Kdy nejpozději na screening v 1. trimestru?

pavluska88
13. kvě 2013

Ahoj holky, kdy nejpozději je možné jít na screening v 1 trimestru? K lékaři mám jít na kontrolu ve čtvrtek. Dnes jsem dle dne početí v 11 tt, dle MS 11+5 .. Děkuji za odpovědi.

speedygon
13. kvě 2013

Ahojky, už máš nejvyšší čast, nejpozději se má jít tuším na začátku 13.tt a počítá se to dle poslední MS. Takže si řekni o žádanku a zavolej si tam, snad se to stihne 🙂

rydal
13. kvě 2013

Podle oficialnich mist je screening mozne provest do 13+6tt, tzn. do ukonceneho ctrnacteho tydne. Samozrejme je lepsi provest ho driv nez v 14. tt (vetsina gynekologu ho dela v 12. nebo 13.tt)..

hanulkaa
13. kvě 2013

Ahoj holky, taky mě toto téma zajímá a prosím o radu. K dr. mám jít 3. 6. do první poradny, to budu 10+5 a tam mi chce dát žádanku na screening do Brna. Jak jsou dlouhé čekací lhůty, nemáte tušení? Doufám, že to má můj dr. dobře spočítané, ale mám pochybnosti, protože na papír mi omylem sestra napsala 6+2 při min. utz a to už jsem byla 7+1 dle kalkulačky na netu. Dr. pak počítal, kdy mám přijít do poradny, aby se stihl screening a já si nejsem jistá, jestli to nepočítal od špatného tt. Díky za každou radu.

pavluska88
autor
13. kvě 2013

Doufam, že to stihnu. Bohužel mi doktor vůbec neřekl o nějakém screeningu v 1 trimestu, dozvěděla jsem se to až od kamarádky ( jsem poprvé těhu ). Taky jsem se ale dočetla, že krevní odběry se provádi nejpozději do 10+6, což opravdu nestíhám :(

hanulkaa
13. kvě 2013

@pavluska88 a ty krevní odběry, to je přesně k čemu do toho 10+6tt? taky jsem poprvé těhule a spoustu info nevím.. Díky za radu 🙂

maximsarah
13. kvě 2013

@hanulkaa kalkulačkou na netu se moc řídit nemůžeš. U každé ti to výjde jinak. Jinak žádanku by ti měla dát automaticky sestra na gynekologii. U nás to tak alespoň je, všechny žádanky mi vypsala ona a rovnou mě i sama objednala na veškeré vyšetření.

pavluska88
autor
13. kvě 2013

@hanulkaa tyjo, to ti nepovim, promin. Musime se zeptat zkušenějších 🙂

hanulkaa
13. kvě 2013

@maximsarah já si právě jsem jistá, že je tam chyba, protože z prvního utz mám 6+1 a za týden z druhé utz mám 6+2, což nesedí. A teď se bojím, abych se stihla objednat včas na screening..

monasek84
13. kvě 2013

@hanulkaa jak dlouhy mivas menstruacni cyklus?

hanulkaa
13. kvě 2013

@monasek84 to je se mnou těžké, nikdy jsem to neřešila a nepočítala 😅 Ale vždycky přišla ms v očekávanou dobu, odhaduji +-29 dní.

monasek84
13. kvě 2013

@hanulkaa jde o to, ze ovulace mohla byt klidne pozdeji, tzn. ze plod je mladsi, nez tt podle tehotenske kalkulacky.... ja treba mela ovulaci az 24.DC, tzn ze podle menstruace jsem dnes 12+5, ale stari plodu je 11+4 😉

hanulkaa
13. kvě 2013

@monasek84 Jj, tomu rozumím, ale my víme uplně přesně i datum početí a dr. mi řekl, že máme 6 mm. Nevím, jak moc můžu věřit internetu, ale podle jedněch webovek to odpovídá osmému týdnu. Tak nevím, nechci něco prošvihnout...

monasek84
13. kvě 2013

@hanulkaa tak jestli te trapi jen toto a vite to presne, tak bych verila doktorovi...

pavluska88
autor
13. kvě 2013

@hanulkaa ja měla v 7tt 1,02cm - ale to se tenkrat jednalo o zamlkle tehu, nyni v 8tt 1,17 cm .. Není to málo na 8tt těch 6mm?

pavluska88
autor
13. kvě 2013

@monasek84 přesně jak říká monasek 84, věř doktorovi a netrap se tím.

petrujovi132
13. kvě 2013

ahojky ja mela v 4+6tt O,71cm v 6+4tt 0,73cm v 7+0tt O,80cm nevim ani jak to merily ale zitra jdu na KO mela bych byt 7+4tt 🙂 takze jsem zvedava.a dostaneme prukazku .-).a pri Nelince v 6+5tt O,86cm,8+4tt 1,75cm a 9+3tt 2,36cm a asi nejak v 11+2tt 1 scrrening

pavluska88
autor
13. kvě 2013

@petrujovi132 Tak to ti zavidim, ze dostanes prukazku v 7+4tt .. to ja stale cekam, ve ctvrtek jdu na kontrolu to budu dle MS 12+1, dle UTZ a dnu od početí v 11+4 .. a stále čekám a čekám a doufám, že už mi ten řidičák na miminko dají 🙂

hanulkaa
13. kvě 2013

@monasek84
@pavluska88
holky moc děkuju 🙂

pavluska88
autor
13. kvě 2013

@hanulkaa nemáš zač, hlavně buď v klidu, a z ničeho se nestresuj. Raduj se z těhulkování 🙂

petrujovi132
13. kvě 2013

pri Nelince jsem ji dostala v 6+5tt 🙂 to uz bylo i srdicko .-) a ted pri tehu v 6+4tt bylo taky srdicko 🙂 me tam dr.nasel jeste jeden vacek,ale zatim neni jiste co to je.ja mela Pm 15.3. takze podle kalkulacek 8+3tt dnes takze miminko je asi o tyden mladsi 🙂 jak predtim Nelinka

petrujovi132
13. kvě 2013

doktor ti sam rekne kdy se mas objednat 🙂a vim presne jak jsem se objednavala 🙂 tak kdyby jsi chtela poradit s cim koliv 🙂 i s pohlaviim .-) tak jsme tu 🙂 mam 10 mesicni holcicku 🙂

pavluska88
autor
13. kvě 2013

@petrujovi132 jelikož jsem předtím prodělala zamlkly těhotenství, šla jsem na kontrolu až v 8 tt a zatím je vše v pořádku, teď jdu ve čtvrtek, to dle MS mám 12+1, dle početí a UTZ 11+4. Jen mě mrzí, že jsem se o tom screeningu v 1 trimestru dozvěděla až nyní, navíc můj dr má dovolenou ☹ tak doufám, že to stihneme.

pavluska88
autor
13. kvě 2013

@hofka1 děkuju hofka1, tohle jsem si i četla, ale nějak to nestíhám s těmi krevními odběry ☹ ty jsou k tomu asi hodně potřebné, viď?

petrujovi132
13. kvě 2013

holky mam soukormou dizkuzi Prosinec 2013 tak kdo chcete muzu Vas pridat 🙂 beru i Listopad .-)

pavluska88
autor
13. kvě 2013

@petrujovi132 já mám termín 27/11, ale klido se rada pridam 🙂

petrujovi132
13. kvě 2013

uz jsem te tam dala 🙂)

petrujovi132
13. kvě 2013

je to Listopad,Prosinec 2013 a Leden 2014 🙂

pavluska88
autor
13. kvě 2013

@petrujovi132 OK, jdu se tam mrknout 🙂

sisaman
13. kvě 2013

screening v I. trimestru je určení rizika na chromozomální vady u plodu, převážně na Downův syndrom (dále na Edwardsův a Pataův syndrom), výpočet rizika se provádí z biochemických hodnot krve (PAPP A a Beta HCG) plus věk matky plus výše NT (šíjové projasnění - kožní řasa za krkem plodu)...z tohoto vyjde např. riziko 1:1200 na Downův syndrom...což znamená, že kdyby jste 1200x rodili tak 1 dítě z toho bude mít Downův syndrom (tzn. nízké riziko - screening negativní)...screening je potřeba provést podle uvedených standardů a co nejpřesněji tzn. odběr krve od 9plus1 do 10plus6 (provádí pouze akreditovaná laboratoř), dále na to UZ vyšetření nejlépe od velikosti plodu od 45mm do max. 84mm...potom k tomu samozřejmě patří komplexní prohlídnutí plodu na UZ vyšetření...pracoviště nebo sonografista by měl mít licenci na provádění scr. v I. trimestru...v opačném případě není scr. dobře proveden...v praxi to vypadá asi tak, že maminka jde v tom cca 10týdnu na krev, výsledky přijdou lékaři do počítače, ten udělá cca ve 12-13 týdnu UZ a dosadí hodnoty krve a věk matky...z tohoto mu vyjde celkový výsledek a ten sdělí mamince po vyšetření 🙂 ...doufám, že jsem to napsala trochu srozumitelně...je to hodně informací 😀

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru