Epiziotomie

Nástřih hráze je mnohdy součástí vaginálního porodu, ale jeho „popularita“ u lékařů klesá. Proč tomu tak je, kdy se epiziotomie provádí a jak se po ní co nejrychleji zregenerovat? Pojď si přečíst víc o kdysi rutinním medicínském zásahu a dozvíš se například i to, zda je pravda, že nástřih hráze pomáhá předcházet spontánnímu natržení.

Epiziotomie, nástřih

Nástřih hráze je u budoucích maminek hodně diskutovaným tématem.

Co je epiziotomie?

  • Epiziotomie představuje medicínský úkon, během kterého při vaginálním porodu dochází k cílenému nastřihnutí hráze za účelem zvětšit průměr vaginálního otvoru, aby jím snáze prošla hlavička děťátka. Lékaři tento úkon považují za operaci, přičemž na konci třetí doby porodní je zapotřebí i šití.
  • K nástřihu se přistupuje, když žena prochází kontrakcí a hráz je napjatá. Vnímání bolesti při nástřihu je nesmírně individuální – některé ženy necítí nic, jiné zase poměrně intenzivní bolest. Při nástřihu, jakož i při šití, by se mělo využít lokální umrtvení dané oblasti.
  • Při výběru porodnice24 se zajímej o to, jak dané pracoviště přistupuje k ošetřování a šití porodních poranění. Personál by ti měl vysvětlit, jaké prostředky k tlumení bolesti využívá při poraněních. Méně závažné formy si někdy žádají jen aplikaci spreje, případně lokální anestezii. Ovšem rozsáhlá poranění často vedou i k úplné anestezii rodičky.

Co je to hráz? Hráz neboli perineum je oblast mezi konečníkem a vaginálním otvorem. Během druhé doby porodní, tedy ve fázi porodu, kdy už žena při kontrakcích aktivně tlačí, je toto místo nesmírně napínáno a čelí velkému tlaku, který způsobuje hlavička dítěte.


Kdy se provádí nástřih hráze?

  • V minulosti se věřilo, že pokud se hráz manuálně nastřihne, předejde se jejímu spontánnímu natržení. Samovolné natržení hráze totiž může být mnohdy mnohem závažnější než cílený nástřih, ačkoli i ten se považuje za rupturu 2. stupně.
  • V současnosti se však ukazuje, že opak je pravdou a nastřižení nepomáhá minimalizovat výskyt spontánního poranění. To znamená, že se hráz může při tlačení natrhnout na jiném místě, než byl proveden nástřih.
    • Důsledkem toho se mění pohled lékařů na epiziotomii a v porodnicích se přestává provádět rutinně. Většina porodnic, které se řídí nejnovějšími poznatky, eviduje počet nástřihů hráze u porodů pod 30 %.
  • Je ještě důležité podotknout, že o potřebě nástřihu by měl personál rodičku informovat a v žádném případě by ho neměl dělat bez jejího vědomí. Mnoho žen má dokonce v porodním plánu napsáno, že nástřih hráze odmítá. V takovém případě je důležité, abys rodila v porodnici, k níž máš důvěru, a pokud na sále dojde k situaci, která poukazuje na potřebu nástřihu, lékaři ti tento záměr a jeho důležitost vysvětlí. Razantní odmítání epiziotomie za každou cenu může mít neblahé důsledky na průběh porodu i zdraví děťátka.

Důvody pro nástřih hráze

  • Časová tíseň při porodu – na sále může nastat situace, že miminku v porodních cestách začnou klesat ozvy, což značí, že má nedostatek kyslíku. V takovém případě je třeba provést nástřih hráze, který umožní rychlejší průchod hlavičky přes vaginální otvor.
  • Vyčerpání rodičky – je-li porod příliš dlouhý a namáhavý, žena může pociťovat nedostatek energie na tlačení. Pokud již nelze více čekat, lékaři doporučí provést nástřih, který porod hlavičky urychlí.
  • Instrumentální porod – o instrumentálním porodu se mluví tehdy, pokud na sále vznikne situace, kdy je třeba použít kleště či vakuový zvon. Porodník se tehdy rozhoduje intuitivně a musí pečlivě zvážit, zda je nutné provést nástřih.

Nástřih hráze by se neměl provádět rutinně jako prevence spontánního poranění při vaginálním porodu.


Faktory zvyšující riziko nástřihu hráze a porodního poranění

To, zda během porodu dojde k nástřihu hráze, nelze předpovědět předem. Rizikových faktorů je totiž celé spektrum a všechny samy o sobě představují jen pomyslný dílek do celistvé skládačky. Nelze tedy říci, že jedna okolnost automaticky povede k nástřihu, většinou jde o soubor více faktorů.

  • Velké miminko – větší miminko může v porodních cestách způsobit větší poranění, případně si žádat nástřih.
  • Anatomie pánve – úzká pánev může být výjimečně indikací k císařskému řezu, ale při vaginálním porodu často přispívá k riziku možnosti nástřihu hráze.
  • Počet porodů – riziko nástřihu nebo spontánního poranění při porodu je vyšší u prvorodiček.
  • Děťátko není v poloze hlavičkou dolů – porod miminka koncem pánevním vede k většímu riziku nástřihu.
  • Pomalý nebo rychlý průběh porodu – ani jeden extrém nepředstavuje příznivou situaci. Hráz se na porod a napínání připravuje stejně jako děložní čípek. Pokud je porod příliš dlouhý, do hry vstupuje vyčerpání rodičky, je-li příliš krátký, hráz na průchod hlavičky dítěte nemusí být zcela připravena.
  • Porod kleštěmi nebo vakuumextraktorem – použití instrumentů, jako jsou kleště či vakuový zvon, zvyšuje pravděpodobnost vzniku spontánního poranění při porodu, ale i potřeby nástřihu hráze.

Hojení po nástřihu hráze

  • Vzhled intimní oblasti po vaginálním porodu s nástřihem hráze může čerstvou maminku nemile překvapit. Oblast vaginálního vchodu je oteklá, zarudlá a sešitá tak, že to některou ženu dokáže pořádně vystrašit. Pokud je to i tvůj případ, dopřej si čas na regeneraci a věř v sílu svého těla.
  • Takové zranění dokáže komplikovat první týdny šestinedělí10 v mnoha ohledech – ztěžuje močení, sezení, chůze, vstávání z postele a vůbec vykonávání běžných činností.
  • Aby tě v porodnici nic nepřekvapilo, mysli na to už při balení tašky do porodnice a vyzkoušej následující rady:
    • Močení ve sprše – ačkoli to není moc lichotivé téma, močení ve sprše ti po porodu může hodně pomoci. Moč totiž dokáže v kontaktu se sešitým poraněním nepříjemně pálit, a tak si mnoho čerstvých maminek uleví od bolesti právě tím, že chodí močit do sprchy a na intimní oblast si pustí jemný proud vlažné vody. Voda moč naředí, což má za následek absenci nepříjemného pálivého pocitu.
    • Přípravek k urychlení regenerace – v lékárně ti mohou nabídnout sprej, gel nebo hojivou mastičku. Při výběru se informuj, kdy je přípravek vhodné používat. Zatímco některé můžeš aplikovat krátce po porodu, po jiných můžeš sáhnout až po vyjmutí stehů.
    • Chladivé poporodní vložky – poporodních vložek v porodnici vypotřebuješ spoustu. Chceš-li se lépe připravit na zvládání bolesti, můžeš si kromě velkých savých vložek koupit i takové, co mají chladivý efekt. Nejde o pomůcku, kterou bys využívala po celý den, ale jako rychlou záchranu ti ji rozhodně doporučujeme.
    • Pravidelná hygiena – k tomu, aby se intimní oblast dobře zahojila, je třeba ji udržovat v čistotě. Proto se vydej do sprchy nejlépe po každé potřebě, ať už malé, nebo velké. Bakterie z moči i ze stolice totiž dokážou způsobit infekce, které vedou ke zhoršení bolesti a regenerace jako takové.
  • Co tě čeká bezprostředně po porodu a co můžeš udělat, aby sis šestinedělí co nejvíce usnadnila? Přečti si náš článek, který vznikl ve spolupráci s porodní asistentkou.

Po porodu

Je šestinedělí skutečně nejcitlivějším obdobím v životě ženy? Jak vypadají první dny po porodu v nemocnici? Jak se bude regenerovat tvé tělo a jak by mělo prosperovat miminko? Nacházíš-li se v období, kdy je porod tzv. za dveřmi, pojď se spolu s námi podívat, co tě během prvních dnů po porodu čeká a co tě může překvapit.


Komplikace po nástřihu hráze

Epiziotomie, stejně všechny operace, s sebou přináší jistou míru rizika. Mezi nejčastější krátkodobé i dlouhodobé následky po nástřihu (ale i spontánním poranění) patří:

  • vznik infekce,
  • bolest při vykonávání běžných činností,
  • inkontinence – samovolný únik moči,
  • diskomfort v sexuálním životě.

Prevence nástřihu hráze

Pokud chceš zvýšit šanci, že se při porodu nástřihu hráze vyhneš, můžeš nejen ve finální fázi těhotenství20 vyzkoušet pár rad. Neznamená to však, že pokud budeš jednotlivé rady provádět, vyhneš se nástřihu se stoprocentní jistotou. Jde spíše o přípravu, která ti dodá psychickou oporu při porodu.

  • Masáž hráze – masáž hráze je technika, která se provádí v posledním měsíci těhotenství a rozhodně bys při ní neměla cítit bolest. Jedná se o manuální stimulaci oblasti hráze za pomoci nějakého zvláčňujícího přípravku – například výživného oleje. Přečti si více o masáži hráze v našem samostatném článku.

Masáž hráze

Na termín masáž hráze narazíme poprvé asi v době, kdy jsme těhotné a připravujeme se na co nejkrásnější a bezproblémový porod. Ženské tělo je dokonalý organizmus a porod je přirozený proces. Masáž hráze podpoří přirozené procesy v ženském těle a možná tak dokážete zabránit nástřihu anebo natržení během porodu.

  • Aniball nebo Epino – jedná se o nafukovací balónek, který se v devátém měsíci zavádí do pochvy a ženě navozuje podobné pocity, jaké zažije při porodu. O tom, zda pomáhá, nebo nepomáhá předejít nástřihu hráze, se v odborné společnosti stále vedou dohady, ale dozajista se ví, že ženy, které cvičily s Aniballem nebo Epinem, jsou na porod lépe připraveny.

Aniball

Aniball je zdravotnický prostředek sloužící k objevení pánevního dna, jeho síly a pochopení toho, na jakém principu vlastně funguje.

  • Fyzioterapie – mít tělo v dobré kondici je při porodu více než užitečné. Neznamená to, že si porod žádá spoustu svalů a kondičku hodnou profesionálního sportovce. Spíše zde jde o to, aby sis už v těhotenství ulevila od bolesti páteře či beder a pánve. Zkušený fyzioterapeut ti v rámci přípravy na porod pomůže dát tvé tělo do pořádku, což při porodu i po něm určitě oceníš – jakákoli blokáda v páteři totiž ztěžuje druhou dobu porodní, zhoršuje porodní bolesti a má negativní dopad na samotné tlačení. Jednoznačně tedy lze říci, že snazší průběh porodu = snížení rizika porodních komplikací a poranění.

Spontánní poranění při vaginálním porodu

  • Jak jsme již zmínili, nástřih hráze vede k poranění, jehož závažnost v drtivé většině případů spadá pod 2. stupeň. Spontánní natržení hráze však může mít různorodější rozsah. Hráz se dokáže natrhnout tak, že jde jen o „kosmetické“ poškození, které nevyžaduje ošetření ani šití, ale rovněž může jít vážnou trhlinu, která přesahuje až ke konečníku.
  • Pokud tě zajímá, jaké jsou stupně závažnosti při samovolném natržení hráze a jaké zdravotní problémy mohou být s tímto poraněním spjaty, klikni na náš článek, ve kterém se podrobně věnujeme jizvám po porodu.

Jizvy po porodu

Poranění a rány, které vznikly během porodu, dokážou novopečené mamince zkomplikovat šestinedělí, proto se s námi podívej na to, jak pečovat o jizvu po císařském řezu a jak co nejrychleji zahojit poranění po nástřihu nebo natržení hráze. Přečti si náš článek, ve kterém jsme si posvítili na porodní poranění, jizvy a jejich hojení.


Změny na těle po porodu: Co se „vrátí zpět” a co už ne?

Rozhovor s odborníkem: Mgr. Kristina Zemánková

Co ve videu zaznělo:


Mohlo by tě také zajímat

Bonding

Bonding (vazba po porodu) může být z angličtiny přeložen jako připoutání, nalepení se, je pokračováním a utužením vztahu matky (a otce) s dítětem již z prenatálního období, jedná se o posílení vzájemného emočního naladění a biologicky přirozeného a intuitivního chování novorozence i matky a otce. Velké kulaté oči, pohled, zvuky, pláč, měkká kůže miminka a její vůně podporující kontaktní vazbu, která slouží k tomu, aby si miminko udrželo matku ve své blízkosti. Porodní a poporodní hormonální změny a fyzický kontakt silně podporují vznik láskyplného vztahu dítěte k rodičům a rodičů k dítěti a také rozběhnutí a udržení laktace. Bonding tedy slouží k vytvoření raného kontaktního spojení rodičů s miminkem během prvních hodin a dnů po porodu a do značné míry ovlivňuje způsob, jakým se matka bude v budoucnu o dítě starat.

Šestinedělí

Šestinedělí nebo také puerperium je období, které nastává po porodu (nebo po spontánním potratu či umělém ukončení těhotenství). Během šestinedělí by se měla zhojit všechna poporodní poranění a organismus ženy dostat do téměř původního stavu, jako před těhotenstvím.

Očistky po porodu

Těhotenství zanechá na ženském těle řadu následků, se kterými se musí po porodu vyrovnat. Jedním z nich je poporodní čištění dělohy, kterému se také říká odcházení očistek. Jak dlouho budeš po porodu krvácet, proč se někdy můžeš setkat s termínem „lochie“ a jaké symptomy jsou znakem zánětu? To se dozvíš v našem článku.


Více na Modrém koníku

  • Napiš odborníkovi –⁠ zdarma a s možností anonymity

Hodnocení a zkušenosti s epiziotomií

Máš zkušenost s epiziotomií?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
verunnies  6. dub 2017

První porod a bez nástřihu

Před blížícím se termínem porodu jsem se začínala obávat případného nástřihu, měla jsem o tom dost načteno, "dcerka to vyřešila za mě". 14 dnů před porodem, jsem nad ránem začala pociťovat zprvu nepravidelné a pak pravidelné kontrakce, které jsem začala stopovat, byly po 5 minutách. Vzala jsem nachystanou tašku, při příjmu v porodnici se Dr. dlouze podivovala nad nálezem, který byl, že jsem otevřená na 6 cm a při 10 cm se rodí, a že mě nic nebolelo nebýt těch kontrakcí, a to jsem celkem dost velká citlivka. :-D Takže šupem na porodní box s nastávajícím tatínkem, poslední fotka jako nastávající rodiče, dali mi klystýr, praskli mi vodu a za 2,5 h byla dcera na světě, kdyby nešla ven s ručičkou kolem hlavičku jako superman, neměla bych ani jeden steh - tak jsem měla 4 stehy a samozřejmě bez nástřihu. :-)
looneycz  12. črc 2016

Nástřih byl v pohodě

Hodně jsem se bála bolestivého nástřihu, a tak jsem doufala, že ho nebudu potřebovat. Nakonec k němu došlo kvůli tísni plodu, syn se narodil s rukou u hlavičky a špatně se mu dýchalo, ale vše dobře dopadlo.

Nástřih jsem vůbec necítila, šití bylo taky v pohodě, zřejmě i díky epidurálu. Hned v porodnici jsem začala jizvu mazat Hemagelem, vždy po osprchování. Doma jsem přidala ještě odvar z řebříčku a mast z dubové kůry, která pomohla i na hemeroidy. První asi čtyři dny se mi trochu špatně sedělo, koupila jsem si obyčejný nafukovací kruh a bylo to vyřešeno. Pak už to bylo úplně v pohodě, jizva se krásně zahojila a nemám žádné potíže.
Chtěla bych všechny povzbudit: nebojte, nástřih může proběhnout i bez nepříjemných následků!

P.S. Před porodem jsem nepoužívala Epino a ani jsem nemasírovala hráz, zkrátka to bylo úplně bez příprav.
1 člověk považuje za užitečné
veroushek  1. bře 2016

Nástřih a zbytečná netrpělivost Dr. a PA

Průběh porodu byl rychlý, ale asi potřebovali i rychlejší, protože hned po nástřihu mi PA začala skákat po břiše. Takže jsem měla k tomu 3 ruptury. Kdyby mi dali víc času, nepotřebovala jsem ani nástřih ani nemusely být ruptury. Jizvy cítím do teď.

Nejsem odborník, ale doktorů mám mezi známými hodně a dali mi za pravdu.
styna87  11. bře 2015

Šití bylo horší

Dle odhadů utz jsem čekala velké miminko, 4500-5000 g. V ČR už by mě hnali na císaře, toho jsem se ale bála jako čert kříže. Takže když mi potom sama večer před nástupem do porodnice praskla voda, bylo to pro mě znamení, že má dcera ví, co dělá, a že to spolu zvládneme.

Celý porod probíhal bez problémů, kontinuelně... ale nastřižena jsem nakonec byla. Od manžela jsem se potom zpětně dozvěděla, že když se už chystala projít hlavička, PA mě střihla, protože viděla jak moc je velká a měla strach, abych neskončila s roztrženým konečníkem. Vlastně jsem i docela ráda, že to za mě vyřešila.

Samotný nástřih jsem opravdu ani nezaznamenala, šití bylo horší. Trochu mi to opíchli, ale z jistých důvodů např. svěrač šili bez umrtvení. Trvalo to asi hodinu a kroutila jsem se jako had. Z toho důvodu jsem si ani moc neužila bonding.

Chodila jsem prakticky hned, se sezením byl malinko problém, ale to, že jsem se hned o malou starala, mě donutilo to zvládnout. :-) Stehy cca po 3 týdnech vypadly. Šitá místa občas cítím, ale snad se to časem zlepší. Se sexem jsem zatím bez zkušenosti, rodila jsem před měsícem.

Dcera se narodila se 4500 g, 54 cm a obvodem hlavičky 37,5 cm.
1 člověk považuje za užitečné
tamiraa  28. únor 2015

Horší než porod samotný a dlouhodobé následky

Měla jsem porodní plán a nepřála jsem si nástřih kromě nějaké opravdu krizové situace, jenže jsem měla smůlu na absolutně nepodporující a lhostejný personál, který mě vmanipuloval na kozu a po pár tlačeních doktor prostě střihl, ač dítě bylo v pořádku a porod netrval dlouho. Místo trošky trpělivosti nebo změny polohy mě podle mě zbytečně střihli a to dost, navíc dítě nemělo ani tři kila. Samotný nástřih jsem necítila, šití trochu, pravé martýrium přišlo až potom a trvá doteď.

Od porodu uběhlo třináct měsíců, ale jizva a hráz pořád hodně bolí, cítím to neustále, ještě jsem ani pořádně neměla sex (jizva přitom dost bolí, takže chuť moc není z obou stran). Jizva je i dobře hmatatelná a hodně citlivá na dotek, takové bouličky tam jsou, bolí mě i vsunout prst, celé to místo vnímám jako oslabené, na té straně cítím výrazně nižší sílu pánevních svalů, trpím stresovou inkontinencí, občas tam proběhne taková hnusná ostrá bolest. Momentálně zvažuju operaci, protože nepomohly olejíčky, mastičky, masáže a bůhví co všechno.

A to jsem nezmínila psychické následky, sama neustálá bolest i nepohodlí zrovna nepřispívají k psychické pohodě, cítím se zmrzačená, ani bych nespočetla, kolik hodin jsem proplakala. Stokrát radši bych znovu rodila, než si zopakovala to období potom.
Lituju, že jsem vlezla do české porodnice (i když mi tvrdili, jak respektují porodní plány) a příště budu buď rodit doma (šlo i o jiné věci než nástřih, mám z porodnice vážné psychické trauma) nebo se sakra pojistím, aby se situace neopakovala. A ostatním to radím taky, dejte si sakra pozor, kde budete rodit a vemte si s sebou někoho kompetentního, kdo ohlídá, aby se vám nestalo něco podobného, třeba dulu.

Nástřih je podle mě většinou jen zbytečné barbarství a násilí a upřímně gratuluju všem ženám, které ho neměly nebo které měly to štěstí, že se jim zahojil brzy a bez problémů. :-(
1 člověk považuje za užitečné
cervenejablko  13. únor 2015

Nástřih skoro nebolel, šití ano

Když PA prohlásila, že jsem tam dole zúžená, či co, a že mě asi bude muset střihnout, tak jsem v zoufalství, že už to chci mít za sebou a strachu, že malou nevytlačím, souhlasila. Nůžky jsem zahlídla jen kouskem oka, ale všimla jsem si, jak manžel zbledl, když je viděl (zapomněla jsem mu říct, že chci, aby byl na tlačení u hlavy, takže stál na straně a viděl vše).

Když už bylo po všem a Dr. mě šila, tak to ale bolelo jako čert. Ale držela jsem, měla jsem na břiše malou a tak jsem se snažila soustředit na ni. Zašívali mě docela dost, i zevnitř, kde jsem byla trochu natrhnutá. Asi týden jsem sedávala na takovém polštáři, co má uprostřed díru. Ne, že by mě to nějak extra bolelo, ale bylo to prostě příjemnější.
1 člověk považuje za užitečné
ladenka  9. pro 2014

Oba porody bez nástřihu

Nástřihu hráze jsem se bála více než samotného porodu a byla jsem rozhodnutá udělat vše proto, abych se mu vyhnula.

Prvním krokem bylo, že jsem si vybrala porodnici ve Vrchlabí (bohužel již dnes zavřenou), kde podle statistik "aperio" probíhalo pouze 2 % porodů s nástřihem oproti nejbližší porodnici se 48 %, kde ho dělají prakticky rutinně a preventivně. Druhým krokem bylo před prvním porodem cvičení s balonkem epino. Nevím, jestli opravdu pomohlo ve zpružnění tkáně (asi ano), ale byla jsem psychicky v pohodě, protože jsem věděla, že takový obvod vytlačím a věděla jsem jak.

První porod proběhl naprosto v klidu, volila jsem si polohu jakou jsem chtěla a porodila bez nástřihu (dcera měla 3,4kg, obvod hlavičky 34cm), hráz zůstala neporušená, pouze se mi (nevěděli jsme s PA jak) natrhl malý stydký pysk, což spravily 2 stehy. Ihned jsem mohla chodit i sedět.

Druhý porod ve stejné porodnici proběhl opět bez nástřihu, a to už jsem s epinem necvičila. Syn měl 3,9kg a obvod hlavičky 36cm, byl na 2 zatlačení venku a kdyby nešel ven s ručičkou napřed jako Superman, kterou mě "škrábnul", bylo by to naprosto bez poranění. Měla jsem 3 vnitřní stehy. Hráz neporušenou. A opět jsem mohla chodit i sedět.

Věřím, že nástřih je dobrá věc, když je skutečně potřeba, ale jsem proti tomu, aby se dělal preventivně a automaticky. Ve většině případů to jde bez něj. ;-)
ammmi  8. pro 2014

Příšerné šití

Nástřih jsem absolutně necítila, zato šití! U toho jsem brečela a cukala i přes dvojité opíchnutí. Maminka, co rodila "se mnou" a ležela se mnou pak na pokoji, si také stěžovala, takže asi záleží i dost na doktorovi?

Jinak bolestivost pak už byla tak nějak. No špatně se mi sedělo ještě minimálně týden, ale nebylo to už nic hrozného.
prdecek  8. pro 2014

Jen štípnutí

Nástřih jsem měla u obou porodů a ani se nedivím, oba kluci byli velcí. Jeden 4110g a obvod hlavičky 36,5 cm a druhý 4200g a hlavička 35,5 cm.

U obou jsem cítila jakoby štípnutí, nic hrozného. U prvního syna byl nástřih větší - šel s rukou u hlavy. Dr. mě šil celkem dlouho. Sedět jsem mohla hned, jen to hrozně bolelo. U druhého ačkoliv šel opět s rukou u hlavy, tak byl nástřih menší a sedět jsem mohla hned a ani to moc nebolelo. Zato šití u obou bolelo i přes umrtvení hodně.
1 člověk považuje za užitečné
zvargova  7. pro 2014

Bez bolesti

Díky mému vysokému prahu bolesti, a jak to tak vypadá dcera ho po mě bude mít taky, jsem nástřih ani necítila.
Bohužel to ale zapříčinila vztyčená ruka takže nástřih byl nutný.
Dokonce spinkala po porodu jako superman, :-D jedna ruka nahoře, letí.
katyxq  6. pro 2014

Asi se s tím nesrovnám

V porodním plánu (kromě vyložené nutnosti), jsem si nástřih nepřála, měla jsem nacvičeno s Epi-nem. Jenže jsme se v závěru porodu (na tlačení) nechala vmanévrovat na porodnické křeslo, sice mi ta poloha ve skoro sedu nebyla nepříjemná, ale předtím ve stoje lehce překloněná a opřená o "kuchyňskou linku" (skříňky s nemocničním vybavením) mi bylo lépe, šlo mi krásně přitlačovat.

Jenže pak už jsme tak byla vytržená se ze soustředění na vlastní tělo, že jsem se "radám" porodní asistentky a doktorky nedokázala ubránit (ta se asi nudila, protože v porodnici byla jen jedna další rodící žena), ani nevim, proč jsme z toho křesla neslezla, polohu nezměnila. Hustily do mě obě tlačení na povel, já pak nebyla schopná tlačit podle sebe. Chytaly mě křeče do stehen i břicha (tohle a na sledující věci už podle mého, když to hodnotím zpětně, byly jen následky blbé polohy a tlačení na povel).

Výsledkem bylo, že jsem se nechala ukecat na píchnutí Buscopanu, Kristellovou expresí (nedovolenou metodou, česky mi řekl doktor fikaně její přejmenovanou verzi na: přidržení děložního fundu). Několik kontrakcí mi malou nešlo vytlačit, i když už byly vlásky, PA ani dr. mi změny polohy nenabídly a mě to v tu chvíli už nenapadlo :-N (ale velmi pravděpodobně by si stoupnout nebo jít na 4 pomohlo). Takže pak to skončilo nástřihem :-( (aspoň byl při kontrakci, takže jsem ho skoro necítila) a malá vdechla trochu plodovky.

Nástřih mi mladá doktorka navíc nesešila zrovna nejlíp (i když to byly jen 4 stehy), proti bolesti i na podporu hojení pomáhala studená sprcha dotčené oblasti, normálně jsem už 2,5h po porodu (po bondingu) mohla chodit, jen to bylo trochu nepříjemné. Některé stehy vypadaly už za dva dny (příliš brzo, takže se mi to trochu rozjelo, a i po zarostení na to pomohl Hemagel, je to na omak poznat, že tam je mělký dolíček a tužší zajizvená tkáň) a jiné naopak nechtěly vypadnout ani později, když už měly být pryč, nechtělo se to kolem nich hojit. Ale představa cesty do porodnice, že tam budu čekat, aby jen střihli a vytáhli asi dva stehy, byla nepříjemmá. Cestovat v šestinedělí se mi fákt nechtělo. Takže jsem byla drsoňka, vydezinfikovaĺa jsem manikůrové nůžky a pinzetu, vzala si zrcátko a sama si ty stehy vyndala. :-D S pomocí Hemagelu to bylo za pár dní zahojené dobře.

Závěrem - příště k porodu vlastní PA a raději se natrhnout (doufejme v onom podivně srostlém místě, kde poprvé stehy vypadly moc brzo, ať se to tentokrát zhojí líp), než nástřih ... a pokud nástřih, tak na stejném místě, když už je tam pánevní dno poničené.
3 lidé považují za užitečné
suzanna123  5. pro 2014

S nástřihem vs bez nástřihu

Nástřihu jsem se hodně bála, proto jsem před prvním i druhým porodem jedla lněné semínko a cvičila s epi-no balónkem. Při prvním porodu jsem předpokládala, že pokud nebude nástřih potřeba, tak mi ho dělat nebudou, ale myslím, že ho udělali čistě preventivně. V tu chvíli mi to bylo jedno, chtěla jsem, abychom to já i malá měly už za sebou, takže jsem neprotestovala.

Napodruhé jsem si připravila PP, kde jsem měla "nástřih pouze pokud by hrozilo natržení" v naději, že bych mohla odejít bez poranění. Což se mi docela vymstilo, protože mi nástřih neudělali, ale přitom malého tahali kleštěmi, takže můžu být vděčná, že mě nešili i zevnitř... A musím říct, že při prvním porodu jsem se díky nástřihu nebála tlačit a necítila jsem ani nástřih ani šití - což se bohužel nedá říct o porodu druhém.
sedmiteckas  2. pro 2014

Zbytečné obavy

Ze slova nástřih se mi dělaly vždycky mžitky před očima. Kamarádka porodní asistentka se mě zeptala, jestli chci být raději nastřihlá než roztrhaná. A je fakt, že porod byl tak dlouhý a vyčerpávající, že nějaký nástřih a šití mi bylo už zcela jedno. A hlavně to ani nebolelo, jen pichnuti.
zana09  2. pro 2014

Nástřih u prvního porodu

Přestože jsem rodila ve 34tt a mnozí by si mysleli, že to jde samo, porodit takového drobka, tak ani já se nástřihu nevyhnula. Nezáleží totiž pouze na samotné velikosti miminka, ta může být v tu chvíli docela nepodstatná.

Když jsem u prvního porodu konečně dospěla do fáze tlačení, byla jsem stále jen na 4 prsty otevřená, ale tlačení prostě nešlo i přes prodýchávání zastavit, tělo už si jelo ve vlastním režimu. Bylo už za 5 min 12, aby malý konečně vylezl ven. PA to asi v tu chvíli taky konečně došlo, že jde do tuhého a nesnažila se mě už zastavit. Nevím ani kolikrát jsem tlačila, jen vím, že mě přepadla typická myšlenka, že mi snad roztrhne zadek, že přece není možné ho vytlačit. Samotné tlačení trvalo prý cca 15 min, i když mně samozřejmě přišlo nekonečné tím, že jsem nebyla pořádně otevřena. Nakonec si však pamatuju takové to "lup" - okamžik, ve kterém se smíchaly dva pocity, neskutečná bolest a zároveň neskutečná uleva a to bylo právě po nástřihu. Bylo mi jasné, že kdyby ho neudělali, byl by na tom malý ještě mnohem hůř, než byl. Měl těžkou hypoxii a tím, jak se dral už potom rychle na svět a zůstal v porodních cestách a já ho nemohla vytlačit, tak se mu ještě přitížilo.

Nicméně pokud jde o samotný nástřih, tak na ten teď s odstupem času vzpomínám jako na "v pohodě" :), byl provedený profesionálně ve chvíli, kdy nejvíc tlačila hlavička na hráz, takže ta bolest opravdu nebyla až tak silně vnímána, jako spíš potom ta obrovská úleva, šlo fakt o vteřinovou záležitost.

Co mně teda přišlo potom mnohem horší, bylo to šití a na to teda nechtěně vzpomínám dodnes. Šití bylo vnitřní i vnější, až ke konečníku a injekce ani nestihla působit, když se začalo. Samotné šití bylo uděláno skvělé, každý to pak chválil (i když v tu chvíli jsem myslela, že doktorovi ukopnu hlavu :) ), ale bohužel, vzhledem k tomu, že se obecně špatně hojím, tak jsem byla stále oteklá, stehy mě tam neskutečně dráždily a nemohla jsem skoro ani chodit, natož sedět.

Pomáhaly mi ledové obklady z gázy, studená sprcha několikrát denně a potom hojivý gel Mithra od Nobilisu. Nejvíce se mi ale začalo, spolu s mazáním Mithrou, ulevovat po vytahnuti stehů, kdy se podrážděná kůže konečně začala hojit. Ke druhému porodu si určitě Mithru zabalím už do tašky.
leenulka89  1. pro 2014

Zbytečný strach...

Z epiziotomie jsem měla strach větší než ze samotného porodu. A zbytečně. Při tak silných kontrakcích, jaké jsem měla, jsem o nástřihu vůbec nevěděla, ani o následném šití. Bez nástřihu bych malou neporodila.
aandyy  1. pro 2014

Dvakrát stejné

První dcera měla při porodu 3,20. Takže normální proporce. Jenže jsem už byla dost hotová, takže jsem se nástřihu nevyhnula. Jen mi dr. řekla, že ho udělá. Vůbec jsem to necítila. Nakonec jsem měla asi jen 4-5 stehů. Hned jsem mohla chodit, sedět. Byla jsem dole jen oteklá, pomáhala studená voda.

Druhá dcera měla při porodu 4,05. Nástřih dělali kvůli velikosti. Opět jsem o něm ani nevěděla. Opět jen pár stehů, já po porodu ve formě. :-)

Třetí měla 2,90. Nástřih mi neudělali. Jak já se modlila, aby mi ho udělali! Bylo šílený tlačit proti tomu tlaku. To jsem u nástřihu neznala. Prostě jsem zatlačila a hlavička šla ven. Teď to prostě něšlo. Malá mě nakonec jen trochu natrhla, byly z toho tři stehy. Mohla jsem zase chodit, sedět. Ale bolelo to víc, i na záchodě byl trochu problém.

Takže za mě lepší s nástřihem, než se roztrhnout, i když jen trochu.
1 člověk považuje za užitečné
petulka_zdenda  1. pro 2014

Ani jsem o tom nevěděla

Když někdo řekl v těhotenství nástřih, tak jsem z toho měla husinu a vůbec jsem na to nechtěla myslet. :-P

Při samotném porodu mi byla epiziotomie provedena a ani jsem nevěděla, že mě nastřihávali, vůbec jsem to v té kontrakci necítila. Malá šla ručičkou s hlavičkou zároveň, takže bez nástřihu bych to nedala.

Následovné šití trvalo 45 minut, ale to jen proto, že jak šla rukou a hlavou zároveň, tak si řádně prorazila cestu a to už bylo teda nepříjemné, řekla bych, že horší než samotný porod.
civet  1. pro 2014

Nástřih u obou porodů

Nástřih jsem si "užila" u obou svých porodů. První porod jsem tlačila hodinu, dítě se stále vracelo zpět (pupeční šňůra kolem krku). Nástřih mi dělali nadvakrát (první prý byl málo, bylo potřeba ho trochu zvětšit ve stejném místě) a obě nastřižení jsem cítila a bolelo to, ač byly provedeny v plné kontrakci, kdy jsem tlačila. Dost mě to překvapilo, protože veškerá literatura a zdroje z netu tvrdily opak, že prostě nástřih nebolí a není cítit.

U druhého porodu jsem tlačila jen tři kontrakce, nástřih proběhl, ale vůbec jsem o něm nevěděla, musela jsem se až expost ptát, zda se bude muset šít, jestli jsem nastřižená nebo natržená.

V obou případech jsem byla v Praze Podolí, šití nástřihu bylo v pohodě, doktoři mě dobře "opíchli", aby nic nebolelo, nástřih se hojil dobře a pár měsíců po porodu o jizvě nevím.
kamhajek  30. říj 2013

Moje dvě zkušenosti

Ani u jednoho svého porodu jsem se nástřihu nevyhnula. Od samého začátku jsem věděla, že nástřih nechám na doktorech a raději chci nastřihnout než se potrhat.
U prvního porodu byl nástřih poměrně velký, samotný nástřih jsem necítila, doktor střihnul přesně kdy měl a vůbec jsem o tom nevěděla. Šití bolelo jak čert i přes injekci proti bolesti, ještě dva dny jsem si normálně nesedla a bolelo to dost. Bála jsem se tam dole dotknout a jen jsem snad každou hodinu sprchovala studenou vodou, to pomáhalo. I na velkou jsem se bála jít. Udělala se mi tam modřina, tak jsem musela mazat. Zhruba po týdnu jsem to přestala cítit. Nutno podotknout, že syn měl 3,94 kg a jako správný chlap měl velkou hlavu.
U druhého porodu byl nástřih menší a hned to bylo znát. Šití v pohodě, druhý den jsem normálně seděla. Prostě pohoda. A to Eliška měla 3,67 kg, takže zase tak malá nebyla.
U mě byl druhý porod opravdu rychlý, pro srovnání:
první porod příjezd do porodnice před obědem - otevřená na 4 prsty, Ondra se narodil v 18,45 hodin.
druhý porod příjezd do porodnice před jednou hodinou v noci a malá byla ve 2,20 na světě. Nestihli jsme z klasické přípravy nic.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce