Dvourohá děloha a těhotenství. Mám se v něčem omezovat? Nebo si dávat v těhotenství větší pozor?

Zodpovězené
25. bře 2019

Dobrý den,

byla jsem na screeningu ve 14. tt, tento prováděla jiná lékařka než ke které docházím. Při ultrazvuku zjistila, že mám atypický tvar dělohy, ukazovala mi, že horní část dělohy je rozdělená a vypadá jako dvě uši - celkem se nad tím pozastavovala a nakonec to uzavřela slovy: "Tak jedno dítě už máte, snad donosíte i tohle!".

Trochu mě to zarazilo, hledala jsem více informací a dočetla jsem se o dvourohé (nebo také srdcovité) děloze (zcela odpovídá tvaru mé dělohy), kdy těhotenství pro takovou dělohou bývají vysoce riziková a často končí potratem či předčasným porodem a měla by být pod větším dohledem.
Moje lékařka ale příliš věcí neřeší. Mám trvat na nějakých častějších kontrolách a větší péči nebo se nemám nijak znepokojovat? Ráda bych alespoň věděla, zda se něčeho vyvarovat, či si dávat na něco větší pozor nebo je to prostě buď a nebo, ať budu dělat cokoliv a ovlivnit se mnoho nedá?

Díky za odpověď a bližší vysvětlení.

Dobrý den,

dvourohá děloha není úplně vzácnou anomálií, ve své praxi jsem se již s takovou diagnózou setkala. V těhotenství byt neměla dvourohá děloha činit potíže, uvádí se větší výskyt nepravidelných poloh dítěte, ale není to pravidlem. Pokud vám vaše gynekoložka nenabídla častější kontroly, pak si myslím, že i ona nevnímá vaši diagnózu jako ohroužující stav. Já vám za sebe doporučuji zavinovat dělohu šátkem a vyhýbat se zvedání těžkých břemen.


Přeji Vám krásný den,
Anna Kohutová