Moje dcera 2 roky nekouše a odmítá jídlo (už od narození)

jitulaf
31. říj 2014

Moje dcera nikdy nebyla jedlík ale už dlouho bojujeme s tím aby se naučila aspoň kousat, cokoli jí sama - moc toho není (rohlík, těstoviny) tak kouše ale jakmile ji krmím ze lźičky vše hned polkne, takźe délám omáčky a řidkou stravu jako pro kojence. Na mé neustále KOUSEJ nereaguje pak polkne celé kolínko, začne se dávit a i se vyzvrací. Už jsem zoufalá ,nevím co dělám špatně... K jídlu má asi odpor protože když ji chci dát třeba jen něčeho kousnout tak odmítne a uteče, neochutnala ještě tolik věcí, ovoce mi nejí vůbec, max namačkaný banán.. Jídlo do ní cpeme u televize, tabletu, jinak by nesnědla ani hlt... Poraďte prosím kdo to znáte nebo se s tím u dětí setkal... Ten kdo to nikdy nezažil asi nedokáže pomoct

koncita
31. říj 2014

ve 2 letech už je to napováženou 😒 co na to pediatr? Náš malej taky nechtěl hodně dlouho kousky, taky se dávil a zvracel a pak postupně sám začal....napadá mě, jestli nemá malá problém v oblasti orofaciálních svalů, prostě problém v tom kousacím aktu jako takovém a tím pádem pro ni jídlo jako takové představuje nepřítele...určitě to zmiň u lékaře...

jitulaf
autor
31. říj 2014

Doktorka říkala nechte ji hladovět jí to dožene...
Ale upřímně která matka by nechala své dítě hladem.. Zvlášt když chodí a řve hlady..
Ona kouše když chce, piškoty, párek, rohlík, chleba ale ze lžičky mi vše rovnou polkne..
Jinak jsem uź zkouśela dát na oběd tŕeba fran. brambory a nechat ji v tom se rýpat ale nic.. 2 kousky brambory a víc nechtěla

jitulaf
autor
31. říj 2014

Ona nechce ale nic ani ochutnat.. Když vidí mě jak jím tak dojde a kdyź ji chci dát tak uteče a nechce

tarra27
31. říj 2014

@jitulaf kaši jí? Rozmačkaný banán píšeš že ano....já bych to nehrotila....klidně bych ji nedala brambory ale bramborovou kaši a určitě bych ji nenutila....čím víc ji budeš nutit, tím horší to bude...

a když cokoliv na jídlo, tak kousíčky nakrájet chleba na kousínky malinké....atd....postupně at si zvyká....a hlavně žádný nucení nebo přestane jíst uplně

jitulaf
autor
31. říj 2014

No jo ale ve dvou letech jí přece nemůžu pořád ustupovat, ona se to pak nenaučí vůbec :( a ve školce jí nikdo nic mixovat nebude

tarra27
31. říj 2014

@jitulaf tak máš na výběr, můžeš na to jít násilím...a pak se ale nediv, že se šprajcne...

a tohle není o ustupování, máme dvouletou taky a neberu to jako ustupek....chci aby v klidu jedla....časem sama pozná, že může jíst větší a větší....

já tohle neberu že je to kdo z koho....vždyt ji jsou dva roky....doma snad není vojna, jsi matka...a ta má mít pochopení...a není normální, že si dá jídlo do krku a pak to vyzvrací...může to mít stresem, nebo má podrážděný jícen.....třeba ji to při polykání bolí....

nakrájet dvouletemu decku chleba atd to je normální věc....nikoliv ustupek

koncita
31. říj 2014

@jitulaf pokud chodí a brečí hlady - jak píšeš - tak to nebude jen tak nějaký rozmar, já bych to prostě nenechala, nedalo by mi to a zkusila bych neurologii, opravdu může mít nějaký zdravotní problém v oblasti polykání, kousání...a teprve kdyby byla tato oblast ok, tak se pustit do nějakého dalšího řešení...

tarra27
31. říj 2014

a nic ve zlem, ale kdo jiný když ona má s čámkoliv problem ji má pochopit...když ne máma....

já si myslím, že dítěti by měla máma věřit a když mu něco nejde, ona při něm má stát....neříkám, když by bylo zle na rodiče, sourozence, deti atd...ale jinak???

To nemyslím nijak zle....ale nemá to být vojna přece...a to že decku uděláš něco jak chce, a vůbec tohle...to mi přijde opravdu nrmální....a přiznám se, že nemám ráda takové ty řeči, at si nemyslí, nikdo se s ním taky ve školce mazlit nebude a tam se s ním mazlit nebudou.....no právě že nebudou...tak kdo jiný než máma by měla?? A TÍM NEMYSLÍM VYCHOVÁVAT SPRATKA, CO JE ZLÝ.... ale takové věci....

my to našim detem tolerujeme....když vidíme, že jsou hodný...mají soucit, chovají se dobře k ostatním, ve spouste vecech jim vycházíme vstříc....jsme rodiče a kdo jiný by se mel tak chovat než máma a táta.....doma mají mít zastání i pochopení....

a ano, když nechce pak ve školce jíst, at nejí....ale na druhou stranu nakrájet chleba...a nehlede na to,. třeba když ji nebudete nutit tak napak za nejaký čas bude naprosto v pohodě....

tarra27
31. říj 2014

@koncita no hlavně at ji neposíají hned na gastroskopi...nebo pak ji k lekaři už nikdo nedostane.....

jen proto že nechce jíst....ve dvou letech bych ji nechala...rozmačkaný banán sní...chleba bych krájela....me to nic neudelá a ona si bude zobat a uvidí se....je malá ještě...

curdibilka
31. říj 2014

Zkušenosti vlastní moc nemám, ale asi bych zkusila prvotně nějakého odborníka, ať jí mrkne do krku, do pusy, jestli tam není něco neobvyklého, ale zase na druhou stranu, když něco umí a chce kousat a něco ne, tak to asi nebude zdravotní problém, ale pro klid duše bych absolvovala nějaké vyšetření. A jela bych to jako s mimčem a příkrmy - od mixovaného přes drobné kousínky - měkké až po větší kusy. Pokud tam není zdravotní problém, pak nechápu, proč rohlík, párek apod. jí a kouše a ze lžičky ne...to je zvláštní fakt...

koncita
31. říj 2014

@jitulaf já tedy zůstanu u svojí teorie zdravotního problému, věřím, že jsi normální matka, která svoji dceru normálně miluje a dělá jí starosti, že ve dvou letech není schopná kousat a ještě se zeptám, jestli byla kojená nebo na flašce a jestli byla na flašce, neměla náhodou taky problém s pitím? Málo pila?

koncita
31. říj 2014

ale je samozřejmě divné, že něco sní a kouše v pohodě a zbytek ani omylem... 😖

alisek
31. říj 2014

řešila bych to s odborníky, od klinického psych. po ORL, rady od pediatra a řeči typu vyhladovět atd.. jsou mimo a nenechala bych se odbýt, ve dvou letech by dítě mělo normálně jíst ať málo nebo víc ale mělo by umět kousat. nejhorší že to má špatný vliv potom i na řeč..žvýkání, kousání a polykání tuhé stravy, rozvíjí koordinaci tohoto svalstva, což je předpoklad, že si dítě osvojí správnou artikulaci, bude se rozvíjet koordinace jeho orofaciálního (čelistního a obličejového) svalstva.

Věřím že jsi udělala všechno možné i nemožné ale už bych na nic nečekala a řešila to s dr.
najdi si něco o orofaciální stimulace.

jitulaf
autor
31. říj 2014

@tarra27
Jenže problém je v tom že ona nejí ani ten chleba na kousky, a už vůbec né něčim namazaný, ona si sama drobkuje do pusy když dostane do ruky krajíc - holý bez ničeho..
Normální děti v jejím věku už jsou schopné jít kousky - normální jidla co dospělí a né pořád přesnídávky a kaše jako kojenci.
Jsem z toho už nervózní, vařím jak debil dnes svíčkovou a ona si vezme pár lžiček a začne mávat rukama že už nechce.a tak je to skoro se vším... Nakrmit ji někde venku nebo třeba v nákupním centru je skoro nemožné, vymýšlí si...
Ono to neni tak jednoduché jak píšete, neustálé ustupy také dělat nejdou..V roce jsem si říkala źe se to zlepší, teď má dva a až půjde do školky a nebude umět jíst co budu dělat? Nechám ji tam hladem??!
Zajímá mě jak ji naučit jíst né rady typu že jsem máma a měla bych ji podporovat

dezyre
31. říj 2014

@jitulaf a jak dcerka mluví? Protože pokud i špatně mluví, tak by to mohlo souviset se svaly v pusině a asi by bylo vhodné navštívit logopeda, né kvůli mluvení, ale právě kvůli orofaciální stimulaci.

jitulaf
autor
31. říj 2014

@koncita kokená do třech měs. Pak nastal problém pk pčkování Rozarix. Měla koliky, křeče a přestala se přisávat- ořvala jsem to :(
Byla na flašce ale to bylo také náročné protože nechtěla ani tu, musela jsem ji u krmení uspávat, až kdyź spala byla schopná se k lahvi přisát.. Na váze hubla a tak se nedalo dělat nic jiného než takto.. Moje dr nechápala a radila mi hladovět - bez efektu...Kolem půl roku odmítala uplně a mlíko od te doby nepije ani z hrníčku.. Pak příkrmy a začal náš boj...

jitulaf
autor
31. říj 2014

@dezyre no začínǎ se docela rozmouvat, také mě to napadlo ale začíná hodně opakovat

curdibilka
31. říj 2014

@jitulaf Ve školce, pokud by neuměla jíst, jako mechanicky, byla by krmená, tak ji dokrmí, ale pokud jim to odmítne, tak bude bohužel hlady a je i možné, že ji během nebo po zkušební době vyloučí, protože tak, jak to popisuješ, to je problém a ne malý Každopádně odborník je na místě, ale pořád mi nejde do hlavy, že něco jí a kouše a něco ne. A ona nejí ani omáčky, kde kousky nejsou?

jitulaf
autor
31. říj 2014

@koncita třeba párek na kolečka bez problému, dá si do pusy a když jí řeknu kousej tak začne žvýkat jak kravićka... Fakt pěkně jí to jde.. ale ze lžićky ani omylem, ani z vidličky nechce..

jitulaf
autor
31. říj 2014

@curdibilka omáčky ano, když tam dostane těstoviny jako písmenka do polívky a hodně na řídko tak ano to sní ale rovnou to polkne bez kousání a to i když jí tam sem tam dám velké kolínko.. Myslela jsem že to jí donutí ho rozkousat ale ani prd

curdibilka
31. říj 2014

@jitulaf To je fakt zvláštní, přitom třeba ten párek je docela na kousání "problematický", narozdíl třeba od uvařené těstoviny. A polívky? Bramborovou kaši? Prostě něco, co se kousat nemusí, jí dost nebo to jen "pofrfňá" a nechá tak?

radka35
31. říj 2014

je fakt,že ve školce nejspíš bude hlady,podle nějakého zákona nesmí dítě krmit,když nechce ....ale třeba příklad jiných dětí bude nejlepší cesta.Uvidí ostatní děti a bude taky zkoušet.A co ji zkusit zrušit lžičku úplně a na něco použít hrnek-řídké polévky a na zbytek nechat vidličku.Třeba ten párek nechat jíst vidličkou-napíchnutý a tak .Prostě ji nějak překvapit,zmást a změnit zavedené rituály.Nechala bych ji jíst jen když bude chtít a co bude chtít,ale zase bych nějak moc neustupovala a i léčbu hladem zkusila vydržet.Zní to krutě,ale u nás fungovala (stylem když nejíš ty,nebude nikdo)a tedˇmám opačný problém-musím v jídle omezovat,jinak bych neměla doma holčičku,ale kouli.

jitulaf
autor
31. říj 2014

@radka35 budu muset změnit asi styl krmení... Problém je ještě v tom že ona toho sama moc nesní, porýpe a horovo.. Když ji krmím já tak většinou sní vše.. Začíná být ale poslední dobou hodně ufrfňaná a to co normálně jídávala celou misku sní teď jen tak půlku a máchá rukama že už nene

jitulaf
autor
31. říj 2014

@curdibilka no třeba ten párek sní celej ale bez přilohy, chleba mi vyháźe a vyjí jen párek, i kolinek sní celou misku sama a kouše u toho, ale jak dostane do misky oběd, brambory, nebo tŕeba šunkafleky a nechám ji u toho samotnou tak ani omylem.. Jako by se toho jídla bála nebo co.. Mám i video jak sedí u halušek a řve..

curdibilka
31. říj 2014

@jitulaf Ježíš to je fakt případ. :D Člověk by řekl, že "vymýšlí". No, nezatracovala bych to vyšetření, malá asi nebude nikdy nějaký extra jedlík, ale aby nejedla nějaké kousky, to je divné. Přeju hlavně pevné nervy, je to blbé, že člověk ví, že bude u jídla zas v nervech. :-/

radka35
31. říj 2014

těší se do školky?Pokud ano,zkusit psychologicky...děti které samy nejí nebo nechtějí jíst jako ostatní tam nesmí a podobně.A pro jistotu zajít na krční,jestli není nějaký problém.Ale osobně si myslím,že zkouší,co si může dovolit a ono nechat se krmit a zlobit u jídla znamená,že se jí víc věnujete a soustředíte se na ni a ne na zbytek rodiny.To je ještě poslední,co mě napadá ze kušenosti u mých holek,mám dvě dost brzo po sobě,tak to byla trochu jiná situace. ale vynucování pozornosti jenom pro sebe bojkotováním jídla zažila i moje kamarádka.

radka35
31. říj 2014

P.S. sama se nenervujte,na to je prcek zvyklý a to že naprosto v klidu odnesete co nesní ho třeba příště donutí sníst víc...

merunkova
31. říj 2014

@jitulaf Napíšu svoji zkušenost - se synem - dnes 7 let - jsem měla odmala podobné " problémy".Nikdy nechtěl jíst, do roka byl skoro stále plně kojený, i když s příkrmy jsem začala včas...nedařilo se.Jakmile někde byly kousky, tak to nepozřel, dávil se.Kousat neuměl ještě ani ve 3 letech, stále jsem se divila, jak ho to mám naučit....ale ono to nejde, dítě k tomu musí dozrát.Jídlo byl u nás boj do cca 4-4,5, roku, dnes už je to lepší, ale třeba i dodnes nesnědl nikdy jablko tak, že by do něj kousl, sní ho jen nakrájené.Po očkování ve 3 měsících se mu začal zpomalovat vývoj, chodit začal až ve 2 letech.Určitě to s tím taky souviselo, ale hlavně asi s tím, že měl poruchu řeči - vývojovou dysfázii.Mluvit začal po 3 roce, ale špatně, od té doby chodíme na logopedii.Ta dysfázie souvisí se spoustou věcí, ale ve 2 letech je ještě brzo na diagnostiku.Syn si taky prošel různými vyšetřeními, vše bezvýsledně....nakonec to vyřešil čas a dozrávání dítětě.Třeba ve 3 letech jedl tatranku nebo rohlík tím stylem, že to strčil do pusy a žužlal,rozmělňoval, až to snědl.Někdy po pár měsících teprve začal opravdu kousat.Pokud nemá dcerka jiné problémy a je zdravá, nehubne apod, tak bych se tím nestresovala a pohlídala si tu řeč, až začne víc mluvit.Vyšla bych jí vstříc s kouskama jídel, do školky zatím nejde, tak bych jí dala čas.Schválně to určitě nedělá.Držím vám palce,hlavně v klidu , zvládnete to 🙂

maki618
28. pro 2014

@jitulaf mame podobnýho syna jako merunkova jen mu jsou 4r a dva m. zatim ani diagnozu nemame.. ale taky po ockovani ale az v 15 mesícich se změníl jinak jsem si toho nevsimla hned ale vracel se pomalu zpet co mluvil najednou neumel... co mu chutnalo dariv pak nechtel.. a doted plno jidla odmita taky mame zasebou hodne vysetreni navsevujeme hodne doktoru a teprve znova zaciname nalezat slovicka... jinak abych se vlatila k jidlu .. jablicko taky nekoušeme a spoustu veci vubec nejime.. a mam dceru 26mesicu a je natom teda stim jidlem asi huř jak ta tvoje.. porad by jen pila mliko nebo jogurty.. obcas ji asi neco přeblikne a spapa trosku rýže nebo kousne do rizku... ale vetsinou ztoho moc nespolkne vetsinou to vyplyvne zpet.. co sni tak to je hovezi gulas bez masa a prílohy precedenej... a obcas vodu z vývaru kousky plive.. a dr. zatim problem nevidi pry je to jen zlozvyk ktery ji casem prejde a jestli chcem at si sni skaknem na ORL kdyby tam byl nejakej problem s polykanim ci co... ale to urco není protoze ma jeste moc rada jedny bramburky a ty i polyká

anushka111
29. pro 2014

Nečetla jsem všechny přípsěvky, moje dcera byla v tomto věku hodně podobná. To vyhladovění mi taky radily, jednou jsem zkusila a výsledek? Nic ... Fakt takové rady od doktorů na zlato. Všeobecně je nejedla a byla dráždivé dítě, to samo o sobě udělá dost. Abych to zkrátila, nakonec ji vzali v létě nosní mandli a od té doby je to výrazně lepší.
Operatér nám vysvětloval, že při zvětšené nosní mandli může být velké nechutenství a celkově dítě nemusí přibírat (čím větší mandle tím hůř), toto mi bohužel nikdo jiný neřekl, až práve ten operatér a to jsme na orl byly prvně v 6 měsících (nosní mandli jí brali až ve 4 letech 😠 ) To že sní párek znamená, že jí tak chutná, že překoná to nepohodlí nebo něco horšího právě proto že jí ten párek za to tak "stojí".
Být na tvém místě vyměnila bych pediatričku a šla s malou co nejdřív na ORL, myslím že ani neurologie by nebyla od věci.
Jo a ještě mě napadá, malá to měla nejhorší když se jí klubal zub, to plakala a plakala a nejdla skoro nic, takže bych doporučovala i zubaře (občas se stane, když je fakt nejhůř, že dítko uspí a jakoby "proříznou" ty dásničky pokud by to tedy bylo zubama). A ono stačí mít v puse kazy a může to takto být ...
Přeji hodně štěstí a pevné nervy. Hlavně začít chodit po těch doktorech ...