Platí pojišťovna screening v I. trimestru?

helca76
11. říj 2007

Ahoj holky, chtěla jsem se zeptat, jestli jste také někdo podstoupil screeaning v I. trimestru a jestli jste za něj platily. Mě řekl můj lékař že ho pojišťovna platí jenom ve druhém trimestru a tenhle že si musím zaplatit sama - 1400 Kč ☹ Díky za opověď.

jmisa
29. dub 2009

Kvetik, tak mě poslal doktor sám, ale žádný doporučení jsem neměla, jen řekl kam si mám zajít.

jmisa
29. dub 2009

NT - je šíjové projasnění.
Ovšem tady je strašně důležité, aby ultrazvuk prováděl zkušený lékař.

bodzlomu
29. dub 2009

jmisa... dnes bola moja mamina u dokiho - mame toho isteho a jeho sestricka je zhodou okolnosti jej byvala spoluziacka... no a pytala sa na ten utz. a ona jej povedala, ze on posiela na tieto testy az v 16tt, no ved dobre, ale mne iny lekar, ku ktoremu som si volala povedal, ze len moj doktor mi moze dat odporucanie, lebo inak si to musim platit sama. keby ma na to poslal moj doki, tak neplatim nic!
takze si to zrejme dam urobit u ineho lekara a budem cvakat, ale od toho momentu odchadzam od svojho lekara prec - vsade som sa docitala, ze ten skrining v 16tt uz nie je taky presny ako tento v 1.trimestri!

jmisa
29. dub 2009

Bodzlomu, tady v ČR je to jak kde, někde se to platí, ať máš doporučení nebo ne, někde se neplatí nic a někde se platí jen když doporučení není.

Mně by to stálo i za platbu, je to něco nad tisíc korun, protože ten test je prostě přesnější, a to je pro mě důležité, hlavně jsem se chtěla vyhnout zbytečnému odběru plodové vody, kdyby pak tripple test v 16tt vycházel pozitivně, tam je přesnost nějakých 60%.

bodzlomu
29. dub 2009

jmisa, mas pravdu, presne to som si povedala aj za, ze to za tie peniazky stoji 🙂
mas pravdu... a teraz rozmyslat do 16tt, ze co bude... a keby sa tehulka aj rozhodla pre ukoncenie tehu, tak je to podla lekarov aj pre nu menej nebezpecne... a zase si neviem predstavit, ze by som sa v nejakom 20tt mala rozhodnut, ze.... ☹ to uz musi byt hrozne, ked zena aj citi, ze sa dietatko hybe.... 😔

k.ate
29. dub 2009

kvetik - já se na to ptala svojí doktorky a ta mi řekla, že jí to u mě přijde zbytečný, že nic neukazuje na to, že by malýmu něco mohlo být, změřila nám i to šíjový projasnění a bylo úplně (1mm) v pohodě, takže mi řekla, že v mým případě jí to připadá jako zbytečný vyhazování peněz... 😕 Takže jsem nakonec na to vyšetření nešla... Je to sice jen něco přes tisícovku, ale já za to radši koupím něco prckovi, co si užije 🙂

kvetik
29. dub 2009

o penize nejde, at uz to budu platit nebo ne, ale spis nevim, proc mi teda rekl doktor, ze je to zbytecny a ze pri vysetreni nejake riziko může být......tak nevim, zda mi vubec rozumel....tak fakt jeste uvidim a zeptam se znovu..diky za reakce

bodzlomu
30. dub 2009

kate.... no vsak ked ti robila sijove projasneni - tak to ti uz urobila vlastne utz!!! to je presne to, za co mi asi "vyhodime" tie peniaze 😅 Mne doki povedal, ze posiela na utz. az v 16tt, ale docitala som sa, ze vtedy tie testy na downa nie su take presne ako prave v tom 11-13tt 😖 a ja urcite dovtedy cakat nebudem....
kvetik... pri tychto utz. nie je pre dietatko ani maminku ziadne riziko... ine by to bolo potom pri tych dalsich vysetreniach, kde uz to riziko nejake (aj ked mozno len male) je...

k.ate
30. dub 2009

bodzlomu - no on ten celkovej screening se dělá i s krevníma testama a tak ne? Mně se na to šíjový projasnění a nosní kůstky koukala sama od sebe na normální kontrole... Kontrolovala mimču všechno, tak koukla i na to projasnění, takže tak... Nevím, jak to je s ultrazvukama u jiných doktorů, nemám zkušenosti, ale asi mám štěstí, že moje dr. má ultrazvuk, kterej tohle všechno už umí 😕

tilly
30. dub 2009

ako dlho ten utz trvá? vraj len chvilku, on si bábo odfotí a pomeria, je to tak? lebo teraz neviem, či mi to robil alebo nie...

k.ate
30. dub 2009

tilly - pokud by ti to šíjový projasnění měřil, měla bys mít asi někde v průkajdě napsaný to NT, zkus se kouknout. Aspoň já to tak mám. Mám tam vloženej lísteček s tím,že NT je 1mm a nosní kůstka přítomna... 😕 Dělala mi normálně ultrazvuk, koukala se na ty kůstky, na mozek na nožičky, na ručičky a pak řikala, že koukne ještě na to šíjový projasnění. Mně dr. vždycky říká na co se kouká a co měří, abych věděla, co na té obrazovce nad sebou vidím 😀 takže to byla otázka ani ne 10 minut, než takhle celý mimčo prohlídla, jestli je v pořádku...

jmisa
30. dub 2009

Screening je screenig pouze v kombinaci měření různých parametrů na ultrazvuku (včetně toho NT) a výsledků z krve, spolu s věkem, stářím plodu (dle ultrazvuku) a myslím i váhou matky to zadají do spešl programu a ten to vyhodnotí.
Jinak jsou to jen dílčí výsledky a nemají valnou vypovídací hodnotu.

cirrusa
30. dub 2009

esusko, to je šíjové projasnění, Nuchal Translucency....

sue250
30. dub 2009

baby len 5 lekari robia nt screening na slovensku ich mena najdete v rubrike nthodnoty. ostatni to robia nepresne, nemusia vam napisat do knizky nic, ak su zle posielaju lekarovi ak su dobre tak si ich nechaju. nt screening u certifikovanych lekarov je meranie cize cely utz plus krv. vtedy je nt screening kvalitny.
mna caka tripl test o tyzden a mam strach ale kedze nt vysiel ok, tak musim byt v poho uz raz som o babo prisla a tripltest bol zly.

tilly
30. dub 2009

ja som ten uzv platila, lebo to vraj neprepláca poisťovňa... idem kuk do knihy...

sue, buď v pohode, tento raz nám to MUSÍ dobre dopadnúť 😉

cirrusa
30. dub 2009

u nás je seznam akreditovaných laboratoří (u nás myšleno v ČR)pro NT screening:

http://ukb.lf1.cuni.cz/~dbezd/regist_lab.php?i_...

jmisa
1. kvě 2009

Ale to jsou laborky na krev. Tedy rozhodně HEBILAB, mám to u baráku. Ten seznam s doktorama byl jinej. Jenže nevím, kde jsem ho našla.

tilly
2. kvě 2009

baby a vyznáte sa vo výsledkoch? ak je nt 1,1?

sisinka76
5. kvě 2009

tilly, nt 1,1 je v poriadku, zle to je az od hodnoty 3,5

sue250
5. kvě 2009

tilly ja som mala 0,6 to mas dobre nad 2,5 je zle

lilili2
7. kvě 2009

Holky já jsem byla včera. Byla jsem 13+2 (tak mě objednali ve fakultce i můj gyndař říkal že termín je v poho). No a vyšla mi nosní kůstka v pořádku a NT 1,4. Krev budu vědět až příští týden. Ale překvapilo mě že mi do papíru z utz napsali 13+0 ikdyž jsem jim řekla že jsem 13+2. Ale doktoři říkali že utz dopadl výborně a plod odpovídá stáří. 😵 Teď ještě ta krev 😒

gabbii
7. kvě 2009

Ahoj, já jsem včera byla na screeningu v Prenatalu. Měla jsem NT 1,4, kůstka byla a odpoledne mi volali výsledky, že je to v pořádku. Mám dokonce heslo, které si zadám na jejich stránkách a vidím výsledek. Měla jsem docela strach, protože při prvním těhu se dělaly ještě tripltesty a tenkrát jsem musela na amnio. NT screening taky není 100%, ale přesnější určitě.
lilili2 mně taky změnili termí, podle pm jsem byla 12+3, ale podle utz 13+0

lilili2
7. kvě 2009

Takže to je normál, já měla strach aby mi potom nedělali krevní testy k 13+0, když jsem 13+2 ( aby to nezkreslilo výsledek). Měla jsem strach, že se třeba doktor přeslechl

gabbii
7. kvě 2009

To ti jen podle utz upřesnili, tak žádný strachy 🙂

lilili2
7. kvě 2009

Díky, teď ješte ta krev. Ale věřím, že to bude v poho. 😉 😅

gabbii
7. kvě 2009

Neboj, bude to OK 🙂 Chápu tě, mám taky pořád nějaký strachy. To těhotenství je dnes taky samý vyšetření, člověk aby se furt něčeho obával.

betelgeuzz
8. kvě 2009

Ahoj holky, náhodou jsem nakoukla, tak se podělím o svou zkušenost. Od svýho gyndr jsem na začátku těhu dostala papír, kde jsou popsané prohlídky a testy v těhu a píše tam, že NT screening doporučuje a jsou tam i kontakty na okolní centra, kde se NT dělá. Já byla pro NT rozhodnutá už dříve, tripl nepovažuju za průkazný, na amnio bych stejně nešla a jsem rozhodnutá tripl odmítnout.
Na NT jsem byla ve Zlíně v Baťovce, kde dělají testy zdarma. Nejdříve mi vzali test a řekli, ať se asi za 1,5 h vrátím. To už byly hotové testy, udělali mi UZV a dostala jsem do ruky zprávu (mám ji v albu). Takže žádné čekání na výsledky, doporučuji. Doktoři se v ambulanci v týdnu střídají, já byla u dr. Dhaifalah, byla příjemná a dokonce prozradila i pohlaví, tak jsem zvědavá, jestli se trefila.
http://cfm.lf1.cuni.cz/I_trimestr/seznam_doc_sc... na této stránce jsou dokumenty pro pacienty a doktory o NT screeningu.

esuska
8. kvě 2009

Ahojky,
podělím se s Vámi o mou zkušenost. Jsem pěkně naprdlá a hlavně vyplašená. Screening v I. trimu jsem měla ok - NT 1,8 mm , krev ok, UTZ ok. A v 16 TT mi brali krev na triply - prý ze zákona musí a ty mi dopadli zle - volali mi, že budu muset na konzultaci na genetiku do Gennetu a asi na amnio. Nechápu proč jsem teda platila litr ve 13 tt s tím, že tyto testy jsou přesnější než triply a teď tohle. Navíc mám obavy jestli mimíškovi něco není , na amnio pro jistotu asi stejně půjdu. Takže jsem pěkně vytočená, objednaná jsem až na čtvrtek, přitom mi volali už teď v úterý - čekací doba delší jak týden se mi teda moc nelíbí, protože moje nervy pracujou, jediné, co mě trošinku uklidňuje, že když maj tolik času tak to snad nebude zas tak zlé. Takže držím Vám všem všechny palce, aby se Vám podobná zkušenost vyhla. Dám vědět jak jsem ve čt dopadla.

jmisa
8. kvě 2009

Esuska - tripply nejsou "ze zákona", žádné vyšetření se v těhotenství nemusí a pokud to dr. tvrdí, tak bohužel lže. Jsou pouze doporučená vyšetření, mezi ně bohužel stále patří tripple testy, ale i tak to můžeš odmítnout.

betelgeuzz
8. kvě 2009

Esuska, tripl opravdu není povinný, ani amnio. Je to jen tvé rozhodnutí. Tripl test vykazuje vysoké procento falešné pozitivity. TAdy jsou zkušenosti žen http://www.rodina.cz/scripts/diskuse/prisp.asp?... , ani jedné z nich po negativním NT a pozitivním triplu se postižení neprokázalo. I spousta lékařů nedoporučuje už dělat tripl testy (také viz diskuze).

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru