Cesta na Slovensko, musí mať dcéra cestovné doklady?

aaggyy
20. kvě 2015

Ahoj holky, som Slovenka zijuca v Prahe, manzel je Cech, mame dcerku - automaticky ma teda slovenske a ceske obcianstvo. Slovensky rodny list sme jej vybavovat nedali, nejak som si vravela ze vlastne nebude potreba, aj trvaly pobyt ma tuna v Cesku. Chceme ale vycestovat na Slovensko za rodinou, myslite ze staci cesky RL, podla ktoreho je moja dcera, alebo musi´mat cestovne doklady?

zmrz_lina
20. kvě 2015

Podle mě jí budeš muset nechat udělat buď občanský průkaz (50 Kč) nebo cestovní pas (100 Kč).

linee
20. kvě 2015

@aaggyy RL nestaci. potřebuje platny cestovni doklad, cili pas. I male mimi.

zmrz_lina
20. kvě 2015

@linee na cestování po EU stačí i OP (a vydávají se i malým miminkům).

lucinacka
20. kvě 2015

Manzel je Slovak, ja jsem Ceska, syn ma trvaly pobyt tady, narodil se tady. Pro cestu na Slovensko jsme museli vybavit bud obcanku nebo pas. Ja se rozhodla pro obcanku protoze je skladnejsi a levnejsi. Trvalo to asi 14 dni. Jeste to muzete riknout jen s RL, ale za ty nervy to nestoji.

maki73
20. kvě 2015

Pro cestování kamkoli po EU je potřeba cestovní doklad (pas/OP) a občanství dítě nemá, pokud jej nemáte vyřízeno, to jestli má nebo nemá nárok nehraje roli, navíc nevím, jak je to u Slovenské státní příslušnosti, ale my budeme dětem vyřizovat Německé občanství teď, až se narodí syn, přes manžela, ale kdybych měla občanství já, tak jej děti nedostanou, protože konkrétně u Německa se občanství dědí jen po otci, pokud není trvalý pobyt v Německu a ani já jako manželka nemám nárok, takže to, že vy máte občanství ještě nemusí s ohledem na děti nic znamenat, záleží jak to má legislativně ošetřeno konkrétní stát.

lasirena
20. kvě 2015

Ahoj tvoja dcerka nema slovenske obcianstvo len ceske - na Sk dvojite obcianstvo zakazuje zakon. Ja som si dvojite obcianstvo stihla vybavit pred jeho prijatim tusim v r 2011. Tvoja dcerka preto potrebuje doklad ja som dala robit pas pre pripad ze pojdeme aj niekam dalej.

aaggyy
autor
20. kvě 2015

@zmrz_lina
@linee
@lucinacka
@maki73
@lasirena Dakujem holky, tak si dnes zajdeme vybavit asi OP, mimi EU sa v dohladnej dobe nechystame, za chvilku sa uz na svoju miminkovsku fotku stejne nebude podobat, takze asi do 5 rokov nam to nevydrzi🙂 tak to som bola v tom, ze narodenim dvojite obcianstvo mat moze..ja by som dvojite mat nemohla, ak by som si poziadala o ceske, ale narodenim to myslim ide (i ked neviem ci len do nejakeho veku, potom sa musi rozhodnut pre jedno alebo druhe), ale na SK rodny list a pas narok normalne mame, len mi to prislo zbytocne to davat robit..

meindzi
20. kvě 2015

@lasirena Ahoj...prepac, ale nemyslim si, ze mas pravdu. Ja som Slovenka, ex manzel Cech a dcerka ma obe obcianstva. Slovenske zakony povoluju dvojite obcianstvo, ak sa ziska narodenim. To, ze ma nan narok, este neznamena, ze ju ako Slovenku niekde eviduju. Musela by si vybavit slovensky rodny list - predpokladam, ze babatko sa narodilo v CR, takze v tomto pripade cez zvlastnu matriku v Bratislave. Dcerka ma slovensky pas a cesky obciansky. A trvale bydliska mala tiez dve, jedno po mne na SK - mam tam stale trvaly pobyt a druhe v CR po ex.

lasirena
20. kvě 2015

@meindzi Mozno nemam pravdu ale trvale bydlisko pokial viem moze byt len jedno a na jeho zaklade udeluju obciansky preukaz. Mozno sa mylim ale ak prijme obcan v sucasnej dobe cudzie statne obcianstvo tak automaticky straca slovenske. Samozrejme zakon neplati spatne. Takze mozno sa tvoja dcera narodila v dobe kedy tento zakon este neplatil. Viem ze to zaviedli kvoli madarskej mensine presny rok si nepamatam. To potom platite za dceru poistenie v cr i sk??

lasirena
20. kvě 2015

@aaggyy Kde si sa prosim ta informovala o tom ze ma dcera po tebe narok na sk obcianstvo? To by ma zaujimalo lebo ja som ten isty pripad ako ty ale myslela som ze nan dcera narok nema a ze by jej ho vzhladom k tomu zakonu ani nedali...

meindzi
20. kvě 2015

@lasirena Takze. dcerka sa narodila v decembri 2013. Narodila sa na Sk, matka slovenka, otec cech. automaticky jej bol vydany slovensky rodny list a tiez ziskala trvale bydlisko po mne na slovensku. Na zvlastnej matrike v brne, kde sa vybavuju napr. i rodne listy deti narodenych v zahranici, som jej vybavila cesky rodny list. Ma oba. Po tom, ako jej bol cesky rodny list vydany, tak automaticky ako obcan CR ziskala po otcovi trvale bydlisko aj v CR. Ma dve. Je to uplne podla zakona - na Sk nikoho nezaujima, ze v CR ako ceska ma trvale bydlisko a v CR zas nikoho nezaujima, ze ako slovenka ma trvale bydlisko na SK. A poistenie ma po mne, ja som roky poistena v CR vo VZP a dcerka ma poistenie toto. Poistenie moze byt len v jednej krajine. Ked sa zdrzujeme na Sk, tak obe fungujeme cez formular E106. ktory som vybavila na pobocke VZP.

meindzi
20. kvě 2015

@lasirena Informovala som sa normalne na matrike. Bola som na matrike podla mojho trvaleho pobytu a tiez som volala na zvlastnu matriku do Bratislavy a tiez do Brna.

bajana
20. kvě 2015

Byť štátny občan SR a požiadať o občianstvo CR nie je ten istý prípad ako dieťa narodené v zmiešanom manželstve. Je to fér a má to aj logiku 😉

lasirena
20. kvě 2015

@meindzi To je fakt zaujimave. Ako moze mat 2 trvale bydliska? To nedava logiku... ale tak zakonny zastupci dietata su dvaja takze asi sa na uradoch nepytaju ci dieta nema trvaly pobyt i v inom state po matke ale ze je to spravne to sa mi nezda...

meindzi
20. kvě 2015

@bajana to ano. ale ak som pochopila tak sa tu bavime o tom, ze dieta sa narodilo rodicom, ktory je jeden cech a druhy slovak. je jedno, ci su manzelia alebo nie.

lasirena
20. kvě 2015

@bajana Nehadam sa ale doteraz som zila v tom ze to nejde.

meindzi
20. kvě 2015

@lasirena ked sa ti to nezda, tak si to zisti na urade. dcera ma dve trvale bydliska. tiez som sa tomu cudovala. myslela som, ze ked som si po porode zvolila jej trvale bydlisko na Sk, tak ho bude mat len tam. ale chybicky. mala ho aj v CR po otcovi. teraz som jej ho menila na ine, ale ma stale dve. na urade v CR pri zmene trvaleho bydliska vobec nikoho nazaujima, ci je to dieta aj obcanom SR. pre nich je ceska a hotovo.

meindzi
20. kvě 2015

@lasirena 17 mesiacov riesim doklady, nakolko u mna je to trosku komplikovanejsie /rozvod, popretie otcovstva, zmena priezviska a pod./, takze mam obvolane a ponavstevovane matriky nielen na Sk, ale aj v CR, zvlastne matriky v oboch krajinach, ministerstva a urady. tiez mi mnohe veci nepridu logicke, ale zial, je to tak.

lasirena
20. kvě 2015

@meindzi v poriadku, ja som toto riešila kvoli sebe ale je to už vyše 5 rokov dozadu... ja mám dvojité občianstvo (české po matke som si vyvavovala teda dodatočne keď som vedela, že tu zostanem žiť), manžel je čech, dcera sa narodila v Čechách a má české občianstvo. O tom, že by mohla mať po mne slovenské som sa neinformovala, lebo som si myslela, že to proste nejde. Ale príde mi to aj zbytočné momentálne riešiť.

meindzi
20. kvě 2015

@lasirena to zalezi samozrejme na tom, ako to chces. ja som chcela pre malu obe a nebol to problem - teda ak si odmyslim to papierovanie a cakanie.

mazgutka
20. kvě 2015

Ahoj, nečetla jsem všechny komentáře, přátel je Slovák s trvalým bydlištěm na SK, já Češka s trvalým bydlištěm v ČR. Syn má trvalý pobyt zde na území ČR dle bydliště matky, občanství je české, protože se narodil tady. Kdyby se narodil na Slovensku, tak je Slovák s trvalým pobytem v ČR 🙂 Na SK jezdíme, máme pas pro dítě za 100Kč na 5 let, RL by asi neprošel 🙂

mahan
20. kvě 2015

@meindzi aj my to tak máme, ja slovenka, manžel čech. Obe dcéry majú aj sk aj cz rodný list. Trvalé bydlisko tiež nieje problém v oboch krajinách.

meindzi
20. kvě 2015

@mazgutka vase dieta ma podla zakona narok na obe obcianstva. ak ste mu to slovenske nevybavovali, tak ma len ceske. ak mu vybavite aj slovenske, tak bude mat v CR trvale bydlisko po matke a na Sk trvale bydlisko po otcovi. jedno, alebo druhe tvale bydlisko sa da samozrejme zrusit.

lasirena
20. kvě 2015

@meindzi ešte ma v súvislosti s tými dvomi trvalými bydliskami zaujíma, či nie je potom problém, že musíte platit za dieta dvakrát poplatky za odvoz smetí... ?

mazgutka
20. kvě 2015

@meindzi Já myslím, že nebude nutné řešit jiné občanství a bydliště ☹ ale děkuji za informaci, to jsem nevěděla.

meindzi
20. kvě 2015

@lasirena nemusis. ak na jeden urad dolozis, ze platis poplatky inde, tak ta oslobodia. na Sk neplatim poplatky ani za seba ani za malu. takto isto to ma aj sestra, ktora roky zije so synom v nemecku, ale na Sk maju obaja trvaly pobyt, proste dolozi, ze plati za odpad v nemecku a na Sk nic neplati.

bajana
20. kvě 2015

@meindzi samozrejme, že je jedno, či sú manželia...ja som písala na margo toho, že niekedy je dvojité občianstvo možné a niekedy nie....
A s tým TP...ako to bude v prípade občianky? Budú dve s dvoma rôznymi TP? Je to možné? Toto mi príde nelogické...už len z toho názvu"trvalý pobyt" vyplýva, že nemôžu byť dva....nechcem sa hádať

meindzi
20. kvě 2015

@bajana nie som matrikarka alebo tak,len zenska,ktora riesi mnozstvo papierovaciek a je v kontakte s uradmi viac,ako by chcela..predpokladam,ze budu trvale pobyty dva.dcerke som nahlasovala trvaly pobyt v cr a chceli po mne len jej cr rodny list,v nasom pripade najomnu zmluvu a moj obciansky.nikoho nezaujimalo,ci je obcanom aj ineho statu a ci ma trvaly pobyt aj inde. V cr ju beru ako jedneho obcana cr a na sr ako uplne ineho obcana sr.uvediem priklad-dcerke menim priezvisko.na sk to bude behom tohto tyzdna.v cr az za min. 2mesiace.nejde to automaticky "nacitat" do oboch krajin.v kazdej krajine sa musi posttpovat podla tam platnych zakonov.vo vysledku to znamena,ze jeden clovek sa bude skoro stvrt roka volat v jednej krajine uplne inak ako v druhej .a moze mat v tom case dva pasy s uplne inymi priezviskami-proste pre urady su to dvaja rozdielni ludia.na hlavu?podla mna ano,ale zial je to realita