1. screening velmi nízké PAPP-A <0,2 MoM a stastny konec?

fatal_error
19. lis 2021

Ahoj, je tu nekdo, kdo mel pri 1. screeningu extremne nizke PAPP-A a dopadlo to dobre?
Vyslo mi 0,186 MoM, coz je extremne nizka hodnota. K tomu riziko Edwardse 1:35, ale ultrazvuk v poradku, tak treba se Edwards jeste vyvrati. Snad.
Neptam se na hodnoty PAPP-A 0,2 MoM a vice, ptam se opravdu na 0,2 MoM a mene! Tedy nepiste, ze vam vyslo treba 0,27 MoM a dopadlo to dobre, na to se neptam.
Diky!

knoesell
19. lis 2021

@fatal_error nepamatuji si přesně hodnotu, ale byla taky velmi nízká, riziko Edwardse bylo 1:130, dělali mi NIPT testy z krve na genetiku, což je mnohem lepší než odběr plodové vody. Dle ultrazvuku bylo vše ok a tomu jsem věřila, protože Edwards je velmi těžké postižení, tak i podle Mudr by to zřejmě už šlo vidět. Vše dopadlo dobře, máme zcela zdravého chlapečka 😊 moc vám držím palce, čekání na výsledky byly nejdelší v mém životě.

fatal_error
autor
19. lis 2021

@knoesell diky za odpoved, ale riziko 1:130 vypada na o dost lepsi vysledky, nez na ktere se ptam, proto jsem se snazila byt konkretni.
navic pri takto extremne nizke hodnote nebyvaji neinvazivni krevni testy plnohodnotnou nahradou za invazivni. mam presto v planu tech 12000 obetovat, cert vem penize.

izzylka
19. lis 2021

Hodnoty si nepamatuju, ale riziko Edwardse 1:5 🥵 odběr plodovky to vyvrátil a teď tu přes celý barák ječí 5 letý ďábel 🤣 prostě to bude chtít další testy, jinak ti nikdo neřekne, jestli to bude ok 🤷🏻‍♀️

fatal_error
autor
19. lis 2021

@izzylka diky moc! na tvuj prispevek jsem pred par dny letmo narazila, dneska jsem ho zbesile hledala, ale nemohla jsem ho zaboha najit, tak to jsem rada, ze jsi se ozvala, to je ulet. 🙂 prave ty ses happyend, na kterej jsem se upnula. 🖐
prosim te, pred odberem jsi mela tripltest? a teprve potom plodovka? ultrazvuk byl v pohode? u me prave ultrazvuk v poradku, jen trochu nizsi krivka ductus venosus, proto mi doktorka na genetice rekla, ze choriove klky by neodebirala a pockala by pripadle na plodovku podle toho, co vyjde v tripltestu. ze pry u Edwardse uz vetsinou byva neco videt i na ultrazvuku a to u me nebylo, tak snad, ale PAPP-A samozrejme je spatna placenta.
myslim si, nevim to jiste, ale ze jsi v tom prispevku prave zminovala snad i hodnotu papp a ze to bylo podobne, jako mam ja a k tomu take trochu nizsi free beta hcg. 👍👌
placenta v tehotenstvi byla ok?

fatal_error
autor
19. lis 2021

@izzylka ne tak uz jsem to nasla, hodnoty jsi nepsala, ale podle toho rizika to musela bejt hruza. super, ze to dobre dopadlo, snad se u nas stane zazrak. 👌🍾🥂

knoesell
19. lis 2021

@fatal_error testy mi hradila pojišťovna a je pravda, že kdyby vyšly pozitivní tak se stejně ještě dělá odběr plodové vody. Držím palce 😊

izzylka
19. lis 2021

@fatal_error hele já už si to vše přesně nepamatuju...já mám pocit, že mi právě dělali screening ale hodně pozdě, možná to byl až ten tripple test 🤷🏻‍♀️ hodnoty už fakt nevím, musela bych hledat někde papíry, ale to by byl teď nadlidský úkol, páč doma stěhujeme 🙈 každopádně to podle výsledků vypadalo fakt špatně, ale utz byl uplně v pohodě. Dr mi řekla, že prostě odběr plodovky...o těch placených testech ani nemluvila, prostě rovnou plodovka. Ale já jak byla zaskočená a hotová, tak jsem řekla, že si to musím rozmyslet. 2 dny jsem probrečela, na netu četla různé články a deprese samozřejmě mnohem větší 🥵 no, nakonec jsme za dr ještě jednou jeli, a pořádně to s ní probrali....ptala jsem se na ty placené testy, a ona že v tomhle případě je prostě spolehlivější a rychlejší ta plodovka 🤔 ještě jsem s ní probírala riziko odběru a ona že za 15 let praxe neměla jedinou pacientku, která by měla po odběru komplikace ☺ tak jsem šla,no. A druhý den mi volali výsledky, že jsou všechny ty základní vv vyloučený, že čekáme zdravého chlapečka ❤ placenta a vše bylo ok, ale dost brzo mi začalo tvrdnout břicho, a celkově m byl doporučen klidový režim, a at se připravím že budu rodit předčasně ....už ani nevím proč mi to furt řikali 🤔 jen to byla hromada stresu. Nakonec jsem přenášela a porod byl vyvolávaný 🙈 takže já za sebe prostě odběr plodovky doporučuju, protože to je fakt rychlé a druhý den budeš vědět na čem jsi 🤔 určitě to bude dobré, podle mě při těch odběrech krve stačí nějaká odchylka a už to háže hrozný výsledky 🤔

fatal_error
autor
19. lis 2021

@izzylka tyjo, to je divny, praveze na vysledky plodove vody se ceka cca 3 tydny, protoze ty bunky se musi nejprve nejak kultivovat a teprve az se namnozi, tak se vyhodnoti. 🤷‍♀️
dalsi vec je, ze si neumim predstavit klidovy rezim po odberu, kdyz mam 2 male deti. jedine ze bych je uprosila, jestli bych nemohla byt do druheho dne hospitalizovana (sousedka byla na odberu 2x a jednou z toho pres noc v nemocnici), protoze doma by mi kluci skakali po hlave a muz by si holt vzal 2 dny volno a druhy den byl v mladsim treba na navsteve u tchyne, zatimco starsi by byl ve skolce. 🤦‍♀️
Achjo, to jsou komplikace tohle.

izzylka
19. lis 2021

@fatal_error právě že ty základní výsledky na edwardse, downa a patela jsou do druhého dne...3 týdny pak trvají nějaké ty rozšířené, ale jak to vyjde ok druhý den, tak už je minimální riziko, že bude něco špatně. Ten klidový režim je pak důležitý, alespoň ty 3 dny fakt polehávat...holt by si muž musel vzít volno a starat se on 🤷🏻‍♀️

fatal_error
autor
19. lis 2021

@izzylka uf, super, protoze ty rozsirene by vychazely az po novem roce a to bych s nervama nedala. uvidim, jak dopadnou tripltesty, na krev jdu az 6.12. a pak placeny test z krve plus asi i ta plodovka a dam se na modleni. Samozrejme pokud tehotenstvi do te doby neskonci samo, coz se taky muze stat. S touhle hodnotou papp-a prave clovek nevi dne ani hodiny. 🤦‍♀️ ale nasla jsem vysledky studie presne na tohle a pokud jde jenom o papp-a 0,15 az 0,2 MoM, tak sance, ze porodim zive dite bez nasledku, je pres 80%, i kdyby to bylo treba ve 34. tydnu. 🙏

izzylka
19. lis 2021

@fatal_error hele uplně upřímně je lepší nic nečíst, já se z toho vystresovala většinou ještě víc 😅 v jakém že jsi vůbec týdnu? Fakt bych se snažila na to moc nemyslet a mimču bych věřila 😉

fatal_error
autor
19. lis 2021

@izzylka dnes jsem teprve 12+6.
zpetne vim, ze jsem nemela nic cist, jenze ja se vrhla statecne rovnou do cteni vysledku studii, da se toho najit dost a nemuzu se tedy (bohuzel!) utesovat, ze ty horory jsou jen jedna pani povidala a buhvi, co na tom je. jsou to fakta a mnoha jsou smutna. 🙂
verit mimcu. verim, snazim se, ale proste velky problem je ta spatna placenta. kdyby se nepotvrdil Edwards.

izzylka
19. lis 2021

@fatal_error já tě chápu, já byla taky uplně v háji 🥵 ale určitě bude vše ok 🙏🏻 dej pak určitě vědět 🍀🍀🍀

fatal_error
autor
19. lis 2021

@izzylka diky moc.

tinaponik
19. lis 2021

Měla jsem obě hodnoty opravdu nízké, na plodovce jsem nebyla, vady by prý byly vidět na usg. Nepotvrdilo se ani riziko růstové restrikce, vyvolávaný porod 40+6, mimčo 3760, zcela ok.

fatal_error
autor
19. lis 2021

@tinaponik diky moc! prosim, nepamatujes si, kolik? myslis, ze pod 0,2 MoM? jako nizka se totiz bere uz hodnota pod 0,4 MoM, potratem a predcasnym porodem casto strasi lekari tehotne uz klidne od 0,3 MoM.
Jako extremni s realnym rizikem potratu, umrti plodu v deloze v 2. polovine tehotenstvi, selhani placenty, abrupce placenty a podobnymi vecmi se bere az od 0,2 MoM.
V nejvetsi dosavadni studii, aby nasli 197 zen s PAPP-A pod 0,2 MoM, museli testovat 44 535 zen.

rickym
20. lis 2021

Já jsem měla bohužel negativní zkušenost s nízkou hodnotou. I.screening a papp-a 0,077 MoM a Edwards 1:50. Nechtěla jsem hned na odběr klků, tak jsem šla ještě na jiné pracoviště. Tam hodnota 0,12 MoM a Edwards 1:2. Na onou pracovištích utz v pořádku, ale ta pravděpodobnost byla jasná. Na klky pozdě, tak jsem čekala na plodovku. V 16tt jsem šla ještě na utz a tam už byl bohužel rozštěp v obličeji miminka. Tak ihned plodovka, ale bylo to bohužel tak nějak předem jasné😞 Nicméně jsem tou dobou načetla spoustu zkušeností, a hodně holek s podobnou pravděpodobnosti měly pak vše Ok a zdravé miminko. Držím moc pěsti, ať je vaše miminko taky v pořádku🍀❤️✊🏻

fatal_error
autor
20. lis 2021

@rickym dekuju i za tuhle zkusenost a je mi lito, co se ti stalo.
netusis, nerikali, cim se stalo, ze se ty hodnoty tak lisily? pri vyssim PAPP-A bych cekala naopak nizsi pravdepodobnost Edwardse, pritom u tebe to bylo naopak. jak dlouho po tom spatnem utz jsi cekala na odber plodovky a pote na ty expres vysledky? a jeste ta nejhorsi cast, za jak dlouho jsi potom sla na vyvolany potrat? diky moc.

rickym
20. lis 2021

@fatal_error tak to netuším, možná ještě nějaké jiné hodnoty ovlivní celkový výsledek. Dr, který objevil rozštěp hned volal do nemocnice, aby mě vzali ještě ten den. Takže odběr ihned, to bylo pondělí. Utery večer volali vysledky. Ve středu večer nástup, čtvrtek porod a v patek jsem šla domů. Toto bylo listopad 2019. Naštěstí nám pak andílek poslal zdravou holčičku❤️

fatal_error
autor
20. lis 2021

@rickym nasla jsem tenhle tvuj prispevek, to jsou hodnoty v iu/i a ne mom, je to tak?
............................
rickym
1. zář 2020
@tynulaa to mě mrzí, nic není ztraceno, budu držet pěsti✊🏻🍀 Já mám bohužel tu špatnou zkušenost. Papp 0,27 a beta hcg 12,65. Trizomie 18 bylo 1:50. Po odběru plodovky bohužel potvrzeno. Kdyby cokoliv, klidně napiš do soukromé zprávy.

fatal_error
autor
20. lis 2021

@rickym Diky. Dobre vedet, ze je to kdyztak cele tak rychle.
My uz 2 krasne a zdrave deti mame a i kdyz to je zahul na psychiku, nebudu delat, ze neni, je a to mam jeste stale nadeji, tak se to jeste nejak da. Kdyz se tohle stane nekomu, kdo se treba 5 let snazi o prvni dite, tak to je proste horsi.
Furt verim.

rickym
20. lis 2021

@fatal_error ano, taky to bylo pro mě snesitelnější, protože jsme doma měli už zdravou dceru. I když druhé jsme si moc přáli. Ale stres to je veliky vždycky..

fatal_error
autor
20. lis 2021

@rickym dekuju moc za ty vysledky.

rickym
20. lis 2021

@fatal_error a takto druhé pracoviště…

fatal_error
autor
20. lis 2021

@rickym muzu se jeste zeptat, miminko vychazelo o tyden mladsi, to sedelo dle poceti? ja vim, ktery den doslo k poceti a podle utz sedi stari a rozmery presne, ale podle MS by melo byt jakoby o 5 dnu starsi. to jsem ale doktorce rekla a v pohode. mam delsi cykly.

nechapu, kde se najednou vzalo na druhem pracovisti riziko 1:2, kdyz namerili o dost lepsi hodnotu PAPP-A a free HCG podobne, cim se to najednou tak zhorsilo. 🤷‍♀️ nevysvetlili tohle nekdo?

rickym
20. lis 2021

@fatal_error nejsem si tím početím tam úplně jistá, ale vím, že miminko pomaleji rostlo, pak asi i kvůli té nemoci. V tom 16tt tam byl ještě o něco větší rozdíl.
A to riziko podle mě jen diky tomu, ze každé pracoviště pracuje s jiným systémem a ten to asi vyhodnotí jinak. Ale v tu dobu jsem nemela sílu zkoumat a pak už to bylo jedno. A teda já v tom těhotenství měla od zacatku divný pocit a i jsem jej dost tajila a byla naštvaná, když to někomu třeba tchyně řekla. Asi mi šestý smysl napovídal, že to bude špatné..

goovana
20. lis 2021

@fatal_error ja měla PAPP-A 0,2 MoM a riziko na Edwardsuv syndrom 1:30
Podstoupila jsem odběr plodové vody
19.8 jsem porodila krásného zdravého chlapečka
Porodní váha byla 3440g a výška 50 cm
Včera měl tři měsíce a váží 6930 gramů a měří 65 cm

fatal_error
autor
20. lis 2021

@goovana Dekuju moc! 👍

tinaponik
21. lis 2021

@fatal_error určo pod 0.2, prý téměř neměřitelné

fatal_error
autor
21. lis 2021

@tinaponik a vse dopadlo dobre? byly v 2. polovine nejake potize s placentou? predcasny porod?

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru