Dovolená s dětmi

Cestování na dovolenou s dětmi s sebou nese několik čistě organizačních záležitostí a spoustu plánování, které je spojeno i s náhodilými situacemi, které obvykle začínají slovy: Co když ... . Pod pojmem dovolená s dětmi se chápe dovolená s dětmi do 15let, protože právě tato věková skupina tvoří nemalou část turistů a je jim potřeba věnovat zvýšenou pozornost například i z důvodu jejich zdravotního stavu, imunitního systému, atd. V závislosti na tom, kam se rodiče s dítětem chystají na dovolenou cestovat, je na zvážení i porada s dětským lékařem.

Video: Co byste měli vědět, pokud se chystáte na DOVOLENOU (s dítětem i bez něj).

YouTube Modrý koník

Nevynechejte další zajímavé video rozhovory na YouTube kanály Modrého koníka týkající se dovolené s dětmi:

🎞️ Jaká je dovolená s 8 dětmi? Nika Macinská
🎞️ PRVNÍ POMOC - co by vám v "lékárničce" na výletech nemělo chybět
🎞️ Hotel Sitno s dětmi nebo bez? Kdo vyhrál?

Vhodný věk dítěte na první dovolenou a cestování

Rodiče často řeší otázku, kdy je vhodné s dítětem poprvé na dovolenou jet, potažmo letět a protože je v tomto případě na místě zvážit zdravotní stav matky i dítěte, v tomto případě miminka, je možné začít na dovolené létat klidně i od 3 měsíců dítěte. Do této doby není cestování na delší tratě doporučováno například z toho důvodu, že si miminko ještě zvyká na domácí prostředí a je zde zvyklé na pocit jistoty a bezpečí. U tak malých dětí v obecnosti platí, že je vhodné vybírat kratší vzdálenosti, bez velkého časového posunu, který na děti (a nejen na ně) působí, vyhýbat se příliš horkému, či chladnému podnebí a nebo vysoké nadmořské výšce.

Je vhodné se tedy orientovat na taková místa, která nejsou od domova daleko a čím je dítě starší, vzdálenost zvětšovat. Dá se říci, že s dítětem starším 10-ti let si rodiče mohou dovolit už i cestu do exotických krajin. Samo dítě, hlavně nemvluvně, se totiž mimo domov může chovat různě a tím dávat svým rodičům jasné signály, je-li na cestování "na delší vzdálenosti" a nebo cestování jako takové, připraveno, či nikoli - pláč, vztek a nebo naopak smích, radost, nadšení. Tyto signály by měli rodiče brát v úvahu i na základě nich se o volbě dovolené rozhodovat.

Dovolená s dětmi

Místo pobytu na dovolené

Dovolená se dá trávit v rodné zemi dítěte a nebo i v zahraničí, nejčastěji na horách, či u moře a zde je opět na zvážení, kdy do zahraničí s dítětem vyrazit. U malých dětí je ideálním řešením volit spíše dovolenou v rodné zemi, protože jsou zde poměrně stejné podnební podmínky, na které je dítě zvyklé, je zde i pojištěno, výhodou může být i stejná řeč v případě určitých zdravotních problémů řešených ve zdravotnických zařízeních apod. Domácí pobyty jsou dnes již na špičkové úrovni, kdy rodinám s dětmi nabízí vybavené pokoje s postýlkami, dětskými židličkami v jídelnách a nebo pračku přímo na pokoji. To samé platí i v případě aktivit, které penziony a nebo hotely připravené pro rodiny s dětmi organizují.

V případě, že se volí dovolená v zahraničí, a to například u moře, neměla by se volit s dětmi do 3 let hlavní sezóna z důvodu vysokých teplot na sluníčku a potažmo přechodů z těchto "veder" do dnes již běžně klimatizovaných místností. Tyto přechody nemusí na tak malé děti působit vůbec dobře a vyvolají jim nachlazení, rýmy, kašle a pod. To samé platí i v případě plavek, které by měly být hned po koupání z těla malého dítěte sundány, aby nedošlo k prochladnutí a následnému zánětu močových cest. Pokud tedy už dovolenou u moře rodiče vyberou, je vhodné na pláži pobývat mimo dopoledních hodin, kdy je slunce nejvýše a doslova pálí na své maximum.

S dovolenou u moře je také spojeno používání opalovacích krémů s vysokým faktorem, hlavně tedy u dětí do 3 let, které by se opalovat neměly, ale je víc jak jasné, že i samotná procházka na sluníčku a nebo pobyt ve stínu může kůži opálit. Kojenci a batolata by na přímém sluníčku neměly pobývat vůbec, takže je pro ně ideálním řešením slunečník a nebo plážový stan. Důležité je po celý den dodržovat pitný režim, aby nedošlo k dehydrataci, ke které jsou malé děti náchylné.

Délka pobytu na dovolené

Stejně jako místo pobytu je na zvážení i délka pobytu, u které je potřeba zvážit jak dlouho se na dovolenou cestuje, jakým prostředkem, kolik časových pásem je překročeno a jak dlouhá by dovolená měla být, aby došlo k aklimatizaci a zžití s novým prostředím. Děti by měly mít dostatek času na to, aby se tzv. "rozkoukaly", odpočinuly si a letět zpět po vhodné době, kdy měli na poznání nového prostředí dostatek času a prostoru. Jedná-li se tedy o dálkový let letadlem, cestu autobusem, autem, vlakem apod. měla by být doba strávená na dovolené delší v jiných, kratších případech cestování na dovolenou.

Cestovní pojištění

Cestovní pojištění dnes nabízí mnoho institucí a je tak na zvážení, kterou z nich si rodiče vyberou jak pro sebe, tak pro své děti a pojistí si například nejen zavazadla, či sportovní aktivity, ale hlavně úrazy a léčebné výlohy.

Je také dobré vědět, že s tzv. "modrou evropskou kartičkou" bude mít pacient v zemích EU zajištěnou jen nezbytnou zdravotní péči ve veřejném zdravotnickém zařízení. V některých zemích EU je ale pravděpodobné, že za poskytnutou péči musí pacient ihned zaplatit, originální doklady si ponechat, zajít si do tamní pojišťovny a nebo dovézt doklady do své pojišťovny v rodné zemi, kde náklady budou proplaceny. Není tedy pravidlem, že na "modrou evropskou kartičku" bude pacient všude ošetřen bezplatně. To se ale samozřejmě nevztahuje na případy, kdy by byl ohrožen život pacienta.

Dítě na dovolené

Co sbalit dítěti na dovolenou?

V závislosti na ročním období, ve kterém se rodiče na dovolenou s dětmi chystají, je i obsah sbaleného zavazadla jiný. V případě letní dovolené u vody, moře nebo v přírodě, na horách, by dítě mělo mít sbaleno:

  • osobní hygiena - šampón, kondicionér, mýdlo, kartáček, pasta, hřeben, ručník, osuška, aj.,
  • léky, které dítě pravidelně užívá,
  • kvalitní opalovací krém s vysokým ochranným faktorem - ten je vhodné nanést vždy, kdy se dítě pohybuje na slunci, tedy nejen u vody,
  • krém po opalování - použivá se i tehdy, kdy se dítě nesluní, ale s paprsky se ten den potkalo a kůže může být i obyčejnou procházkou na slučníčku trošku opálená,
  • pokrývku hlavy - kšiltovka, klobouček, v zájmu ochrany před úpalem,
  • sluneční brýle - ideálně s dostatečnou UV ochranou,
  • letní oblečení, ale také oblečení do chladnějšího počasí - na dovolené může pršet a nebo být chladněji, než rodiče, či meteorolové očekávají,
  • vhodnou obuv - sandálky, žabky, gumáčky, ale také pevnou obuv, tenisky, apod.,
  • oblíbené hračky.

Stravování a pitný režim na dovolené s dětmi

Potenciální onemnocnění číhá i ve stravě a vodě a proto se obecně doporučuje dodržovat stravovací a pitné návyky v zahraničí ještě více, než jak jsme na to zvyklí doma. Malým dětem pravidelně čistit a umývat v pitné vodě jejich lahve, jídelní sety, hračky, atd. Nejideálněji se stravovat ve svém hotelu, penzionu nebo volit vybrané, doporučené restaurace. Pitnou vodu kupovat jen balenou a přijímat tekutiny ve velkém množství tak, aby nedošlo k úpalům a úžehům.

Strava na dovolené s dětmi

Lékarnička na dovolenou

Rodiče by si měli s sebou přibalit dostatečné množství základních léků sloužících k prevenci nemocí a nebo poskytujících základní ošetření při lehkých poraněních, kousnutích hmyzem, atd. Velice důležité je také mít zjištěny místa, kde se nachází lékarna, jak je daleko nemocnice a kde se nachází, pokud by léky v cestovní lékarničce nebyly dostačující a situaci by si žádala léky místní a nebo lékařskou pomoc.

Základní vybavení lékarničky na dovolenou s dětmi

  • Léky a masti na podráždění kůže, nebo na opruzeniny - např. Bepanthen, Sudocrem,
  • Dezinfekční prostředek - např. Betadine, Jodisol, Septonex,
  • Antihistaminika - neboli léky tlumící různé alergické reakce - mezi ty patří např. Dithiaden (nejčastěji podávány), Zirtec, Zodac, Aerius, aj.,
  • Léky na infekční a jiné průjmy1 - Endiaron, Enterol, Černé uhlí, Imodium, ORS 200 (zavodňovací mrkvový nápoj od Hippu), Smecta (na průjem i zvracení) aj.,
  • Masti nebo gely na natažené svaly, či poškozené klouby - Fastum gel, Ibalgin gel, Voltaren, aj.,
  • Štípnutí hmyzem - jako prevence před štípnutím se doporučují Repelenty (avšak ne dětem mladším 6 měsíců) ve spreji a nebo jako krém, Fenistil gel, aj.,
  • Antibiotikum na zanícené ranky - Framykoin mast,
  • Léky na zácpu3, špatné trávení - Hylak forte, Glycerinové čípky vhodné i pro děti,
  • Léky proti bolestem hlavy, horečce, teplotě - analgetika: Panadol, Brufen, Ibalgin, pro malé děti ve formě čípků,
  • Léky proti nevolnostem při cestování - Kinedryl, žvýkačky Travel gum,
  • Léky proti kašli a bolesti v krku - sirupy Mucosolvan, Ambrobene, Stoptussin, pastilky jako Septolete, Strepsils, aj.,
  • Kapky do nosa, proti rýmě - Nasivin soft vhodný pro malé děti, Olynth, Sterimar (slaná voda ve spreji do nosu při rýmě, zároveň i prevence při klimatizaci v letadle) aj.
  • Kapky, masti do očí - Opthalmo septonex, či Omisan baby přímo pro děti,
  • Spáleniny, popáleniny - Panthenol jako sprej, krém, mast, či gel,
  • Ostatní - obvazy, náplasti, nůžky, obinadlo, teploměr11,pinzeta, jehla, stříkačka, dezinfekční prostředek na ruce.

Před zabalením lékárničky musí dojít ke kontrole expiračních údajů na každém z léků a spolu s léky je dobré vzít s sebou i příbalový leták takového léků, jehož dávkování přesně neznáte a můžete návod na jejich užívání na dovolené potřebovat.

Více o dovolené s dětmi na modrykonik.cz

Použité zdroje:

  1. http://travel.gc.ca/travelling/health-safety/children (ENG)
  2. http://www.cpzp.cz/clanek/2384-0-Dovolena-s-ditetem.html
  3. http://www.dovolenasepsem.unas.cz/more-evropa/co-si-vzit-na-dovolenou-k-mori-se-psem.html
  4. https://web.archive.org/web/20170903064722/http://www.cestujsdetmi.cz/rady-a-tipy/zabava-a-dovole...
  5. http://finance.idnes.cz/modra-karticka-na-cestach-nestaci-bez-penez-k-lekari-nechodte-prz-/poj.as...
  6. http://www.rozhlas.cz/radiozurnal/publ_izurnal/_zprava/vhodne-jidlo-na-cesty--128952

Hodnocení a zkušenosti s dovolenou s dětmi

Máš zkušenost s dovolenou s dětmi?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
qipa  19. bře 2014

Co do letadla a k moři

Doplnění z mé zkušenosti z cesty na Rodos s 22 měsíční holčičkou.

Do letadla - při nočním letu neprůhlednou látku (pruh cca 50 x 120 cm), protože při startu, podávání jídla a přistání se svítí i 20 minut a spící dítě je spolehlivě probuzeno a spruženo. Hodí se i na přikrytí kočárku na pláži.

K moři - neoprenové botičky (písek pálí, voda studí, kameny tlačí, mušle píchají), neoprenový obleček (v červnu je moře studené, vítr chladný a nemusíme mazat celé batole, stačí předloktí a lýtka, plavecký UV overal /ze stejného důvodu), osuška "pončo".
1 člověk považuje za užitečné
hannulka  14. bře 2014

Doplnění textu

Ahoj, chtěla bych jen doplnit text o tři položky v seznamu léků: I úplná miminka mohou Smectu (průjem i zvracení) pak ORS 200 (zavodňovací mrkvový nápoj od Hippu) při akutním průjmu a nakonec Sterimar (slaná voda ve spreji do nosu při rýmě, zároveň i prevence při klimatizaci v letadle :-) Vše ozkoušeno v Řecku a Bulharsku s ročním synem :-)) Díky a fajn den!

Andy
1 člověk považuje za užitečné