlavně po císaři vše oběhávat není med. Děkuji rodičům, že Klárku měli v péči, když jsem lítala pro razítka. Nedovedu si představit, čekat dvě hodiny jen frontu a pak rychle řešit, kde ohřát umělé mléko...
4 lidé považují za užitečné
oktarina  3. lis 2014

Pozor změna! termín 8 dní pro ohlášení již neplatí

Ještě před 2 lety jsme dostali rodný list dcery na matrice hned další pracovní den po propuštění z porodnice. Letos jsme čekali na vyřízení 14 dní a prý je lhůta i 3 týdny (matrika Zlín - může se město od města lišit...) na pojišťovnu jsem volala a bylo mi řečeno přijít až s rodným listem. Stejně tak poplatek za odpad nevyřídíte bez rodného čísla a pediatr potřebuje zpětně dohlásit rč (zpravidla při kontrole ve 3 týdnech).
Zaměstnavateli je podstatné doručit kopii rodneho listu co nejdříve (pro uplatnění odpočtu na dani).
3 lidé považují za užitečné
acnaj  28. pro 2013

Já porodila, manžel vyřídil

Po porodu jsme v porodnici dostali instrukce, co je třeba vyřídit na úřadech. Muž zašel pro rodný list, dokonce i do mé pojišťovny přihlásit dítě. Dokonce sám a dobrovolně:-)
Odpady u nás platit mimčo nemusí, takže jsme měli o starost méně. Stejně jako trable se zaměstnavateli, jelikož studuji, takže jsem jen po šestinedělí donesla papíry k rodičovskému příspěvku na úřad práce.

V šestinedělí jsem jen zavolala pediatričce a pak jsme ji po propuštění z porodnice navštívili.
1 člověk považuje za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce