Co nás čeká po 13. tt?

zuzi82
8. říj 2009

Ahojky holky, zkusíme se přesunout na toto téma. Doufám, že to všechny najdete.

andrea110409
1. bře 2012

@jasekd ja i tentokrat chci rodit v Jablonci, u nas je to ale takova nepredvidatelne. Pokud budu mit porod vyvolavany jako minule tak si tam pobudu...dojezdovost cca 20 minut.
S čůrání bojujeme...když si vzpomenu tak dobrý,ale sam si neřekne...v tomhle nám ta komunikace nejde. Ještě pořád vypadá že se tím nechce zabívat.

@baterka krasnej vecer, taky si rikam ze musim neco podnikat nez nas bude vic 🙂 ted mam slibeny kino (železná Lady) 🙂 kluci to spolu zvladnou. Jen nemuzeme jit oba protoze hlidani nemame....ale asi nam to az tak moc neva

jasekd
1. bře 2012

@andrea110409 LBC a JBC neni daleko, to se da, kor v lete. Akorat ty zatacky by me zabily 😀 Ja jsem ze Msena (sidliste u prehrady) a stacilo mi to 😀 Kontrakce uz jsem mela po 5-3 minutach, coz vychazi pomalu 1, max. 2 kontra na celou cestu, ale v aute se to nejak zrychlilo, navic pitome semafory, kdyz jsem si mohla chodit, tak to zas slo, ale to sezeni je des. A stejne je pro me nejhorsi zazitek cesta ze Slovenska po D1 v 6.tt tehotenstvi s pocinajicim zanetem moc. cest, to jsem myslela, ze nedojedu. Furt jsme staveli a vrchol byl, kdyz jsme zastavili v Malackach na pumpe a pumpar rekl, ze WC je jen pro lidi, co si koupi benzin, manzel rika, ze samo WC zaplatime, ze manzelce je zle a je tehotna, a pumpar rekl, ze bud si koupime benzin nebo nazdar, to jsem mela chut cele Slovensko vyhodit do vzduchu a nakopat je jeste pred tim do zadku, bratry jedny 😀

mercedesse
1. bře 2012

@jasekd proto mi uniká, o jakým pohodlí při porodu je řeč, když někdo pojede hodinu autem 😀

jasekd
1. bře 2012

@mercedesse Nekomu to nevadi, ja moc nemusim jezdit autem ani netehotna nerodici 😀 Pokud to clovek vydrzi, tak se vyplati si tu hodinu popojet a tam dostat to, co si preju, ja bych to ale nedala, to bych fakt musela jet hned pri prvnim priznaku a ty jsem mela hrozne neurcity a pak najednou sup, silny a dlouhy 5timinutovky, sice porod daleko, ale cesta kruta. Ted kdyz jedu do Motola s holkou, nervy mi pracuji, boli me bricho, chce se mi blejt, potrebuju minimalne curat, hruza, a to si vzdycky reknu, jak nektere odvazne zeny jedou rodit z Prahy do Vrchlabi, ze bych to nedala, pro me je i ted cesta do Motola horor, protoze se bojim, co me ceka, a vubec to neutika, jen cas na hodinkach, protoze vzdycky jedem na posl. chvili. 😠 Spousta lidi to ale v pohode zvladne. No a ted podruhy jsem si jela pro miminko s taskou jak na nakup, zvlastni pocit jet do porodnice bez bolesti 😅 A stejne mi bylo v aute zle, prece jen trochu nervy...

mercedesse
1. bře 2012

@jasekd já jezdím často, ráda řídím, špatně mi není a stejně jsem ráda že jsem jela brzo, jen proto že hlásili vánici, představa, že jedu v těch bolestech je ukrutná. A to u mě bylo taky ráz na ráz, pořád to nic nebylo a pak šup a rovnou takový drasťáky.

mercedesse
1. bře 2012

Já vím, že ta moje poznámka byla trošku jedovatá. Omlouvám se. 😉

jasekd
1. bře 2012

@mercedesse Ja ten nazor sdilim taky, ale aby si Bater nemyslela, ze do ni furt sijem 😉 Je to jejich vec a ja docela obdivuju, jak za ty svoje nazory bojuje a stoji si za nimi, ja bych radeji v porodnici vydrzela, nez nekam jezdit zarizovat a tak trochu proti vsem si stat za ambu porodem apod. Na to jsem moc pohodlna a to taky neni dobre 😅

mercedesse
1. bře 2012

@jasekd to je fakt, bojovnice je úžasná, to se ji musí nechat. Jen jsi nejsem jistá správností té věci, za kterou bojuje, ale je to jen a jen její věc a hlavně ji přeju, aby to dobře dopadlo. 😉

jasekd
1. bře 2012

@baterka neskytas? 😀

andrea110409
1. bře 2012

@jasekd @mercedesse já po svém prvním porodu budu šťastná když si mě tam nechají jenom ty tři dny....u Šímy jsem tam byla 10 dní a pak mě poslali domu čerstvě rozřezanou a to vám řeknu neni nic moc.
Bater ale fandim a vim ze kdybych mela bezproblemovy porod tak bych tam taky chtela zustat jen na kontrolni pozorovani a pak hura .....ale porod jedine v porodnici doma je to pro me moc velke riziko. Hodne jsme ale ovlivnena tim co jsme prozila u Šimona. Nevěřím, že by to dopadlo tak dobře jako to dopadlo v porodnici...protože i tam kolem mě docela lítali a to to byla banda odborníků.

mercedesse
1. bře 2012

@andrea110409 já už si vlastně ani nepamatuju co se u tebe dělo. Já měla porod rychlí bez problémů a do domácího bych nešla ani náhodou. Nikde není psaný, že druhý bude stejný. 😉

andrea110409
1. bře 2012

@mercedesse mela sem porod vyvolavany dva dny a pak kdyz uz se to rozbehlo tak zase Šímovi neslo rotovat a byl zaseknutej. Tak mi museli skocit nad bricho a vystrcit ho. Pritom jsme se hodne potrhala a nasledne se mi rozpadly stehy a tak jsem sla po 3 dnech na reoperaci a to uz normalnim sitim v narkoze a pak hura domu s 8 stehama ...za 14 dni tahani stehu. Celou dobu v porodnici na algifenu ......no pohoda 🙂

jasekd
1. bře 2012

@andrea110409 je dobre, ze se nebojis, druhej bude urcite jinej. Ja druhej lepsi mela, delsi, bolestivejsi, holt preindukce (mne teda zabral Prostin , oxytocinu jsem se vyhla, poprvy jsem mela normalni porod, ale na konci s oxy), ale bez komplikaci, Vendy vse zvladala bez potizi a porodila jsem si ji sama, jen s PA, doktor koukal zpovzdali, jen obcas neco rekl. Hlavicku mela 36,5, vetsi nez Martin, vahove sice min, ale byla cela takova sirsi, Martina jsem tlacila urcite 45 minut, 2 PA na brise, na ksichtu kyslik, necitila spravne kontrakce, ozvy padaly, nastrih...Zadnej extrem, ale hladkej prubeh tedy ne,a ted podruhy sice bolest jako prase, ale slo to uplne prirozene samo a v pohode. Vendy sla ven tak 10 minut, mozna min, mozna dyl, nevim, kazdopadne jsem mela pocit, ze to jde pekne bez probelmu hladce a byla klidna. Mela jsemmensi rupturu, silo se taky, ale jen vnejsi poraneni a zhojilo se rychle a za par dnu jsem nevedela, ze jsem sita 🙂 U porodu jsem mela Gabinu Malou a Dr. Zachovala.

andrea110409
1. bře 2012

@jasekd doktorku jsme mela stejnou a asistentku Zemncovou nebo Zemanovou uz nevim...byla uzasna. Porod sel dost rychle a tak tam se mnou celou dobu byla. Rozhodne to jak ten porod sel nebyla vina nikoho z personalu. Oxy jsme mela a ani jsme nepremyslela jestli je to spatne nebo ne ...ale stejne myslim nezabral. A Sima mel taky hhlavu 36 cm

jasekd
1. bře 2012

@andrea110409 Gabina Mala je PA, byla nejlepsi ze vsech, co jsem behem tech dvou porodu na porodnici potkala. Na svoji Dr. Zuzku Jorgovou jsem bohuzel stesti nemela. U prvniho porodu jsem mela Dr. Soufkovou a PA Lenku Urbankovou, plus na konci mozna i tu Zemanovou, jestli je tmavovlasa a jmenuje se Martina? Vsichni byli v pohode, jen Urbankova mela u Martina asi 2 poznamky, co se mi uplne nelibily, letos jsem ji mela na prvni pulku porodu, nez se vystridala smena, a byla o moc lepsi 🙂

andrea110409
1. bře 2012

@jasekd aha vidis a ja mela pocit ze je to dobre ....no asi holky nezkusena. v akutni fazi jich tam bylo jako much a nikdo ji teda nerek nic a to tam byl i ta doktorka. Ale ono pokud je to dite zasekly tak se s tim da maloco delat

andrea110409
1. bře 2012

@jasekd melo tam byt holka nezkusena...to jako ja 🙂

andrea110409
1. bře 2012

@jasekd aaaaaaaaaa tak ted sem to pochopila poradne, neprecetla jsem to peclive...Sima me tu rozptyluje 🙂
Me spis vadila jedna sestra na novorozeneckem a jedna na sestinedeli . JInak jsem byla nadsena ....kor kdyz slysim o porodech jinde.

jasekd
1. bře 2012

@andrea110409 Ted zas nechapu ja 😀 Co jsi mela pocit, ze je dobre? Komu mel kdo co rict? 😕 Sestru na novorozencich mozna myslis tu postarsi laktacni poradkyni, ta me vytacela, ale letos byla jak milius a ja ji nepotrebovala 🙂 Ja jsem taky spokojena na max, kudy chodim tudy chvalim. A nejvic tu Gabinu!

andrea110409
1. bře 2012

@jasekd to je jedno uz v tom nebudu vrtat jinak to bude vysvetlovani na stranku 🙂)))) JO ta laktacni by to bejt mohla. a z toho sestinedeli to byla taky takova starsi blondyna. Pak ji teda asi nekdo rek jak na tom jsem a litala kolem me jak poletucha 🙂

baterka
2. bře 2012

@jasekd @mercedesse ne neškytám 🙂! A o jakých bolestech to mluvíte??? 😎 😎 😎 Vždyť já to měla poprvý za nějaký ty čtyři hoďky za sebou a jen ta poslední hodina byla nepříjemná, ale ne neúnosná, předtím to bylo jako tlak v břiše před menstruací!!! Vás to fakt bolelo 😅 😎 😉 ??? 🙂
No mer, pohodlí, to bych zůstala samozřejmě doma, ale protože u toho chci mít kvalifikovaný dozor (PA), tak si holt za ní musím zajet, protože obna za mnou nemůže (no může, ale pod pokutou milion a to já jí nezaplatím 🙂). Jo mimochodem, to je hlavně pro @andrea110409, třeba se Tě to bude ještě týkat, mě už asi ne nebo při třetím -http://www.leosheger.cz/news/lidove-noviny-poro....
No a já už holt taková jsem, trochu perfekcionistka, často se mi stane, že jsem mimo hlavní proud a často plavu proti, ale to se nedá nic dělat. Někdy je to docvela sranda, jako když jsme vloni stavěli tu kořenovou čistírnu a celá vesnice na to čučela a nejméň 4/5 si klepali na čelo, proč se s tím crcáme, když to můžem udělat jako skoro všichni - mít žumpu, nelegálně udělat přepad kamsi k sousedům a v klidu prát s fosfátama... 🙄 Ale já jsem v tomhle beran (i když jsem panna) 😉

jasekd
2. bře 2012

@baterka Korenovou cisticku ma muj muz v hlave furt, ze jednou budeme mit,a obcas si dokonce vzpomene, zda si jeste pisu s Baterkou, co ma korenovou cisticku, moc vam fandime! No, mne to bolelo 😀 Poprvy jsem mela 9 hodin od silnych bolesti po 5-3 min, a pulka porodu uz silena, od prasknuti vody, no a ted 12 hodin od 5minutovek, tak tretina porodu se dala slusne, tretina byla sila a posledni tretina trochu agonie, proste tri useky po 4 hodinach, a teda posledni hodinu a pul, po prasknuti vody, uz jsem videla rude a mela i kolaps, pac jsem se predejchala, ale dite bylo okysliceno radne, zadnej problem 😀 Zato na me sla krec, od nohou, konecku prstu, az do obliceje, neni to prijemny, kdyz ti brni celej oblicej, a hlavne jsem mela strach, ze Vendy zacne padat, ale ne 🙂 Dychala jsem spravne, poctive, PA me chvalila, jenze v nonstop bolestech uz nekolik hodin toho kysliku proste bylo moc. U prvniho jsem dychala malo a Martin padal, tak pak si vyber 😀 A stejne to byla na konci takova nadhera, ze ti az zavidim 😵 a @andrea110409 taky, hned bych sla do JBC znova, mam to tam rada 🙂

baterka
2. bře 2012

@andrea110409 no díky za podporu 🙂!!! Jinak k Tvému porodu, který by tedy mohl aspirovat na nejhorší porod roku 🙂.... nejsem teda PA, ale podle mě nejvíc děti i dělohu zmate to vyvolávání, takřka u všem kamarádek, co jim porod vyvolávaly, se to nějak šprajclo a pak to byl "důvod" k medikaci a někdy i k sekci.... To pak ani děloha neví, jak stahovat a dítě neví, zda má rotovat nebo ne, jestli už jako jde ven ... 😅 Takže já to "vyřešila" šalamounksky, když jsem na začátku těhotenství absolutně netušila, kde budu rodit a byla na prvním vyšetření u doktora a hlásila mu poslední MS, tak jsem mu řekla o týden později 😎 a on mi tak všude uvádí TP 16.4. a já vím, že je to 9. nebo 8., i podle ultrazvuku to tak vychází, ale v průkazce mám 16. a kdyby mi ho chtěl někdo vyvolávat, tak má smůlu, protože do 30. snad porodím určitě 😉 . PA v Mělníku mi říkala, že vyvolávají, pokud je vše ok, až 14 dní po termínu, takže se vyvolání vyhnu! To bych musela být slonice, abych přenášela tři týdny 😎 😎 😎 . No je z toho zas trochu vidět, jak moc lékařům a celému zdravotnictví věřím, ale pro mě je to jednodušší, než se s někým hádat, že nechci vyvolávat. No spíš porodím ještě dřív, protože břicho tvrdne stále častěji a já se moc nešetřím... No s Markem to ani nejde.. Tak uvidíme.
Jo a ještě pro @andrea110409 , nevím, jak dlouhou máš mateřskou, ale kdybys měla dvouletou, tak si můžeš zažádat podle nového zákona o prodloužení a získáš tím nějaké 4 tisíce, protože na dvouleté podle staré verze dosáhneš jen na strop 216 000 a teď podle nového máš nárok na 220 000 a můžeš čerpat jak uznáš za vhodné na celé měsíce (tj. třeba dva roky a tři měsíce nebo tak). Nevím, jak Ti to vychází, zda nepůjdeš z rodičáku rovnou na mateřskou, ale je to možný. Kamarádka to tak udělala a vydělá na tom, na rozdíl ode mě.... já naopak o dva rodičáky přijdu, protože musím nastoupit na PPM už 5. 3. a rodičák bych pobírala až do 9.5. ... 😒

baterka
2. bře 2012

@jasekd díky🙂, tak si přijeďte v létě na obhlídku, to už bude v plném květu, teď je to smutný, ostříhaný smutný kytičky a nikde nic, ale za chvíli to už zas vyraší 😉! Já už včera lítala s rycíma vidlema a vymejšlela, co kde zaseju, zreju, už jsem i připravovala jeden záhon..., ale má ještě mrznout, tak musím vydržet... Ale už mám doma zasetý semínka kedluben a pórku a těším se, jak to zasadím a pak hlavně sním 🙂 . Taky plánuju letos víc brambor jak loni, protože ty nám vydržely jen do ledna a teď už jíme kupovaný, tak abychom měli na celý rok... No jo, jen ten porod zrovna vychází na sázecí sezónu, ale snad mi bude ok a budu se do toho moct hned pustit!
No tak to je děs, já o takovýhlech porodech občas slýchám a nevěřím... Tak jsem třeba měla děsnou kliku a teď to bude mazec a budu ráda za každého felčara, co mi uleví, ale jak říkám, poprvý nebylo třeba a bolelo to jen od prasknutí vody (udělala PA) a tak jsem se teď s tou Mělnickou domluvila, že i vodu nechají na mém těle a nebudou jí pomáhat, protože to fakt bylo nepříjemný, hlavně takový divný - dlouhá jehla až někde v jícnu... 😅

jasekd
2. bře 2012

@baterka Jinak tenhle prubeh porodu byl po Prostinu, jinak zadna medikace, zadny oxytocin, ja prijdeu se silnymi bolestmi po 3 minutach a jsem otevrena na 1 cm. No a letos, kontra po 5-3 min od 10 rano a jeste v 16 hodin otevreno na 1 cm, tak udelala Hamiltona, v 18 na 4 cm, bolesti non stop, ve 20 hodin stale 4 cm a uz fakt sly jedna pres druhou, tak jsem na vodu kyvla. I kdyz jsem vedela, z minulyho porodu, ze je to pro me nejdesivejsi moment, ne ty kontra potom, to ma kazda, ale uz to pichani vody, bolest, ze jsem malem opmdlela, a nikdo, koho znam, to samotny pichnuti nebolelo, delala mi topokazdy jina PA a fakt byly hodne a setrne, ale byla to nejsilenejsi bolest, co jsem kdy zazila, horsi nez samotne finalni kontrakce i porod, jenze po 10 hodinach bolesti jsem na to kyvla, a do dvou hodin pak byula venku. Puvodne jsem chtela po zkusenosti s prvnim odmitnout, ale bylo to silnejsi nez ja. Ja mela oba porody podobny, i normalni i tu preindukci. Nemuzu si na ten Prostinale nejak stezovat, fakt ten normalni porod jsem mela podobny, v necem i horsi 😅

mercedesse
2. bře 2012

@jasekd já píchnutí vody necítila, je jak to škublo, ale nic hroznýho, nástřih to samý.

@baterka já ti přeju, ať to máš minimálně stejný. Asi by mě ale nenapadlo lhát o poslední ms a podobně. Ono se asi vyvolávání nedělá, protože se tě chtějí už zbavit z péče. 😉 Jen ti přeju aby ti ten názor o doktorech, že je nepotřebuješ vydržel. Moje teta si to myslela taky, 35 let u žádnýho kromě zubaře nebyla a teď to bude rok, co v 56 letech umřela na rakovinu, protože přišla pozdě a už nešlo nic dělat.

andrea110409
2. bře 2012

@baterka u me vyvolani bylo z duvodu cukrovky a riskovat moznost ze Simon bude mit treba 4 kg jako porodni vahu a nebo ze mi prestane fungovat placenta z duvodu prekroceni terminu porodu tehu cukrovky se mi nechtelo riskovat. Ale pokud porody bezi ukazkove tak verim ze na tohle clovek nemysli a rika si ze je to neprirozeny. I moje mamina do dneska rika ze Simu vyhnali a ja ji vzdycky rikam ze ona rodila 3 kg deti a tak netusi co je to porodit dite co ma 3,6 a vic ........mohlo by se stat ze by to nakonec skoncilo cisarem a to je pro me tohle jeste lepsi varianta. Nasledky zadne nemam o jizve ani nevim coz se o par mych znamych rict neda a Siam vypada hyppy...nekdy az moc 🙂

jasekd
2. bře 2012

@mercedesse No to je presne ono, kazdej mi rika, ze to necitil, dalo se prezit atd, ja malem omdlela poprvy a pozvracela se podruhy, bylo to straslivy ☹ A to spis rikam, ze porod se da prezit, sla bych rodit potreti, klidne zitra, nemela jsem ani jeden az tak drsnej jako jini, ale tohle byl des, a nechapu proc, mozna tim, ze obe deti vysoko, ani u M., ktery zacal prirozene, mi nespadlo bricho, nalez nulovy atd. Panev mam uzkou a deti velky, Vendula mela hlavu na 90 percentilu a ma doted, byli jsme na te antropometrii a tak ji mame promerenou od hlavy k pate. Nastrih me taky nebolel, malinko stipnul, to ta ruptura bolela sakra vic, ale hojeni nesrovnatelny. Siti mivam celkem v pohode, zadny horor. Kazdy ma holt neco.
@andrea110409 tak to je super, ze je jizva OK, delal to primar, ze? Ja mam v pohode obe, ale preci jen ten nastrih zlobil vic. Mit diabetes, vyvolavam taky. Ja mela preindukci asi 9. den prenaseni a byvali by me nechali 11 dnu, jenze to jsem nemela hlidani na M. 😅 a takyuz nerv pracovaly a diky tomu mam obe deti narozene v pondeli presne tyden pred Velikonocnim pondelim, hezke, ne? Letos ani nevim, kdy jsou Velikonoce, ale vim, ze rodit nejdu 😀
@baterka fakt si nemyslim, ze by v tom mem skoro kolapsu mel prsty personal, medikaci jsem nemela, nebo moje hysterie, jen jsem okyslicovala miminko, a dobre, a PA mi moc pomohla, hned me odpojila z monitoru a pak uz jsem vlastne skoro sla rodit, ale byla to teda hruza, jeste chvili a omdlela bych, mela jsem pocit, ze necejtim telo, jen tisic mravencu a zacinala jsem tuhnout, zvlastni, nikdy jsem nezazila 😲 ale ruce mi treba brni bezne, tak k tomu mam asi sklony. To pestovani zavidim, ja zeleninu kupuju na trhu a kdyz pak uz neni, tak se mi v krame vubec nechce nic kupovat, ja bych tak pestovala! ZAtim ale nemam kde... Stale jse neobjevili ten barak, ze... Po porodu budes urcite OK. Uz mate plot? asi ne, co. Miminko v kocarku venku, Marek na zahrade (ten plot by to teda chtelo) a ty muzes delat zahradku, to vykopat dve nechodici deti z panelaku mi prijde i narocnejsi. Zahradu zavidim. Kolik vam vlastne zbyva zrekonstruovat?

baterka
2. bře 2012

@jasekd no vidíš, tak to jsme měli stejný! Mě břicho taky nekleslo ani o milimetr až do porodu. Já opravdu kdekoliv odpřísáhnu, že porodní bolesti byly v klidu, ale to píchnutí vody? Děs běs! Fakt jsem nezažila horší bolest a to ani když jsem si na koni zlomila klíční kost a musela jsem i s kobylou jít asi tři kiláky lesem na statek... A to tedy bolelo fakt fest... Takže rupnutí vody si už udělat nenechám, pokud tedy bude jinak vše ok a porod bude postupovat v pohodě. Mě ji právě, podle mě, rupli zbytečně, už jsem tam přijela otevřená na 4 a PA mi ji rupala, když jsem byla na 8, to mi přijde, že už klidně mohla počkat, ale ona mi ještě říkala, co si matně pamatuju, "tak abychom to stihli do té půlnoci, co maminko"... Prostě rutina. Neměla jsem ji ruplou, jde to tim zrychlit, tak co tam se mnou, na hekárně kvůli bouřce další tři matky a ona sama ve službě.... Marek se narodil 23.39 a tlačila jsem ho asi 12 minut, manžel mi to stopnul 😀.
@mercedesse to taky doufám, 😉 ! Já neříkám, že doktoři jsou obecně blbci a ignoranti, jen okolo mě zatím kromě zubařky není žádný, komu bych věřila. A gynekolog tedy opravdu ne. Takže jsem nedávno volala na asistenční službu mé pojišťovny, ať mi nabídne jiného a že mám ty a ty požadavky na vybavení a ať mi pošlou kontakty.. Po šestinedělí jej budu "potřebovat" jen jednou za půl roku či za rok na stěry, takže klidně pojedu i do Prahy, jen abych mu mohla trochu důvěřovat a zároveň měl nějaké vybavení. A jde mi hodně o přístup, tenhle se chová jak kdyby se to dítě chystal rodit on a ne já 😕 . Například jsem měla super praktičku, je to homeopatka a opravdu se vždy zajímala jak mi je, změřila mě, ptala se. Taky to k ní bylo na objednání, žádné fronty a čekárna plná dchodců 😝. Jenže už šla do důchodu a tak teď u žádného praktika nejsem... Žádné predispozice k nemocem nemám, žiju zdravě (podle některých až moc 😎 ) a nemocná nejsem, tedy co mohu sama posoudit. A to je pro mě důležitý. A jestli umřít mám, tak stejně umřu a žádný doktor v tom Pánu Bohu nezabrání 😎 .

baterka
2. bře 2012

@jasekd jinak my taky nemáme zeleninu na celý rok, ale než bych kupovala čínskej česnek nebo ledový salát z Markoka, tak to si radši na podzim ze zbylých zásob naložím pickels a po zbytek zimy baštíme kvašenou zeleninu. Trošku se po tom prdí.... 😅 , ale je to prý moc zdravý a nám to navíc děsně chutná, je to lepší než jen samotný zelí. Na celý rok nám letos vystačí asi jen mrkev, ale pro Marka je to pořád základní potravina, takže za to jsem ráda.
No plot..., radši ani nemluv, páč mě to štve, manžel se s tím crcá, asi budeme mít nejkrásnější kamennou, rustikální podezdívku ve střední Evropě, ale ty plaňky na tom pořád chybí a navíc chybí i vrata a vrátka, takže Marek má cestu k silnici volnou... Ale já když potřebuju na zahradě něco udělat, tak sem jezdí tchýně hlídat, takže to tak plánuju. Marek dlouho pomáhat nevydrží, třeba dneska s manželem chvíli "dělal" dřevo, ale jinak potřebuje zabavit, jít na procházku, pohoupat na houpačce a tak, takže nějaký rytí záhonů asi nebude jeho šálek kávy. Takže přijede dvakrát do týdně panímáma a na víkend občas moje mamka a bude. Já se snažím pěstovat vše dost "permakulturně", tj. pokud možno nereju (to jen pokud vysloveně zakládám nový záhon tam, kde byla tráva), nepleju, jen hodně sklízím a mulčuju a docela o jde. Jsem zvyklá, se zahradou jsem vyrůstala a asi bych se jinak nudila 😀

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru