Velice nízké PAPP-A. Kdo řešil? Co dál?

romantika
11. pro 2012

holky a maminky, prosím komu vyšly nízké hodnoty papp, co vás čekalo? Nt testy mám až za týden a nervy v kýblu a dle r. vzhledem k tomu že už mám 35 tak nečeká dobrý výsledek. Případně absolvoval jste někdo odběr choriových klků? Bolí to, pomůže to? Co je to? Klidně i do interní. Děkuji moc.

spagatice
11. pro 2012

Neplaš, jen tato hodnota nic neznamená. Já jsem měla blbá čísla u obou kluků, ale nakonec celé vyšetření dopadlo dobře, žádný odběry jsem nepodstupovala a mám dvě zdravý děti 🙂

romantika
autor
11. pro 2012

@spagatice a jake si absolvovala vysetreni, na mne hned dr vychrlila ty choriove klky a tak, no vanocni atmosfera je v pr....

eloana
11. pro 2012

@romantika ahoj a vis kolik mas papp? ono se to bere hlavne jako celem.... dulezite take jake jsi mela HCG

spagatice
12. pro 2012

@romantika Tak jsem se byla podívat do těhu průkazek a včera jsem trošku kecala 😅 . U prvního jsem měla ty hodnoty dobré 2,0, až u druhého jsem měla hraniční 0,5. U nás doktorka udělá to vyšetření v cca 12. týdnu takové jakoby neodborné. Podívá se na nosní kůstku, miminko zkontroluje, ale nemá neni to to ofiko vyšetření. Vezmou krev na papp-a. K výsledkům krve se vůbec nevyjadřuje, protože podle nich samotná hodnota tohoto hormonu nic neukazuje. Počká se na ten 17. týden, udělají se tripple testy, kde do žádanky uvedou hodnotu toho papp a v laboratoři vezmou hodnotu toho papp, hodnoty ostatní, které se v tom 17. týdnu zjišťují, dají to dohromady a určí riziko. Mě ty tripply vyšly v pohodě, tak už se dál neřešilo 😉 .
Já jsem asi 14 dní po otěhotnění (v době očekávané ms) hodně silně krvácela asi 10 dní, takže jsem vůbec netušila, že jsem těhotná. Možná kvůli tomu krvácení jsem měla tu hodnotu tak nízkou.
Víš, kolik máš hodnotu ty?

spagatice
12. pro 2012

Jo a ty moje hodnoty jsou v mlU/ml, ne v MoM

jancip
12. pro 2012

@romantika Co dělat? Neděsit se. Je to jen dílčí ukazatel, který se spojuje s mnoha dalšími. Já měla také nizké papp. Doktorka mi řekla, že to může být známka blížícího se potratu nebo rozštěpu, ale že je to dost nepravděpodobné. Navíc, že ten týden jsem už u ní takto 4. Doporučila mi pouze tripel test kvůli vyloučení rozštěpu. Ten jsem odmítla kvůli častým falešně pozitivním nálezům. Na UZ ve 20t.mi řekli, že je vše v pořádku a miminko se mi narodilo úplně zdravé. Takže žádný stres a přemýšlení o odběru plodovky.

eva518
12. pro 2012

@romantika neboj. Je to jen dílčí hodnota. Důležitý je dobrý ultrazvuk, na který jdeš za týden, aby byla nosní kůstka, NT v pohodě. Já jsem byla na odběru CVS dvakrát (ve 12tt a 13tt), nic příjemného to není, píchnou ti tenkou jehličkou do břicha, trvá to tak 5-10 sekund. Můj genetik byl moc šikovný. Pak dr. zkontroluje miminko a musíš asi hodinu čekat a sedět v čekárně, pak tě pustí domů. Aspoň týden musíš mít klidový režim - co nejvíc ležet, odpočívat, nic netahat, nikam moc nechodit, protože je 1% riziko potratu. Pak už je to v pohodě. Dělá se to kvůli vyloučení tří nejčastějších trizomií - Downova, Patauua a Edwardsova syndromu. Výsledky jsou většinou do 24-48 hodin, záleží na laboratoři.
Máš právo CVS odmítnout. Já na to přistoupila jen kvůli tomu, že nám při NT screeningu genetik řekl, že miminko nevypadá zdravě, mělo vysokou hodnotu NT, chyběla mu nosní kůstka a pak se našly ještě další věci. Pokud by mi vyšla špatně jen jedna hodnota krve a ult by byl dobrý, nešla bych na to ani náhodou.
Držím palce, ať se zbytečně nenervuješ, uvidíš, že miminko bude v pořádku. Stěžejní je obravdu dobrý ultrazvuk na akreditovaném pracovišti. Seznam těchto pracovišť můžeš najít na www.abctehotenstvi.cz v sekci výpočet termínů

romantika
autor
12. pro 2012

@jancip
@eva518
holky diky moc za podporu, ja se nejdriv fakt sesypala, protoze dr. vychrlila hned ty klky a potrat a ja nevim co. Tak jsem prohledavala net horem spodem. No jsem pripravena na kde co tak uvidime. Zase mam cas si to rozmyslet kdyby vsechny ty silene pripady nastaly. Ikdyz clovek neni pripraveny nikdy. Ja mam to cisilko fak mizerne, ale pockam co dal. Chjo chjo, neni to sranda, prvni slo jak po masle a clovek si myslel, ze druhe bude taky tak. Na netu ma peknou poradnu o tom Papp prave jedna sikovna doktorka Frisova z Prahy a jak jsem to procitala je to jak pisete, da se soudit az se vsechny ty hodnoty nahazou dohromady.
Tak cas je jediny co je mi ted proti, a pak dej se co dej. Sezenu si hlidani na malou a pak se pustime do boje.
Diky vsem

jancip
12. pro 2012

@romantika To je neštěstí těch oddělených testů, kdy se bere napřed krev a teprve pak se dálá UZ. Pak je člověk zbytečně vystresovaný. A doktoři tomu moc nepomohou. Oni se jistí, proto řeknou všechna možná rizika, i když jsou minimální. A co si budeme povídat. Zdravotnictví je dobrý obchod, proto doporučují i odběr plodovky, protože je to dobře hrazeno. Je to sice strašný, ale je to tak.

romantika
autor
12. pro 2012

@jancip jo jo to mate svatou pravdu.......... ale to uz je ted snad ve vsem ze penize jsou az na prvnim miste.....

romantika
autor
2. led 2013

Tak pokud nekdo narazi na tento clanek jen dodavam, ze odber choriovych klku mi i pres pozitivni test nedoporucili a nakonec ani vzhledem k ulozeni placenty nesel. Placenta na zadni stene a deloha otocena vzad a prcek si to tam jeste hlidal. Delali mi v gennetu lepsi UTZ a ten dopadl dobre.Takze jsme na jeziska rozbili prasatko a investovali jsme 14000 do noveho testu PRENASCAN a cele vanoce travili cekanim na vysledky. Odhali ro riziko 18,13,21. Jen to neplati pojistovny. Nicmene pri dobrem vysledku je mozne amnio uplne neprovadet. Za ty penize je porad mozne se vyhnout invazivnim metodam a nahnat cas, protoze amnio lze nejdrive od 16tt a my se dovedeli spatne vysledky uz v 12tt.Takze se usetri 14 dni cekani. Na ty nervy co si clovek zazije tech 14000najednou neni skoro nic. Tak drzim ostatnim maminkam ktere se ocitnou ve stejne situaci palce at je stesti na jejich strane.

evaviki
2. led 2013

@romantika ja som mala extremne nizke papp-a.. V genette (utz v 20tt) mi dr. povedala, ze to neznamena automaticky vyvojove vady, ale ak je iba tato hodnota nizka, tak to moze znacit zlu funkci placenty.. Rizika: predcasny porod, cukrovka a vysoky tlak.. Tlak som mala normalny (obvykle mam moc nizky), tehu cukrovku som mala a rodila o 6 tydnu driv.. Drzim palecky, aby bolo vsetko ok..

romantika
autor
3. led 2013

@evaviki ahoj dekuji, no tak uvidime, na utz 20teprv cekam a jeste mi budou delat ty triply, tak bych byla moc rada kdyby bylo vse v poradku. Minule jsem brala prasky na redeni krve tak myslim jestli mi je taky znova nenasadi. Tlak mam take spis nizky a cukrovku jsem minule nemela spis opak, ale v tom je to tehu kazde prave jine.
A jak dopadl ten porod o 6 tydnu driv? Pustila se ti voda nebo mimi prestalo rust? A prdolka to zvladl?
Vidis a ja si celou dobu rikala ze druhe se rodi vetsi a prvni byl macek, jestli to dam a ted bych byla rada za cokoliv
Diky

evaviki
3. led 2013

@romantika probudila jsem se, natahla v posteli a voda praskla 🙂 porod extra rychly, od prasknuti vody bol za necele 4 hodiny na svete 🙂 inak vsetko ok, jediny nasledok bolo silhani, to pak operovali.. Kazdopadne moja dr. nad tymi popsanymi rizikami mavla rukou, ze som uplne ok.. Triple testy su na houby, tie vychazeji casto falesne pozitivne, spis je dobry ten utz v 20tt, ale asi by som isla na nejake speci pracovisko..

evaviki
3. led 2013

@romantika koukam, ze si P-zapad, skus ten gennet

romantika
autor
3. led 2013

@evaviki jojo do gennetu chodim a prenascan mi vysel dobre tak nadeje snad je, jen na zacatku moje dr. mne tak vystrasila ze uz jsem myslela ze je to finale.

evaviki
3. led 2013

@romantika tak este pockaj na ten utz v 20tt.. snad to bude v pohode.. mne prave dr. v gennete rekla, co znamena to papp-a.. a ja som teda mala v 10tt PAPP-A 0,19 MoM a v 12tt 0,27 MoM.. napsane extremne nizke, dva krat podtrhnuto cervenou a vykricniky.. tak to doslo z labaku 😀

romantika
autor
3. led 2013

@evaviki hm tak uvidime, mne moje dr. desive strasila, ale v gennete kde ty krevni testy delali ani prave nechteli delat ty klky, ze prave nizke papp muze byt nejaky problem s placentou a kdyby se jeste poskodila tak je to vlastne dvoji zasah, ale take asi proto ze utz jsem mela v poradku i vsechny ty tepny miminkem vcetne organu. Papp jsem mela 0,13/0,17 ted nevim ktere ma jake jednotky, ale v gennetu porad mluvila o tech 0,17. clovek je z toho dvakrat vysinutej kdyz uz doma jedno mam a tam jsem nevedela o zadnem problemu a ted si porad rikam, aby melo mimco vsechny co potrebuje. Uf proste ty nervy a cekani je des bes.
Vidis kdyz jsem chtela za vlastni penize opakovat to papp tak mi to nechteli udelat, taky nechapu. Ikdyz casove to jeste bylo v norme a jen slo o to videt jestli to skace ci co.Nekdy tem doktorum nerozumim.

kacenka1979
1. bře 2013

Ahoj taky teď cekám na výsledky v 1 trimestru....byla jsem v 10+2tt je mi skoro 34 a po pravdě mě děsí každé neznámé číslo prý to trvá 10 dní a když něco najdou tak mi z poradny prý hned zavolaji...ufať už je to za mnou na tripl jít nechci když pořád slyším jak jsou výsledky nepřesné....zlatý ultrazvuk...podle mě by vám měli vzít krev a neříkat nic...pak se člověk akorat klepe....mi mame mimco vymodlene a naše první...o to víc se bojím...chjo 😖

romantika
autor
25. bře 2017

tak devcatka, po letech dodam, odrodila jsem, ukazala se mizerna placenta, spatne osazene pupecnikove snury a nemocne srdicko. Boj dva roky mame za sebou. Nenechte se odbyt, pokud je nizke Papp obvykle velike riziko spatne vyvinute placenty a to pak muze spustit jine veci. Nechapu jak v dnesni dobe jen cuci do PC a nemysli hlavou. Bohuzel a bohudiky v tehu nic neobjevili ani srdce ani tu placentu a boj nas cekal nasledne az po porodu.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru