CTG vyšetření

CTG, kardiotokografie, monitory, ozvy nebo pásy – zobrazovací metodu ozev děťátka můžeš znát pod mnoha názvy. Kdy se CTG vyšetření provádí, jak probíhá a co všechno na něm lékař může zjistit? To se dozvíš v našem článku.

CTG, kardiotokografie, monitory, ozvy nebo pásy

CTG vyšetření zachycuje kontrakce a tep miminka.

Co je CTG vyšetření?

  • Důležitou součástí kardiotokografu jsou snímací elektrody, které se pomocí pásů připevní na břicho. Zachycují děložní stahy a srdeční ozvy miminka, které se pak dají sledovat na monitoru nebo z grafů, co přístroj tiskne.
  • Význam CTG vyšetření spočívá:
    • zachycení porodních kontrakcí – čímž se odhalí buď předčasný porod, nebo potvrdí porod v době termínu či přenášení.
    • zaznamenávání ozev srdce miminka (jinak řečeno jeho srdeční frekvence nebo srdečního tepu) – tato informace je důležitá z toho důvodu, že nedostatečné ozvy signalizují například málo kyslíku, které má dítě v děloze nebo v porodních cestách. Neuspokojivý výsledek monitoru může být v některých případech indikací k provedení akutního císařského řezu.

Jak kardiotokografie probíhá?

  • Délka vyšetření se může lišit případ od případu. Obvykle se jedná o časový interval od 20 do 40 minut.
  • Během vyšetření zaujmeš pohodlnou polohu – v polosedě, vleže na zádech nebo vleže na levém boku – na pravém by hmotnost dělohy mohla způsobit stísnění duté žíly, což by třeba částečně zkreslilo výsledky a případně ti také přivodilo nepříjemné pocity. Na odhalenou pokožku bříška, hýždí a zad se připevní elastické pásy s elektrodami, které mimo jiné snímají i činnost dělohy.
    • Jedna elektroda snímá stahy dělohy a druhá srdeční aktivitu miminka.
  • Během vyšetření by ses měla co nejméně hýbat, ideální je setrvat ve stejné poloze po celou dobu – pohyb totiž může zkreslovat výsledky. Pokud se monitor provádí v době, kdy jsou již rozjeté porodní kontrakce, může být pro tebe setrvání v jedné poloze náročné.
  • Výjimkou však není ani opačná situace, kdy tě zdravotní sestra pošle na krátkou procházku, případně ti doporučí doplnit rychlý cukr (je např. ve sladkostech). Pokud je v době provádění CTG monitoru miminko nečinné, protože usnulo, může se stát, že ho bude potřeba vzbudit, aby se zachytila ​​jeho aktivita v bdělém stavu.

Kdy se CTG vyšetření provádí?

S CTG monitorem neboli „pásy“ se v těhotenství setká každá žena, přičemž ho podstupuje i tehdy, když je průběh těhotenství bezproblémový. Může jít například o tyto situace:

  • Kontrolní vyšetření v těhotenské poradně ve třetím trimestru – rutinně může být provedeno od 32. týdne těhotenství29. Nejčastěji se však jedná o období od 36. týdne. Obvykle jednou v průběhu týdne.
  • Vyšetření po termínu porodu nebo v době přenášení – lékař kontroluje, zda se neblíží porod a jestli je miminko v pořádku. Může se stát, že v této etapě těhotenství podstoupíš CTG i každé dva dny.
  • Součást oxytocinového zátěžového testu – oxytocin je hormon, který dokáže vyvolat kontrakce.
    • V malých dávkách se aplikuje těhotné ženě do žíly a díky kardiotokografu se sleduje reakce dělohy i miminka na tento podnět. Lékař na základě toho dokáže předpokládat, jak se dítě bude chovat při porodu.
    • Tento test se obvykle provádí ve 41. nebo 42. týdnu těhotenství.
  • Kontrolní vyšetření před porodem – jde o rutinní vyšetření při přijetí do porodnice, do které přijedeš s již rozjetým porodem a kontrakcemi. Lékaři mají přehled o intervalu kontrakcí a také ozvách děťátka.
  • Monitoring miminka při porodu – pokud porod trvá příliš dlouho, musí se miminko kontrolovat. V případě, že ozvy klesnou, může se lékař rozhodnout pro císařský řez.

Jak rychle miminku bije srdíčko?

Činnost srdce miminka je rychlejší než tvůj tep. Zatímco dospělému člověku bije srdce průměrně v intervalu od 60 do 100 úderů za minutu, miminko má tep i 110 až 160 úderů.


Mohlo by tě také zajímat

Ultrazvukové vyšetření v těhotenství

Zatímco některé nastávající maminky se ultrazvuku v těhotenství nemohou dočkat, jiné se tohoto vyšetření trochu obávají a zvažují, zda je pro miminko bezpečné. Kolik ultrazvuků přibližně během těhotenství absolvuješ, které jsou důležité a budeš muset některé zaplatit? I to se, mimo jiné, dozvíš v našem článku.

Růst bříška v těhotenství

Nastávající maminky obvykle na začátku těhotenství pozorují, kdy se jim začne zakulacovat bříško. Prozradíme ti, v jakém týdnu k tomu zhruba dojde, co všechno tento proces ovlivňuje a jak bříško poroste v průběhu měsíců tzv. jiného stavu.

Týdny těhotenství

Každý týden těhotenství s sebou nese něco nového. Některé události sice nejsou navenek vidět, ale rozhodně probíhají. Aby také ne, vždyť během 40 týdnů se ze shluku buněk stane miminko. Podívej se, co tě v jednotlivých týdnech čeká a na co bys neměla zapomenout. Stačí kliknout na týden, který tě zajímá.


Jak ti pomůže Modrý koník?

  • Přidej se do tematické skupiny
    • V tematických skupinách se poradíš, nasdílíte si s dalšími ženami informace, nebo si klidně jen čti, co o svých zkušenostech píšou.
    • Tematické skupiny
  • Zeptej se odborníka
    • Polož zdarma a s možností anonymity otázku v Poradnách.

Hodnocení a zkušenosti s CTG vyšetřením

Máš zkušenost s CTG vyšetřením?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
elen29  1. čer 2021

Křivka 40.tt

Ahojte,
chtěla jsem se zeptat. Vyznáte se ve spodní křivce?
Když je ten graf nahoře, co to značí?

Děkuji za odpověď.
radu98  30. črc 2019

Ještě, že existuje

Díky KTG lékaři poznali, že jsem začala předčasně rodit. Stahy dělohy jsem měla kolem 70-80torr, ale já sama jsem cítila jen normální tuhnutí bříška. Samotné by mi nedošlo, že to už je jako ONO, když mě všechny ženský strašily, jak jsou stahy příšerné a nedají se vydržet 🤷🏼‍♀️ Takže díky tomu mohli doktoři sledovat, zda zabírá koňská dávka hořčíku, aby mě mohli případně včas převést do porodnice připravené na předčasňátka. Ovšem při porodu jako takovém asi odmítnu a nechám jen vždy vyšetřit srdíčko, protože se u toho nedá moc hýbat a pokud nebude noc jako teď, tak se mi (hádám) nebude chtít celou 1. dobu porodní jen ležet. :)
  • U vyšetření se nedá moc hýbat, ale půl hodinky se to dá vydržet
alasta  14. říj 2015

KTG

Jsem 36+4 a dnes jsem byla na vyšetření KTG. Vyšetření nebylo nijak příjemné. Cítila jsem drobné brnění a po něm přišly vždy velmi silné pohyby a rychlá tepová frekvence miminka. Ale paní doktorka byla s výsledky velmi spokojená.

Ještě teď, 5 hodin po vyšetření, mám silné pohyby jako nikdy, vadí mi rychlá chůze, chůze ze schodů a jakékoli ohýbání k levé straně. Vážně uvažuji, že na příští prohlídce toto vyšetření odmítnu.
evaamy  23. bře 2015

Nesnáším

Jediná věc, kterou jsem v těhotenství a u porodu proklínala. Poprvé jsem u toho ležela na zádech a kvůli tomu málem omdlela, navíc si myslím, že to to dítě minimálně stresuje.

No daly byste si ty elektrody na hlavu? A u dítěte vám to nevadi?
katyxq  11. led 2015

Monitory

Při prvním těhotenství jsem byla na monitorech jen 2x (ve 38. a 39.tt, objednala jsem se schválně takto pozdě) a pak při příjmu do porodnice. Tentokrát, pokud těhotenství bude opět bez komplikací, tak monitory aobsolvovat nechci vůbec, na těhotenské poradny plánuju chodit k porodní asistentce, tu chci mít i při porodu, srdeční činnost miminka kontroluje stetoskopem nebo malým přenosným Dopplerem.
1 člověk považuje za užitečné
kaca68  19. srp 2014

Profesní pohled

Přestože se po zavedení Intrapartálního (porodního) CTG zvýšil počet intervencí (císařských řezů, kleští, nástřihů...) z indikace hrozící hypoxie plodu, nesnížil se počet hypoxických poškození novorozenců - to je jeden pohled. Ale je potřeba říct, že v současnosti není k dispozici jiná metoda hodnocení kyslíkové tísně plodu (metody jsou, ale nejsou více používané ani výnosnější), proto nám nezbývá, než se na tuto metodu, i když nedokonalou, spoléhat a při nemocničním vedení porodu ji považovat za standard.

Odmítání této metody rodičkou, která rodí na našem oddělení nás staví do velmi svízelné situace, která měla již z mých zkušeností několikrát tragickou dohru a to zdravotní i soudní...

Otázka předporodního sledování na CTG (např. 1 týdně) je velmi kontroverzní, v mnoha zemích něco takového vůbec neznají.
9 lidí považuje za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce