5. měsíc těhotenství - nesmí se ležet na zádech?

krista
12. říj 2007

Ahojky,
nevím co je na tom tvrzení pravdy, proto bych se ráda zeptala co si o tom myslíte a jestli to jste to dodržovaly nebo dodržujete? V poslední době mě dost začínají bolest záda a tak je pro mě poloha kdy ležím rovně na zádech dost příjemná, ale slyšela jsem že se to nesmí, protože se tím miminku bere kyslík - je fakt že ho vždycky cítím hodně se mrskat, tak doufám, že mu neubližuju 😲

Díky za odpovědi 🙂

tribitka
12. říj 2007

mne sestry v nemocke zakazovali ležať na chrbte aj ostatným pacientkám v druhom trimestri, vraj je najlepšie pre bábo byť na boku... vraj ak ležím na chrbte tak váhou dieťaťa pritlačím hlavnú žilu, ktorá ide k bábu. neviem ako sa volá ale je to niečo iné ako pupočná šnúra.... preto aj babatka v neskorších mesiacoch viac kopú ak je mamina na chrbte ale to len preto, že im to vadí, nekopu od radosti.... noa môj lekár mi to potvrdil, ak chcem byť na chrbte, tak mám mať aspon vyššie hlavu ako ostatné časti tela, mám sedoležať....

majenka
12. říj 2007

Kristo: slyšela jsem to samé a říkaly mi to i kamarádky, které už děti mají. Prý se v poloze na zádech něco "skřípne" a miminko má méně vzduchu...já se snažím spát na boku, ale občas se na zádech probudím...nebo si samozřejmě rovnám záda na zádech...tak nevím, od lékaře info nemám 😉

ramzesa
12. říj 2007

mne to nikto nepovedal,ale viem,ze ked som si uz s vacsim bruskom lahla na chrbat,tak sa mi skoro pred ocami zahmlievalo. Ale niekde asi v Mama a ja pisali o tej zile. dolna duta zila ci ako sa to vola 😅 dufam,ze som nevymyslela nejake nove pomenovanie 😝 😅

zzuz
12. říj 2007

tribitka - a ako potom dodrziavas tvoj kludovy rezim? cez den tiez nelezis na chrbte? ja mam tiez teraz polihovat. v noci sa mi to zda na boku este ok, ale cez den mi je lepsie na chrbte a za sebou vankus. akurat ze mi gynekologicka radila dat pod zadok vankus, aby bol krcok menej zatazovany. a to na boku, alebo s vankusom za chrbtom moc nejde..

krista
autor
12. říj 2007

Holky moc díky, obávám se že teď budu trpět na záda jako pes, i v noci mě vzbudilo jak mě berou, když jsem ležela na boku 😖 a jinou volbu na výběr nemám 😀 Snad to bude dobrý, jen bych nerada aby se mojí vinou něco stalo mimi, tak jsem ráda že to vím 🙂

zzuz
12. říj 2007

krista - vraj pomaha aj taky vankusik v tvare podkovy. ked si lahnes na bok, tak si nim podopries brusko a chrbat by mal byt menej zatazovany. da sa vraj vyuzit aj potom ked sa babatko narodi pri kojeni, alebo ked ho tam budes chciet posadit. skus nieco pobrowsovat. ja ho doma este nemam, ale neskor si ho urcite kupim. 😉

majenka
12. říj 2007

Kristo: to spaní teď stojí zahouby, co? Jakmile jsem zjistila, že jsem těhule, tak jsem měla okamžitě nějakou psychickou blokaci a nemohla jsem už spát na břiše (dříve nejčastější poloha), takže od nějakého 5 tt spím na boku a je to hrůza, když se ani na zádech nesmí...já se snad nejvíce těším na to, až si po porodu lehnu na břicho 😅 .

romana27
12. říj 2007

no já spala na zádech, ačkoliv před těhotenstvím bych tak nikdy neusnula, ale nešlo to jinak. Buď na zádech nebo na boku. Některým těhulkám to nedělá dobře a pak je jasný - neležet tak, někomu to nevadí (např. mě 😎 )a ten ať si leží, jak je mu to pohodlný.

krista
autor
12. říj 2007

Zzuz jo jo, máš pravdu o tom píšou v mojí chytré knížce 😀 Je to nějako tohle viď 🙂
http://emilka.mimishop.cz/detail.php?zbozi=156843
Daji se samozřejmě sehnat i levněji, to jsem šáhla po prvním odkazu, no asi do toho půjdu, jestli se to bude zhoršovat 🙂

Majenka to mi povídej, na břiše taky nespím vůbec 😀 Spíš spím rozpláclá na tom boku a nohy tak nějak rozkročmo, no prostě jako plácačka - těžko to popsat, ale sama cítím jak se celou noc převaluju, neni to to pravý ořechový, až si lehnu na prázdný břicho to se taky těším, ještě si ale chvíli počkáme 😀 🙂

krista
autor
12. říj 2007

Romano díky za názor 🙂

ramzesa
12. říj 2007

ja som posledne mesiace spavala bud na boku alebo som si podlozila pod chrbat taky malinky vankusik z jednej strany a som bola na takom poloboku. Prip. som si na boku podlozila vankusikom brusko. Tak sa mi spalo najlepsie 🙂 .

zzuz
12. říj 2007

krista - ano, taky. 🙂

krista
autor
12. říj 2007

Tady na těchto stránkách dole jsou dobře vidět ty polohy, které se s tím dají dělat 🙂 no vidíte, to mě vůbec nenapadlo, najdu ho někde na netu a nebo si zkusím podkládat zatím bříško třeba peřinou nebo dekou, protože do peřiny jsem teď většinou zachumlaná jak už je chladněji 🙂
http://www.e-broucek.cz/scripts/podrobnosti.php...

Takže díky všem 🙂

deina
12. říj 2007

Ked si uvedomujem, ako spim, tak sa radsej prevratim na bok a spim tak, lenze casto sa zobudim na chrbte. Vzdy som najradsej spala na bruchu alebo na chrbte. 😖

betka1
12. říj 2007

Vyjadrenie doktora: http://www.rodina.cz/dotaz3523.htm
Tema "Ležanie na chrbte v tehotenstve": https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...
Tema "Ležanie (spanok) na chrbte": https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

krista
autor
12. říj 2007

Betka díky 🙂 😉

betka1
12. říj 2007

prosim 🙂
Inac ja sa tiez snazim nelezat na chrbte, lebo vsetci vravia, ze sa to nema. Ale asi to tak celkom nie je.
Skor mam problem, ked lezim na boku. Babo ma zacne kopkat tam, kde sa moje brucho dotyka postele, akoby az podo mnou a mam pocit, ze mu lezim na nohe alebo co. To mi robi dost casto, tak sa bojim, aby som ho neprilahla a lezim nieco medzi na chrbte a na boku, do tej miery, co mi to stabilita dovoluje. Za chilu budem asi musiet spat na hlave, ked ziadna poloha nebude dostatocne vhodna 😲

certica
12. říj 2007

treba lezat tak, ako vam to je najlepsie a najpohodlnejsie, aby sa vam co najlepsie dychalo. ja som lezala aj na bruchu aj na chrbte, az uplne posledny mesiac na boku, na chrbte som totiz nehorazne chrapala 😅 a priamo na brusku sa uz tiez nedalo tak, aby netlacilo.

mobina
12. říj 2007

Taky se snažím na zádech neležet, ale občas tak i spím. Ve spánku to těžko ovlivním. S dýcháním problém nemám jen prcek se tam občas mele, občas ne. Když se hodně mele, tak se přetočím na bok, aby měl dost prostoru. Jinak to spaní začíná být fakt mazec. Dost mě bolí pravý bok, když ležím na levém. Bolí to neustále od žeber až k pánevní kosti při nádechu i výdechu. To se pak musím zvednou a projít. Pak už je to zase OK. No ještě si asi užijeme 😉

krista
autor
12. říj 2007

Betka teď jsi mě mile pobavila, jak jsi napsala že máš pocit jako by si mu ležela na noze, no snad to tak neni 😀 Třeba ti to někdy vysvětlí na čem jsi mu ležela 😀

Přesně tak jak říkáte, taky nemám problém s dýcháním, jen cítím jak se tam mimčo vrtí a přijde mi to, že se mu tam něco nelíbí, protože je v klidu a najednou se vrtí, jde mi o to abych mu tak neublížila a je fakt že v tom spánku to neovlivníme, dneska jsem na zádech usnula a dokonce jsem se tak i probudila, jestli jsem tak spala celou noc nebo jsem se převalovala - to už nevim 😉

betka1
12. říj 2007

certica, tiez si mala problemy s chrapaniam? Moj manzel nemoze od posledneho vikendu poriadne spavat. Stale ma budi, nech sa otocim nejak inak a uz mi dal aj jeho vankus, aby som mala vyssie hlavu a nechrapala 😅
Od tvrdi, ze je to mozno z toho, ze mi dieta tlaci na pluca, ale mne sa skor zda, ze je to z nadchy, ktoru mam uz tyzden.
Ked som na boku, tak az tak nechrapem.

certica
12. říj 2007

betka, to je este dobre, ked sa laka len manzel. ja som sa ale vydesena budila na svoj vlastny chrapot 😅 . jasne, ze vsetky organy mas uz posunute vyssie a tlaci to tam a nadcha tiez stazuje priechodnost dych. ciest, takze moze byt. co je vsak pozitivne, ze to po porode preslo 😀

zrzuska
12. říj 2007

mna tiez boli chrbat ked lezim na boku. ale väcsinou aj tak zaspavam na boku ale zase aj tak sa zobudim tak, ze spim na chrbte 😖
nevedela som o tom, ze by sa to nemalo. ale mozno sa nema spat na chrbte az ked je uz babo väcsie ci nie? 😕

mobina
12. říj 2007

Betko já mám zase pocit, že když ležím na zádech tak tam musí být prcek hrozně splácnutej 😀
Kristo myslím, že ty problémy s dýcháním přijdou asi až v pozdějším stádiu těhu.

krista
autor
12. říj 2007

Jo já taky myslím, že se dočkám, ale myslím to tak, že mě zatím nic nenutí tu polohu změnit, že kdyby mi to bylo nepříjemný tak bych tak určitě neležela, ale pokusím se co nejdřív si zvyknout na tom boku, bude to tak pro mě nejlepší 😀 🙂

Zrzuska právě já jsem slyšela že se to nesmí od toho 5.měsíce 😉

betka1
12. říj 2007

certica, 😀
mobina, presne aj mne sa to zda. Casto rozmyslam, ze ci tam ma v tej svojej bublinke s vodou vzdy dost miesta a neni priliz splasnuty.

Inac ja som si este tak do 23.tyzdna trufala spat aj na bruchu. Ale teraz urcite nie.
Skusim sa na to spanie na chrbte spytat doktora, ked k nemu pojdem. Mozno tu v Anglicku maju ine nazory a metody, tak si obojatim vedomosti 🙂

binki
12. říj 2007

kristo a jak se ti lezi nejlip? co ti vyhovuje? od cca 21 tydne mi pri lezeni na zadech mrtvely nohy, tak jsem zacala spat na levem boku, to mi doporucili i na gynde, ted uz spim skoro vsede 😠 a tesim se, jak si zase lehnu jako clovek 😀

krista
autor
13. říj 2007

Binki teda chuděrko vsedě to by mě ty záda upadly 😀
Před těhu mi nejvíc vyhovoval takovej polobok, přičemž jsem ležela kouskem i na břiše (to jsem ještě žádný neměla 😝) a teď v těhu mi hodně pomáhá to ležení na zádech, aspoň na chvilku, dneska mě taky braly záda ze spaní a přitom dřív mi bok nedělal problémy, ale teď je toho už asi moc 😒 😉

Já jsem včera říkala manželovi o tom kojícím polštáři, takže si ho asi koupím 🙂 a uvidím, když ho nevyužiju na spaní tak na kojení snad jo 🙂 😉

daluri
13. říj 2007

Ahojky, já si taky lehnu na záda, když mě bolí, ale asi by se to nemělo, kvůli tomu kyslíku pro mimi, psali, že i v porodnici doporučují ležet na boku a tu vrchní nohu dát trochu dobpředu, že to uleví od bolesti zad. Jinde zas bylo napsáno, že ať maminka leží, jak ji to vyhovuje, když se tak cítí dobře, tak je dobře i mimi.. Kamoška od kámošky zas až do 9 měsíců ležela i na břichu, což absolutně nechápu jak..

krista
autor
13. říj 2007

Daluri, ty jo tak na břicho bych si už vůbec netroufla 😲 od doby co vím, že tam mám toho malýho tvorečka tak fakt ne 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru