Přemíra vitamínu A v prvním trimestru, může ublížit?

majke84
1. pro 2012

Ahoj holky, chtěla jsem se zeptat, nevíte jak je to s vitamínem A v těhotenství. Dočetla jsem se, že premíra vítamínu A může poškodit nervový systém dítěte. Jsem cca v 7. týdnu a dneska jsem se na různých diskuzích úplně zhrozila, když jsem zjistila že např. Mamavit obsahuje větší dávku vitamínu A než je doporučeno pro těhotné. Před 10 dny jsem začala užívat mamavit prefolin + dha a do toho jsem zvyklá jíst denně mrkev, která obsahuje také vitamín A. Ode dneška už ty vitamíny nejím, ale teď se strašně bojím, jestli jsem za těch 10 dní nemohla způsobit poškození nervového systému miminka... ☹ ☹ ☹ ☹ ☹

kajalka
1. pro 2012

Koukala jsem, že ve většině preparátů jsou vitamíny obsaženy v několikanásobným množství. Především jsou to potravinové doplňky a z toho bych vycházela. Rozhodně to nebrat denně, ale jen jako doplněk stravy. Na tvým místě bych se nebála. V mrkvi je hlavně provitamín a ten se nemusí přetvořit na vit. A. Jen si na to dávat pozor. Na všechno, co jíme, a to nejen v době těhotenství. Většina těhlech doplňků mi připadá jen jako tahač peněz z kapsy. Můžou to být sušený králičí bobky a můžou se prodávat, neboť není-li to léčivý přípravek, nikdo to nekontroluje.

majke84
autor
1. pro 2012

kajalka: Díky, aspoň trochu jsi mě uklidnila. Po přečtení diskuzí už žádné vitamíny fakt kupovat nebudu, nějak jsem se o to nezajímala a teď mám strach, že jsem něco pokazila za těch 10dní denního užívání..... ☹ A to si člověk myslí, že co koupí v lékárně, že je vždy pro danou skupinu nejlepší....

slundo
1. pro 2012

Podle mě se bát nemusíš, ber ty vitamíny třeba obden, ale co jsem četla o předávkování vitamínem A, tak se jedná hlavně o konzumaci vnitřností. takže vynechej játra apod. a určitě to bude ok ;)

majke84
autor
1. pro 2012

slundo: Naštěstí játra nejím, takže snad v pohodě. Díky.
A nevíte jestli poškození např. nervového systému se dá poznat už v těhotenství nebo se to pozná až po narození?

slundo
1. pro 2012

řekla bych, že pokud by se jednalo o těžší poškození, tak se to pozná, mimčo by se nevyvíjelo jak má. Ale opravdu se neboj, z vitamínů a mrkve se nepředávkuješ ;) To bs musela brát přímo vit A a k tomu ještě konzumovat hodně ovoce .... koukni pro klid na krabičku kolik procent denní dávky vit A tam je obsaženo

kajalka
1. pro 2012

@majke84 Tak si kup jen samotnou kys. listovou, já si pro klid duše dávám tak ob den až dva tuhle: http://www.zbozi.cz/vyrobek/kyselina-listova-fo.... Píšou 2 tbl. denně, ale já si dávám jen jednu. Protože zeleninu jím opravdu denně a někdy fakt vagón.

majke84
autor
1. pro 2012

Tak jsem se koukala na slozeni na krabicce a nikde tam vitamin A neni...tak jsem z toho jelen, na netu pisou ze mamavit prefolin + dha vitamin a obsahuje a na krabicce neni.. No taky dobre. Jen jsem se pekne vyplasila. Stejne taky dobre, uz to jist nebudu a radsi fakt koupim jen tu kyselinu. Díky za tipy a klid v duši.

mrazulkav
3. led 2013

Vitamín A je rozpustný v tucích (takže v potravinách živočišného původu - máslo, žloutky - minimum, játra), proto se v organizmu špatně odbourává a může dělat neplechu. Naproti tomu provitamín betakaroten je rozpustný ve vodě, tělo si z něj "vyrobí" vitamínu A kolik potřebuje a zbytek bez problému vyloučí.
Pokud vím, většinou ve vitamínech bývá ten provitamín, takže by to nemělo být žádné riziko. To, že v těchle preparátech bývá min.100% DDD je bohužel běžné a zbytečné...

radushka1
5. dub 2013

@majke84 Já brala Femibion a v první polovině těhu denně, protože přeci jen ta skladba jídla na začátku těhu u mě díky nechutenství nebyla nijak moc pestrá. S mrkví bych si hlavu nedělala, tak jak píší holky, možná jen v případě zácpy, mrkev ucpává. Vyvaruj se játrům, to neznamená, že je vysadíš úplně, ale omez je 😉
Co spíš doporučuji, zavčasu se kukni spíš na bylinky, které bychom neměli jíst, já třeba ulítávala na libečku, do polívky, pod maso, krásně voní...a pak jsem měla takové křeče, že to nebylo ani možné...no...a pak jsem se dočetla, že mohl způsobit i potrat, to samé bazalka a spoustu jiných bylinek...Kukni na to, je hodně diskuzí. Sama nejsem člověk, který když vidí, to nesmíš, tak to okamžitě přestanu jíst...ale u těch bylin jsem si užila 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru