• Přihlas se
 • Registrace nového člena
 • Získej PLUSPRO
 • Doporučujeme: Beremese.czModrastrecha.cz
 • Přihlas se
 • Registrace nového člena
 • Získej PLUSPRO

Dětské boty

Špatně zvolené dětské boty mohou poznamenat vývoj nožiček a tím i pohybového ústrojí dítěte na celý život. Věnujte proto výběru a nákupu dětských bot velkou pozornost. Nezáleží, jestli jsou dětské boty na suchý zip nebo na tkaničky, ale musí jít dobře dotáhnout na nožku. Bota se musí přizpůsobit noze, ne naopak. Boty kupujte nové, nezdeformované podle jiných chodidel.

Dětské boty

Dětské boty a učení se chůze

Jakékoliv pevné boty, a tedy ani bačkůrky, nepatří na nohy kojencům ani starším dětem (batolatům), které lezou, teprve se učí stoupat a chodit kolem nábytku. Předčasné používání botiček vede ke zkrácení doby lezení, prodloužení času straveného vzpřímeně a předčasnému nástupu chůze, i když dítě ještě nemá dostatečně posílené potřebné svaly a zpevněné vazy. Následně pak dochází k přetěžování celého pohybového aparátu a vzniku poruch jeho funkcí. Kromě toho je častým používáním botek omezen vývoj termoregulace, takové děti pak mohou častěji trpět na studené nohy (tělo se je nanaučilo prohřívat), nachlazení a jiné choroby.

Dítě se nejprve naboso (nebo v případě velmi studených povrchů protiskluzových ponožkách či měkkých kožených capáčkách) učí stoupat a chodit do stran podél nábytku a jiných předmětů, poté se teprve samo pouští do prostoru a nemělo by se vodit za ruce, aby si dostatečně posílilo svaly potřebné k chůzi kupředu. Takto se postupným zatěžováním při vývoji vertikalizace a chůze posilují potřebné svaly, zpevňují vazy, rozvíjí se koordinace a udržení rovnováhy.

Děti, které se učí chodit bez bot a bez pomoci dospělých, chodí stabilněji, dělají širší a kratší kroky, ale našlapují stejně jako správně chodící dospělí, tedy kolébavým pohybem od středu nohy ke špičce s aktivním adrazem prsty (ale pozor, mnoho dospělých i vlivem nevhodné obuvi chodí špatně, tedy dělá dlouhé kroky s tvrdým dopadem na patu a pasivním zhoupnutím se přes oblast prstů). Plochá chodidla, nohy do O, či vtáčení špiček se ve většině případů upraví přirozeným vývojem chůze naboso při současném dostatku vjemů pro nožičky.

Mýtem je nevhodnost rovných podlahových ploch pro chůzi naboso. Sice se dříve chodilo naboso nebo v botách s měkkou koženou podešví hlavně po hlíně, ale i v dnešních domovech se obvykle střídají různé povrchy podlah, dítě chodí přes hračky, leze na pohovku a zdolává jiné nerovnosti. Aby mohlo chodidlo plnit svou opěrnou a úchopovou funkci, musí jeho svaly pracovat, dobře se prokrvovat, mít volnost v pohybu při přizpůsobování se terénu. Dětské kotníky jsou stabilní stejně jako u dospělých, nepotřebují stahovat botami. Při chůzi naboso klesá zátěž kolen a kyčlí, kotníky fungují tak, jak mají. Pohyb chodila se totiž přenáší do celého těla, vede ke správnému vývoji nejen nožní klenby, ale i kotníků, kolen, kyčlí a páteře. Důležitý není ani tak tvar chodidla, jeho nožní klenby, ale hlavně jejich funkčnost.

Dětské boty a chůze naboso

Dětské boty pro kojence a batolata

Ideální je tedy co nejdelší dobu a co největší část dne preferovat chůzi naboso, není-li možná, pak lze dítěti obléct protiskluzové ponožky nebo měkké capáčky s tenkou koženou podešví (např. značky Afelo, Ahinsa Shoes, Capiki, Carozoo, Dadoos, Liliputi, Minifeet, Nolen, Tikki Shoes a zimní Stonz). Dětské boty jsou vlastně jen nutné zlo, které by se mělo dávat až dětem, které chodí samy volně v prostoru, a to jen tehdy, pokud je jejich použití nezbytné (např. v zimě nebo hrozí-li poranění chodidel).

Dětské boty, jsou také capáčky

Velmi dobrou volbou na venkovní použití jsou minimalistické nebo barefoot boty, blíží se chůzi naboso, ale chrání nožky před zraněním ostrými předměty ležícími na zemi. Ze značek se jedná např. o Ahinsa Shoes, Jack and Lilly, KidOFit, Livie & Luca, Shooshoos, Skeanie, Squeaky Sneakers, Vivobarefoot, ZeazooKids, některé modely Camper a Pediped a holínky Aigle.

Barefoot a minimalistické dětské boty

Výběr dětských botiček

Při výběru pevných botiček je třeba dbát na to, aby byly dostatečně dlouhé i široké, měly ohebnou podrážku a respektovaly vývoj nožiček, chodidla se nesmí deformovat podle bot. Botičky by měly jít dobře dotáhnout na nožičku, je jedno, jestli pomocí tkaniček nebo suchých zipů. Dále by dětské boty měly být lehké, protože těžká obuv nohu přetěžuje, unavuje a také vede k nežádoucímu prodloužení kroku. Botky by měly být i prodyšné, aby se dítěti nepotily, nezapařovaly nožičky a nemnožily se na nich patogenní mikroorganismy.

Ohebnost podrážky

Správná dětská bota musí mít podrážku takovou, aby šla snadno ohnout podélně (stočit téměř do ruličky), příčně i do spirály. Potřebná je především ohebnost v oblasti prstů, ale ani ostatní časti podrážky by neměly být tuhé - podrážka botičky se nesmí při pokusu ji ohnout v oblasti prstů (nebo jinde) "zlomit", to by vedlo k přetěžování této části chodidla. Podrážka má tedy být tenká a měkká, ale zároveň ne pružící či pěnová, taková narušuje stabilitu, protože nožní klenba nemůže reagovat na terén.

Dětské boty a ohebná podrážka vhodná pro děti

Výškový profil podrážky a stélky, opatek

Podrážka má být plochá, bez klínku či dokonce podpatku (je třeba kontrolovat uvnitř boty, vnější pogumování může mást), ty totiž vedou k narušení chůze, přetížení bércové oblasti, ke zkrácení Achillovy šlachy a mění těžiště těla, místo dopadu chodidla na povrch (nutí došlapovat nevhodně na patu) a také sklon pánve, což je problematické hlavně u holčiček s ohledem na uložení orgánů v pánvi a tedy jejich budoucí plodnost a schopnost porodit. Stručně řečeno, rodíme se bez podpatků a klínků, proto je nepotřebujeme, naopak nám škodí. Zvednutá špička vede při chůzi k nežádoucímu pasivnímu se zhoupnutí přes tuto oblast chodidla místo potřebného aktivního odrazu pomocí všech prstů.

Vnitřní stélka bot nemá být tvarovaná, má být rovná, svaly uměle podepřené nožní klenby nejsou aktivně používány a slábnou. Pro správné, zdravé fungování kotníků i celého pohybového aparátu nevyhovují kotníčkové boty (mimo jiné fixace kotníků způsobuje přetížení kolen). Ideální, ale obtížněji k sehnání jsou dětské boty bez tvrdého opatku, takový opatek není vhodný pro vývoj malých svalů nožní klenby a svalů bérce.

Nekotníčkové boty vhodné pro děti bez s rovnou podrážkou i stélkou a bez pevného opatku

Vhodná velikost bot a prostor pro prstíky

Dětské boty také musí uvnitř poskytovat dostatečný prostor v oblasti prstů, jak na délku, tak i na šířku. Na délku je místo před prsty potřeba k jejich pohybu při chůzi a zároveň i pro růst nožičky. Dítěti se v botě nesmí tlačit prsty k sobě, aby nedocházelo k vbočování palců či malíčků. Dostatečná šířka botek je potřebná i pro aktivní pohyby prstíků při chůzi, udržování rovnováhy a vývoj příčné nožní klenby. Nejlepší je před koupí bot dítě plnou vahou postavit na vyndávací stélku botiček (nejde-li vyndat, vnitřek boty můžete nakreslit na papír), lze pak snadno vybrat vhodnou velikost obuvi na délku i na šířku. Na číselnou velikost udávanou výrobcem není možné se spoléhat, liší se i podle jednotlivých modelů botiček. Dokonce jeden a tentýž výrobce může vyrábět dětské boty vhodné i nevhodné pro zdravý vývoj nožiček.

Vnitřní délka stélky bot má odpovídat délce delšího zatíženého chodidla s nadměrkem 12 až 17 mm, šířka v oblasti prstů by měla být větší alespoň o 1 mm na každé straně (na fotce níže by dítě mělo mít botičky se stélkou širší a delší v místě červený šipek). Velikost botiček je nutné malým dětem každý měsíc až dva kontrolovat, batolatům noha roste velmi rychle a často i skokově, ale samy nám nedokážou říct, že je botičky tlačí. Mají totiž chodidla chrupavčitá, které se podle boty zdeformují a dítě nošení krátkých nebo úzkých botek nebolí, ale přesto mu ničí nohy.

Dítě by mělo mít botičky se stélkou širší a delší v místě šipek

Dětské boty pro předškolní a starší děti

Platí v zásadě stejná pravidla jako u batolat. Pro malé děti jsou naprosto nevhodné mokasíny a nazouvací boty bez možnosti utáhnutí boty na noze. Obuv by měla být šněrovací, s pásky na zapínání nebo suchým zipem, aby šla dobře dotáhnout na nohu. Vnitřní stélka by měla rovná, plochá a podrážka co nejtenší a bez podpatku či klínku, aby byla noha nucena zapojovat svaly klenby, posilovat je. Ohebná podešev podporuje přirozenou mechaniku nohy. Jakákoliv, obzvlášť dětská, noha potřebuje v botě dostatek místa pro prsty, proto je lepší volit dětské boty s prostornou kulatou špičkou.

Jak vybírat dětské boty - video

Vhodná a správná obuv

Dávejte pozor na správnou velikost, je potřeba ji zkontrolovat i po několika měsících nošení bot, dětem často nohy rostou skokově, u předškoláků je velikost třeba kontrolovat každé 2 až 3 měsíce, u starších školáků 4 až 5 měsíců, u pubescentů alespoň jednou za půl roku. Označení velikostí se liší u jednotlivých výrobců i modelů bot. V obchodech s obuví mají k dispozici speciální metr na dětské nožky, využijte ho, idéální je ale velikost zkontrolovat přímo na vyndávací stélce boty. Nejvhodnější obuv je vyrobená z přírodních materiálů, které se lehko přizpůsobují tvaru nohy. Navíc je prodyšná a absorbuje vlhkost. Zdravotně nezávadná je také obuv vyrobená z umělých materiálů typu Goretex nebo v současnosti získávající na popularitě minimalistická, barefootová, obuv.

Je třeba dbát na to, aby děti nosily obuv podle účelu, ke kterému byla vyrobena. Nevhodné je kupovat dětské boty v bazaru nebo nechávat děti nosit boty po starších sourozencích. Takové boty jsou již vyšlapané podle jinak tvarované nohy. Dále je nutné pravidelně kontrolovat, jak dítě obuv opotřebovává a dodržovat pravidelnou hygienu nohou dětí - včasné a správné stříhání nehtů, nošení vhodných ponožek a nebo punčocháčů, aby si dítě nemohlo nohu poranit a nezapařovala se mu, nemnožily se na ní kvasinky či jiné patogenní mikroorganismy.

Růst chodidel a velikost bot

Dítěti za 1 rok vyroste noha v průměru takto:

 • 1 - 2 roky - okolo 20 mm
 • 2 - 3 roky - okolo 15 mm
 • 3 - 5 roků - okolo 10 mm

Jak změřit velikost nohou pro dětské boty?

1. na podlahu, těsně ke zdi přiložte papír
2. položte nožičku dítěte na papír, s patou opřenou o zeď, dítě musí stát na obou nohou, zatěžovat je, pozor na krčení prstů
3. na papíře udělejte značku na místě, kde končí nejdelší prstík
4. dejte nožičku pryč a pravítkem změřte délku, dětské boty vybíráme podle delšího chodidla
5. k naměřenému vždy navíc přidejte nadměrek 1,2 až 1,7cm, aby měla dítěti kde nožička růst a měla se kam při chůzi pohybovat

Dětská obuv při plochých chodidlech nebo valgózní (vbočených) kotnících

Nepříliš vhodné je používání tvarovaných vložek do bot a kotníčkové obuvi, takovéto boty by se měly používat jen ve výjimečných, silně opodstaněných případech (např. výrazně oslabená klenba chodidla či vazy kolem kotníků, kdy noha sama nedrží, bez korekce není schopná fungovat) a to vždy současně s aktivní rehabilitací. Co je podepřeno, to se neposiluje a zakrňuje, zablokování jednoho místa (např. málo ohebnou podrážkou, tvarovanou stélkou, kotníčkovou obuví) tělo velmi problematicky kompenzuje na dalších místech pohybového aparátu a vede to k jejich poruchám.

Vhodnou alternativou při problémech s nožní klenbou je tedy její aktivní posilování, např. chůzí po kamíncích, slámě, trávě, fazolích, po švihadle a kladině, válení šišek či míčků s výstupky chodidly, procvičování úchopových funkcí prstů na noze. Je třeba hledat příčinu vady a pak ji cvičením podle rad fyzioterapeuta napravit, jedná se o cílené pohyby podporující správné držení těla (většinou posilování šikmých břišních svalů, zádových svalů, hlubokých svalů trupu a svalů pánevního dna), někdy může být problém v rozdílné délce končetin, ať už funkční (relativní - jde ji cvičením odstranit), nebo anatomické (koriguje se výškou podrážky bot). Také je možné použít tejpování a donutit tak zapojit se i dosud tělem opomíjené svaly a vadu tak začít odstraňovat.

Související články

Více o dětské obuvi na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. http://www.rehabilitace-lbc.cz/odborne-clanky/jake-boty
 2. http://blog.znamylekar.cz/boticky-u-deti-miminek-odkdy-a-zda-vubec/
 3. http://www.nohynaboso.cz/hezke-boty-velke-boty-nebo-radeji-zadne/
 4. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17353125
 5. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1861942
 6. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2851381/
 7. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2661351/
 8. Helena Hermanová (Clara-Marie Helena Lewitová): Jaké boty? (časopis Rehabilitace a fyzikální lékařství, č. 1, 1998)
 9. Brožura Fare, materiály České obuvnické a kožedělné asociace se sídlem ve Zlíně a výsledky dlouhodobého výzkumu kolektivu RNDr.Pavly Šťastné
 10. Časopis Oskar: http://www.oskarsk.sk/index.php?ID=39&vote=3et60kvcdy53
 11. http://www.boumy.cz/Pevne-boty-ci-capacky.html
Změň nebo doplň článek Wiki Modrý koník je Vaše encyklopedie. Je tvořena Vašimi vědomostmi a zkušenostmi s cílem pomoci jiným. Chybí Ti něco k tomuto tématu? Neváhej a napiš nám.
Uveřejněné informace nenahrazují návštěvu zkušeného odborníka (lékaře, právníka a pod.)

Má osobní zkušenost s dětskými botami

 • fotoportrét
  fotoportrét
  elekthra
  13
  Registrovala se 4. ledna 2013 na modrykonik.cz. Přidala 76 příspěvků a 2 inzeráty. Má 20 přátel. Brno-střed.

  Boty, to je věda!

   • 
  fotoportrét
  fotoportrét
  elekthra
  13
  Registrovala se 4. ledna 2013 na modrykonik.cz. Přidala 76 příspěvků a 2 inzeráty. Má 20 přátel. Brno-střed.
  elekthra
  8.5.2016 ve 22:34 To se mi líbí
  Až tady na MK jsme se dozvěděla, že vybrat boty pro dítě je pěkná věda.

  Ještě v těhotenství jsem vykoupila obchod Peddy, který rušili a měli výprodej bot - největší chyba, teď je prodávám. emoticon

  Až když si malý začal stoupat, tak jsem to začala více řešit a našla tu i spoustu skupinek, kde si maminky radí.

  Na protest naší rehabilitační malý nosil jen kožené capáčky a případně abs ponožky.
  Nejdeme stylem čistě barefoot, ale snažím se o to v rámci finančních možností co nejvíce.
  kritéria pro "naše " boty teď jsou:
  - ohebnost ve všech směrech (jako když se kroutí prádlo)
  -"nedržení" kotníku a opatku
  - bez podpatku
  - příjemný materiál
  - nadměrek
  - aby se malý v botě necítil jako v lyžácích nebo sádře emoticon

  Kde jsem ustoupila?
  - vyndávací stélka
  - lehce tvarovaná stélka

  Nyní nosí celoročky od D.D.Step a překvapivě ucházející boty se dají najít třeba i v HaM, CaA a za skvělé peníze. emoticon

  Jinak se stejně snažím, aby byl co nejvíce bosky, takže pokud na písku potkáte dítě bez bot, nemusí to být nutně proto, že rodiče na boty nemají. emoticon
  Až tady na MK jsme se dozvěděla, že vybrat boty pro dítě je pěkná věda.

  Ještě v těhotenství jsem vykoupila obchod Peddy, který rušili a měli výprodej bot - největší chyba, teď je prodávám. emoticon

  Až když si malý začal stoupat, tak jsem to začala více řešit a našla tu i spoustu skupinek, kde si maminky radí.

  Na protest naší rehabilitační malý nosil jen kožené capáčky a případně abs ponožky.
  Nejdeme stylem čistě barefoot, ale snažím se o to v rámci finančních možností co nejvíce.
  kritéria pro "naše " boty teď jsou:
  - ohebnost ve všech směrech (jako když se kroutí prádlo)
  -"nedržení" kotníku a opatku
  - bez podpatku
  - příjemný materiál
  - nadměrek
  - aby se malý v botě necítil jako v lyžácích nebo sádře emoticon

  Kde jsem ustoupila?
  - vyndávací stélka
  - lehce tvarovaná stélka

  Nyní nosí celoročky od D.D.Step a překvapivě ucházející boty se dají najít třeba i v HaM, CaA a za skvělé peníze. emoticon

  Jinak se stejně snažím, aby byl co nejvíce bosky, takže pokud na písku potkáte dítě bez bot, nemusí to být nutně proto, že rodiče na boty nemají. emoticon
 • fotoportrét
  fotoportrét
  mavega
  34
  Registrovala se 25. listopadu 2012 na modrykonik.cz. Přidala 19 příspěvků a 1 článek. Má 17 přátel. Uherské Hradiště.

  Nekupujte boty zbytečně brzy

   • 
  fotoportrét
  fotoportrét
  mavega
  34
  Registrovala se 25. listopadu 2012 na modrykonik.cz. Přidala 19 příspěvků a 1 článek. Má 17 přátel. Uherské Hradiště.
  mavega
  1.2.2016 ve 20:51 To se mi líbí
  Manželova maminka pracuje v obchodě s botami, takže jsme měli boty vybrané velmi brzy, snad už kolem desíti měsíců. Jenže jsme nepočítali s tím, že Ondra nebude chodit zrovna brzo a že si na první krůčky počkáme. Nakonec jsme první botky skoro nevyužili, do kočárku nebo do nosítka stejně nebyly moc pohodlné a byly lepší buď větší ponožky nebo takové ty měkké boty pro nechodící děti.

  Nakonec začal chodit někdy chvilku po roce, v necelých třinácti měsících. My jsme hned natěšeně investovali do druhých botiček. Nepočítali jsme ale s tím, že se mu nebude prvně moc chtít chodit venku, takže jsme skoro nevyužili ani druhé boty. Nakonec jsme koupili třetí boty, které naštěstí využíváme doteď. Takže určitě doporučuji počkat a s nákupem bot se moc neukvapovat.
  Manželova maminka pracuje v obchodě s botami, takže jsme měli boty vybrané velmi brzy, snad už kolem desíti měsíců. Jenže jsme nepočítali s tím, že Ondra nebude chodit zrovna brzo a že si na první krůčky počkáme. Nakonec jsme první botky skoro nevyužili, do kočárku nebo do nosítka stejně nebyly moc pohodlné a byly lepší buď větší ponožky nebo takové ty měkké boty pro nechodící děti.

  Nakonec začal chodit někdy chvilku po roce, v necelých třinácti měsících. My jsme hned natěšeně investovali do druhých botiček. Nepočítali jsme ale s tím, že se mu nebude prvně moc chtít chodit venku, takže jsme skoro nevyužili ani druhé boty. Nakonec jsme koupili třetí boty, které naštěstí využíváme doteď. Takže určitě doporučuji počkat a s nákupem bot se moc neukvapovat.
 • fotoportrét
  fotoportrét
  adenka84
  705
  Registrovala se 21. července 2009 na modrykonik.cz. Přidala 7108 příspěvků, 9 alb, 2 články a 119 inzerátů. Má 25 přátel.

  Botičky na dětské nožičky

   • 
  fotoportrét
  fotoportrét
  adenka84
  703
  Registrovala se 21. července 2009 na modrykonik.cz. Přidala 7108 příspěvků, 9 alb, 2 články a 117 inzerátů. Má 25 přátel.
  adenka84
  5.1.2016 v 18:24 To se mi líbí
  Naše první botičky byly Pegres, poté Jonap a nyní se stále vracíme námi nej osvědčené značce Fare, ale tedy jen u botiček na ven. Doma máme nejraději botičky značky Befado. Jsou skvělé i do školy. Máme i naše oblíbené obuvnictví se zdravotní obuví v Horšovském Týně. Vždy si vybereme a vždy jsme moc spokojeni. Naše první botičky byly Pegres, poté Jonap a nyní se stále vracíme námi nej osvědčené značce Fare, ale tedy jen u botiček na ven. Doma máme nejraději botičky značky Befado. Jsou skvělé i do školy. Máme i naše oblíbené obuvnictví se zdravotní obuví v Horšovském Týně. Vždy si vybereme a vždy jsme moc spokojeni.
 • fotoportrét
  fotoportrét
  klarabrno
  18
  Registrovala se 8. července 2013 na modrykonik.cz. Přidala 5 příspěvků. Má 9 přátel. Veverská Bítýška, Region Brno.

  Litle blue lamb

   • 
  fotoportrét
  fotoportrét
  klarabrno
  18
  Registrovala se 8. července 2013 na modrykonik.cz. Přidala 5 příspěvků. Má 9 přátel. Veverská Bítýška, Region Brno.
  klarabrno
  4.12.2014 ve 12:25 To se mi líbí
  Vždy jsem chodila ráda bosa, ač jsem netušila nic o "barefootu". Když malá začala stoupat, začala jsem i já řešit, co na ťapky. Na doma byla jasná volba kožených capáčků - neměla jsem na nové, ale kupovala bazarové Minifeet a Capiki, naprosto jsem jim podlehla. Neklouzaly, malá krásně začala chodit. Další věc byla zima. Říkala jsem si, v manduce nepotřebuje a do jara vydržíme. Jenže - Gába chtěla ťapat čím dál víc a já se musela rozhodnout. Tisíc bot, tisíc cen, jedna vyšší než druhá, peněz maličko. K narozeninám jsme tedy posbírali penízky a já objednala Little blue Lamb - nadšení obrovské, prostorné u prstů, měkké, nepromoknou ani ve vodě, jdou srolovat do ruličky, na suchý zip a gumičky, perfektně se obouvají. Malá v nich krásně chodí a k tomu všemu je nadšená, že pískají. Za mě perfektní volba. Vždy jsem chodila ráda bosa, ač jsem netušila nic o "barefootu". Když malá začala stoupat, začala jsem i já řešit, co na ťapky. Na doma byla jasná volba kožených capáčků - neměla jsem na nové, ale kupovala bazarové Minifeet a Capiki, naprosto jsem jim podlehla. Neklouzaly, malá krásně začala chodit. Další věc byla zima. Říkala jsem si, v manduce nepotřebuje a do jara vydržíme. Jenže - Gába chtěla ťapat čím dál víc a já se musela rozhodnout. Tisíc bot, tisíc cen, jedna vyšší než druhá, peněz maličko. K narozeninám jsme tedy posbírali penízky a já objednala Little blue Lamb - nadšení obrovské, prostorné u prstů, měkké, nepromoknou ani ve vodě, jdou srolovat do ruličky, na suchý zip a gumičky, perfektně se obouvají. Malá v nich krásně chodí a k tomu všemu je nadšená, že pískají. Za mě perfektní volba.
 • fotoportrét
  fotoportrét
  oktarina
  74
  Registrovala se 7. března 2012 na modrykonik.cz. Přidala 6886 příspěvků. Má 82 přátel. Zlín.

  Capáčky, botičky

   • 
  fotoportrét
  fotoportrét
  oktarina
  74
  Registrovala se 7. března 2012 na modrykonik.cz. Přidala 6886 příspěvků. Má 82 přátel. Zlín.
  oktarina
  7.11.2014 v 19:23 To se mi líbí
  S nákupem botiček není kam spěchat. První "botičky" capáčky zn. Capiki a Dadoos jsme kupovali víceméně do kočárku, aby dceři nebyla zima. Jakmile strávila na nohou více času než na kolenou, používali jsme capáčky i pro chůzi v interiéru. Dcera je podzimní a první venkovní boty jsme kupovali až zimní, neměla jsem pocit, ze okamžitě musí na procházku ven.

  Výběr vyhrály zimní boty s goretexovou membránou zn. Superfit. Celoroční boty jsme koupili od stejné značky a sandály jsme vybrali zn. Protetika a druhé, rezervní zn. Essi. Do písku jsme koupili plátěné botky zn. Befado - ty jediné na suchý zip, všechny ostatní šněrovací. Dcera má úzkou nohu, a tak je pro nás šněrování praktičtější. Zaujaly mne i zde uvedené Little blue lamb boty.
  S nákupem botiček není kam spěchat. První "botičky" capáčky zn. Capiki a Dadoos jsme kupovali víceméně do kočárku, aby dceři nebyla zima. Jakmile strávila na nohou více času než na kolenou, používali jsme capáčky i pro chůzi v interiéru. Dcera je podzimní a první venkovní boty jsme kupovali až zimní, neměla jsem pocit, ze okamžitě musí na procházku ven.

  Výběr vyhrály zimní boty s goretexovou membránou zn. Superfit. Celoroční boty jsme koupili od stejné značky a sandály jsme vybrali zn. Protetika a druhé, rezervní zn. Essi. Do písku jsme koupili plátěné botky zn. Befado - ty jediné na suchý zip, všechny ostatní šněrovací. Dcera má úzkou nohu, a tak je pro nás šněrování praktičtější. Zaujaly mne i zde uvedené Little blue lamb boty.
 • fotoportrét
  fotoportrét
  maaxina
  26
  Registrovala se 18. ledna 2010 na modrykonik.cz. Přidala 1235 příspěvků. Má 16 přátel. Ústí nad labem.

  botičky

   • 
  fotoportrét
  fotoportrét
  maaxina
  26
  Registrovala se 18. ledna 2010 na modrykonik.cz. Přidala 1235 příspěvků. Má 16 přátel. Ústí nad labem.
  maaxina
  7.11.2014 v 09:21 To se mi líbí
  Naše první botičky byly ze zdravotních potřeb, značka Santé. Byly to sandálky s pevnou patou na suchý zip, růžovo fialové, dodnes je mám schované. Dcera měla od půl roku 2x sádru kvůli křivé nožce, takže jsme pak dlouho kupovali ve zdravotních potřebách nové boty, aby neměla další problémy. Cena byla tuším kolem 700,- , ale nožka se srovnala a krásně chodí. Naše první botičky byly ze zdravotních potřeb, značka Santé. Byly to sandálky s pevnou patou na suchý zip, růžovo fialové, dodnes je mám schované. Dcera měla od půl roku 2x sádru kvůli křivé nožce, takže jsme pak dlouho kupovali ve zdravotních potřebách nové boty, aby neměla další problémy. Cena byla tuším kolem 700,- , ale nožka se srovnala a krásně chodí.
 • fotoportrét
  fotoportrét
  frale (30 r.)
  88
  Registrovala se 6. února 2013 na modrykonik.cz. Přidala 234 příspěvků, 1 album a 13 inzerátů. Má 13 přátel. Praha 10.
  • Kvido, 3900g, 51cm8 měsíců a 3 týdny
  • Julie, 4220g, 53cm2 roky a 11 měsíců

  První zkušenosti

   • 
  fotoportrét
  fotoportrét
  frale (30 r.)
  88
  Registrovala se 6. února 2013 na modrykonik.cz. Přidala 234 příspěvků, 1 album a 13 inzerátů. Má 13 přátel. Praha 10.
  • Kvido, 3900g, 51cm8 měsíců a 3 týdny
  • Julie, 4220g, 53cm2 roky a 11 měsíců
  frale
  7.11.2014 v 06:29 To se mi líbí
  Juliiny první kroky vyšly na léto. Doma tedy chodila pouze bosa, nebo v ponožkách. Na capkání po městě jsem ji koupila kožené capáčky značky Nolen. Můžu je doporučit, nosila je jako venkovní obuv, opravdu je nešetřila a mám je schované i pro sourozence. Jen je dobré jim po každé procházce očistit podrážku ocelovým kartáčkem (jako taneční obuv).

  Když se rozchodila víc - začal podzim, mokro a zima. Koupila jsem botky od Little blue lamb. Jsem s nimi spokojená. Není to tedy přesně to, co bych chtěla - s mýma dospěláckýma bosochochůzovýma botama ahinsashoes se úplně srovnat nedají. Ale je to skvělý kompromis ceny a široké, měkké boty. Moje Julie má dost širokou nohu a vysoký nárt. Tyhle boty jsou z tohoto hlediska skvělé. Jen podrážka je na můj vkus dost vysoká a v patě trochu odpružená. Ale pořád je to to nejlepší, co jsem za rozumnou cenu pro malinké nožičky našla.
  Juliiny první kroky vyšly na léto. Doma tedy chodila pouze bosa, nebo v ponožkách. Na capkání po městě jsem ji koupila kožené capáčky značky Nolen. Můžu je doporučit, nosila je jako venkovní obuv, opravdu je nešetřila a mám je schované i pro sourozence. Jen je dobré jim po každé procházce očistit podrážku ocelovým kartáčkem (jako taneční obuv).

  Když se rozchodila víc - začal podzim, mokro a zima. Koupila jsem botky od Little blue lamb. Jsem s nimi spokojená. Není to tedy přesně to, co bych chtěla - s mýma dospěláckýma bosochochůzovýma botama ahinsashoes se úplně srovnat nedají. Ale je to skvělý kompromis ceny a široké, měkké boty. Moje Julie má dost širokou nohu a vysoký nárt. Tyhle boty jsou z tohoto hlediska skvělé. Jen podrážka je na můj vkus dost vysoká a v patě trochu odpružená. Ale pořád je to to nejlepší, co jsem za rozumnou cenu pro malinké nožičky našla.
 • fotoportrét
  fotoportrét
  ebetka
  1019
  Registrovala se 28. září 2013 na modrykonik.cz. Přidala 18 příspěvků, 11 alb a 2 články. Má 52 přátel. Ivančice, Region Brno.

  První botičky

   • 
  fotoportrét
  fotoportrét
  ebetka
  1019
  Registrovala se 28. září 2013 na modrykonik.cz. Přidala 18 příspěvků, 11 alb a 2 články. Má 52 přátel. Ivančice, Region Brno.
  ebetka
  5.11.2014 v 16:11 To se mi líbí
  Matýsek dostal první botičky až když uměl skvěle chodit. Do té doby neměl vůbec nic.

  Chtěla jsem pro něj boty, které by byly měkké, nekotníčkové, bez podpatku, bez tvarované klenby. Moc se mi líbí koncept chůze na boso, aby nebyla noha uzavřená v tvrdé botě, ale aby se přirozeně formovala sama od sebe. Jenže takové boty jsou těžko k sehnání, navíc má Matýsek velkou nohu (velikost 24) a vysoký nárt, projela jsem spousty internetových stránek, byla v obchodech a hledala to, co chci.

  Naštěstí jsem našla a Matýskovy první botičky jsou z Blue Little Lamb ze slovenského eshopu. Tam jsem také koupila zimní boty.
  Matýsek dostal první botičky až když uměl skvěle chodit. Do té doby neměl vůbec nic.

  Chtěla jsem pro něj boty, které by byly měkké, nekotníčkové, bez podpatku, bez tvarované klenby. Moc se mi líbí koncept chůze na boso, aby nebyla noha uzavřená v tvrdé botě, ale aby se přirozeně formovala sama od sebe. Jenže takové boty jsou těžko k sehnání, navíc má Matýsek velkou nohu (velikost 24) a vysoký nárt, projela jsem spousty internetových stránek, byla v obchodech a hledala to, co chci.

  Naštěstí jsem našla a Matýskovy první botičky jsou z Blue Little Lamb ze slovenského eshopu. Tam jsem také koupila zimní boty.
 • fotoportrét
  fotoportrét
  katyxq
  1959
  Registrovala se 20. února 2009 na modrykonik.cz. Přidala 9897 příspěvků, 25 alb a 10 článků. Má 44 přátel. Střelice, Region Brno.

  Šárčiny botičky

   • 
  fotoportrét
  fotoportrét
  katyxq
  1959
  Registrovala se 20. února 2009 na modrykonik.cz. Přidala 9897 příspěvků, 25 alb a 10 článků. Má 44 přátel. Střelice, Region Brno.
  katyxq
  3.11.2014 v 11:28 To se mi líbí
  Když si začala Šárka stoupat, doma byla většinou bosa nebo v ponožkách (a je tomu tak doteď), byla zima, venku nechodila, na capání jinde a někdy i doma pak měla kožené capáčky Dadoos, můžu je jen doporučit i místo bačkůrek pro starší. Na jaře jsme pak koupily první boty na ven, Superfit, z toho, co se dá bězně koupit v obchodech, jsem proti nim měla nejméně výhrad (i když by měly být širší v oblasti prstů, jenže takové boty se v běžném sortimentu ani sehnat nedají). Pak měla Santé sandálky, brala jsem je jako kompromis cena/kvalita a teba byly to boty k vzteku, byly moc tuhé, malá v nich měla brzo unavené nohy, chtěla si je furt zouvat. Pak měla podzimní boty Primigi - cenově i kvalitou (ale trochu širší v oblasti prstíků) stejné jako Superfit, zimní Kangaroos, pak na jaře zas Superfit.

  Pak jsem dostala tip na slovenskou značku Little blue lamb, snaží se o koncept barefoot, prvně jsem objednala celoročky na suchý zip z řady toddler (a poštovné se nás podělilo víc, takže botky vyšly na příjemných 710 Kč). Nejsou kotníkové (+), dají se vybrat kožené (+), nemají klínek (+) a ani stélka není tvarovaná (+), jsou dost široké v oblasti prstů (velké +) a i když na první ohnutí mi přišly tužší, než jsem čekala, stačilo je párkrát v ruce pohýbat, pokroutit a změkly, ještě víc změkly, jak je malá nosí (takže za měkkost podrážky taky +). Podrážka, i když nemá hrubší vzor, tak díky svému materiálu neklouže (zase +). A Šárka je ráda nosí emoticon. Sice má užší nožku, přesto i suchým zipem jí jdou na nohu dobře dotáhnout.

  Od LBL jsem teď objednala i zimní boty (cena včetně poštovného ze Slovenska 870 Kč, zase se nás spojilo víc maminek), typ podrážky je stejný jako u celoroček. Jsou vyšší, ale kolem kotníků měkké. Zarazilo mě akorát, že to, co na fotce vypadalo jako tkaničky, tak jsou gumičky, ale vyměnit je za obyč tkaničky je minimální investice. Jen lituju, že jsem Little blue lamb neznala dřív, ušetřila bych a Šárka by nosila lepší botky.
  Když si začala Šárka stoupat, doma byla většinou bosa nebo v ponožkách (a je tomu tak doteď), byla zima, venku nechodila, na capání jinde a někdy i doma pak měla kožené capáčky Dadoos, můžu je jen doporučit i místo bačkůrek pro starší. Na jaře jsme pak koupily první boty na ven, Superfit, z toho, co se dá bězně koupit v obchodech, jsem proti nim měla nejméně výhrad (i když by měly být širší v oblasti prstů, jenže takové boty se v běžném sortimentu ani sehnat nedají). Pak měla Santé sandálky, brala jsem je jako kompromis cena/kvalita a teba byly to boty k vzteku, byly moc tuhé, malá v nich měla brzo unavené nohy, chtěla si je furt zouvat. Pak měla podzimní boty Primigi - cenově i kvalitou (ale trochu širší v oblasti prstíků) stejné jako Superfit, zimní Kangaroos, pak na jaře zas Superfit.

  Pak jsem dostala tip na slovenskou značku Little blue lamb, snaží se o koncept barefoot, prvně jsem objednala celoročky na suchý zip z řady toddler (a poštovné se nás podělilo víc, takže botky vyšly na příjemných 710 Kč). Nejsou kotníkové (+), dají se vybrat kožené (+), nemají klínek (+) a ani stélka není tvarovaná (+), jsou dost široké v oblasti prstů (velké +) a i když na první ohnutí mi přišly tužší, než jsem čekala, stačilo je párkrát v ruce pohýbat, pokroutit a změkly, ještě víc změkly, jak je malá nosí (takže za měkkost podrážky taky +). Podrážka, i když nemá hrubší vzor, tak díky svému materiálu neklouže (zase +). A Šárka je ráda nosí emoticon. Sice má užší nožku, přesto i suchým zipem jí jdou na nohu dobře dotáhnout.

  Od LBL jsem teď objednala i zimní boty (cena včetně poštovného ze Slovenska 870 Kč, zase se nás spojilo víc maminek), typ podrážky je stejný jako u celoroček. Jsou vyšší, ale kolem kotníků měkké. Zarazilo mě akorát, že to, co na fotce vypadalo jako tkaničky, tak jsou gumičky, ale vyměnit je za obyč tkaničky je minimální investice. Jen lituju, že jsem Little blue lamb neznala dřív, ušetřila bych a Šárka by nosila lepší botky.
 • fotoportrét
  fotoportrét
  mitote
  277
  Registrovala se 11. října 2009 na modrykonik.cz. Přidala 3798 příspěvků. Má 104 přátel. Brno-střed.

  Botičky pro mini nožičky

   • 
  fotoportrét
  fotoportrét
  mitote
  277
  Registrovala se 11. října 2009 na modrykonik.cz. Přidala 3798 příspěvků. Má 104 přátel. Brno-střed.
  mitote
  26.6.2014 ve 23:18 To se mi líbí
  Pro dcerku je velice těžké sehnat botičky. Má hodně drobnou a úzkou nohu. Většinou by se do nich vlezla na šírku dvakrát. Botičky pokaždé ohýbám, jestli nejsou tvrdé. Ideální je, když mají vyndávací stélku, abych nožičky poměřila. Zatím má dcerka jedny Geox, které jí dobře seděly. Dcera chodí kolem nábytku, docela krásně. Doma chodí naboso, maximálně v ponožkách. Venku má pak botičky, protože se všude plíží kolem zdi a všeho možného a naboso by to nešlo. Pro dcerku je velice těžké sehnat botičky. Má hodně drobnou a úzkou nohu. Většinou by se do nich vlezla na šírku dvakrát. Botičky pokaždé ohýbám, jestli nejsou tvrdé. Ideální je, když mají vyndávací stélku, abych nožičky poměřila. Zatím má dcerka jedny Geox, které jí dobře seděly. Dcera chodí kolem nábytku, docela krásně. Doma chodí naboso, maximálně v ponožkách. Venku má pak botičky, protože se všude plíží kolem zdi a všeho možného a naboso by to nešlo.