Screening v 10/11. týdnu těhotenství, je to zbytečné?

verumik
28. lis 2013

Ahoj,

jsem v 9tt, dnes jsem byla na prohlídce a ptala jsem se doktora na jeho názor na screaning v 11. týdnu. Doktor mi řekl, že ho absolvovat můžu (na vlastné náklady), ale že nejsme v rizikové skupině a zatím je vše v pořádku, tak mu to přijde zbytečné (Stres + finance).
Chtěla bych se zeptat, jestli se běžně na tyhle testy chodí, nebo je to opravdu zbytečné? Prý takové testy stejně podstopuím v 16tt.
Moc děkuji,
Veronika

ashlee
28. lis 2013

@verumik ahoj v 16tt se delaji z krve jen tripl testy. a ve 13tt se dela screening -ultrazvuk a krev.je to lepší než ty tripl testy.pak je 20tt velky ultrazvuk a to už plati pojišovna.

ivca_ch
28. lis 2013

Ahoj,
taky jsem se svého doktora ptala, jaký na to má názor. Bylo mi řečeno, ať si nepřipouštím černý myšlenky, že mimi je v pořádku a nemám vyhazovat peníze. Přesto jsem si tenhle kombinovaný test nechala udělat, na své vlastní náklady.
V 16. - 18. týdnu se dělají tzv. tripple testy (na vývojové vady). Říká se, že tyhle testy nejsou tak spolehlivé jako ty prvotrimestrální.
Ten sreening kombinuje vyšetření krve a ultrazvuk, ten v 16.tt je jen odběr krve, ve 20.tt je velký ultrazvuk.

jaja01k
28. lis 2013

@verumik Mně doktorka dělala screening i tripple testy. Na nic se mě neptala, jestli chci nebo ne, tak jsem to neřešila a na testy šla. A ani v jednom případě jsem nic neplatila. Ale kdyby mi řekla, že si myslí, že to je zbytečné, asi bych nešla.

verumik
autor
28. lis 2013

Děkuju za odpovědi, mě nejde o tu tisícovku za vyšetření, ale ještě jsem se nepochlubila v práci a chtěla bych to říct až po 12. týdnu, mám blbou pracovní dobu, jsem tu od 7:30 do 17:30, takže se musím na každé vyšetření uvolňovat a je to nepříjemné. K tomu jsme docela stresák a neumím si představit, že bych třeba přes Vánoce čekala na výsledky.
Samozřejmě ale nechci nic zanedbat.
Na druhou stranu v rodině nemáme žádné problémy, ani nejsem v žádné rizikové skupině, je to první těhotenství, otěhotněla jsem bez problémů po 3 měsících, je mi 28 a doktor tvrdí, že to je zbytečné. No a co teď že 🙂

gosa22
28. lis 2013

nekombinuj a užívej si to 😉 nehledej problémy tam, kde nejsou a zbytečně se nestresuj vyšetřeními, která ti nejsou vyloženě doporučená...je jich i tak dost během těhu, raději si naordinuj pohodu a relax, to mimi potřebuje 🙂

zuza01
28. lis 2013

Já bych tedy šla, protože když vyjde špatně tripple v 16 tt, to je teprve stres. Sestřenice kvůli tomu musela na plodovku, kdyby šla na screening ve 12tt, všechno by si to pak mohla odpustit. A náklady většina pojišťoven proplatí zpětně, za mě určitě ano.

henelu
28. lis 2013

@verumik já jsem nt screening podstoupila, a za mě bych ho naopak doporučila, až z 90% úspěšností můžou zjistit nebo naopak vyloučit Downův syndrom i jiné různé vady .. taky jsme nepatřili do žádné rizikové skupiny, ale nikdo vám nezaručí, že se v těle nestane nějaká chyba, já tam šla pro uklidnění a kdyby bylo něco špatně, tak radši se to dozvědět co nejdříve než, kdy už jsou třeba cítit pohyby ☹ ... triple testy v 16tt můžou zachytit tento syndrom jen z 50%

a nevím jak to chodí u Vás, ale na Veveří v Brně nám výsledky zavolali ještě tentýž den odpoledne 🙂 navíc jako bonus nám byli schopni říct už v tomhle týdnu pohlaví miminka, což jim opravdu vyšlo 🙂

a pojišťovna určitě něco proplácí 🙂

ann_87
28. lis 2013

Já bych tedy na tento screening šla, naopak bych kdyžtak vypustila screening ve druhém trimestru. Vychází totiž hodně často falešně pozitivní.
Za prvotrimestrální creening jsem neplatila nic.

zunem
28. lis 2013

@henelu VZP třeba nic. Tam si to plátí každý celé. Některé další pojišťovny přispívají.

henelu
28. lis 2013

@zunem to je škoda 😒 už jsem si to zrovna našla, kdo co přispívá
ZP 111,201 bez příspěvku
ZP 211 800,- Kč
ZP 213 1000,- Kč
ZP 207 1450,- Kč
ZP 205 1450,- Kč

mikkina
28. lis 2013

Mě ho doktorka doporučila, ale je mi už 32. Byla jsem na Bulovce, v 11. týdnu na krvi a ve 13. týdnu na tom screeningovém ultrazvuku - výsledky mi řekli rovnou při vyšetření.
Stálo to 1000 Kč, trvalo to asi 30 minut a jako nějaký stres mi to nepřišlo, naopak je tam na co koukat - je tam krásně vidět kostřička, mozek, vnitřní orgány a rty i nos.
Tohle vyšetření se sice platí, ale je tam asi jen 1% falešně pozitivních výsledků.

jaja01k
28. lis 2013

@zunem Já mám VZP a neplatila jsem nic 😕

zuza01
28. lis 2013

Ono záleží, jak se to napíše na pojišťovně. Určitě si zajděte na pobočku, všechny mají spoustu programů, třeba to do některého půjde zahrnout.

zunem
28. lis 2013

@jaja01k Tak to nevím, mě to napsali přímo z Prenatalu, že je cena 1450,- na místě ihned.

zunem
28. lis 2013

@henelu Koukala jsem, dokonce jsem začla zvažovat přestup k jiné. Protože VZP se honosí tím jak je veliká a bůhvíco, ale pro těhu ani miminka nic nenabízí. Když to řekně natvrdo, tak pokud nejsem obézní kuřačka nad hrobem, tak prostě jen sypu peníze. Možnost změny je bohužel až do 1.1.2015, takže alespoň je čas vybrat něco lepšího jak pro nás tak i pro drobky.

henelu
28. lis 2013

@zunem tak ať dobře vyberete 🙂 my jsme celá rodinka u ZP MVČR a spokojenost 🙂
mmch koukám, že jste z Boskovic, já z Letovic 😅

megy
28. lis 2013

já byla donedávna u MVČR, ale když si to tak vezmu celkově nic vlastně pořádně nepřispívá a pokud ano je to podmíněno kartou života.
nyní přecházíme k 205 a dětem jsem zřídila tu kartu, přeci jen, u nich je to něco jiného a těch nabídek, co vše mohu od pojišťovny pro ně získat je mnohem více.

chris_n
28. lis 2013

@verumik pokud máš pojištovnu OZP, tak ta to proplácí... a některá místa, která tento screening dělají, tak ho taky dělají zdarma. A je to lepší, než tripple testy.

ashlee
28. lis 2013

@verumik a ty vysledky z nt screeningu ve 13tt se dozviš hned ale na ty tripl test až za dva tydny

megy
28. lis 2013

@verumik k prvotrimestrálnímu screeningu ti řeknu asi to, že podle mě je to jedno z nejpřesnějších vyš. je však důležité toto vyš. správně absolvovat a to odběr krve 10-11 týden ( miminko musí mít min. 3,5cm )a poté 12-13 týden ultrazvuk. co se týká, že nejsi riziková pro dr., tak to je ze strany dr.docela lehkovážné - jelikož i zdravá nekuřačka, co nepije a nefetuje , zdravě se stravuje může mít genetickou vadu plodu. v 16 tt naopak testy jsou často pozitivní a je to dáno opět špatným provedením v nesprávnou dobu. vím, že finančně si to ne každá budoucí maminka asi může dovolit, jelikož co lékař, tak jiná částka, ale myslím, že toto vyšetření je více průkazné pro vady.

verumik
autor
28. lis 2013

Tak jste mě přesvědčili, objednala jsem se do Gennetu na Letnou.
Jen mě teda trochu zarazilo, že jsem podle doktora teď 7+3 (podle ms 8+2) a objednali mě na krev na 16.12 a na ultrazvuk až 2.1.2014, tak doufám, že nebudou ty testy na nic jen proto, že to zrovna vyšlo na svátky ☹
Výsledky prý dávají hned po ultrazvuku, tak aspoň, že tak.

lucieandrlova
28. lis 2013

@verumik myslím, že to holky přede mnou popsaly hezky a @megy i podrobně, tak to nebudu opakovat. Já jsem měla toto vyšetření hrazené pojišťovnou (tedy VZP), protože mi bylo 35 let a myslím, že to je pro ně hranice... Jinak tu byla nedávno podobná diskuze a prý některé pojišťovny hradí i mladším maminkám. Zeptej se, vše se rychle mění.
Každopádně za mě bych si to i zaplatila. Jak píše @zuza01 mě to zachránilo před odběrem plodové vody a na to jsem fakt jít nechtěla. Kombinace všech testů mi vyšla tak dobře, že doktor ŕekl, že plodová voda je zbytečná, protože to neupřesní...
Jinak Tvému strachu přes Vánoce. VŮBEC SE NESTRESUJ! Škodí to miminku a s prvními testy není nic ztraceno...
Mně volala genetička po prvních testech, že vycházejí hraničně (jedna hodnota byla jinak než dle tabulek). Bylo to v pátek večer a já jsem probrečela celý víkend, že mimi není v pořádku. Nakonec výsledky všech testů dohromady dopadly dobře a máme zdravou holčičku... Takže hlavně klid a odpočinek. Stresu si pak užiješ až až...
A hlavně mysli na to, že odteď už se budeš bát pořád a všeho..., takže mysli pozitivně a odpočívej!
Testování je určitě dobrá věc, ale všeho s mírou. Přijde mi, že doktoři akorát rádi straší... Já jsem přišla radostně k doktorovi, že jsem těhotná a od té doby mi většina dávala najevo, že jsem pitomá, že otěhotním tak pozdě a že to musí dopadnout špatně... Tak ať to dobře dopadne!

whitelilith
28. lis 2013

Ahoj na prvním screemingu jsem byla zrovna včera-v Praze na Letné v Genetu. Stálo to 1100Kč. Určitě doporučím, pokud můžeš těch jedenáct stovek oželet, tak zajdi. Nestresuj se, není proč, naopak se po tomto testu uklidníš, že je vše v pořádku a nabije Tě to pozitivní energií. Alespoň já to tak měla. Ultrazvuk už se dělá "na břiše", pokud může, vem s sebou tatínka dítěte, protože už je na co koukat. UTZ v 8týdnu je ještě nepohyblivý hlavonožec, ale při tomto už je vidět, že je to člověk, je vidět, jak se hýbe, jak tluče srdíčko, žaludek, základy čelisti, páteře. Opravdu zajímavá zkušenost, pokud jsi těhotná poprvé, tak Tě to určitě potěší. Já se doktorky ptala, vše mi vysvětlila, na co se kouká, čím se vylučují genetické vady, můj vetřelec byl pochválen, že hezky ukazuje. 🙂 Vyraž taky a neboj se, bude to dobrý.

paracka
28. lis 2013

@verumik ahoj ja byla s malym na NT vysetreni ve 13+4 tt a stalo me to tusim do 1000 kc. Jak kde. Doporucuju..urco se nestresuj ....

amabilis
28. lis 2013

@verumik Jim jde o velikost podle ultrazvuku, ne podle MS. Pokud jdeš do té doby ještě jednou ke svému gynekologovi, tak ho znovu popros, ať to ještě přeměří a kdyžtak se přeobjdenáš. Na krev musíš jít od 10+0 a výš. S UTZ je to snad od 12+0. Jinak já tam jdu toho 16. na UTZ, na krev jdu zítra, ale to mě neobjednávali, jen mi řekla, od kdy to má smysl tam chodit. Jinak v tom Gennetu to bývalo 1500 za ten první screening a 1000 za ten druhý. Já si to při druhém dítěti ale ráda zaplatila. Tripl testy jsou už přežitek a spousta lékařů už bojuje za to, aby se celoplošně neprováděly. A jak tak koukám na jeden předchozí příspěvek, tak už je to tam levnější 🙂

pawlla
28. lis 2013

Na screening bych urcite sla byla jsem v predchozim tehu a ted jsem take objednana neni to nic stresoveho je to presnejsi nez tripl test jen z krve ja si to uzila miminko je uz krasne videt zadne spatne vysledky si nepripoustim a navic mi to pojstovna pak proplati takze zadnej stres 🙂
@verumik

whitelilith
28. lis 2013

@amabilis Teď jsem platila 1100 Kč a ten další-druhý je zdarma a snad je ještě i třetí, který hradí pojišťovna, před druhým se jde znova na krev (ta mi vadí nejvíc-je mi u toho blbě).

amabilis
29. lis 2013

@whitelilith Pokud jdeš před druhým na krev, tak to jsou spíš ty triple testy. Já tyhle testy v gennetu absolvovala už u dvou dětí a rozhodně se krev brala jen pro výsledky toho prvního vyšetření. Taky je možné, že jdeš na něco jiného. Já kupříkladu v 8. týdnu absolvovala krevní testy ještě na imunologii. Ale nevím, třeba to zas nějak změnili? Naposledy jsem byla v roce 2010 😅

mimiveru
29. lis 2013

Pro mě tedy žádné vyšetření v těhotenství zbytečné nebylo... 🤐

saminomimino
29. lis 2013

u prvních dvou dětí jsem na screeningu ve 12tt nebyla jen tripplev 16tt,teď od nich lékaři upouští,v případě že absolvuješ screening ve 12tt,rozhodnutí je na to bě,tento je přesnější aspolehlivější,tripple v 16tt vychází rádo falešně pozitivně,ale já nikdy problém neměla,u tohoto a minulého těhu jsme byla na screeningu ve 12tt a vše je o.k zbytečný stres nepociťuji,výsledky jsou většinou hned

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru