Odběr krve v 16. tt se nekonal, je nutný?

pavlii25
3. bře 2014

Ahoj holky,
minulý týden kdy jsem byla v 16.tt jsem byla v poradně u dr. a krom pohmatového vyšetření, uzv, tlaku a moči se nic víc nekonalo.
Četla jsem v knížce, kterou jsem si koupila, že je důležitý odběr krve v 16. tt.

Já byla na krvi u své dr. pouze v 12.tt - tam se zjišťovala krevní skupina a protilátky v těhotenství.
Týden na to jsem byla v Brně na Veveří na 1.screeningu, dělali nám uzv kt. byl v pořádku a brali krev - ten den mi daly výsledky s negativním závěrem na Downa.

Byli jste na odběru krve v 16.týdnu a co se z něj zjišťuje? Už jsem 3x potratila a z toho bylo 1 mimoděložní těhotenství, takže naše dítě je vymodlené.
Nemůžu se dr. dovolat tak Vás prosím o radu jak jste to měli Vy?

Děkuju Pavla

terry1512
3. bře 2014

Myslim že v tom 16tt je to na ten tripple test který vychází často falešně pozitivní a většina dr. ho už neděla.Pokud si byla na Veveří a byl screening negativní tak můžeš být v klidu.Mě ho dr.taky nedělala ten tripple test.A to sem měla jednu hodnotu hraniční a máme zdravou holčičku.

pt1981
3. bře 2014

já jsem na testy v 16tt teprve objednaná, naše doktorka je přepečlivá a dělá vše, podle tabulek. Pravdou ale je, že testy často vychází falešně pozitivní a zbytečně maminku stresují. V Brně mi taky vyloučili Dawna a spol, mám ale hraniční hodnotu HCG... U mě je to ale zavádějící: čekala jsem dvojčátka, jednomu přestalo v 9 t bít srdíčko a je pořád ve mně... To může výsledem skreslovat... Druhé mimi je snad ok. Pokud ti testy mudr nedělala, nestresuj se. Myslím, že podle výsledků z Brna se rozhodla správně...

terikus
3. bře 2014

Mně ho taky nedělali 🙂

mabe
3. bře 2014

@pavlii25 ja jsem na tech krevnich testech v 16tt nebyla. u první dcery me vysly falesne pozitivne, stejne jsem pak musela cekat do 20tt na velkej UTZ a zbytecne jsem se stresovala. tedka u druhé jsem to odmitla a moje dr. byla pro. 😉

zuza01
3. bře 2014

Určitě není, mám po tomhle testu a vyšlo mi riziko 1:2 na rozštěpy, které bylo nakonec úplně falešné! Takže už bych do něj nešla, akorát to stresuje.

mysplys
3. bře 2014

pokud jsi absolvovala 1. trimestrální screening, tak test v 16. týdnu není nutný, mě ho také nedělali a jsem za to ráda, vychází často zbytečně špatně

pavlii25
autor
3. bře 2014

Holky díky mockrát za uklidnění!! 🙂 Za měsíc jdem na druhý screening do Brna,tak teď už se můžu jen těšit,a žádné stresy ze dr. něco přehlédla!

madormi
3. bře 2014

Byla jsem na screeningu ve 13 tt a pak ve 20tt. Triply v 16tt jsem odmitla,casto vychazi falesne pozitivne a pry kdyz jdu na sceeningy je to zbytecne

rioko
3. bře 2014

Také jsem ty v 16 tt odmítla, protože u prvního mi vyšly falešně pozitivní, můj gynekolog mě nenutil

whatty
4. bře 2014

prý od nového roku se tripl testy dělají jen u rizikových těhu povídal pan doktor..... já byla na odběru dnes tak sem zvědavá..ale v brně na Prenatálu bylo vše v pořádku tak by měl být i tripl test... 😉 😒

lajla
4. bře 2014

neni nutny, nic neni nutne, vse zalezi na tobe, pokud jsi byla na nt ve 12tt a vsechno vyslo v poradku, je to naprosto zbytecne

linsed
5. bře 2014

Ahoj holky, jsem v 15 tt v pondělí 10. 3. mám jít na tripl test, protože mě to doporučili ve 13tt na 1. trimestrálním screeningu, který mi vyšel dobře, ale měla jsem zvýšené hodnoty HCG, mám z toho obavy a jak tady čtu, tak píšete, že tripl test většinou ukazuje špatné výsledky. Neměla jste některá, také zvýšenou hodnotu HCG z výsledku na 1. t screeningu?

Děkuji

looraa
21. zář 2014

Ahoj holky, já byla na nt v Prenatalu, to mi vyšlo dobře, DS 1:38 800 a všechny hodnoty v normě, doktorka mi po předchozím váhání triple testy nakonec udělala a ty mi vyšly s rizikem 1:150, takže pozitivní... Zítra si tam musím jít pro papíry a pak na genetickou konzultaci, kde budou oboje výsledky integrovat... Už teď jsem z toho nešťastná a nevím jestli nelituju, že jsem si je vůbec nechala udělat.

vanilkacka
21. zář 2014

@looraa Ahojky, ja mela taky vyborne vysledky z NT, celkove riziko 1:18200, DS tusim 1:50000, podstoupila jsem i triple testy a tam jsem mela pozitivni vysledek na Edwardsuv syndrom.Sla jsem tedy znovu na dukladny ultrazvuk,kde dr. nenasel zadne abnormality,ale i tak jsme se domluvili na amniocenteze,protoze sam rikal,ze to je jistota a ja bych se do dalsiho ultrazvuku a celkove i do porodu bala,zda se lekar nespletl.Odber plodove vody trval ani ne 20 sekund a nebylo to vubec hrozny.Druhy den byly vysledky,samozrejme miminko je v poradku,hrozne se mi ulevilo.Drzim palce,at je vsechno v poradku.

heduskak
23. zář 2014

Ahojky holky, v 12tt jsem měla výsledky v pořádku a výsledky z 16tt jsem měla DS 1:140 takže jsme byli posláni do Ústí, jela jsem tam vystrašená a uplně zbytečně. Dělaly nám dukladný UTZ,echo, kardio kde nám pan dr řekl že je všechno v pořádku, že se nemusíme ničeho bát. Minulý týden jsme byli ještě na kontrolním UTZ kde mi dr zdělil že mám hlubokou pánev, že je to dobře k porodu a miminko bylo blbě otočené a neviděl pořádně nosánek a pohlaví tak v pátek jedeme ještě jednou 🙂 doufám že nosánek uvidí a ukáže nám prcek už konečně co má mezi nožičkama 🙂 🙂

looraa
23. zář 2014

@vanilkacka díky za odpověď, já se toho odběru moc bojím, mám za sebou dva potraty :( objednala jsem se na superkonsiliární utz k dr. Vlašínovi, tak se pak budu rozhodovat podle jeho doporučení. On prý amnio nedoporučí, když si myslí, že je to zbytečné...

looraa
23. zář 2014

@heduskak prosím tě, a oni ti dělali integraci výsledků z nt a z tt? Já jdu v pondělí na genetiku na konzultaci, tam by mi měli integrovat oba výsledky a pak na utz...

vanilkacka
23. zář 2014

@looraa Ahojky, k Dr. Vlasinovi chodi kamaradky a jsou velmi spokojene, je to takova brnenska kapacita.Ja byla u Dr. Polaka v Olomouci a on mi take rekl,ze tam nic znepokojujiciho nevidi a rozhodnuti bylo ciste na mne.Dal mi na vyber,ze bud pockame do 20.tydne,at to opet overime,ze je vse ok a nebo pro muj klid muzu podstoupit plodovku.Jsem typ cloveka,ktery vse dost resi a byla bych nesva cele tehu a porad se bala,takze jsem byla pro plodovku rozhodnuta uz pred vysetrenim.Urcite to bude v poradku a Dr. nic nenajde.Pak prosim napis,jak to dopadlo.Mne tenkrat hodne pomohlo cist,ze ty triply melo hodne maminek falesne pozitivnich.Moc drzim palce 🙂

heduskak
23. zář 2014

@looraa to bych řekla že mi nedělaly jen sem šla na kardio a pak na konzultaci jestly chci na odběr plodové vody a já řekla že teď ne, že třeba příště kdyby se něco změnilo.

looraa
23. zář 2014

Holky díky 🙂 v pondělí napíšu, snad dopadneme dobře. Mě se ptala na plodovku hned jak jsem se objednávala, ale řekla jsem, že ještě nevím, že chci nejprve utz a podle toho se budu rozhodovat, tak nás rovnou objednala k Vlašínovi, ani jsem si o to nemusela říkat.

looraa
2. říj 2014

Ahoj holky, konečně jsem se dostala k tomu napsat výsledek. Ve finále mi na genetice zintegrovala triple test a NT a vyšla jí pravděpodobnost na ds 1:1400 (ostatní bylo v pořádku už ze začátku), což už je negativní i vzhledem k věku (to mám 1:1300). Genetička sama říkala, že všechny hodnoty jsou v pořádku až na mírně zvýšené hcg, což ale má souvislost s tím, že jsme po ivf a že jsem měla v 8tt hematom a dost silně jsem krvácela. Amniocentézu mi ani nedoporučila, přímo řekla, že v mé situaci ji považuje za zbytečnou, že mám absolvovat podrobný utz u dr Vlašína a pak ve 20tt a kdyby se náhodou něco objevilo, až potom o amnio přemýšlet. Utz u pana doktora dopadl krásně, miminko prohlídl, pořádně všechno proměřil, srdíčko prozkoumal a nic nenašel, řekl, že miminko je v pořádku 🙂

Jinak k triple testům - genetička říkala, že se jedná o zastaralou metodu, nic méně může ukázat na některá fakta, na něž nt nestačí, třeba rozštěpy apod, takže není prý úplně vhodné je vynechat. Což je ale podle ní maximálně nevhodné, je hodnotit triple testy pouze z krve zvlášť, hodnoty takto získané prý nemají váhu. Ideální prý je, když se krev na triply vezme, pošle se do stejné laboratoře jako se dělalo nt a vyhodnotí se rovnou integrovaný test. Ten má největší spolehlivost a vzhledem k většímu počtu hodnot které se vyhodnocují současně, leze případné odchylky lépe vyhodnotit a vyvodit příslušné závěry. maminka je pak ušetřena stresu který si užije mezi výsledkem a vyšetřením, protože teď už se mi lehko říká, z pozitivního výsledku si nic nedělejte, ale ten týden co jsem čekala byl příšerný a žádné utěšování nepomáhalo. Jsem ráda, že to mám za sebou a teď jen doufám a věřím, že se děťátko narodí zdravé.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru