Couvade syndrom

Couvade syndrom lze přeložit jako syndrom solidárního těhotenství. Je to termín pro obtíže, kterými trpí nastávající tatínci a vyznačují se zejména imitací těhotenských příznaků105, jež se objevují u jejich těhotných24 žen.

Mezi nejčastější příznaky, které muži popisují patří:
Partneři v očekávání

Tento syndrom se začne rozvíjet zpravidla krátce poté, co se muž dozví o těhotenství své partnerky, nejčastěji ke konci prvního trimestru37. S postupujícím těhotenstvím pak gradují i problémy nastávajícího tatínka. Couvade syndrom odezní ve většině případů až po narození29 děťátka.

Původ výrazu Couvade

Rituál Couvade pochází od jihoamerických indiánů kmene Bororó. Tamní lidé totiž věří, že pokud muž prožije veškeré útrapy, stejné jako jeho těhotná žena, podaří se mu tak odlákat zlé duchy, kteří by mohli ublížit matce i novorozeňátku7.

Samotný výraz couvade je odvozen od francouzsko-baskického slova couver, což ve volném překladu znamená klubat se, líhnout se nebo sedět na vejcích.

Jak vzniká Couvade syndrom?

Podle odhadů trpí tímto syndromem přibližně pětina nastávajících tatínků. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jde spíš o lenivost, či upoutání pozornosti na stranu muže, ve většině případů za to partneři opravdu nemohou. Couvade syndrom je i obtížně diagnostikovatelný, protože muži velice často nedokáží přesně popsat své obtíže a také se za tyto příznaky mnohdy stydí.
Couvade syndrom

Couvade syndrom není ani v naší společnosti zdaleka tak neobvyklý, přesto neexistuje dodnes přesné vysvětlení, proč vlastně vzniká. Jednou z možností může být přílišná empatie s pocity a prožitky těhotné ženy, ale může se tak stát také poté, co se pár snažil o miminko několik měsíců nebo dokonce řadu let.

Další příčinou by mohly být změny v naší společnosti za posledních 30 let. Dnešní nastávající tatínci hrají mnohem větší roli v těhotenství a při porodu. Mezi další teorie, které se tento syndrom snaží vysvětlit patří:

  • strach z porodu12,
  • sympatie nebo empatie s těhotnou partnerkou,
  • obavy z otcovství,
  • žárlivost na schopnost těhotné partnerky přivést na svět děťátko.

Léčba Couvade syndromu

Lékaři a psychologové se shodují na tom, že by páry měly často hovořit o budoucnosti svého děťátka, o svých představách o rodičovství, o svých obavách. Nejúčinnější léčbou je pocit aktivity a důležitosti. Pro budoucí tatínky je dále důležité vědět, že příznaky Couvade syndromu jsou reálné a že s nimi má zkušenost celá řada mužů.

Proto až si bude příště váš partner stěžovat na různé bolístky a "těhotenské útrapy", možná jimi opravdu trpí a nesimuluje. Dejte mu i vy pochopení a mějte s ním soucit. S porodem miminka bude konec nejen vašeho těhotenství, ale i "těhotenství" vašeho partnera.

Více o Couvade syndromu na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. https://web.archive.org/web/20021215223234/http://www.childbirth.org/articles/couvade.html
  2. https://web.archive.org/web/20160413164609/http://www.babble.com/pregnancy/couvade-syndrome-2
  3. http://www.babycenter.com/0_couvade-syndrome-sympathetic-pregnancy_10346388.bc
  4. http://en.wikipedia.org/wiki/Couvade_syndrome

Hodnocení a zkušenosti s Couvade syndromem

Máš zkušenost s Couvade syndromem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce