Můžu zvedat v práci v těhotenství těžké věci?

nikyiy
12. kvě 2018

Krásné ráno přeji. Otěhotněla jsem i přes syndrom polycystyckych vaječníků, takže se stal zázrak🙂 bohužel teď ale řeším to, pracuji ve strojírenské firmě kde 8 hodin stojím u stroje a zvedám železné plechy, některé jsou do 10 kilo, některé mají ale třeba 20, i více, a ve dvou třeba zvedáme a otacime díly kolem 60 kilo. Můj názor je takový že to co tam zvedám správě ani nemůžu i když bych nebyla v jiném stavu. Ale manžel a jeho rodiče řekli že prý můžu normálně pracovat jsem z toho špatná, na gyndu jdu až za týden tak snad se nic nestane. Protože říct ať mi dají něco jiného nemůžu, jelikož těhotenství ještě nemám ani potvrzené, myslíte že je to má takhle na začátku vliv?

terka555
12. kvě 2018

@nikyiy urcite to vliv ma a radsi bych sla na neschopenku..u nas v praci o mimco holky prisly a to zvedaly "jen" 15kg...ja sla od zacatku prave kvuli tomu ze jsem se o maly taky bala..a pak te musi preradit az to budes mit potvrzene..

nikyiy
autor
12. kvě 2018

S tím přeřazením přesně nevím, jelikož to je strojírenská firma, oni mě třeba přeradi, ale budou to různé montáže s tím, že vím že mě da na lehčí věci, třeba tahání ne tolik těžkých dílů, na halu kde jsem teď, s tím že mavne rukou a budu poslouchat ponižování, že jednou něco vzít můžu, co by to tehotny nemohli atd , navíc to je i hala kde svari svářeci, a celkem nám strach ze budu predevsemi za fajnovku která nechce dělat to a to.. Je jasné že oni to nevidí tak jako těhotná máma která se bojí o miminko.. Vím že mi ulehci ale stejně budu v rizikovem prostředí ohledně vyparu že svarecek, laseru, železného prachu atd.. Navíc mi řekli že prý na nemocenskou jít nemam jako rodiče a manžel..

lachtanice86
12. kvě 2018

@nikyiy a už si dostala papír od doktora že jsi těhotná? Už si písemně zažádala o změnu pozice a pracovní náplně? Víš určitě že práce kterou vykonavas je nevhodná pro těhotné? Těžko tě preradi z nevhodné práce na nevhodnou. Na to existuje inspektorát práce. A toho se bojí víc něž tebe. Pokud pro tebe práci nemají, MUSÍ tě nechat doma za 100% platu. Pokud by si změnou pracovní pozice přišla o peníze, rozdíl ti doplatí ossz.

lachtanice86
12. kvě 2018

@nikyiy vliv to mít může a nemusí. Některé zjistí těhotenství později a předtím zvedají v práci těžké věci, sestřičky třeba nemocné pacienty a tak. Navíc většina dr ti řekne že pokud je to zdravé udrží se to. Kolikrát jsem byla doma v klidu, bez stresu a stejně těhotenství nevydrželo nebo zamlklo.

evakaspar
12. kvě 2018

Běžte na nemocenskou, a nebo zazadejte o přerázení na jiné misto kde nebudete nic tahat a stát celý den na nohou. Máte na to ze zákona nárok. Nesmíte tahat těžká břemena. Já pracuji ve školní jídelně, a taky mi nabídky jinou pozici zastejny peníz akorát já na marodku musela, můj zdravotní stav mi to nedovoluje.

pavla555
12. kvě 2018

určitě bych nic takovýho nezvedala a ani doma i když to manželovi a jeho rodičům příjde ,,normální,,. Nestojí to za to!!! Vem si dovču nebo se domluv na gyn., že potřebuješ neschopenku, nebo papír na přeřazení na jinou pozici. Píšeš, že je to zázrak že čekáš mimi, tak si to nenech pokazit 🙂 Doma se neboj říct svůj názor 🙂 Tak ať to dobře dopadne 🙂

terka555
12. kvě 2018

@nikyiy jako v tomhle nema vubec smysl nekoho poslouchat ale teda po me pritel chtel abych vubec nechodila do prace aby se neco mimcu nestalo...o prvni jsme prisli ikdyz to nebylo kvuli praci ale jinym zdravotnim problemum..a me teda mohli preradit ale nakonec protoze jsem neprosla prohlidkou tak jsem skoncila doma na prekazkach..a urcite jsem za to rada a ted uz jsem za pulkou tehu a doufam ze bude vse v poradku🙂tak urcite doporucuju jit min.ted na neschopenku a popripade to probrat na gynde ze by ti dali neschopenku jako na rizikovy v takovym prostredi..

uzivatelkapetra
12. kvě 2018

Pokud nemáš jak dokázat, že jsi těhotná, v práci ti nikdo nevyjde vstříc. Ale jakmile budeš mít průkazku, vůbec se neohlížej co říkají ostatní. Ostatně kdo by tě nazval fajnovkou, že v těhotenství nechceš tahat těžké věci, nazvi ho obratem hulvátem, že po těhotné chce, aby se takto tahala.
Mě v práci okamžitě přeřadili na admin. práci a napsali mi sami, že můžu zvedat max. 5kg sporadicky.
Hlavně se nenech vyhnat na nemocenskou, pokud by ti měla rodina vyčítat sezení doma. Pro mě jsou teda důležitější vztahy doma než v práci

lmartinkova85
12. kvě 2018

Dělám pecovatelku v terénu, chodím sama, mame skoro samé lezaky většinou seniory, ktrere navstevujeme v jejich domácnosti, je třeba je prevlikat umyvat Atd Atd....musela jsem na neschopenku, sama jsem jsem citila ze nemůžu...často me bolelo břicho a za to mi to nestojí o jedno jsem přišla.

viki999
12. kvě 2018

@nikyiy Nebudu tu opakovat to co už xkrat zaznělo, překvapuje mě přístup manžela a jeho rodiny.. coz rodiny, to by mi bylo jeste dost ukradeny, ale manzela.. on to dite nechtěl? Je mu jedno, když o něj přijdeš?

kepu
12. kvě 2018

@nikyiy byt tebou jdu na neschopenku ...hlavne bych nebrala lehci praci za min penez .... Kvuli nizsi materske .....vem si dovolenou a az ti to doktor potvrdi jdi na neschopenku ... A bud v klidu ...

normalnimatka
12. kvě 2018

vem to podle toho, ja to cejtíš. ty vyrábíš dítě, ne tvůj manžel, ne jeho rodina! koukej bejt na sebe hodná.
docela se divim, spíš sou všichni vysraný až na půdu z potratů a tak aj á bych to soboně neriskovala. něco jinýho je párkrát za den zvednout batole a něco jinýho je bejt 8 hodin na nohách a dělat to prostě pořád.
pokud se nebudeš cejtit úplně dobře, tak na to kašli. já měla různý motohlavy a tak a bála sem se jednu dobu jít i po ulici sama, aby to se mnou neřízlo, jak to bylo blbý. natož v práci...:D
ale přijde mi to od tvejch blízkejch teda nic moc. měli by tě hejčkat a ne honit do takový hnusný práce...:/

petrajiranova
12. kvě 2018

To je docela blbá otázka 😂to je snad jasný že by se těžké věci zvedat neměli 🤔

lachtanice86
12. kvě 2018

@kepu ossz ji doplatí rozdíl. Jmenuje se to vyrovnávací příspěvek v mateřství

nelam
12. kvě 2018

Priste az zas povlecu syna po sty za den v naruci,reknu mu,ze ma smulu a poslu na nej Inspektorat. Pardon,musela jsem... 😀
Zadna prace za to riziko nestoji.

lmartinkova85
12. kvě 2018

@lachtanice86
Pristi týden to chci pravé řešit dělám ve zdravotnictví riziko nákazy a lezaci...v praci mi řekli, ze musím na nemoc, ze me nemají kam dat...četla jsem o tom vyrovnavacim příspěvku podle me na to nárok mam, ale nevím na koho se obrátit? V praci se na me dívali jak na debila, ze nic takového neví, sestra u gyndare rekla, ze určitě nárok mam, a ze mam jít nás sociálku kde se vyřizuje mateřská...dovolala jsem se na pracovní úřad a tam mi zase poradila ze mi da gyndar formulář který mam odevzdat v praci.... tak já sama nevím kde začít?

jenni4
12. kvě 2018

Zvedání těžkých předmětů v práci je pro těhotné přímo zakázáno ve vyhlášce. Můžete se podívat zde: http://ppropo.mpsv.cz/vyhlaska_180_2015 Nemusí se nic stát, ale osobně bych nic neriskovala a takovou práci bych nedělala. Nechápu postoj rodiny, těhotenství sice není nemoc, pracovat žena může, ale ne v takových podmínkách.

marii90
12. kvě 2018

Je to i v zakoniku prace myslim, kolik kg muzes zvedat (tusim 15kg). Pokud jsi v tom, klidne bud za fajnovku. Normalni clovek si to ale myslet nebude ☺

lachtanice86
12. kvě 2018

@lmartinkova85 Na socialku. Oni poradí co je k tomu potřeba

ladyhacek
12. kvě 2018

Těhotná snad max do 10 kg ( možná méně) syn na 14 kg a občas ho zvednu ale když chtěl na klouzačkou a já ho nahoru dala starsne me pichlo v bříše.
Já bych neriskovala

anetapegg
12. kvě 2018

okamžitě na neschopenku, nic neni dulezitejsi nez ty a díte..

kepu
12. kvě 2018

@lachtanice86 to ja vim ale to se ji nebude pocitat do prijmu ze ktereho se vypocitava materska ...

priefi
12. kvě 2018

@nikyiy ahoj, mi dr.rekla, ze bezpecne je 5kg, v zakone bylo max 7kg (byly ted nejake zmeny, tak nevim, zda to nezmenili. Je to individualni, nektere zeny muzou zvedat tezke, nektere ne. Tezko rici, do ktere skupiny patris. Vetsina maminek, co ma druhatka, taha 15kg (s rozumem a jen obcas) a zvladaji, ale nektere nesmeji. To mas tezko. Ale mas pravdu, zvedas vic, nez bys mohla i mimo tehotenstvi. Nejde urychlit navtevu dr.? Pripadne zajit za obvodni a rici ji, jak se veci maji? I ona te muze dat na nemocenskou nez budes mit papir, ze jsi tehotna a zamestnavatel Te bude muset dat na jinou praci. Pohled manzela a jeho rodicu nechapu

lmartinkova85
12. kvě 2018

Opravdu nezijeme ve stredoveku, pokud se pak něco vysmoli, budeš si to vyčítat....Ja chodila jeste tři týdny, kdyz jsem to věděla ze čekám, a měla jsem hrozne výčitky svědomí, kdyz jsem tahala ty lezaky...jsem rada ze jsem nakonec sla na nemoc, i kdyby mi nic nedoplaceli a Byla bych jen na nemocenské nic za to nestojí....prd s tím. Zdraví je přednější...

duhovakony
12. kvě 2018

@nikyiy ja delam taky ve strojirenstvi..kdyz sem byla v praci tusila jsem to asi tyden a tak nez sem sla k doktorce sem si vzala dovolenou ze mi neni dobre a az kdyz mi to mudr potvrdila tak se me hned ptala co a kde delam a rekla ze okamzite pise neschopenku,a to nemam zadny rizikovy,a nebo sem nemela zadne problemy nikdy. Taky me nemohli nikam preradit prece nepujde delnice delat do kanclu vyplaty. Takze pokud to de vem si volno....

uzivatelkapetra
12. kvě 2018

@duhovakony jsem dělník a jsem v kanclu a kupodivu jsou tam se mnou velmi spokojení. Na vedlejším odd. byla holčina, co pro ni neměli práci, tak jen laminovala, kopírovala a prostě jen seděla a nic nedělala.
Každý zaměstnavatel (kor větší firma) místo najde, stačí jen chtít.

lachtanice86
Autor odpověď smazal
Zobraz
lachtanice86
12. kvě 2018

@duhovakony takže i když to byla překážka na straně zaměstnavatele sla jste s pn. Přišla o peníze a zaměstnavateli usnadnila život . Njn

lmartinkova85
12. kvě 2018

Tak nikdo si nechce dělat zle ze....třeba se tam pak jeste vrátí...pokud ma ale nárok na vyrovnávací příspěvek proč ne. To nejde z kapsy zaměstnavatele...je to hnus, ale zaměstnavatele jsou takoví....Ja spadam pod státní zaměstnance dotuje nás město a není proste jiné řešení pro me bohužel....Ja to ale riskovat nebudu, mohla jsem jeste zůstat a tahat se, ale proč? Až se něco stane co si vezmu na ostatních??Nic zavře se voda a konec.. jde o to maly..

lachtanice86
12. kvě 2018

@lmartinkova85 buď se to malý udrží nebo ne. Pokud to není v pořádku nepomůže ani 14 dnu ležet s nohama nahoře

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru