Test na cukrovku, je povinný?

karlajasmine
2. črc 2015

Zajima me, jestli jste sly vsechny na test cukrovky mezi 24 a 28tt? Je povinny? Nenadivim jehly, takze trosku doufam, ze me to mine...

mayyas
2. črc 2015

Povinné není v důsledku nic, máš právo odmítnout. Je tu několik aktuálních diskuzí na tohle téma, doporučuji pročíst různé názory.

milmic
2. črc 2015

@karlajasmine Povinné není nic.
Já jsem test na cukrovku odmítla ve druhém a třetím těhotenství, protože poprvé mi bylo strašně zle, málem jsem omdlela. Přijde mi dost drastické držet těhotnou ženu hladem od večera až do oběda a ještě dostat takovou palbu cukru.
Jsou na to různé názory, dokonce mi vyprávěla dula, že se ted zpřísnily normy na cukrovku a kdo ji neměl před rokem, tak dneska už ji má. Což je poněkud zvláštní, ale budiž. 🙂
Odmítnout můžeš naprosto cokoliv, jakékoliv vyšetření.

hanih
2. črc 2015

@karlajasmine Povinný není. Mě dokonce i doktorka informovala, že ho mohu odmítnout. Já jsem se ale rozhodla jít, protože máme cukrovku v rodině (prostě pro svůj klid). Jinak o tom, co píše @milmic , že se zpřísnily normy, mi taky doktorka říkala. Prý je to nějaké evropské doporučení. Hodnoty, které ještě loni byly ok, jsou letos už považovány za rizikové...
Co se týká toho, jak to kdo snáší, je to asi dost různé. My jsme třeba neměli žádný problém. Trochu jsem se bála, že mi bude zle z hladu, ale naštěstí jsem to ustála. Ten sladký roztok byl v pohodě, ne že by mi to nějak zvlášť chutnalo, ale vypít se to dalo aniž by to se mnou cokoliv udělalo. Nevím, jak na to reagujou miminka, já jen můžu říct, že to moje do mě začlo kopat, když jsem se pak najedla.
Já bych se asi poradila s doktorkou, jestli ti ho doporučuje, jestli třeba patříš do rizikové skupiny. Podle toho bych se rozhodla.

lasicek
2. črc 2015

Taky jsem nechtěla jít, že je to zbytečné a nakonec byl test pozitivní.

lennus
2. črc 2015

Není, ono není povinné nic - chodit na prohlídky, rodit v porodnici.
Ale mně ji zjistili, a to nemám nadváhu, vždy jsem se hýbala, jedla relativně zdravě a díky tomu, že jsem to věděla a upravila jídelníček, byly hodnoty v normě. Byla jsem fakt překvapená, nečekala jsem to. Prý po 30. roce rapidně stoupá. Takže já osobně bych to nepodceňovala.

Přečti si, co hrozí u neléčené cukrovky, jsou tam rizika pro dítě a ne malé, to mě přimělo s tím něco dělat a byla jsem fakt poctivá. Taky mi pomohlo zařadit víc pohybu kvůli spalování cukrů. Pracovala jsem v kanceláři a doktorka mě chtěla poslat na nemocenskou, tak jsem začala část cesty do a z práce chodit pěšky s holemi nordic walking.

karlajasmine
autor
2. črc 2015

Ok, tak kdyz pisete, ze vam zjistily cukrovku presto, ze nejste rizikova skupina, tak tam radeji pujdu 🙂 Holt to bude pekne neprijemne dopoledne.. ale nechci riskovat nejaky zdravotni rizika pro malyho..

petapetruska
2. črc 2015

@karlajasmine mozna neni povinny,ale je to pro dobro tve a hlavne miminka..takze byt tebou tak ten strach prekonam...kdy jindy budes mit silnejsi motivaci nez ted,kdyz to delas pro svoje miminko🙂

aideen
2. črc 2015

Nebyla jsem ani u jednoho. U prvních dvou těhotenství proto, že jsem nebyla riziková skupina ani zdaleka, potřetí jsem odmítla sama po poradě s mým gynekologem, který má s tímto testem velice negativní zkušenosti přímo na vlastní manželce. Podotýkám, že mě do ničeho nenutil, ani mi ten test vyloženě nehanil, dal mi pouze fakta na základě kterých jsem se k tomuto kroku rozhodla. 🙂

karlajasmine
autor
2. črc 2015

@aideen No ja uvidim co mi gynekolog vubec rekne, protoze mi jeste 30 nebylo a nikdo v nasi rodine nikdy cukrovku nemel, ani v tehotenstvi ani normalne.. proste vubec nikdo nikdy.. ani prababicky.

lennus
2. črc 2015

@karlajasmine Neboj, mně všichni strašili, jak je to hrozné, ale bylo to naprosto v pohodě. Mně ten sladký nápoj dokonce bodnul, dodalo mi to energii, vypila jsem ho hrozně rychle, abych to měla rychle za sebou. 😀 Vzala jsem si knížku a uteklo to raz dva. Fakt nic hrozného, čehož bych se podruhé bála. 😉

aideen
2. črc 2015

@karlajasmine Uvidíš, mě vyšla u posledního těhu, že bych jako dle statistik a věkové tabulky jít měla. Ale bylo to jenom o dva měsíce, což teda přispělo k mému rozhodnutí se tady tomu testu nezúčastnit. Uvidíš, poptej se ho pořádně na vše, co tě zajímá a na základě toho se rozhodni 🙂

petapetruska
2. črc 2015

@karlajasmine tak nasli cukrovku i holkam co nemely zadne predpoklady ...podle me je lepsi jit...neni to nic tak hroznyho..taky jsem mela knizku..ten "napoj" mi rozmichali v horkom caji,takze to bylo jako vic sladkej caj,navic me to na chvili i celkem zaplaclo,takze jsem ani hlad nemela...vzala jsem knizku a nez se nadala byla jsem pryc.....spis si precti co se deje kdyz ti najdou cukrovku...a pak si predstav,ze bys nesla,mela ji a nevedela o tom.... 😉

karlajasmine
autor
2. črc 2015

@petapetruska Hmm ja jsem takovej hypochondr ze si radeji o tom nic cist nepujdu 🙂 Ale pokud me gynekolog posle, tak na test pujdu 🙂

pavlakosec
2. črc 2015

Taky jsme neměli v rodině cukrovku a nic nevypadalo na to, že by mohl být test pozitivní a nakonec byl. Zvažovala jsem, že test odmítnu ale nakonec jsem ráda, že jsem na něj šla. Jsem sice zdravotní sestra ale jehly nesnáším. Nevadí mi píchat do někoho jiného ale když jde o mě, tak jsem na mrtvici. 🙂

brokovich
2. črc 2015

Neboj se toho. Já strávila u odběrů jen 2 hodiny. Tu sladkou vodu jsem vypila na ex. Bylo to úplně v pohodě. Všichni straší, že je to strašně sladký, tak jsem si představovala málem medovou hustotu, ale je to normální šťáva. Já měla i šikovnou sestřičkou. Tři vpichy absolutně bez bolesti, jen malé píchnutíčko. Takže nenech se děsit. Já s sebou teda měla stejně "starou" kámošku, tak jsme ty dvě hoďky hezky proklábosily, ale jestli máš tablet (knížka se moc číst nedá dle mého), tak pohoda. 😉

sariky
2. črc 2015

Ja jsem byla a je to v pohode. Napoj chutnal jak fanta, takze zadna tragedie. Strašně se to v poslední době demonizuje a pritom úplně zbytečně.

werumka
2. črc 2015

@milmic
@hanih Ty normy nejsou jednostranně zpřísněné. Zpřísnilo se pouze hodnocení lačné hodnoty. Dříve to bylo do 5,6, nyní do 5,1. Naopak obě hodnoty po testu se uvolnily. Dříve byla hranice po hodině do 8,9, nyní je do 10,0. Po dvou hodinách bylo dříve 7,7, nyní 8,5.
Došlo se k tomu z celkem prostého závěru, kdy když se dělal ženám, které měly lačnou hodnotu nad 5,1 test, vycházel jim pozitivní. a pak je lepší v tomto případě test vůbec nedělat. Naopak se ukázalo, že ženám, které měly po testu hodnoty nad 8,9 nebo nad 7,7 potom cukrovka prokázaná nebyla. Proto to posunutí hranic směrem nahoru. Věta, že se kritéria zpřísnila není úplně výstižná 😉

pajula123
2. črc 2015

V těhotenství je - dle informace od lékaře - povinný pouze test na syfilis a HIV. Cokoliv ostatního jde odmítnout. Na test na cukrovku se ale chystám - oba rodiče jí mají, ségře při druhém těhotenství taky našli vyšší cukr a nejsem zrovna nejmladší.

karlajasmine
autor
2. črc 2015

@werumka To je fajn videt ty hodnoty 🙂 Kazdopadne v 1.trimestru jsem mela hodnotu nalacno 4,1 ..

werumka
2. črc 2015

@karlajasmine Určitě až se budeš na ten test objednávat, tak se třeba po telefonu ujisti, že jedou podle těch nových norem (spousta laborek je stále nezavedla) a že dělají skutečně tři odběry ze žíly a nikoli z prstu. Spousta holek jde pak kvůli těmhle chybám na test zbytečně.

miskadis
2. črc 2015

Nebyla jsem ani v jednom těhotenství, nepatřím do rizikové skupiny.

ajny123
2. črc 2015

@karlajasmine Nebyla jsem v rizikové skupině a měla ji. Určitě na test nemusíš, ale já bych šla. Za to riziko by mi to nestálo.

gepe
2. črc 2015

Plno zen neni rizikovych a tehotenskou cukrovku mely ci maji, i obracene 🙂
Test jsem podstoupila a sla bych opet. Nicemu to neublizi, naopak muze prospet pokud by vysledky byly pozitivni.
Nechtela bych se prip.bit do hlavy, ze jsem nesla a mela ji, tim nest i dusledky... nedej nasledky. A sla bych i presto, ze jsem zustala druhou hodinu cekani lezet s nohama nahore v detske odber.ordinaci 😀

karlajasmine
autor
2. črc 2015

@werumka Tak uz me tam objednali... dneska jsem byla u gynekologa a rekl, ze tam pro jistotu posila ze sve ordinace vsechny.. ze mi to nemuze nijak ublizit, maximalne mi bude spatne z toho ze budu nalacno, a ze je dobre vedet ze cukrovku nemam, protoze by to pro miminko mohlo byt nebezpecny.
Delaji pry 3 odbery ze zily (fuj). Uz jsem oznamila manzelovi, ze tam pujde se mnou 😀.. protoze se bojim ze se slozim.
@ajny123
@gepe

werumka
2. črc 2015

@karlajasmine Ono se tam chodí dost brzy - aby to lačnění nebylo tak dlouhý. Manžel Tě určitě rozptýlí 🙂
Rizika pro dítě jsou jedna věc. Ale pokud cukrovka nemá nějaký horší průběh, tak to často ani lékař po porodu nemusí zaznamenat, že matka cukrovku měla (když na testu nebyla). Ale je to hlavně proto, že ty tři měsíce ten zvýšený cukr zpracovávala slinivka matky a výrazně jí přetěžovala. Což se v budoucnu může projevit diabetem 2. typu a ten je nepříjemný mnohem víc 😉

idiska
2. črc 2015

jak už tu psaly holky, nebylo to nic hrozného, to pití je jako sprite bez bublinek 😎 ...jako sladké to je dost, ale já to normálně vypila, dokonce mi to i chutnalo 😎 ....ty tři odběry z žíly se taky dají, ty sestřičky už tam ty jehly mají v malíku 😉 ...vzala jsem si knížku a uteklo mi to...jediné, co mě tam štvalo, byli důchodci a jejich stěžování 😖 ...ale i to se dá přežít, navíc toho už jsem si užila i tak dost 😎 ...a pak ta jistota, že je všechno dobrý, to je k nezaplacení...ona totiž těhotenská cukrovka je něco úplně jiného než ta klasická, asi jako novorozenecká žloutenka

lucikvr
2. črc 2015

@milmic mě právě u třetího těhu na tom zestu bylo taky na omdlení, ležela jsem 2hodiny v sesterně a hodnotu jsem měla ok.A nyní u čtvrtého těhu 17tt mě vyšla glymča 5,2 a dr. mě říkala že právě zpřísnili ty normy, jinak vloni jak všichni píší tyto hodnoty byly ještě normální. Nyní prý zakazují těhotným jíst ovoce a i dokonce pít mléko, sama moje gynekoložka říkala že to nechápe a že je to tyranie. akorát nás v těhotenství stresují a právě ze stresu je vyšší hladina cukru. Takže zvažuju že test taky odmítnu 😉

hanih
2. črc 2015

@werumka Děkuju za upřesnění 🙂 Já to psala, jak mi to řekla doktorka a ta mi to asi jako laikovi nechtěla moc rozebírat. 🙂 Každopádně tohle je dobré vědět. Před tím odběrem z prstu mě taky varovala, že to nedoporučuje, protože to není přesné.

gepe
2. črc 2015

Nemam rada sladky a vypila jsem to v pohode, jen mi po hodine cekani z duchodcu a nevrlych lidi klesnul prave jeste vic tlak 😀 tak i tu hodku s nohama nahore jsem si i pekne prospala a rychleji to uteklo 🙂 trapny bylo, kdyz chvilku predtim, nez jsem se zacala sunout na zidli dolu jsem si delala srandu, zda tam nekdo omdli.. no a uz me sestra odvadela 😀

werumka
2. črc 2015

@hanih Chápu, lékaři se vůči pacientovi snaží podávat věci jednoduše, ale někdy pak z toho vyjde neúplná informace. Ženy někdy mají pocit, že těhotenská cukrovka a test je v kompetenci gynekologa, ale je to jiný obor a gynekologové v tomhle většinou nemají tak hlubokou informovanost, která často bývá potřeba (viz. třeba to, že posílají na testování do laboratoří, kde se testuje špatně, nebo dokonce testují ve své vlastní ordinaci).
To samé platí i v případě @lucikvr - co diabetologové "prý" zakazují je zprostředkovaná informace. Těhotným s cukrovkou každé prochází v jídle něco jiného. Někdo může sníst kilo jahod a glykémie se nehne, někdo jich nemůže ani 100 g, protože metabolismus funguje přehnaně. Proto se zapůjčují glukometry a proto si těhotné musejí vyzkoušet, co v jejich dietě mohou a co ne. Hodnota 5,2 v 17.týdnu už je sama o sobě vyšší - po 25. týdnu glykémie stoupají. Pokud je vyšší lačná hodnota, je pro zpracování cukrů po jídle menší prostor a slinivka musí vyrábět větší množství inzulínu. Obecně v těhotenství spotřeba inzulínu stoupá. Může to být o 50 - 100% oproti normálu. A pokud je při neléčené nebo hraniční cukrovce přepínaná ještě víc, není to pro metabolismus matky úplně nejlepší.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru