RH negativní, co to pro mě znamená?

ets
1. únor 2014

Prosím o radu.Jsem 21.tt a mám krevní skupinu 0+ a manžel AB+ .V krevních testech mi napsali RH negativní a prý mi musí udělat ještě nějaký test, ale neřekli jestli je to dobře nebo špatně a co to pro mě znamená.

renca_hanych
1. únor 2014

já jsem matka s rh minus, muž je rh plus, v prvním těhotenství pokud jste rh minus matka to nevadí, po porodu pokud by miminko bylo rh plus Vám píchnou tuším do 48 hodin imunoglobulin, to aby jste v dalším těhotenství neměla protilátky proti miminku, já jsem rh minus a první syn jen takyrh minus takže mi injekci dát nemuseli, protože jsem byla imunizovaná prvním synem. v druhém těhotenství jsem protilátky měla stále pozitivní ale nebylo to na miminko ale reakce na velké množství podaných transfuzí u prvního porodu, Váš gynekolog Vám vše jistě dopodrobna vysvětlí, já nejsem odborník 😉 hodně štěstí, krásný zbytek těhotenství a pohodový porod 😵

llluckaaa
1. únor 2014

Odkud víš, že máš 0+? Pokud ti vyše Rh minus, tak jsi 0- . Krevní skupina ani Rh faktor se v průběhu života nemění

andelka
1. únor 2014

Podívej se ještě jednou..jestli máš 0+ tak jsi Rh pozitivní, abys byla negativní musíš mít 0-
Jestli jsi opravdu Rh- (Rh otce obvykle nikoho nezajímá, neb otec je vždy nejistý 😀 ), budou ti v běžných odběrech dělat testy na protilátky a sledovat je. Potom po porodu zjistí Rh miminka a podle toho jaké bude mít ti buď dají injekci anebo nic.
Dneska, je to tak rok a půl zpátky co to začalo, nabízejí lékaři nějaké preventivní injekce..ale osobně to považuju za nesmysl, nechat si něco píchat, když protilátky jsou v pořádku (a to se kontroluje tuším 2x během těhu) a neví se jaké rh má dítě. Sama osobně bych to odmítla, kdyby mi to Dr nabízel. Naštěstí před 2lety tahle novinka nebyla.
Jo a oba synové mají Rh po mně, takže po porodu se nemuselo řešit nic.Otec je teda Rh+, a je nabeton jistej 😉

pisisvori
1. únor 2014

@ets Většinou se řeší Rh faktot, jestli je + nebo -. Viz Rh inkompatibilita matky a plodu upravit matka je Rh− a plod Rh+ (plod zdědil alelu D od Rh+ otce) = rizikové těhotenství;
dostanou-li se erytrocyty plodu do mateřského oběhu → stimulují antigeny D tvorbu anti-D protilátek → mateřské protilátky (třídy IgG) prostupují placentou a způsobují hemolýzu plodových erytrocytů; senzibilizace Rh− matek nastává většinou po porodu (při porodu dochází k odlučování placenty a určité množství fetální krve proniká do oběhu matky); první dítě nebývá postižené, riziko stoupá s počtem dalších, inkompatibilních těhotenství ;
matka může být senzibilizována i při předchozích potratech Rh+ plodu nebo transfuzí Rh+ krve;
v naší populaci je více než 80 % jedinců Rh+, a méně než 20 % Rh−;
příznaky poškození plodu: hemolytická anémie, rozvoj žloutenky; v krvi se hromadí bilirubin – při překročení určité hranice poškozuje CNS; zvýšení krvetvorby s vyplavováním nezralých erytroblastů = tzv. fetální erytroblastóza; v těžkých případech umírá plod in utero;
poškození plodu lze předejít podáváním anti-D protilátek matce 72 hodin po senzitizační dávce Rh+ erytrocytů (po porodu či invazivní prenatální diagnostice).

pisisvori
1. únor 2014

podobná situace je ale také u krevní skupiny O.
Existují skupiny A, B, AB a O. Skupina A = krvinky mají na svét těle takové "bodlinky = antigeny" A a v plazmě jsou protilátky anti B, které když narazí na krev B= tedy bodlinky B tak vytvoří zhluk a krev se sráží.
Skupina B na krvinka bodlinky B a v krvi anti B.
Skupina AB= mají krvnky na sobě jak bodlinky a tak i bodlinky B , ale v plazmě nemají žádné protilátky .
Skupina O = její krvinky nemají na sobě žádné bodlinky zato ale mají v plazmě protilátky proti A i B.
Ale právě u této skupiny pokud je otec dítěte A, B nebo AB a dítě po něm A, B (AB být nemůže🙂, tak může nastat stejná situace jako u RH faktoru a matka vytváří proti krvinkám dítěte protilátky, které pak mohou plod poškodit.

pisisvori
1. únor 2014

@ets takže u tebe může jít o to skupinu 0....kde se ty protilátky nabírají jen 2x za těhotenství. U Rh faktoru 3-4x.

pisisvori
1. únor 2014

@ets a pokud sis myslela , že jsi 0+, ale jsi 0- a manžel má AˇB+(což znamená, že mimi musí být buď A+/A- nebo B+/B-)tak jde o obojí🙂

andelka
1. únor 2014

@pisisvori jsem 0- a nabíraly se 2x 😉 manžel je navíc B+

leni84
1. únor 2014

@ets Já jsem RH negativní, krevní skupina A-, manžel je RH pozitivní, krevní skupina A+. Když jsi RH negativní a partner má faktor pozitivní, tak hrozí, že si tvoje tělo bude dělat proti plodu protilátky. Ale platí to jen v případě, když dítě zdědí RH faktor po otci. V prvním těhotenství ti ale nic nehrozí, jelikož tělo to ještě nepozná. Hrozí to až v dalších těhotenstvích. Krev se u RH negativních žen bere častěji a zjišťuje se, jestli se protilátky tvoří nebo ne..Po porodu zjistí tvému dítěti krevní skupinu a pokud by bylo pozitivní po otci, tak ti do 48 hodin po porodu píchnou injekci "imonuglobulin D", aby se v případném dalším těhotenství protilátky netvořily, a pak tě budou zase o to víc sledovat..🙂Tuto injekci píchají u RH negativních žen i po potratech s revizí dělohy..Ničeho se neboj..😉

pisisvori
1. únor 2014

@andelka každý to dělá jinak, ale při Rh- by se měly nabírat vickrát něž 2x🙂

andelka
1. únor 2014

@pisisvori koukám že jsou v tom rozdíly. Kamarádka má taky 0- a teď je 30tt a brali jí podruhé protilátky, spolu s klasickým krevním obrazem.

ets
autor
1. únor 2014

@andelka Otec je jistý :D a v těhu knížce mám opravdu psáno 0+ a RH negativní.taky mi je to divný, ale jsem těhu poprvé takže nevím jestli to tak má nebo nemá být.Nebo se taky upsali :D

little_frog
1. únor 2014

koukám na svoji těhotenskou průkazku... je tam kolonka na krevní skupinu a na RH, kam se píše znaménko plus mínus... žádnou další kolonku na RH kde by mohli napsat slovem negativní nemám, takže se doktor buď přepsal nebo je to myšleno ve smyslu - bez pozitivního nálezu - což by byl, kdybys měla znaménko mínus... pokud máš 0+ tak se vůbec nestresuj, je to jak to má být 😉
Nicméně mně RH řešili už v nějakém 13tt, takže jsi si jistá, že se ten test týká toho?

ets
autor
1. únor 2014

Děkuji za odpovědi.Já odmítla totiž testy na vvv a tím pádem mi dělali krevní testy až teď na různé nemoci (co jsou v knížce za povinné) a krevní skupinu.Jinak sestra říkala, že pokud je to negativní tak se dělají ještě jednou, ale v tom jí zazvonil telefon a už na mě neměla čas :(

doko
1. únor 2014

ahoj holky a nevíte prosím některá, když jsem Rh- a mám teď druhé těhotenství (po prvním mi byly píchnuté protilátky), kdy se zase píchají ty protilátky? k doktorovi jdu až v 11. tt, dřív to nejde (je hospitalizován v nemocnici) a mám strach, aby to nebylo třeba pozdě ☹ 😖

mafeska
2. únor 2014

@ets řekla bych, že je ta kolonka RH jen proškrtnutá 🙂

llluckaaa
2. únor 2014

@doko Ahoj, tak brzy se určitě nepíchají. Já jsem Rh-, obě děti Rh+ a mám teď 4. těhotenství. Zatím mi ani netestovali, jestli protilátky mám. Ono se to začalo dělat trochu jinak - dřív se testovala několikrát v těhotenství krev na protilátky (myslím že tak 3 krát) a když vyšly negativně, žádná protilátková injekce se v těhotenství nekonala. Teď se prý dává ta injekce preventivně. Každopádně mě ještě ani netestovali na protilátky ani jsem žádnou injekci nepíchali, a to mám dobrou doktorku, která mě hlídá a jsem u ní každých 14 dní 😉

llluckaaa
2. únor 2014

@ets A ty tedy nevíš z dřívějška, jakou máš krevní skupinu? Já ikdyž ji už dávno vím, tak mi ji pořád znovu testujou. A mám tam velkým červeným písmem napsáno A- . Nemáš k tomu přilepený papír z laborky? Mně výsledky krve k průkazce přišpendlili 😉

doko
2. únor 2014

@llluckaaa děkuji moc 😉 já si právě říkala, že je to asi brzo, ale pak ve mně hlodal červík pochybností, tak se radši ptám 🙂 ještě jednou děkuji, uklidnila jsi mě 😉

makiska1
12. únor 2014

Ahoj holky, já mám taky Rh-... dostala jsem protilátky po revizi a teď v nějakém 26tt dostanu další injekci ...

renny13
12. únor 2014

Ahojte, mám A- a taťka B+.
Nám se skupiny skřížily malej má AB+.
Protilátky jsem dostala 2x - před porodem a hned
po porodu😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru