Je tu někdo, kdo tajil těhotenství i ve druhém trimestru?

mysicka_lb
16. říj 2013

Ahoj maminky a budoucí maminky, pomalu končím 4. měsíc těhotenstvî a u mě v práci zatím nikdo nic netuší. Nejdříve jsem čekala na konec 1. trimestru, pak na výsledky genetických testů, pak na výplatu... A teď bych nejradši čekala zase na další výplatu nebo až na začátek mateřské🙂. Nemám v práci moc dobré podmínky ani dobrý kolektiv a mám strach, co by po oznámení, že budu mít miminko, následovalo. V nejlepším případě jen výsměch kolegů podobně jako po oznámení svatby, ale mám spíš strach z reakcí šéfa, sníženého platu a výhružek. Je tu někdo, kdo své těhotenství také dlouho tajil? Jaké důvody vás k tomu vedly? A co vás pak nakonec přimělo k odtajnění?

terinda
16. říj 2013

Mě k odtajnění ve 4.měsíci donutila potřeba jít na nemocenskou 😅
Tzn. oznámila jsem to v práci, dodělala resty a od nového měsíce "marodila".
Netajila jsem kvůli špatným podmínkám, ale kvůli obavám, že by se mohlo ještě něco špatnýho stát...

mysicka_lb
autor
16. říj 2013

@terinda A kvůli čemu jsi musela na nemocenskou? Já mám právě pocit, že ve 2. trimestru už není šance ji dostat, pokud tedy nedojde ke krvácení a podobným komplikacím. Ale že by moje práce najednou byla uznána jako riziková, když předtím nebyla (nikdo se mě na ni ani neptal) nebo že by najednou doktor začal brát na zřetel nevolnosti, když jsem celý 1. trimestr problila a teď mi začíná být lépe, asi čekat nemůžu.

janiju
16. říj 2013

přesně můj příběh.......napřed bylo moc brzy, pak jsem čekala konec 1.trimestru, pak testy... nyní jsem 17. týden a nikdo nic neví... a to usilovně zvracím - od samého začátku xkrát za den 🙂)
Nevím kdy to říct....stále čekám na vhodnou chvíli - ta ovšem nepřichází 🙂)

mysicka_lb
autor
16. říj 2013

@janiju Tak to jsem ráda, že nejsem sama. Já už jsem nasadila i obtažené oblečení, že si někdo třeba všimne bříška, ale dělám se samýma chlapama a těm tyhle věci prostě nedojdou. Tak jsem to začala zase skrývat, protože to evidentně ještě nijak do očí nebije. A taky zvracím a je mi zle, ale mám samostatnou kancelář a WC, takže to nikdo neví.

janiju
16. říj 2013

oblečení nosím normálně stejné co pořád.... žádná změna.... takže zatím není čeho si všimnout...prostě úplně vidím, jak budu čekat tak dlouho, až mi prostě naroste břicho a někdo se odváží mě zeptat, že jsem nějak přibrala 🙂)

akashka
16. říj 2013

@mysicka_lb nemocenskou můžeš dostat kdykoliv v průběhu těhu, prostě doktorovi řekneš, že ji potřebuješ a on ti ji dá.. žádný si netroufne hnát tě do práce, pokud mu řekneš, že se na to necítíš, je ti zle nebo něco takovéhoo.. já měla neschopenku celé první tři měsíce (po IVF navíc celou dobu špinění) a když už vše bylo dobrý a bez problémů, tak jsem doktorku musela spíš přemlouvat aby mi neschopenku ukončila, moc se jí nechtělo a i teď se mě na každé kontrole ptá, jestli chci chodit dál do práce ;)

ckei
16. říj 2013

@mysicka_lb já to oznámila (a to jen proto, že jsem musela) ve 23tt 😀 Do té doby jsem nosila obtažené věci a tvářila jsem se, že těhotná nejsem a opravdu to nikdo vůbec ani netušil. Neměla jsem jediný důvod to oznamovat nějak dřív a kdyby to tehdy šlo, klidně bych to vydržela ještě třeba měsíc 😉

megy
16. říj 2013

já měla nemocenskou od zač,. 4 m. prostě jsem přišla k dr., navíc toto období je skvělé na chřipajzny, angíny a pod, a řekla mu, že v práci bohužel nemám dobré podmínky, že to nezvládám a napsal mi nemocenskou. neboj se toho, jestli máš v práci takový kolektiv a ještě většího magora nadřízeného ,tak stejně tak i tak to bude pro něj a kolektiv podpásovka, ale to tě už potom nemusí zajímat, odevzdáš papír a čau a říkejte si co chcete 🙂

terinda
16. říj 2013

@mysicka_lb bylo mi to doporučeno gyndr., protože jsem v práci dost cestovala vlakem. Měla jsem čípek 2x po konizaci, byla jsem po gyn. operaci.

lucavka
16. říj 2013

@mysicka_lb - já jsem při prvním i teď druhé těhu byla na nemocenské už předem, protože jsem podstupovala IVF. Jestli to máš v práci jak píšeš, nic neřeš a běž marodit a pak si pořid hned druhé mimi. Já jsem bohužel neotěhotněla do konce prvního rodičáku, pozvali si mě do práci a hnusným způsobem donutili podepsat dohodu. Tím pádem nemám nárok na další mateřskou ani podporu. Musíme to řešit jinak. Takže pokud nemáš slušného zaměstnavatele s kterým se dá normálně dohodnout a domluvit tak se s nimi netrap. To je můj názor. A nevím o doktoru, který těhuli nenapíše neschopenku....

hankawk
16. říj 2013

Ahoj, já trochu z jiného soudku, když tu čtu o těch neschopenkách... Napsal vám doktor neomezené vycházky? Mně totiž řekl klasicky 2 hod. dopoledne a 2 odpol. Nebo 4 hod. odpo., ale je mi často zle a nevím, jestli ve vycházkách budu zrovna schopná jít ven... ☹ A nechce se mi celé dny čumět doma. 😢 😒

consti
16. říj 2013

@hankawk Právo máš na 6 hodin denně. Buď rozdělené, třeba 3 dopo a 3 odpo nebo v celku, tak to mám já od 12. do 18.hodin a stačilo to v pohodě 😉 . Takže s tím na dr. vyrukuj, neomezené se už nepíší, ale na 6 hodin denně máš nárok 😉.

ninive211
16. říj 2013

@hankawk Dnes se neomezené vycházky nedávají. ani v těhotenství. Maximálně, co ti může dát, tak 6 h. Ale na těhotné kontroly chodí minimálně, neříkám, že vůbec ne, ale rozhodně mnohem méně často, než u "normálních" práce neschopných

tiburcia
16. říj 2013

já jsem těhotenství veřejně oznamovala v 29tt a to jen kvůli odchodu na nemocenskou, bála jsem se do té doby, že se něco pos.... 😅 😅 ....

anetadr
16. říj 2013

Stres dítěti rozhodně neprospívá - je to tedy indikace k nemocenské. Řekni, že je to pro tebe opravdu nesnesitelné a rozhodně by ti doktor měl vyhovět. Zkušenosti nemám - když jsem otěhotněla, tak jsem studovala VŠ, ale pokud bych byla v tvé situaci, určitě bych to takto řešila. Držím palce ať to vše dobře dopadne

hankawk
16. říj 2013

Díky za odpovědi! 😉

anushka111
16. říj 2013

Já to tajila, do tédoby,než to okolí poznalo - cca na konci 7 měsíce (věděli to jen 3 kamarádky a rodina), důvod byl jediný, měla jsem silně rizikové těhotenství a mohla o malou přijít. Jestli chceš a jde to - klidně to taj, je to tvé těhotenství a tak i tvůj nárok na to to ne/sdělovat 😉

mysicka_lb
autor
16. říj 2013

Holky, co jste to tajily ještě déle než já, jak jste schovaly břicho?🙂 To vážně tak dlouho nebylo poznat? Na mně už to docela vidět je, nevšimne si jen slepoň nebo chlap🙂

lenicka07
16. říj 2013

@mysicka_lb já to tajila asi do 21. týdne, pak už se to tajit nedalo.Břicho jsem měla malé tak díky tomu to šlo plus vhodné oblečení (bylo léto, takže např. volnější šaty). Důvod hlavní byl ten že jsem se vdávala jako těhotná (třetí měsíc) a nechtěla jsem poslouchat blbé řeči, že jsme to vzali hopem (náš vztah byl krátký (únor - první rande, duben - otěhotněla jsem, zač. července svatba), těhotenství ale bylo plánované, jen jsem po předchozích problémech netušila že to přijde tak brzy 😀 Takže o těhotenství věděly kromě manžela jen dvě nejlepší kamarádky (bylo to celkově složité období, někomu jsem to říct potřebovala, prostě najít spřízněnou duši, psychickou oporu).

lucieandrlova
17. říj 2013

Já jsem to všem oznámila až ve 20 tt. Chtěla jsem mít jistotu, že mimi je v pořádku (tedy po genetice). Rodině to nevadilo, byli nakonec rádi, že jim to rychleji uteče. Šéf byl překvapený, nepoznal to. Prý si myslel, že jsem ztloustla... 🙂 břicho jsem měla velké, ale hodně lidí si myslelo, že jde o tloustnutí.
Nemocenskou určitě doktor napíše, mně se vždy ptal, zda je vše OK a zda chci ještě pracovat. Stačí říct, že jsi hodně unavená nebo cesta do práce je nepohodlná. Taky těhotné nesvědčí sezení za stolem u počítače, takže pokud to je náplň práce...
U těch vycházek pozor! Nevím, zda se změnila legislativa, ale před 4 lety mohl přijít na kontrolu domů zaměstnanec pověřený zaměstnavatelem. Pokud tedy nemáš v práci dobré vztahy, tak by Tě mohli chodit kontrolovat (pokud se to nezměnilo...)

prcekverunka
17. říj 2013

@mysicka_lb Já jsem to řekla někdy asi v 16tt. Nebála jsem se snížení platu nebo naschválu, ale aby se něco nepo....
To máš furt samé testy a ultrazvuky. Podobně jako Ty jsem čekala, až budou výsledky toho a toho a pak už to určitě řeknu, jenže pak bylo další vyšetření...a tak pořá do kola. Pak už jsem to řekla, protože mi pomalu začínalo růst bříško a říkala jsem si, že to nejkritičtější období snad máme za sebou.

ninive211
17. říj 2013

@mysicka_lb Teoreticky jim opravdu nejsi povinna oznamovat nic a klidně až pak donést papír s mateřskou. Nicméně je slušné to oznámit dostatečně dopředu před odchodem (je-li to možné), kvůli případnému zástupu - aby sistihli najít a ty ho případně zaučit (alespoń na pár dní). Takhle bych se chovala, pokud by v zaměstnání byly standardní korektní vztahy -hrála bych fér (jako oni to třeba poznali, ale nejsou si jistí, jestli jsi oprevdu těhotná nebo jestli jsi třeba jenom neztloustla, takže normální chlapi se tě na to prostě nezeptají, aby nevzniklo faux pas...tak to má náš šéfik, u našich klientů, kam jezdí, se poslední dobou strídaal jedna těhotná za druhou a on to nepoznal...resp. si to nepřupustil, v minulosti se prý jedné zeptal, zda je a ona nebyla a byl to akorát pěkný trapas 🙂
Ale pokud jak píšeš, tak je v kanclu dusno a jsi si jisá, že se potom nechceš vrátit...klidně bych odešla ze dne na den a dělejte si co chcete. Zdraví tvoje a miminka je přednější než kolegové.

Jinak co se týče těch kontrol, jak píše @lucieandrlova, domnívám se, že zaměstnavatel je oprávněn kontrolovat prvních 21 dní pracovní neschopnosti (po tu dobu, po kterou poskytuje náhradu mzdy), dále je oprávněna kontrolovat příslušná OSSZ - dávky již pak vyplácejí oni. Ale můžou samozřejmě kontrolovat na popud zaměstnavatele.

lenicka07
17. říj 2013

Ano, nikde není řečeno, do kdy by se to mělo zaměstnavateli oznámit. A přesně tak, kde nejsou dobré vztahy na pracovišti a zaměstnavatel se chová všelijak, tak bych se taky nehnala s tím, jim něco oznamovat. Mě gynekoložka hned nabídla neschopenku (přitom jsem pracovala v kanclu), možná i vzhledem k věku (33), ale jinak bylo vše v pořádku. Takže myslím že se s tím dnes problémy nedělají.

mysicka_lb
autor
17. říj 2013

Holky, díky všem za odpovědi. Nevíte ještě prosím někdo, jestli vycházky můžou být v jiných časech ve všední dny a v jiných časech o víkendu (např. všední dny 12 - 18, víkendy 8 - 14)? A může se kdyžtak čas vycházek v průběhu nemocenské měnit? Jde mi o to, že ještě o víkendech dálkově studuju, školu mám 1x - 2x měsíčně vždy v sobotu dopoledne, ale jinak je to pro mě naprosto nevhodný čas pro vycházky, ráno teď vůbec nefunguju. Tak jestli bych kvůli té škole, co je jednou za měsíc, musela mít vycházky celý měsíc dopoledne, nebo by to šlo i nějak jinak.

paaajka
17. říj 2013

Ahojda, tak ohledně školy by ses domluvila s doktorem... kdybys mu řekla, že dálkově studuješ a jaké víkendy se jedná, tak Ti to určitě omluví, kdyby dorazila kontrola. Já jsem doma od půlky července a kontrolu jsem doma měla, ve všední den, mezi vycházkama.. Takže na řeči typu "na těhotný žádná kontrola nechodí" bych moc nedávala, já jsem jich ve svým okolí slyšela spoustu... Není to pravda, tak na tohle když tak pozor 🙂 já si myslím, že pokud doktorovi řekneš, že už se necítíš, je ti špatně, neriskne to a neschopenku ti dá.. a co se týče vycházek, tak se s ním ohledně školy domluvíš určitě 😉

kettm
17. říj 2013

@mysicka_lb ahoj, záleží na tom,l jak se domluvíš s dr, můj dr je fajn, řekla jsem mu že v týdnu ok, ale víkendy jezdím k rodičům, takže pátek sobota neděle mě prostě kontrola nesežene, řekl mi že o tom ví, kdyby přišla kontrola o víkendu řekne jim, že o tom věděl, že mám změnu bydliště (do 7 dnů to je na dr, nad 7 dní se to musí hlásit sociálce). Na neschopence jsem od července a před 14 dny na mě kontrola opravdu byla, pán přišel v pondělí asi v půl jedenácté, vycházky mám od 13-19 h. Mám malé dítě a muže přes týden na montáži, snažím se je dodržovat ale ne vždy na 100%, proboba jsme jen lidi a pokud máš dobrého dr, tak ti vyhoví a v případě kontroly podrží.

baraka1
17. říj 2013

Já to taky tajila dost dlouho, skoro do začátku 5 měsíce kvůli genetice. Jen nejbližším kolegům jsem řekla jak to je, přece jen mě bylo špatně a tak 🙂 a na konci 1 trimestru jsem to řekla šéfové s tím, že to zatím chci dál tajit než budu mít jistotu, že je vše ok. Vztahy jsou u nás dobré, ale přece jen by se mi nechtělo někomu vysvětlovat, že něco nedopadlo dobře. Pokud to máš v práci špatné a stresuje tě to tak jdi na nemocenskou, myslím, že dnes ti ji každý doktor dá a když ne tak ho změň, určitě pro tebe teď není dobré se stresovat a je to asi i lepší než riskovat, že ti po oznámení těhotenství sníží plat apod. Drž se.

veruska007
18. říj 2013

Já těhu tajila skoro do porodu 😉. Mimčo je v srpnu a na konci června ještě většila lidí okolo netušila, že jsem těhule 😎 . Opakovaně jsme přišli o miminko, tak jsme to tajili co nejdéle, kdyby to zase nevyšlo 😉. Ze začátku cíleně, pak jsem nevolnostmi a stresem hodně zhubla, takže jsem ty dva měsíce před porodem nosila ještě normální kalhoty a v bundě to nebylo poznat vůbec.

veruska007
18. říj 2013

@mysicka_lb Mimochodem, v práci jsme to měli relativně dobré, férové vztahy...a stejně jakmile jsem u prvního dítěte oznámila těhotenství, do měsíce mě sesadili na nižší pozici 😠

danielno
26. pro 2013

Já jsem zjistila, že sjem těhu a hned druhej den jsem šla na neschopenku. Mám práci, kde jsem permanentně ve stresu+ noční služby, takže teď si užívám klídek doma, nechtěla jsem to pokoušet. Já bych asi nevydržela těhotenství tajit, měla jsem takovou radost, že jsem to hned volala manželovi a potom postupně celé rodině 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru