• Přihlas se
 • Registrace nového člena
 • Získej PLUSPRO
 • Doporučujeme:  Beremese.cz Modrastrecha.cz
 • Přihlas se
 • Registrace nového člena
 • Získej PLUSPRO

Endometrium

Endometrium, nebo-li děložní sliznice je slizniční výstelka uvnitř děložní dutiny ženy šedorůžové barvy, která je umístěna kolem dělohy. Pokud roste děložní sliznice mimo dělohu, jde o tzv. Endometriózu.

Funkce endometria

Během prvních fází těhotenství napomáhá k uchycení zárodku a svůj podíl má také na tvorbě placenty. Děložní sliznice také vylučuje nezbytné látky, které jsou důležité pro vývoj embrya. V průběhu menstruace se endometrium odlučuje.

U žen v reprodukčním věku se vrstvy endometria dělí na:

 • vrstvu funkční: se nachází v blízkosti děložní dutiny. Tvoří se po ukončení menstruace a během první části nadcházejícího cyklu. Funkční vrstva slouží pro implantaci a růst embrya. Během menstruace se funkční vrstva děložní sliznice celá vytratí.
 • vrstvu bazální: nachází se pod funkční vrstvou a také se z ní funkční vrstva vyvíjí.

Není-li v endometriu přítomen progesteron, buňky odumírají a dostavuje se menstruace.

Fáze endometria

V závislosti na menstruačním cyklu se mění fáze děložní sliznice:

 1. Menstruační fáze - objevuje se první až čtvrtý den menstruace, kdy žena začíná krvácet, dochází k odloučení děložní sliznice od děložní stěny a odchází pryč z těla.
 2. Proliferační fáze - mezi 4. a 14. dnem cyklu se zvyšuje děložní sliznice, současně ve vejcovodech zraje folikul obsahující vajíčko, které se během ovulace uvolní a může být oplodněno.
 3. Sekreční fáze - mezi 15. až 28. dnem cyklu, tedy v jeho druhé polovině se v děložní sliznici rozšiřují žlázy a výška sliznice roste z 0,3 milimetrů a může dosáhnout až 7 milimetrů (průměrná délka děložní sliznice je 6,7 mm). Dojde-li v sekreční fázi k oplodnění vajíčka, následně dojde k jeho uhnízdění v děložní sliznici. Pokud k oplodnění nedojde, nastává další nová fáze děložní sliznice.

Ve fázi sekreční se endometrium dělí na tyto tři šířky, z nich první dvě mají samostatné zásobení pomocí cév:

 • povrchová - cyklindrický epitel a vyústění žláz,
 • prostřední - řídká vazivová vrstva a těla žláz,
 • hlouběji umístěná tenká vstva - ve spodním konci děložních žláz, jako jediná se při menstruaci neodlučuje.

Video: Menstruační cyklus a změny v děložní sliznici

Endometrium v těhotenství

 • 1. týden těhotenství4. týden těhotenství - zhruba 6. den po ovulaci dochází k uhnízdění oplodněného vajíčka v děložní sliznici. Během těhotenství se žlázy a cévy v děložní sliznici množí a zvětšují. Děložní sliznice napomáhá také placentě dodávat plodu kyslík a potřebné živiny.

Endometrium a revize dělohy

Při revizi dělohy dochází k odstranění endometria a vyčištění dělohy. Během 2 měsíců po operačním zákroku dochází u ženy k menstruaci a také ke vzniku nové děložní sliznice.

Dlouhodobé užívání hormonální antikoncepce s vysokým účinkem progestinů může způsobit nedostatek hormonů pro správnou funkci děložní sliznice a ta se může stát zakrnělou. Stejný dopad na děložní sliznici má také období menopauzy.

Související články

Více o děložní sniznici na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. http://cs.wikipedia.org/wiki/D%C4%9Blo%C5%BEn%C3%AD_sliznice
 2. http://www.abctehotenstvi.cz/txt/menstruacni-cyklus
 3. http://www.femibion.cz/tehotensky-pruvodce/jak-miminko-roste
 4. http://en.wikipedia.org/wiki/Endometrium (ENG)
Wiki Modrý koník je Vaše encyklopedie. Je tvořena Vašimi vědomostmi a zkušenostmi s cílem pomoci jiným. Chybí Ti něco k tomuto tématu? Neváhej a napiš nám.
Změň nebo doplň článek
Uveřejněné informace nenahrazují návštěvu zkušeného odborníka (lékaře, právníka a pod.)

Má osobní zkušenost s endometriem