Screening v I. trimestru. Objednat se nebo ne?

anka.
10. srp 2011

Co si myslíte o screeningu v I. trimestru - je dobré se na něj objednat? Byly jste?

hojda
10. srp 2011

@smardik Rozhodnout se musí každý sám. Já jen dávám info, které jsem si k tomu zjišťovala, těm co váhají jestli jít nebo ne, což je předmětem této diskuze🙂. Z vlastní zkušenosti totiž vím, že od doktorů se toho člověk moc nedozví a pak už je třeba pozdě. Mrzí mě, že někdo prostě tu možnost rozhodnout se vůbec nedostane, protože mu o těch testech nic neřeknou a pak má jen ty falešně pozitvní tripple 😝 .

misugle
10. srp 2011

jojo souhlasím s @hojda ... přecijen jsou pořád ještě možnosti doktorů omezené... a poznají i v nejlepším možném případě 94% postižení. Ale pořád lepší 90% šance při screeningu v I.trimestru než jen 65% v II. trimestru. A přesně jak píše @mmiirrkkaa ... taky bych byla nervama asi na dranc při falešné pozitivitě těch triplů a nemožnosti porovnání jiných výsledků a rozhodování jestli podstoupit amnio nebo ne.
Peníze jsem nějak neřešila....podařilo se nám ušetřit na dovolené, takže investice do tohohle pro mě byla určitě lepší než do čehokoliv jiného.

smardik
10. srp 2011

@hojda jo tak to máš určitě pravdu na 100%, to naprosto souhlasím každý má mít tu možnost a má právo se rozhodnout.
ale zas jak nad tím přemýšlím tak možná jak budu těhotná budu říkat něco jiného a půjdu, ono ted je to tak nějak blbé blíží se kontrola malého na kardiologii a ta bude v narkoze at ho vyšetří, on se nedá, pořád vstřebáváme to že je syn asi mentálně retadrovaný takže tak nějak emoce hrají

hojda
10. srp 2011

@smardik To chápu, že je toho na vás dost. Přeju, aby vše dopadlo nejlíp, jak jen to jde!

leeena_4
10. srp 2011

Ahoj hlky, já se přidávám ke NT sreenigu. Samozřejmě ani tam se nemusí na 100% vše potvdit, ale věřím tomu, že to zásadní ano. V pondělí jsem byla na krvi a 23. jdu na utz. Těším se i bojím zároveň, protože jsem mimčo neviděla už skoro 3 týdny. Triplům nevěřím a dělat si je nenechám. Znám v okolí bohužel veliký počet lidí, kterým vyšel falešně pozitivní a nehodlám se x týdnů stresovat.

jancule79
10. srp 2011

Ahoj, já jsem také pro NT screening. Sice jsem sama na něm nebyla, ale právě po mé vlastní zkušenosti, kdy mi u druhého mimča vyšel falešně pozitivně triple test a čekala jsem na výsledky amniocentézy. Naštěstí vše v pořádku, ale ty nervy při čekání na výsledky, to bych nikomu nepřála. NT screening nemá zdaleka tolik falešně pozitivních výsledků jako triple test. Téměř všude v zahraničí se používá NT screening, jelikož triple test je zastaralá metoda z 80. let. Takže teď bych na něj určitě šla. U první mimča mi triply vyšly negativní, takže jsem ani nic neřešila. U druhého jsem o NT screeningu uvažovala, ale moje gynekoložka mi říkala, že tam posílám pouze ty, kdo mají rizikové těhu nebo v rodině nějakou genetickou zátěž, co jsem neměla. Takže jsem to pak už moc neřešila a šla pouze na triply. Možná, kdybych to víc řešila, ušetřila bych si spoustu nervů.

many
10. srp 2011

já byla pokaždé 😉

denisa31
10. srp 2011

@hojda ahoj, ty máš pojišťovnu ministerstva vnitra? Oni to proplácí? Jsem nic takovýho nenašla, děkuji za info

denisa31
10. srp 2011

@anka. jak psaly holky přede mnou na NT bych určitě šla, je přesnější, ne tak falešně pozitivní, za tu tisícovku ten klid stojí

hojda
10. srp 2011

@denisa31 Když se vejdeš do určitého termínu, tak jo. Musíš mít ještě kartu života.

http://www.zpmvcr.cz/cz/pojistenci-a-verejnost/...

navi
10. srp 2011

@hojda s tou informovaností u doktorů máš naprosto pravdu. Mě v prvním těhotenství o NT testu doktor nic neřekl a ani, když mi nevyšel triple test, neobtěžoval se mě nějak informovat. Jen mi sdělil emailem, že mi nevyšli testy a kam se mám objednat na ultrazvuk, to bylo všechno. Ohromný přístup 😠 Teď mám úžasnou doktorku, která mi trpělivě všechno vysvětlí a NT test mi doporučila protože je přesnější a dřív se dají zjistit případné problémy.

hojda
10. srp 2011

@navi Tak mě se sestra nemohla dovolat, tak mi poslala sms v tomto tvaru a znění: OKAMŽITĚ SE OBJEDNEJTE NA GENETIKU! Já myslela, že padnu. Tak jsem tam běžele a ona mi řekla, že tripple byl negativní, ale hodnoty mám na hranici, tak doporučují konzultaci na genetice.....co k tomu dodat....prostě k.áááááva nebeská!

denisa31
10. srp 2011

@hojda díky, už jsem to mezitím taky našla, už se mi to netýká, ale aspoň nějaký vitamín vezmu 😉
teda ta SMS, to by mě kleplo 😝

navi
10. srp 2011

@hojda no to je síla! A pak, že by se neměly těhulky stresovat 😠

kachorka
10. srp 2011

@denisa31
Program pro těhotné a kojící ženy - Karta života a SIP
Pojištěnka, která:

1. má aktivní Kartu života,
2. je v období od 1. 6. do 30. 9. 2011 ve II. nebo III. trimestru těhotenství a nebo je v tomto období kojící matka, může čerpat příspěvek až do výše 1 000,- Kč na jedn u z následujících položek

• předporodní kurz pro těhotné, odborně vedený zdravotnickým personálem,
• přípravky proti kouření, indikované lékařem,
• vitaminy pro těhotné,
• ultrazvukové vyšetření nehrazené z veřejného zdravotního pojištění,
• pomůcky pro kojení pro děti narozené od 1.6. 2011, včetně.

Specifické podmínky pro uplatnění nároku na příspěvek

a. úhrada zboží nebo vyšetření musí být realizována v období od 1. 6. do 30. 9. 2011,
b. předložení těhotenského průkazu pojištěnky nebo rodného listu dítěte,
c. k žádosti o příspěvek na přípravky proti kouření doložení záznamu z protikuřácké poradny, ze které vyplývá, že léčbu indikoval odborný zdravotnický personál z protikuřácké poradny, resp. z centra léčby závislosti na tabáku, nákup těchto přípravků je možný pouze v lékárně. Příspěvek bude poskytnut po schválení revizním lékařem pobočky ZP MV ČR,
d. pomůckami pro kojení se rozumí formovače a chrániče bradavek, kojící kloboučky, speciální podprsenky a vložky do nich, kojící polštářek a odsávačka mateřského mléka.
e. příspěvek se poskytuje pouze matce.

alenv
10. srp 2011

ANO, ANO, ANO..

dona01
10. srp 2011

Ahoj.Taky jsem byla a sla bych vzdycky.Vysledky byly hned.Za ten klid to stoji.Platila jsem 1500 a 1000 mi proplatila pojištovna(mam zpš).

katka37
11. srp 2011

určitě bych šla znovu,ten klid stojí za to ,výsledky jsem měla ve 36 letech ideální ,vyhla jsem se i i pitomým a nepřesným triplům,paráda ,neváhala bych ,v Ostravě to vyjde na 850kc,to zase není tak hodně,když koukám jaké pitominy nakupujou maminy pro nenarozené mimča ,tak to stojí podstatně více 😀

danny617
11. srp 2011

Mne tedy poslali automaticky bez ptaní a bez placení na tento sreening. Ale šla bych na něj i pokud bych ho platila.
Každopádně!!!

hhranolka
11. srp 2011

tak ja jsem se take objednala pristi ctvrtek jdu na screening.. to uz sice budu dle menzes 12+2,.. ale mimco je o 2 týdny menší 😒 tak snad to bude vse ok

jenny.kay
11. srp 2011

určitě ano a vzít tatínka s sebou, ať si to užije. Ten ultrazvuk je úžasně ostrý a přesný a budete se oba bavit, jak se mrňousek hemží. Skvělý zážitk, muž stále vzpomíná 🙂

paja83
12. srp 2011

Ahojky, já určitě screening v 1. doporučuji. Sama jsem byla a je to takové lepší, že člověk ví, že je mimi ok. Stál mě 500Kč a peněz nelituji. Je to hlavně na Downa.... Jsem speciální pedagog a s těmito dětmi pracuji. Ale přiznám se práce a mít doma....no já mám jasno a doporučuji.

hhranolka
12. srp 2011

@jenny.kay fakt vzit s sebou tatinka? je to tak jine nez u gynekologa?
a ultrazvuk se dela vaginalni?

many
12. srp 2011

holky Metal aliance také proplácí pak 1000,- to je super, před 3 rokama to nedělala 😉

many
12. srp 2011

@hhranolka tatínka určo sebou, ultrazvuk se dělá jen na bříšku, nebudeš se vyslíkat, jen pupík vystrčíš 😉

novina
12. srp 2011

Holky, Česká prumyslová pojišťovna - ČPZP 205 - v rámci programu Manažerka svého mateřství hradí prvotrimestrální screening v plné výši 🙂

jenny.kay
12. srp 2011

@hhranolka Jak píše many, ultrazvuk je přes bříško, u nás měl doktor i velikou plazmovku, na kterou jsem já koukala z lehátka a manžel ze židle vedle mně. Tenhle genetický ultrazvuk je hodně přesný, takže nám ukazoval srdíčko, mozeček, pomalu počítal i všechny prstíčky a byl to pro manžela super zážitek. U gynekoložky mi ukáže vždycky prcka jen na malém monitoru, na který kouká taky a vyšetření tam trvá pár minut. Na tom genetickém nám doktor nahrál i fotky na CD a vyšetření bylo důkladné a poměrně dlouhé, takže jsme si pohled na mrňouska užili 🙂

danny617
12. srp 2011

Jj, tatínka určitě sebou! Na tento UTZ a pak ve 20. tt 🙂. To jsou ty "pro tatínky" 🙂. Když do toho tedy nepočítám 3D neb 4D samozřejmě.
Uvidíte všechno a doktor Vám vše hezky popíše (části těla, orgány,...) a poslechnete si srdíčko. Už se těšíme na ten UTZ va 20. týdnu, na který jdeme společně za 2 týdny 🙂).

kaci1
12. srp 2011

@anka. rozhodně ANO! Tripply jsou stará a nespolehlivá metoda a často výjdou špatně.
Screening v 1.trim je hodně spolehlivý a rozhodně si nemyslím, že je to vyhazování peněz!

anka.
autor
12. srp 2011

Holky, mě vážně nejde o peníze. Spíš o to, jestli to není vlastně zbytečné, když nepatřím k lidem, kteří by okamžitě při sebemenším podezření chvátali na potrat. (to jsem trochu přehnala, ale chápete...)

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru