Jídelníček 18měsíčního dítěte

lullli
25. srp 2014

Ahoj,
mohla bych poprosit o jídelníček vašeho podobně starého dítěte? Jde mi především o množství. Syn je hrozný žroutík a už má docela dost bříško, i přesto, že je prakticky k nezastavení, pořád pobíhá, po něčem leze, v klidu vydrží max. 5 minut a to jenom když ho něco hodně zaujme. Má 74 cm a 11kg. Nechci ho překrmovat, ale když on by jedl pořád, ale trápit ho hlady taky nechci. Nedokážu posoudit, jestli fakt má hlad nebo jenom chuť.

U nás to vypadá asi takhle:
Snídaně: Ovocné smoothie 250ml nebo cca 200 g ovoce
Svačina: Obilná kaše ze 150 ml mléka/menší krajíc chleba s něčím (máslo, sýr, pomazánka, ...)/domácí buchta, prostě něco trochu sytějšího 🙂
Oběd: Všechno možné 🙂 Troufám si říct, že jíme pestře. Každý den zelenina, oříšky nebo semínka, několikrát týdně luštěniny, jednou týdně maso. Množství asi tak 200-250g, záleží co a kolik to obsahuje vody. Třeba husté polévky nebo omáčky dám víc než rizota, protože k tomu pak ještě pije 🙂
Svačina: Jogurt/mléko a něco malého k tomu/chleba s něčím/buchta/zelenina/ovoce, prostě co zrovna máme a dá se jíst i venku. Svačiny střídím co nejvíc to jde. Nemá pořád to samé.
Večeře: Podobně jako oběd.
Druhá večeře: Pokud není klasická večeře moc pozdě, tak dostane před spaním ještě mléko.

Uzeniny nedávám, klasické sladkosti taky ne a buď nesolím vůbec nebo jen maličko. Po celý den má k dispozici svoje křupky, případně ovoce nebo zeleninu. Protože jinak fňuká a neustále mě vodí do kuchyně, že chce něco do mističky. Takže navíc sní za ten den takových 5-10 křupek/jedno rajče a tak.

Budu ráda za váš názor 🙂
A když jsme doma sami

frantiska85
25. srp 2014

Syn (18 měsíců) má necelých 90 cm a váží ke 14 kg.
Snídaně: kaše ze 40g směsi a 300 mléka
Svačiny: jogurt 150 g / přesnídávka 190 g/ 1-2 kusy ovoce, a podobně
Oběd a večera asi tak poloviční porce normálního jídla, jakou sním já.
Popijí vodu.
Pokud jse o pečivo: rohlík nebo housku sní celou.
Polévky sní víc než já.

helcenka
25. srp 2014

U nás to bylo u dětí v 18. měsících cca takhle:
Ráno mléko cca 150/180 ml
Snídaně: většinou pečivo s něčím (půl krajíčku chleba, půl rohlíku, půl housky...) - Lučina, máslo, marmeláda, sýr, domácí pomazánka, jednou týdně kvalitní šunka... nebo kousek domácí buchty
Svačina: ovoce
Oběd: hustá polévka nebo zelenina na páře s bramborem, rýží nebo těstovinama, kouskem masa, nebo rizoto, zapečené těstoviny, zapečená cuketa..., jednou týdně ryba, jednou týdně sladký oběd, občas nějaká omáčka. Nikdy jsem to nijak nevážila, ale odhaduji tak hrstka zeleniny, cca stejné množství přílohy a na půl dlaně masa, ryby... Byla toho vždy taková menší mistička.
Svačina: jogurt nebo přesnídávka, ovoce nebo třeba musli tyčinka a ovoce
Večeře: pečivo s něčím (půl krajíčku chleba, půl rohlíku, půl housky...) a kousek zeleniny nebo ovoce nebo hustá polévka
A pak před spaním cca 150/180 ml mléka
Přes den k pití ovocné čaje nebo ředěné ovocné šťávy nebo voda.
Nic mezi jídly děti nedostávaly, jen výjimečně při nějaké oslavě nebo čas od času
Já bych to bříško tak nějak neřešila, syn měl v 18 měsících 86cm a 14kg. Byl to pěkný buclíček a přitom jedl zdravě a žádné sladkosti. Kolem třetího roku se začal měnit, více rostl a méně přibíral a ve 4 letech vypadal jak podvyživené dítě a to už jedl skoro stejné porce jako já... Teď je mu 6 a má úplně normální postavu, žádný tlusťoušek ani hubeňour, prostě takový normální zdravý dítě...

kocour1
25. srp 2014

Tak moje dcera v roce a půl měřila 78cm a měla 12kg a bříško také měla🙂...a musím říct, že takhle krásný a ukázkový jídelníček opravdu nemáme. Ráno, když má chuť, tak vypije sunar (250ml), pak snídaně nějaký rohlík, který jen rozpatlá, olíže sýr, sní šunku a tím končí. Ke svačině většinou nic, nebo jen kousek ovoce (snídáme v devět), k obědu ve dvanáct má klasické jídlo, co uvařím (nějakou dušenou zeleninu, maso, brambor apod. a sní toho většinou hrozně málo, jen když jsou knedlíky s omáčkou, tak si dá nášup), ke svačině odpo má většinou jogurt, jogurtový nápoj, nějakou sušenku, křupku apod. a večer opět olíže sýr z chleba🙂...večer mívá opět sunar. Přes den mívá občas malý pytlíček haribo bonbonku, nějaké lízátko. Pije slabou šťávu, nebo dětský čaj. Já bych syna nějak neomezovala a nechala ho, ať jí jak potřebuje. Kort, když mu nabízíš samé zdravé věci🙂

kataol
25. srp 2014

moje mela v 18m skoro 14 kg a musim rict, ze zadny jedlik to neni...je hodne vybirava, polívky nejí, kaše nejí, sice začíná teprve chodit, takze pohybu nemela jako ostatni deti, kazdopadne je to burtik amrekla bych ze prave proto, ze je vybiravka a vetsinou se v jidle hnipe, proste si telo dela tukove zasoby na horsi doby...takze ti zavidim, ze mas jedlika, ja neustale resim, co ki dat na jidlo a xkrat se stane ze nachystam a ona da jeden kousek a uz nechce...je to typicka vybirava panna...nekdy z ni uz silim...jako vas jidelnicwk je ukazkovy a opravdu bud rada za to, ze ti tak krasne ji a neresila bych, ze porad neco zobe, kdyz je to vesmes jidlo, ktere mu prospeje

kataol
25. srp 2014

a v tak malem veku se neda jeste rict,ze je ditežtluste, vetsinou co vidim, tak deti se kolem tretiho ctvrteho roku dost vytahnou a pohubnou...

soleilll
25. srp 2014

Syn 19 měsíců, 80 cm, 10 kg (po jídle má břicho jak otesánek, ale jinak je spíš hubenější, i když je bezednej)
hned po probuzení: 100-250 ml UM
snídaně: krajíc chleba nebo rohlík, namazaný máslem/perlou, případně s něčím dalším (marmeláda, zelenina na plátky, šunka, tvrdý sýr,...)
oběd: to co jí dospělí, jen o trochu méně koření a soli, asi 1/3 porce (bez polévky)
svačina: bílý jogurt 150g + ovoce nebo zelenina
večeře: podobně jako oběd, případně hustá polívka nebo jako snídaně (pečivo s něčím)
mezitím uždibává ovoce nebo zeleninu, co chystám během dne a upíjí vodu, někdy s trochou džusu
občas před spaním do 100 ml UM

lullli
autor
26. srp 2014

@kocour1 s tím olizováním chleba to máme taky :D akorát on si ten chleba potom sní samotný.
@kataol no je pravda, že co slyším maminky, jak bojují s každým soustem, tak asi jsem ráda, že kryštůfek papá. nejí akorát brokolici. a teď má nějaké období, kdy se ofrňuje nad jogurtem.
ale já spíš právě mám strach, abych mu moc neroztáhla žaludek, když se z mého pohledu docela cpe. vždyť on nesní o moc míň než já.
a pak ještě dědeček neustále říká, jak je tlustej a že budem mít obézní dítě a i jemu pořád říká: "to už se zase cpeš?". i doktorka nám řekla, že už je to na hraně... což mě pěkně štve. nechci malýmu do budoucna ublížit. ale na druhou stranu se říká, že dítě si samo umí říct, kdy má dost a on je neustále v pohybu... jídlo mu nenutím a jí už sám a sám si rozhoduje, jestli sní všechno nebo ne. je naučený, že když už dojedl nebo jíst nebude, tak mi podá talířek, abych ho odnesl a odejde do koupelny se umýt. tím jídlo končí.

no jak to tak čtu, tak jedině asi dávám hodně oběda a večeře, protože ve výsledku (něco rozpatlá, vylije a tak 🙂) sní tak půlku toho, co já. a vy asi dáváte menší porce. ale nejhorší je, že já nevím, jak velké porce mám dávat, ani doktorka mi to není schopna říct. a když mu já dám menší porci, tak on pak potom vyluxuje tu svou mističku a chce jí zase naplnit. což je teda podle mě lepší, když se nají kvalitního jídla, než když se potom dojídá, byť křupkama/ovocem/zeleninou.

helcenka
27. srp 2014

@lullli - no hele já bych to zas tak neřešila, mně doktorka řekla, že je malej taky už moc, a že bych ho měla v jídle omezovat. Ale vzhledem k tomu, že k snídani snědl půl krajíčku chleba nebo půl rohlíku, půl housky s něčím, o obědu tak 1/3 toho, co já, k svačině dopoledne kousek ovoce a odpoledne jogurt s kouskem ovoce nebo přesnídávku a večer podobné snídani a ráno a večer mlíko, tak už jsem ho opravdu neměla kde omezovat, protože byl dost velký (86cm a 14kg) a měl by hlad. Mezi jídly nedostával vůbec nic navíc, ani žádné sladkosti, křupky, prostě nic. Byl tak naučený a ani nikdy nic nevyžadoval. Jednou týdně měl k snídani nebo k odpolední svačině kousek domácí buchty, jiné sladkosti a další pochutiny se nekonaly. První bombon dostal ve školce a to ho ještě přinesl domů, že ho nechce.
A jídlo jsem pokud možno připravovala z domácích surovin, zeleninu miloval, takže jen tak na páře s bramborem a kouskem ryby nebo masa - to bylo jeho nejoblíbenější jídlo... Neviděla jsem důvod ho omezovat, sice byl oplácaný, ale i dost vysoký. Kolem toho třetího roku začal méně přibírat a přitom rostl stejně a začal jíst větší porce. Kolem 4 roku, když jsme byli u doktorky, tak mi zase říkala, že je hrozně hubený, a fakt mu trčely všude kosti, klouby, žebra, no hrůza. Za rok od 4 do 5 let nepřibral ani deko a jenom rostl. A to kolem 5 roku jedl skoro stejné porce jako já, už jsem měla i strach, jestli není nějak nemocný, pak se to ale srovnalo a teď je úplně akorát. Roste a přibírá adekvátně a to toho sní někdy i víc než já...
Já bych si starosti nedělala, když vidím, jak některé děti jsou vybírané a nic nejí, maminky je nacpou křupkama a bombonama, protože jsou rády, když jim vůbec něco sní, děti jsou třeba hubený, ale rozhodně to není dobrý stravovací návyk a já jsem ráda za to, když dneska 6-letý sny řekne, když mu někde nabízí bombony, ne děkuju, já už jsem dneska jeden měl a další už nebudu... A raději si jde pro jablko. Neříkám, že dětem nic nedám, taky dostanou sladkost, jdeme při slavnostní příležitosti do cukrárny, nebo si občas mlsnou čokolády nebo bonbonu, ale třeba ještě v životě neměly tatranku nebo podobnou sušenku, radši jim něco upeču. A dětem to vůbec nevadí, když si třeba manžel tatranku dá, neloudí a nechtějí taky. Jdou si pro křížaly...

kocour1
31. srp 2014

@lullli k tomu množství - já nandavám na talířek dceři určitě tak půlku toho, co si dávám já - např. ji dám dva knedlíky a omáčku a půlku plátku masa. Počítám s tím, že něco skončí všude okolo. Někdy to sní celé, někdy pár lžic a někdy chce i přidat...neomezuji ji v normálním jídle. Jediné, co koriguji, jsou sladkosti. Jak píšeš - on si umí sám říct a podle mě, v tomhle věku to ještě není o nějakém přejídání z důvodu roztaženého žaludku či třeba z nějakého psychického důvodu...prostě jí tak, jak zrovna potřebuje. My jsme zrovna teď měly týden teplotu (asi zuby) a nesnědla téměř nic a viditelně zhubla...tak jsem ráda, že předtím měla nějaké ty zásoby🙂...a hlavně u dětí to podle mě funguje tak, že chvíli nabírají a jakoby tloustnou a pak hned vzápětí na to vyrostou...a kort u chlapečků tomu tak bude nejméně do dvaceti let🙂....takže kašli na ostatní - ať si každý říká co chce a hlavně neřeš tabulky a doktory...např. já jsem teď podruhé těhotná a už u prvního těhu jsem hned první tři měsíce přibrala 7kg, doktorka to hrozně řešila, přitom poslední trimestr, kdy všichni přibírají, jsem zůstala skoro na stejné váze - prostě přibírám obráceně a ačkoli je to podruhé úplně stejné, tak mě stejně doktorka musí prudit, že jsem mimo tabulky a ať tolik nejím apod...takže důležité je, že učíš syna jíst zdravé věci, nabízíš mu ovoce, zeleninu a dáváš mu do života základ zdravého a vyváženého jídelníčku a zbytek vyběhá🙂).