Hematom a dovolená u moře

andreajkab
24. čer 2019
Pěkný den všem.
Holky, jsem 8+2tt,dnesni kontrola u dr v pořádku, jen pod mimcem malý hematom cca 2cm.
Nespinim, bricho nebolí.
20.7.mame letět na, dovolenou.
A teď otázka, letět nebo ne?
Vím, že rozhodnutí je čistě na mně, ale jestli náhodou někdo nebyl v podobné situaci.
Předem děkuji za názory.
pipi_puncocha
24. čer 2019
Nevím, jak dlouho jste se snažili, jak moc je to "vymodlené těhotenství," ale já bych spíš neletěla, navíc s ohledem na hematom... kdyby to nedopadlo, tak bych si to pak kladla za vinu, i když by to vůbec nesouviselo s letem...
elto
24. čer 2019
Také bych spíš zůstala doma.. Kdyby jsi začala např. krvácet, tak se snaz řeší odjezd na pohotovost..hospitalizace.. Byla jsem s hematomem v nemocnici v 1. Trimestru a naštěstí vše dobře dopadlo...na dovolené by to asi šlo hůř rychle pořešit
odula
24. čer 2019
@andreajkab 20.7 je docela za dlouho. Už to ani nemusí být problém. Šla bych tak týden, 10 dní před dovolenou ke gynekologovi a konzultovala s ním aktuální situaci. Myslím že ti rekne co je nejvhodnější.
andreajkab
autor
24. čer 2019
@pipi_puncocha plánované až tak není, tím nechci říct, ze by mi na tom nezáleželo, nebo tak...
Já vím, taky si říkám na jednu stranu, že je lepší zůstat doma, ale na druhou stranu si zase říkám, že jestli se to má pokazit, pokazí se to kdekoliv a kdykoliv.
andreajkab
autor
24. čer 2019
@odula no taky si říkám, že je téměř měsíc čas, tak asi ještě počkám do další kontroly, která mě čeká za 14 dní a uvidime, co bude.
Zatím mi to dr ani vyloženě nezakazala, tal uvidime co bude příště a podle toho se rozhodnu.
hezz17
25. čer 2019
No Já bych se teda nejvíc bála hospitalizace někde v zahraničí. Co všechno by případně zahrnula pojistka a co bys jako těhotná musela platit sama.
vineta
25. čer 2019
@andreajkab Zvažovala bych let i v případě, že by nebyl problém, s diagnostikovaným hematomem bych se do letu vůbec nehrnula. Respektive pokud ano, počítala bych se všemi variantami, včetně toho, že tam skončím v nemocnici. Takže bych dovolenou zrušila, dokud to jde vystornovat s menšíma ztrátama.
drep
25. čer 2019
Já jsem zastánce toho, že těhotenství není nemoc a ač ti tu každý bude tvrdit, jak létání vadí, tak ověřená data na to nejsou.
Ale čeho bych se bála já (protože souhlasím s tvým názorem, že se má podělat, to se podělá tady i v řecku) by byla případná ochota platit výlohy na hospitalizaci, kdyby pojišťovna zjistila, žes věděla o hematomu ( a to by pravděpodobně zjistili). Já se na cesty v těhotenství pojišťovala s evropskou pojišťovnou, výslovně jsem vyplňovala, že je to nekomplikované těhotenství a že jsem nebyla hospitalizovaná a možná ještě něco, co už si nepamatuju. Takže pokud bys chtěla letět, doporučuju před definitivním rozhodnutím zavolat na infolinku pojišťovny a přesně uvést situaci (měla jsem diagnostikovaný hematom, zen se spontánně vstřebal, neschopenku jsem neměla, nebyla jsem hospitalizovaná) a chtěla vědět, jestli pak pojištění bude krýt výlohy. Linky bývají nahrávané, čili to lze brát jako bernou minci. Anebo emailem, ale já bych se opravdu bála, aby se nepokusili vyklouznout z placení.
luciklim
25. čer 2019
No..tak bat se vic placeni vyloh, nez o miminko je mazec..ale kazdy ma priority jinde..
K dotazu: ja osobne bych neletela, na miminko jsme se moc tesili a vzhledem k tomu, ze vubec neni samozrejme miminko v poradku donosit, jsem byla fakt opatrna a proste bych nedelala nic, co by nejakemu problemu pomohlo..
drep
25. čer 2019
@luciklim ale no tak, do druhého trimestru dojde ve zdraví 80% gravidit a důvody potratu jsou v 99% vada plodu a nějaká imunitní neshoda, takže pokud má dítě zemřít, zemře tady i na dovolené.
vineta
25. čer 2019
@drep Hele mně ve 12 tt rupnul hematom a krvácela jsem takovým stylem, že bych to fakt na dovolený zažít nechtěla. Stalo se mi to teda na jednodenním výletu do Německa a ty zážitky, než jsem na Florenci mohla přesednout na tágo do špitálu, bych si už nikdy nechtěla zopáknout, hledat nemocnici v cizině, bát se o to dítě i o sebe daleko od domova, no, v 8 tt jsem o tom měla taky dost jiný představy. Ale fakticky jsem prostě během vteřiny prokrvácela ke kotníkům a to se několikrát opakovalo. Mimčo se přesto ještě tři týdny drželo, než to definitivně zabalilo, ale stát se mi tohle někde na dovolený, tak fakt nevím. Přijde mi to zbytečný obzvlášť ve chvíli, kdy tam ten problém už prostě je. Jinak mám za sebou i potrat v 10 tt a to se dá líp zvládnout bez cizí pomoci a hlavně bez takovýho vyděšení, ale že bych to i tak chtěla zažívat někde na cestách... Jo, statistika je věc hezká, ale ten zážitek ti úplně nezprostředkuje.
roni2017
25. čer 2019
Jak bych to řešila já? Určitě bych počkala těch 14 dní do další kontroly a teprve potom bych se rozhodla - podle aktuálního stavu a doporučení doktorky.
vineta
25. čer 2019
Další věc teda je, že většina lékařů k tomu bude mít pravděpodobně stejně fatalistickej postoj jako @drep a budou mít samozřejmě pravdu, nicméně už ti nikdo neřekne, jak takový problémy pak můžou vypadat a jak to zvládneš případně i psychicky, protože sami mají tu hranici normálu vzhledem ke svýmu povolání dost jinde, a ani se jim nedivím, jsou zvyklí na leccos. Mě před cestou kdysi řekla dr to samý, prostě klidně leťte, stane se tady jak tam, nemocnice tam mají taky. No, já byla dost v háji, i když jsem to pak později řešila v pražský nemocnici, představa, že do toho voláme nejdřív na pojišťovnu, aby nám dovolila, kam jet, pak sháněla taxíka někde ve Španělsku, hledala nemocnici, domlouvala se se španělskejma doktorama, jako fakt nevím, jak bych to v takový situaci vůbec dávala.
Je to na tobě, stát se nemusí nic, ale prostě když už je ten problém indikovanej, přijde mi dobrý zohlednit i tohle.
drep
25. čer 2019
@vineta já bych tomu spíš říkala racionalita než fatalismus, ale v pohodě 😂 je pravda, že já bych nevnímala jako problém komunikaci v ani jedné zemi, kde jsem byla (po západní Evropě, takže buď angličtina nebo němčina), chápu ale, že pro méně jazykově vybavené to problém být může. Ale potrat bych si opravdu nevyčítala, příroda je moudrá a ví, proč některé plody do toho dalšího trimestru nepostoupí.
janule0123
25. čer 2019
Zatim zadne zdravotni komplikace souvisejici s. těhotenstvím nemam, lekar rikal,ze more nejlepsi.na.koupani v těhu, do 30tt problem s letanim.neni...ale raději jsme to zabalili kvuli pojišťovně,kde.te.sice.jako.tehotnou pojisti (pokud.nejsi.rizikova) do 26tt,ale s tim,ze pojisteni nekryje komplikace spojene s těhotenstvím...
vineta
25. čer 2019
@drep Nejde o komunikaci, v restauraci si tam taky objednám, domluvím se, ale o tu situaci jako takovou, v takový chvíli je těžký komunikovat i v rodným jazyce. Je smutný, že to jako lékařka nechápeš.
vineta
25. čer 2019
@drep A co má hematom společného se schopností plodu postoupit či nepostoupit do dalšího trimestru? To snad není vada plodu.
odula
25. čer 2019
@janule0123 to se mi nezdá... : https://www.koop.cz/pojisteni/cestovni-pojisten... Bez omezení uhradíme náklady na lékařské ošetření při neočekávaných komplikacích, kdy je ohrožený život matky, plodu nebo předčasně narozeného dítěte
drep
25. čer 2019
@vineta já to chápu, jen to osobně mám tak, že by to pro mě nebylo těžší než v té mateřštině, takže by pro mě nebyl rozdíl potratit v Telči nebo Londýně. Já nejsem gynekolog, ale i tak mi hematom přijde jako patologie, která rozhodně může být spjatá s imunitním problémem. Ale mýlit se můžu, o to jsem se nikdy nijak blíž nezajímala.
pathan
25. čer 2019
@drep Kolikrát jsi potratila?
vineta
25. čer 2019
@drep Šlo mi jen o to, aby tazatelka případně zvážila, jestli to zvládne. Ve finále by o domluvu stejně šlo až na posledním místě, ve Španělsku bych se pravděpodobně bývala dozvěděla asi tak stejný množství informací jako v pražským špitále, nikdo se se mnou stejně nebavil, nikdo mi nic neřekl. Když tě hospotalizujou na dýl, tak by to na dovče nejspíš znamenalo tam být úplně sama a řěsit ještě přesun domů, no, když je to stejný jako v Telči, tak prosím 🤷🏻‍♀️... Ono je to jednoduchý takhle od kompu, ale když to pak doktoři vlastně postaví tak, že máš ležet a i cesta na záchod může znamenat ohrožení těhotenství, tak už vidím, jak si řekneš, že to necháš osudu a sedneš na letadlo domů. No nic.
janule0123
25. čer 2019
@odula vic pojistoven jsem nezkoušela,pouze tu pres kterou jezdime pravidelne a tam me na to upozornoval primo ten pojistovak...co jsem ted zbezne hledala...u nich nevidim žádné informace na www k pojisteni tehotnych. Takze asi pojistovna od pojistovny...
pathan
25. čer 2019
@vineta Mám teda úplně opačný názor jak @drep. Podle mě, i když je velká pravděpodobnost, že se nic nestane, tak je to zbytečný. Cestu za umírající matkou chápu, ale dovolené, kongresy a podobné věci člověku neutečou, prostě místo fotek z pláže holt letos budou fotky z chalupy.
andreajkab
autor
25. čer 2019
Děkuji všem za reakce.
Nejsem hazarder, a nebudu riskovat za každou cenu,to je jasne. Nechci tady ani vyvolávat nějaké hadky, jen jsem počítala diskuze a nazory se dost liší. Tak jsem si říkala, jestli tady najdu někoho s osobní zkušenosti.
Těhotenství je celou dobu bez problémů, ani teď při zjištění hematomu mě nic neboli, nekrvacim, nespinim... Nemám nařízene žádné omezeni, normakne chodím do práce, jen mám být opatrná. Tak uvidim jak to bude do další kontroly a podle toho se rozhodnu.
Vím, ze by nebyla legrace kdyby se nedej bože neco po..... na te dovolene, jsem si vědoma tech rizik. Jen prostě neberu těhotenství jako nemoc, a snažím se žít dál normálním životem.
Neříkám, ze budu běhat, jezdit ns kole, litat po horách denodenne, jako jsem byla zvyklá netehotna, ale na druhou stranu pohyb je zdrav i v tehotenstvi samozřejmě vseho s mirou a rozumem 🙂
vineta
25. čer 2019
@andreajkab Těhotenství nemoc není, ale hematom je známka, že ten průběh nemusí být zrovna poklidný. Držím palce, ať to hlavně dopadne dobře.
andreajkab
autor
25. čer 2019
@vineta Děkuji, snad to dobre bude.
ano to je mi jasné, ale snažím se být pozitivní na jednu stranu.
drep
25. čer 2019
@vineta ale zakladatelka nepsala nic o tom, že by jí doktorka řekla, že je nebezpečná i cesta na záchod, to by přece byla úplně jiná diskuze. Já jsem létání v těhotenstvi dost řešila a opravdu nejsou nikde žádná data na to, že by to vadilo. Moje gynekoložka i moje kamarádka, co je gynekoložka, moji kamarádi piloti anebo doktoři piloti, ti všichni (a každý sám za sebe) mi řekli, že je to cajk do konce druhého trimestru, pak už to může vyvolat jak hypoxii plodu tak předčasný porod. Sama bych byla v Telči, z té Telče by mi někdo ( a nebyla bych to já, protože tohle pacienti standardně nikde nedomlouvají) musel domluvit transport domů, v Telči by to byl ošetřující doktor, ve Španělsku pojišťovna. Ano, já fakt a na mou duši nevidím takový rozdíl v tom, jestli by se mi něco takhle blbého stalo 300 anebo 3000km od domova.

@pathan jak je to relevantní ve vztahu k mému názoru, že není důkaz, že létání v těhotenství něčemu vadí?

@andreajkab samas popsala nejrozumnější postup, počkat, co ti k tomu řekne tvoje gynekoložka. Moje gynekoložka mě předem varovala, že pokud budu mít zaplacenou leteckou dovolenou, ať od ní nečekám, že mi bude psát nějaká dobrozdání kvůli stornu, protože k tomu u normálnel prosperujícího těhotenství nevidí důvod. Ale s hematomem to může být jiné. Těhotenství není nemoc a sport Ti určitě schválí i tvoje gynekoložka 😉
vineta
25. čer 2019
@drep Zakladatelka ne, dávala jsem modelovou situaci, kdy se něco může přihodit a byl by pak vcelku velký rozdíl řešit to z Telče nebo z ciziny.
odula
25. čer 2019
@vineta záleží taky na tom kam pojede a s jakou cestovkou. Do afghanistanu nebo do Mali bych nejela. Do itálie španělska švédska norska atd. docela jo.
vineta
25. čer 2019
@drep Tak podle mě těhotenství s hematomem není úplně běžně prosperující těhotenství, ale třeba se pletu.
Myslím, že @pathan tím nemyslela ani tak to létání, jako to, jak jsi s tím rychle hotová. Věř tomu, že po psychické stránce by byl vcelku velký rozdíl, stát se to v Telči nebo v Ankaře, už kvůli přítomnosti blízkých a obecně důvěře ve zdravotnictví. Ale je to obtížně přenositelná zkušenost a není mi úplně příjemný se tu svěřovat s takřka nejhořsíma zážitkama svýho života někomu, kdo to pak takhle bagatelizuje. Je hezký, že ty bys to zvládla, domluvila se a nechala se transportovat s pojišťovnou či bez, já jen chtěla přidat jinej pohled než obligátní “stane se co se má stát”. Ano, nepochybně.

Sem začni psát odpověď...

Odešli