Platí pojišťovna screening v I. trimestru?

helca76
11. říj 2007

Ahoj holky, chtěla jsem se zeptat, jestli jste také někdo podstoupil screeaning v I. trimestru a jestli jste za něj platily. Mě řekl můj lékař že ho pojišťovna platí jenom ve druhém trimestru a tenhle že si musím zaplatit sama - 1400 Kč ☹ Díky za opověď.

pajinkaa
16. říj 2008

Fifo - a na jakou kontrolu za 5 týdnů? jako na tripple testy? nebo utz? ale amniocentézu Ti nenavrhl, nebo jo?

Hmm, podle mě to riziko není zas tak hrozné a jsi mladá, takže se taky přiklání spíš k tomu, že je to ok. Kdyžtak se na to pak zeptej ještě svého gyndr, co si o tom myslí. Ale když i ostatní měření jsou ok...

Držím pěsti.

fifa79
18. říj 2008

Pajinko: za pět týdnů mám jít opět na utz.To budu 18tt a 6.11 jdu na tripple testy, tak doufám,že mimi je zdravé a jsem zvědavá co mi řekne můj doktor.Jinak ti děkuji za podporu a tobě přeji, aby mimi bylo v pořádku.Držím pěsti.

pajinkaa
18. říj 2008

Fif - jo jo, určo se na všechno zeptej, co a jak. A určo triplák dopadne dobře a utz pak to jen potvrdí! 🙂 Budu na Tebe myslet, ať je vše ok!

jinak děkuju moc a nápodobně - já jdu na utz už ve středu, tak se taky klepu, ale mimís do mě zevnitř buší, tak snad je zdravej 🙂.

Je pravda, že v těhotenství se bojíme každá a asi pořád... ale oni nám to ti prckové pak vynahradí! 🙂 když se na nás usmějou 😉

lukcova
23. říj 2008

Prosim vas, mala niektora z vas vysoke hodnoty PAPP testu? Docitala som sa, ze znizene byvaju pri Downovom sy, neviete, kedy mozu byt zvysene?
Dakujem

andara
26. lis 2008

Ahojky, ja mam screening ve 12tt za sebou,mam to pry v poradku (NT 1,4mm) a presto mi budou jeste delat tripl testy 😝 Nechapu!To prvni jsem platila (250Kc)

andreahrbacova
26. lis 2008

já už mám taky screning za sebou NT jsem měla 0.8mm dělali mi ho v 11tt+2

martii07
27. lis 2008

Ahoj,,můžu se zeptat co to přesně ten screning znamená v nějaké knížce jsem se dočetla že je to měření nosní kůstky, nebo je to odběr krve na vývojové vady plodu.Tak jsem z toho jelen

mici11
27. lis 2008

Toto som skopirovala z jednej stranky, takze ten screning je:

Ultrazvukove vysetrenie nuchalnej translucencie plodu, co je meranie hrubky vodnateho tkaniva chrbticovej casti krku babatka a zvysene hodnoty merania davaju zaklad podozreniam na Downov syndrom, na ine chromozomalne abnormality alebo vrodene srdecne vady. Vysetrenie NT (nuchalna translucencia) musi byt prevedene medzi 11 az 14 tyzdnom tehotenstva. Posledny den na vysetrenie je 13 tyzden a 6 den tehotenstva. NT je vysetrenie, ktore vyzaduje vysokospecializovane ultrazvukove zariadenie s vysokou rozlisovacou schopnostou a lekari alebo ultrazvukovy technici ktori ho vykonavaju, potrebuju specialny trening.

sshiva
2. pro 2008

ahoj holky! Viete mi prosím poradiť, je screening v 1. trimestri nutný/povinný? Mne dnes moj lekár povedal že mi stačí screening až v 16t, ale všade čítam že NT sa robí len medzi 11-14t, v tomto období je vraj tá metóda najspoľahlivejšia. Máte niektorá skúsenosti s tým že by ste toto vyšetrenie "preskočili" a robili vám screening až v 2. trimestri? Som z toho trošku paf, myslela som že túto metódu podstúpi každá tehulka...v 1. trimestri... 😕

andreahrbacova
2. pro 2008

sshiva,pokud nemáš v rodině vrozené vady a nejsi starší těhulka,nad třicet tak screning v prvním trimestru není povinný.Já podstoupila s vlastní vůle.Povinný je až ten druhý.

sshiva
2. pro 2008

Tak ja ani jednu z kategórií nespĺňam, ale tiež som chcela mať istotu, že je všetko v poriadku...Je možné to vyšetrenie podstúpiť bez doporučenia svojho lekára? Nezávisle, na inom pracovisku?

bertica.h
2. pro 2008

Bbaule..povinny nieje žiadny podľa mna..len ten okolo 20tt je zadarmo.ale povinný nemyslím..

andreahrbacova
2. pro 2008

já si zase myslím,že ten ve 20tt je povinný

fifa79
2. pro 2008

sshiva: screning v prvním trimestru není povinný,záleží na tobě.Pokud ti ho totiž nedoporučí lékař na žádance z nějakého důvodu....ať už VVV v rodině atd....tak je to na tobě a v tom případě se za něj platí.Já jsem platila 1400,-,říkají,že je přesnější než triplle testy.Kamarádka na něm třeba vůbec nebyla a ani o tom nevěděla,její lékař ji neinformoval.Ještě jsem četla, že pokud by ti screning v prvním trimestru vyšel špatně,dělá se i dřív odběr plodové vody.

sshiva
2. pro 2008

holky každopádne som kľudnejšia, trošku som zapochybovala či moj doktor niečo nezanedbá...ale asi sa nemám prečo znepokojovať...Dnešný kontrolný UTZ nám dopadol dobre, tak verím že nie je dovod k obavám....A to vyšetrenie v 2. trimestri si rozhodne nenechám ujsť 😉

bertica.h
2. pro 2008

andrea..ako to zistíme?
Ja by som na 90% povedala,že nieje..ale zaujíma ma či máš ty pravdu 😉
ved ani poradna nieje vlastne povinná..takže ani screening..možeš odmietnuť..hocičo..vagin.vyšetrenie..aj ultrazvuk..preto myslím,že aj screening

andreahrbacova
3. pro 2008

tak já jsem za screning neplatila v prvním trimestru nic,takže si myslím,že všude se neplatí,záleží na nemocnici.Neměla jsem žádanku,vrozené vady nemáme,je mi 25let,takže jsem to neměla povinné,ale chtěla jsem to podstoupit, a platila jsem pouze za fotečku miminka.
No mě jedna sestřička v nemocnici říkala že ten druhý je povinný,ale jak to bertico zjistíme?nejlépe se poptat každá u svého lékaře.Ale já vím,že bych za každou cenu podstoupila.Teď jsem včera podstoupila i biochemický screning

andreasek82
3. pro 2008

holky, dokdy muzu na ten screening? jsem ted 10+6 tt

katy2
3. pro 2008

11-13tt 🙂

andreasek82
3. pro 2008

katy2 huraaaa huraaa 🙂

hrusti
3. pro 2008

holky, ten utz ve 20tt a 30tt je vicemenne asi povinny, protoze je placeny pojistovnou a ve 20tt se zjistuji, zda mimi nema nejake vady na vnitrnich organech a ja se vyviji, zda neni opozdene atd. ten screeening kolem 13tt neni povinny, zalezi na lekari. ja take nepatrim do "rizikovych" tehulek, ale jsem rada, ze me na nej doktor poslal, pry je spolehlivejsi nez tripple testy kolem 16tt. ty tripple testy vychazeny hodne maminkach pozitivne, kdyz jsou treba jen nastydle.
andreasek, myslim, ze ten screening se dela do 13+6, ale radsi se jeste optej az se budes objednavat.

katy2
3. pro 2008

ja idem 8.12 🙂

andreahrbacova
3. pro 2008

andreasku to máš nejlepší,zeptej se svého doktora a uvidíš.Ta moje mi to nabídla,a jsem ráda.Teď už mě čeká 6.1velký ultrazvuk,na něj s emoc těším,protože poprvé jde se mnou můj přítel 😀 tak konenčě ho uvidí na vlastní kukadla,ne jen na fotce
a tam se asi dovíme,co to už bude ne?

gag
3. pro 2008

Jj, Andreasek, do 13+6 se má dělat...

gag
3. pro 2008

Vyhledávání Downova syndromu a možnosti vyšetření
Jediný zcela spolehlivý způsob, jak vyloučit Downův syndrom u
plodu, je pomocí amniocentézy (odběr plodové vody). Odběr plodové
vody se provádí po 15. týdnu těhotenství. Získají se tím buňky plodu,
které se v laboratoři zpracují a analyzují. Nevýhodou amniocentézy
může být ztráta těhotenství. Riziko ztráty těhotenství není vysoké,
uvádí se kolem 0,5 % (1 ze 200).
Riziko postižení plodu Downovým syndromem se dá odhadnout
pomocí ultrazvukového vyšetření a vyšetření krve matky. Podle
toho se lze rozhodnout pro odběr plodové vody.
Toto riziko nejpřesněji stanovíme kombinací těchto informací:
· Věk matky
· Ultrazvukový nález mezi 11. až 13.+ 6 týdnem těhotenství
(vyšetření šíjového projasnění = NT)
· Výsledku stanovení určitých těhotenských hormonů z mateřské
krve
Ultrazvukové vyšetření šíjového projasnění
Mezi 11. až 13.+ 6 týdnem těhotenství provádíme ultrazvukové měření tzv. šíjového projasnění (nuchální
translucence - NT). Šíjové projasnění je tekutina v kůži zátylku plodu, která je přechodně přítomna u všech
plodů. U plodů s Downovým syndromem je však šířka tohoto projasnění významně větší.
Biochemické vyšetření krve matky - tzv. sérum integrovaný test
V 10+0 až 11+3 týdnu gravidity stanovujeme PAPP-A z krve získané odběrem ze žíly těhotné.
Za 4 týdny (tj. od 15+0) provedeme další odběr krve a vyšetříme AFP, E3, hCG. Po vyhodnocení
získaných údajů dostanete informaci, jaká je pravděpodobnost, že právě u Vás by se mohlo jednat o plod
s Downovým syndromem. Zvýšená hodnota AFP nás navíc upozorní na riziko rozštěpové vady u plodu.
Spolehlivost záchytu Downova syndromu tímto testem je 90 %. Pozitivita testu neznamená jisté postižení,
ale poukáže na možné riziko. Tato informace Vám pomůže při rozhodování, zda podstoupit amniocentézu.
Je to čistě vaše osobní rozhodnutí a záleží jen na Vás, zda budete chtít odběr plodové vody
podstoupit. V případě prokázání závažné vady u potomka se rodina může do 24. týdne těhotenství
rozhodnout o jeho ukončení nebo pokračování.
Pro výsledek testu si zavoláte na číslo 46 66 11 203 v námi určený den a domluvíte se v případě
pozitivního screeningu na eventuálním termínu odběru plodové vody.

andreasek82
3. pro 2008

holky diky moc, asi pujdu na screening kolem 13tt.. mrzi me, ze mi to gyndar nenabidnul.. 😖

andreasek82
3. pro 2008

holky a kam na ten screening jdete? v praze? hrusti?

gag
3. pro 2008

Já jdu příští týden na prohlídku 8.12. a zrovna i ultrazvuk, má super ultrazvuk přímo u sebe...

michaelal
4. pro 2008

Já jsem byla na screeningu u Apolináře 14.11.08. Měla jsem strach, ale vše dopadlo výborně a poprvé jsme viděli ručučky a nožičky. No prostě nádhera.

wsmoulinkaa
4. pro 2008

ahoj tak by mě zajímalo co bych dělala kdyby mi na tom screningu něco našly...dá se to pak léčit nebo co?? 😒

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru