Pozitivni screening - může výsledek ovlivnit štítná žláza maminky?

klllarinka01
14. kvě 2019

Ahoj holky.
Mate nektera zkusenost s tim, ze by zvysena cinnoat stitne zlazy mohla "ovlivnit" vysledky integrovaneho screeningu?
Prvni int.screening byl v pohode, doktor k nemu nic nerikal. NT 1,8. NB pritomna.Druhy v II.trimestru (14+0tt) a to pak.uz volal, ze vysel screening pozitivni. Jedna hodnota vyssi a druha nizsi. Je mozne ze mi rekl az souhrnny vysledek z obou int.sc.? Nejdriv jsem.myslela, ze se to tykalo jen toho druheho screeningu.
Ale pak jsem si rikala, ze je mozne ze mi rekl az souhrnny. Delaji se rozbory na stitnou zlazu behem obou screeniingu, ze? Dekuji za odpovedi 🙂


rekl souhrnny vysledek

klllarinka01
autor
16. kvě 2019

Nedalo mi to a jeste jsem zpovidala jednoho mladeho gynekologa a porodnika.
1) Jake testy a odbery se delaji v I a II. trimestru se delaji.
2) co vsechno se sleduje pri tech odberech. Jestli treba i stitna zlaza, atd.
3.)v jakych rozmezich se maji ty.hodnoty pohybovat aby to bylo v norme
4) jestli muze ty testy (odbery) neco ovlivnit a tim treba zkreslit vysledky. Napr. Vek matky, dlouhodoba nemoc, nejaky jidlo v den odberu, stresu atd.

1) Z těch vyšetření-
6-8. Týden první ultrazvukové vyšetření(většinou ověření těhotenství a jestli se vyvíjí správně-srdeční akce atd.).
10-11.tyden-odběr krevního obrazu(počet erytrocytu, leukocytu, thrombocytu, hladina hemoglobinu a hematokritu), stanovení krevní skupiny, Rh faktoru, hladina glykemie nalacno, test na hiv, hepatitidu b, syfilis....dále kombinovaný test na genet.
Choroby(10-14.tyden) ultrazvuk+odber krve na tehotensky plazmaticky protein A(Papp-a) a fb-hcg,dále 14-17.tyden tzv. Triple test(někde už se nepoužívá, třeba tady v jižních Čechách se většinou ještě bere-je také na odhalení genet. Vad-alfa-fetoprotein, choriovy gonadotropin a nekonjugovany estriol...
dále ultrazvuk ve 20-22.tydnu,
orální glukozovy test(24-28. Týden) ke zjištění gest. diabetu,
laboratorní vyšetření (znovu krevní obraz+syfilis, hepatitida b a hiv),
ultrazvuk 30-32.tyden,
test na přítomnost streptokoka agalactiae v pochve(35-36.tyden),
kardiotokograficky test od 38.tydne jednou týdne do termínu porodu, po termínu porodu 2krat týdne a ještě ultrazvuk v termínu porodu, ale není to úplně nutné....
2)jinak štítné žláza se rutinne nebere, pokud nejsou příznaky nebo predispizicni faktory jako cukrovka napr....nic z toho by se nemělo ničím ovlivnit, akorát cukr musí být nalacno
3) to se doda pozdeji - kdyz tak.mohu dopsat
4) genet. Testy-čím je žena starší, tím vyšší riziko, ze vyjdou pozitivní, tudíž mnohem vyšší šance, ze se narodí napr. Downův syndrom.

Treba to.nekomu zodpovi jeho otazky a snad pomuze 🙂

vrabcak0007
17. kvě 2019

@klllarinka01 Ahoj, no když nechceš plodovku, ani nic jinýho, tak ti dají podepsat ten reverz nebo asi jinou zprávu s tím, že jsi byla seznámena s těmi riziky a pokud se to náhodou nepovede a narodí se postižené dítě, tak je to na tvojí zodpovědnost a oni jsou z obliga - což celkem chápu, jen mě také zarazilo, že je pro ně ten triple tak směrodatný a žádnou alternativu nenabízí (ty testy)..ale možná to bylo, tím, že to byla starší lékařka (primářka) asi staršá konzervativnější přístup...dnres jsem byla v tom motole - myslela jsem, že to bude jen formalita..vypnila jsem jejich formuláře a kopie všech screeningů, utz i tý včrejší genetiky z tý krče a myslela jsem, že si to jen založí, sepíšeme teda žádost o test a jde se na věc, ale defacto jsem absolvovala to samý co včera - lékařka/genetička si všechny věci přečetla, udělala se mou opět kompletní detailní rodinnou anamnézu a tak...ale byla to mladá holčina a nabídla mi právě i ty testy, s tím, že pokud by byl utz špatný, tak většinou nemá cenu je moc dělat, ale pokud je utz dobrý a jde "pouze" o špatné krevní výsledky a věk, tak je určitě doporučuje..tak jsem jí právě řekla, že jsem tam kvůli tý panoramě, že v krči dělají jenom ten prenascan...se zasmála, že prý jsem ten den už druhá, co přišla přesně takhle kvůli tomuhle...celkem detailn mi popsala ten test a řekla i nějaký věci navíc, co jsem se zatím nedočetla - ze svojí zkušenosti..což bylo celkem fajn...a pak mě tedy konečně nabrali...snad bych mohla mít 27.5. už výsledky...takže jsou teď trošku nervíčky no...ale to ti asi nemusím říkat 🙂

klllarinka01
autor
17. kvě 2019

@vrabcak0007 ahoj, je logicky, ze to.museji mit nejak papirove podlozeny, nejaky ten reverz kdyz se odmitne. Pak by je mohl leckdo zalovat. A to oni samozrejme neotrebuji. Jeste kopiruju kousek z jednoho rozhovoru ohledne tripl testu:" ento trojitý test se provádí v období mezi 15. až 17. týdnem těhotenství. “Do laboratoře třeba zadat i velikost plodu a přesný týden těhotenství, počet plodů v bříšku a podobně,” pokračuje MUDr. Krajkovič. Všechny tyto údaje mají vliv na to, aby se co nejpřesněji dalo určit možné riziko. Výsledek může zkreslit i špatně vypočítaný týden těhotenství, víceplodové těhotenství, rozdíl v hmotnosti či věk rodičky." Mazac. Napise se neco spatne, trochu jinak a hned je vysledek jiny..A ze nenabizi zadnou alternativu je fakt divny. Ale mas pravdu
Nektere starsi lekarky si porad stoji za tim.co se naucily ve sprominutim "stare skole" a vse nove je desi a je pro ne cizi. A Motol dnes to same, jo? Jako by to uz vcerejsi nestacilo. A.zadny jiny ultrazvuk ti uz dnes nedelala? Jen ty testy? Tak drzim. Ale cekani je sileny. Nedivim se. 🙂 Ale ja to.mam taky. I kdyz uz jsem.precetla vse a vzdycky .me neco uklidni. Nebo si vzpomenu na veci co mi rikala sestra do telefonu a prestim jsem to vnimala jinak a citim se malinko klidneji. Jsem rada, ze tam.jde v pondeli manzel se mnou. Rano mi asi nebude moc dobre. A manzela u rodinne anamnezy nepotrebovali?

klllarinka01
autor
21. kvě 2019

Jeste k otazce cislo 3) (viz vyse) posilam nejake udaje..

Plus na ty AFP, hcg a estriol ve 2. Trimestru se podívej na stránku nemoc-pomoc.cz a záložka triple test, tam je to hezky zpracovány ty hodnoty 🙂

Jinak u toho hcg a papp-a v prvním trimestru se to interpretuje dle tabulek, kdy se ta hodnota mění každý týden a když je to 2.5 násobek Te referencni hodnoty u hcg nebo 0,5 násobek hodnoty u papp-a, tak je velká šance, ze tam bude nějaká genet. Vada(hlavně Down)

klllarinka01
autor
21. kvě 2019
klllarinka01
autor
21. kvě 2019
klllarinka01
autor
21. kvě 2019
klllarinka01
autor
21. kvě 2019

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru