Jednovaječná dvojčata a rozdíl 4 dny. Mám se bát transfuzního syndromu?

agataa6
20. kvě 2022

Ahoj, čekám jednovaječné dvojcata kluky. Jsem 21+5. Na včerejším utz se ukázalo, že se od sebe liší o 4 dny a 60g. Mám se začít bát transfuzniho syndromu? Nebo je ještě šance, že se to srovna? Zatím byli úplně stejně.. až doteď.. doktor říkal, že to ničemu nevadí.. ale nemám z toho dobrý pocit. Kontrolu mám zase za dva týdny.. prosím poraďte někdo se zkušenostmi.

merope
20. kvě 2022

Já když jsem to řešila ("stáří" u jednoho dítěte, kde se mi lišila třeba hlava, tělo a další části těla), tak mi doktoři říkali, že to netřeba řešit, že stačí vzít to na tom UTZ o maličký kousíček vedle a hned je výpočet někde úplně jinde. Takže rozdíl 4 dny může znamenat jenom to, že každý byl jinak natočený. Příště můžou být klidně naopak.

janalov
20. kvě 2022

Rozdíl ve velikosti 4 dny, resp. 60g je opravdu zanedbatelný. Víc, než váhy, si všímejte procentuálního rozdílu mezi dvojčaty. Riziko transfuzního syndromu začíná být někde kolem 15-20%. Ale takto malá rozdílnost je úplně běžná a častá. Navíc je třeba sledovat i jiné věci - funkčnost močových měchýřů, množství plodové vody atd.
Rozdíl může kolísat oběma směry až do porodu a především jsou to jen odhady! Skutečnost stejně bude nakonec jiná.
Jsou to nervy, ne že ne, ale dokud se nic neděje, tak zkuste být v klidu a těšte se. Ten stres vám teď uškodí víc než co jiného. 🍀🍀

agataa6
autor
20. kvě 2022

@janalov Děkuji mockrát za rady a zkušenosti. Je to opravdu náročné na psychiku. Známá před pár dny o jedno dvojce přišla právě kvůli tomuto syndromu a tak se víc bojím..

saraca
21. kvě 2022

Myslím, že se to může srovnat bez problému. Nemám sice s tímto zkušenosti ale mě měřili prdě na začátku a hned mi přidali týden a půl a pak to zas vyvrátili. Tak asi tak… Buď pozitivní, dobře a zdravě jez, pij hodně vody a chod na procházky ať se dobře prokrvuješ a spi na levém boku. Třeba to pomůže. 🍀

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru