Embryotransfer

Embryotransfer také (ET) je metoda, u které se přenášejí embrya do dutiny dělohy3. Tento výkon je rychlý, většinou bezbolestný a nevyžaduje anestezii. Přenos embryí se považuje za nejjednodušší a poslední krok v procesu umělého oplodnění (IVF)5.
Embryotransfer

Více o in vitro fertilizaci (IVF) se dočtete v hlavním článku IVF5.

Lékař embryolog vybere nejvhodnější embryo ze všech. Pokud si lékař myslí, že embrya nejsou dostatečně kvalitní, pacientce přenos nedoporučí, ale konečné rozhodnutí je na ní samotné.

Embryotransfer a jeho rizika

Embryotransfer nenese žádná závažná rizika. Někdy mohou nastat problémy s vložením katetru do dělohy, a to tehdy, když se děložní čípek nevyšetřil před zákrokem nebo žena ještě nikdy nerodila.

Mezi možná riziko patří ztráta nebo poškození embrya při jeho přenosu. Samotný embryotransfer je bezbolestný, pacientka však může pociťovat křeče.

Počet embryí

O počtu embryí, které se přenesou do dělohy se neustále diskutuje. Umístění více embryí s sebou nese riziko vícečetného těhotenství. V minulosti byl embryotransfer3 spojen s vkládáním většího počtu embryí, dnes tomu tak není. V mnoha zemích je přesně uveden počet, kolik embryí se může přenést do dělohy v jednom cyklu IVF. Počet přenesených embryí závisí na věku ženy, od toho zda se jedná o první pokus IVF nebo druhý, třetí. Národní ústav pro zdraví a péče (NICE) v Londýně vydal pokyny, na základě kterých se určí, kolik embryí se může přenést do dělohy. Roli zde hraje věk matky a počet cyklů pokusů o oplodnění.

Věk matkyCyklus IVFPočet embryí
Méně než 371. 1
Méně než 372.1
Méně než 373.2
37-39 let1.-2.1-2
37-39 let3. 2
40-42 let 1.-3.2

Přenos jednoho embrya

Přenos jednoho embrya není vhodný pro každého. Přenos jednoho embrya lékaři označují jako SET- single embryo transfer. Lékaři rozhodnou kolik embryí se přenese do dělohy. Kritéria pro transfer jednoho embrya:

Načasování přenosu

Embryotransfer se může provést 2.- 3.den po umělém oplodnění1 nebo ve stádiu blastocysty 5.- 6.den. Embrya se před přenosem mohou vyšetřit v rámci PGS (preimplantační genetický screening) nebo PGD (preimplantační genetická diagnostika), při těchto vyšetřeních se testuje embryo na různá genetická onemocnění.
Embryotransfer a jeho načasování

Více o metodách vyšetření embryí naleznete v samostatných článcích PGS a PGD.

Stádium blastocysty

Blastocysta je stádium embrya, které je vysoce vyvinuté přibližně 5.- 6. den po oplodnění a je připraveno uhnízdit se v děloze. Embrya v tomto stádiu mají vysokou šanci na uhnízdění v děloze. Do stádia blastocysty se však dostane asi jedna třetina embryí. Některé studie dokazují, že vyšší věk matky je často příčinou, proč nedojde k vytvoření blastocysty.

Podávané léky

Progesteron je hormon, který se užívá ještě před samotným embryotransferem a po přenosu. Progesteron zvyšuje šance na otěhotnění, ale je také důležitý pro udržení těhotenství24. Podávání progesteronu se přeruší obvykle po dvou týdnech od embryotransferu, pokud se potvrdí těhotenství a organismus pacientky produkuje dostatečné množství tohoto hormonu.

Možnosti přenosu

Existují dvě možnosti přenosu embryí. Přenášet se mohou svěží embrya po oplodnění nebo embrya, které byly zmrazené a následně rozmrazené. Pro ženy, které mají pravidelnou ovulaci6, se provádí přenos embryí 2-3.den po ovulaci.

Postup

Přesný postup embryotransferu závisí na každém centru asistované reprodukce (CAR)11. Před samotným transferem embryí je učiněných mnoho vyšetření a procedur, při kterých se musí ženě odebrat vajíčka. Samotnému odběru vajíček předchází ovariální hyperstimulace vaječníků, při níž se odebere z vaječníků více vajíček. Po odběru vajíček a získání vzorků spermií od muže následuje proces samotného oplodnění in vitro (ve zkumavce).

Typický postup zahrnuje:

  • dva až tři dny po oplodnění se vyberou nejkvalitnější embrya, které budou přeneseny do dělohy,
  • tato procedura se provádí ambulantně,
  • anestezie není nutná, pacientce se někdy podávají sedativa na uklidnění,
  • při přenosu embrya lékař používá ultrazvuk, pomocí kterého lékař vidí, kde přesně zavádí katetr s embryem,
  • embrya se vloží do katetru, který se vloží přes pochvu a děložní hrdlo do děložní dutiny,
  • embrya se vypustí z katetru do dělohy, následně se katetr vytáhne,
  • po vložení embrya pacientka zůstane ležet přibližně 10 minut na lůžku a až poté opustí ambulanci,
  • dva týdny po výkonu si žena udělá těhotenský test56 k ověření těhotenství,
  • embrya, která se nepoužijí pro přenos, se mohou zamrazit a použít při dalším případném cyklu IVF,
  • přenášet se mohou i embrya, které byly zmrazené. Transfer zamrazených-rozmrazených embryí se nazývá kryoembryotransfer (KET).
  • při potvrzení těhotenství žena chodí pravidelně poradny, kde se sleduje průběh těhotenství3.

Jakmile se embryotransfer provede, tak cca hodinu po něm pacientka odchází domů. Za 2 týdny se dostaví na kontrolu případného těhotenství. Embryotransfer je možný nejdříve 2 dny od oplodnění, při prodloužené kultivaci1 obvykle 5. den od oplodnění.

Po embryotransferu

Po přenesu embryí do dělohy pacientka nemůže udělat nic, aby ovlivnila výsledek cyklu. Lékaři však doporučují klid na lůžku po dobu 24 hodin po transferu. Nejsou však žádné přímé důkazy, že běžná fyzická aktivita má vliv na uhnízdění vajíčka v děloze. Oplodnění je proces, který je závislý především na kvalitě oplodněných vajíček.
Embryotransfer a těhotenství

Po transferu by se embrya mělia v děloze zahnízdit. Toto nelze aktivně podpořit, ani vynutit. Nanejvýš je možné snažit se zachovat klid náležitým životním stylem. Nepříznivými faktory jsou například nezdravý způsob života jako je kouření4, nebo přehnaná konzumace alkoholu1. Je žádoucí se vyvarovat prudkých pohybů (rychlému zvedání těžkých břemen) a pod.

Po transferu se embryo postupně noří do děložní sliznice, začne se implantovat. Přibližně 8.den se začne vytvářet lidský choriový gonadotropin (hCG)1, který se dostává do krevního oběhu. Hladiny tohoto hormonu se používají pro potvrzení gravidity. Tento hormon však lze v krvi zjistit až 10. či 11.den po přenesu embrya do děložní dutiny.

Zamrazené versus nezamrazené embryo

Ženám po umělém oplodnění se obvykle přenese do dělohy jedno až dvě embrya. Zbývající, nepoužitá embrya se zamrazí a mohou se použít při dalším cyklu IVF, pokud byl první pokus neúspěšný.
Embryotransfer a přenos embrya

Výhodou použití embryí, která byla zmrazena a následně rozmrazena je, že pacientky již nemusí podstoupit hormonální stimulaci vaječníků2. Snižuje se tedy riziko ovariálního hyperstimulačního syndromu.

Obecně platí, že dvě nejkvalitnější embrya jsou přenesena do dělohy a druhé dvě nejlepší jsou zamrazeny. Kvalitu embryí hodnotí embryolog. Některá centra asistované reprodukce provádí preimplatačný genetický screening (PGS) ještě před samotným zmrazením, zjistí se tak lepší kvalita embryí.

V dnešní době se neustále zlepšuje samotný proces zmrazování embryí, proto výsledky říkají, že úspěšnost otěhotnění při použití zmrazeného embrya je téměř stejná jako při použití embrya, které zmrazené nebylo. Pro pacientku má tato informace velký význam v tom, že nemusí mít obavy, pokud se použije embryo, které bylo zmrazené.

Více o zmrazování embryí a jejich transferu naleznete v hlavních článcích Kryokonzervace embryí a Kryoembryotransfer - KET.

Více o embryotransferu na modrykonik.cz

Použité zdroje

  1. https://web.archive.org/web/20160405235116/http://ivf.at/cs-cz/behandlung/embryotransfer.aspx
  2. Embryo Transfer
  3. http://en.wikipedia.org/wiki/Embryo_transfer
  4. http://www.emedicinehealth.com/in_vitro_fertilization/page6_em.htm#after_embryo_transfer
  5. https://web.archive.org/web/20171117221529/http://nyulangone.org/locations/fertility-center/gesta...

Hodnocení a zkušenosti s embryotransferem

Máš zkušenost s embryotransferem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
1006medved  1. bře 2016

Embryotransfer

Tak jsem po prvním embryotansferu. Opu bylo 19.2. a embryotransfer 24.2.2016. tak jsem teď 6. den od embryontransferu.

Zavedli jen jedno embryjko, víc nebylo :-( . Mé zkušenosti jsou dobré, jen mám citlivé prsa a nic mě nebolí. Beru 3x1 Esfrofem a píchám si děnně 1x Agolitinu. Jen mám strach, že se to nepovedlo, protože žádné příznaky nemám. Hlavně po OPU jsem skončila v nemocnici. Jak odsávali vajíčka, tak mi krvácelo do bříška. A druhý den mi museli laparoskopicky vyndávat sraženiny.

Tak teď se asi nedá nic dělat, jen čekat, jestli se to povedlo. Ale myslím si, že ne :-( . Tak budu muset počkat na další pokus... ale už teď mám strach.
2 lidé považují za užitečné

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce