Ultrazvuk 20. týden, proplácí ho VZP?

belleelle
29. bře 2018

Je pravda, ze VZP od roku 2018 neproplaci ultrazvuk (velky, geneticky), ktery se drive standartne delal vsem zdarma?

beata.n
5. dub 2018

@viki999 tak mi to rekl muj dr, tak jen predavam info od nej. Rikal mi to ted v utery. Mam pocit, ze v tom jsou pekny zmatky. V tom pripade, at si kazda tehule zjistuje info u sveho dr, protoze co doktor, to nazor.

viki999
5. dub 2018

@beata.n Jasný, já zas předávám svou zkušenost.. upřímně mě překvapilo info o platbě 2. screeningu..

beata.n
5. dub 2018

@viki999 ja to prvne cetla prave tady, tak jsem z toho byla paf. V utery mi to dr rekl taky, tak me tp i drobet rozmrzelo.... Prijde mi, ze si za chvili budeme platit i za blbou chripku.

oveckaluky
5. dub 2018

@viki999 Taky se mi to nezdá, vzhledem k tomu, že screeningy dělají u nás v nemocnici a dělá je i můj doktor, a ani v nemocnici, ani ten můj, nemají v ceníku jiný, než v I. trimestru...

senta32
11. dub 2018

Ahoj byla jsem na něm včera a proplatili mi ho

oveckaluky
11. dub 2018

Mně řekl doktor, že všechny pojišťovny až asi na dvě ho normálně platí doktorovi, ale že i tak si ho spousta doktorů nechá zaplatit (vlastně navíc). Mám ZPŠ a nebudu prý platit nic.

mh_2012
24. kvě 2018

Ahoj všem,sice asi pozdě,ale třeba se bude někomu hodit. První screening si je potřeba uhradit ( každá pojišťovna pak na něj něco přispívá,VZP 1000 Kč), co se tyce druhého screeningu,poměrně dlouho jsem si to teď zjišťovala - moje MUDr. mi sdělila, ze od 1.1.2018 VZP screening ve 20. týdnu neproplaci, šla jsem tedy na screening a musela zaplatit 1000 Kč ( jako kompenzaci mi dali DVD), následně mi to ale nedalo a trochu jsem pátrala,přičemž mi bylo přímo VZP ( paní na pobočce to poměrně detailně zjišťovala,,trvalo to cele odpoledne) sděleno,ze v případě,že má těhotná zadanku ( poukaz na vyšetření,na kterém není napsáno samoplatce) je tento screening plně hrazen pojišťovnou). V této souvislosti jsem pak konfrontovala Prenatal a ti řekli,že si mám vyřídit se svou Dr. Ta následně po chvíli vytacek přiznala,že VZP tento screening plně hradí,nicméně pokud prý ona na něj odešle víc jak 40% svých pacientů,má z toho prý nějaké regulace..takže se pry rozhodla říkat všem ( krom snad těhotných na rizikovém),že si mají uhradit sami... Takže to,jestli budete platit nebo ne,záleží pouze a vylucne na vašem doktorovi..Postup me doktorky se mi zdá ale dost podvodný (lhát mi,že VZP nehradí,když hradí) a budu se tím jeste trochu zabývat (jde mi o princip,ne o peníze)... Kdyby se k tomu ještě někdo něco dozvěděl,dejte prosím vědět.

natysnovec
24. kvě 2018

@belleelle ne me ho nikdo naproplatil.Jsem u Vzp a uz sem po velkym ultrazvuku

pavlinakm
24. kvě 2018

@mh_2012 ja byla taky v Prenatalu na zadanku a nic jsem neplatila. Urcite je to o nastaveni jednotlivych gynekologu. Protoze jak muze dane centrum vedet ze ty jsi ta jtera prekrocila urcite procento a bude po tobe vyzadovat penize? Centrum pak vyžaduje penize po danem gynekologovi. Proto nekteri to resi takhle preventivne asi.. aby pak nedoplaceli. Vznikaji z toho pak dohady, proc nekdo si uzv musi platit a jiny ne.

mh_2012
24. kvě 2018

@pavlinakm To je přesně, co jsem psala.. jestli zaplatíš nebo ne,záleží pouze a vylucne na daném gynekologovi..mě by nevadilo,že si to musím platit,spíš mě naštvalo,že mi moje dr.lhala místo aby mi vysvětlila,o co jde..

oveckaluky
25. kvě 2018

@mh_2012 Jj, je to tak - i mně tehdy doktor řekl, když jsem se na to ptala, že až asi na dvě ZP ho hradí všechny...

mrs_v
28. čer 2018

@beata.n tohle co tvrdíš, vůbec není pravda. Screening vvv ve 20tt je standardní vyšetření pod kódem 63411 podle uhradové vyhlášky a proplaci ho jako takový VŠECHNY pojišťovny.

natysnovec
28. čer 2018

Ja sem ho platila.Ten velkej ultrazvuk.

mrs_v
28. čer 2018

Já tohle téma řeším už několik týdnů, hádám se s pojišťovnou protože mi každý tvrdí něco jinýho, “hádám se” s doktorem, protože každý tvrdí něco jinýho, ale zajímavý je že ta informace, že to nově nehradí pochází právě z těch center kterým se to náramně vyplatí když si to ty ženy platí samy.

mrs_v
28. čer 2018

Je třeba zajímavé, že některé centra mají různé doplatky podle toho jakou máte pojišťovnu což je naprosto skandální u vyšetření, které je standardně hrazeno ze zdravotního pojištění. Příklad, různý doplatky má třeba Fertimed (OL)nebo Prediko (Zlín).

beata.n
28. čer 2018

@mrs_v me tuhle informaci predal muj gynekolog, tak jsem tu pouze pretlumocila, co mi rekl. Tak prosim klid....

mrs_v
28. čer 2018

@beata.n já na tuhle lež narážím neustále a prostě už mě to štve. V závislosti na tom kam to žena jde, doplácí zhruba 700 až 2000 Kč (některá centra mají podmínku že se u nich platí dvojnásobek pokud zena nebyla na 1.screeningu)přijde ti jako v pořádku že některá to má “zadarmo” v rámci pojištění a jiná jako platí takovou částku? 🤔

mrs_v
28. čer 2018

@beata.n a to není nic proti tobě já jsem sakra naštvaná na ty lidi co tohle rozhlašují a taky na ty co de facto diskriminují těhotné z hrazené péče.

ekuchtova
28. čer 2018

My jsme byli v Českých Budějovicích na ultrazvuku ve 20 tt a pokud Vás přímo Váš doktor neobjedná hradíte si to sama u VZP 1.screening hradí VZP druhý už ne 🙂platili jsme 1000,-Kč

beata.n
28. čer 2018

@mrs_v ja te chapu, ale prijde mi ze jsi rozhorcena na nespravnem miste. Neni to fer s tim souhlasim, ale to je treba psat na jina mista. Stejne ted ta dana tehule s tim nic neudela, ac je to hnusny

mrs_v
28. čer 2018

@beata.n souhlasím, taky jsem psala. Je to v procesu ;)

barchen
28. čer 2018

@mrs_v To je zvláštní. První těhotenství 2016 a druhý screening jsem si komplet hradila bez příspěvku VZP, teď další těhotenství a to samé. Pouze příspěvek na první. Screeningy dělá moje gynekoložka v ambulanci (má vybavení i oprávnění nechodím do žádného centra), v papírech co dává na začátku těhotenství stálo a teď také stojí, že tento druhý screening je hrazen pacientkou bez účasti pojišťovny. Ptala jsem se na to přímo ve VZP když jsem žádala o příspěvek na první v tom 12t a bylo mi řečeno, jelikož mi dají tu 1.000 Kč na první, tak v tomto těhotenství už nemám nárok na nic jiného, jelikož celu 1.000 si vyčerpám na to. Ani druhý screening (20-22) tam samozřejmě není. Tento druhý není povinný, tak to bude asi tím. Mám tyto informace přímo od nich, takže to beru jako hotovou věc ale jestli někdo má něco písemného, že to je jinak, tak sem s tím, myslím, že nás to všechny potěší 🙂

mrs_v
28. čer 2018

@barchen mas prosím ten papír od svoji MUDr? Pojišťovna nemůže proplácet péči kterou klient zaplatí jako samoplatce, pokud jde o standardně hrazenou péči.

mrs_v
28. čer 2018

@barchen jenom bych tě chtěla upozornit, že tě tvoje dr.pěkně natáhla. Ano na pojišťovně ti řekli správně, že sis svůj příspěvek vyčerpala na proplacení 1.screeningu. Jenže to je tím, že druhý screening byl a je součástí standardní hrazené péče ze ZP. Viz odpověď z VZP. Kdybys toho chtěla víc, napis mi SZ a já ti pošlu další podklady.

barchen
29. čer 2018

@mrs_v Nenatáhla, už vím, jak to je. Máš pravdu, je to hrazené. V papírech stojí 2 možnosti. Mohu si vybrat screeningové ultrasonografické vyšetření, kde se hodnotí několik věcí, mám tady odrážky a definice - (hrazeno z prostředků veřejného zdravotního pojištění) a pak podrobné ultrazvukové vyšetření morfologie - (nad rámec prostředků z veřejného zdrav. pojištění). Já jsem si vybrala to druhé - hrazené, jelikož jsem jaksi maminka postaršího věku 🙂. Tak se omlouvám za nesprávnou informaci, už jsem zapomněla 🙂

hanka_12345
29. čer 2018

@natysnovec tez jsem u vzp a proplatili ale vloni....a co ti rekli na prepazce vzp? Nasla jsem to na netu ze proplaceji

hanka_12345
29. čer 2018

Ony se delaji dva velke ultrazvuky?me delaly jen na downa a pak uz jen ty co kazdou kontrolu na gynde jako nic velkyho

mrs_v
29. čer 2018

@barchen jestli jsi “starší maminka” a byla k tomu indikace, tak jsi měla mít hrazenou i tuto variantu. Prosím co navíc oproti “standardnímu utz” ten tvůj obsahoval?

barchen
29. čer 2018

@mrs_v Indikace nebyla, jsem zdravá a 35+, pouze to bylo moje rozhodnutí, že chci něco navíc. Takhle jsem podepsala. Kromě standardních hodnocení v tom hrazeném VZP - vitalita, biometrie plodu, lokalizace placenty, množství plod.vody, základní morfologie - zjevné odchylky, je tam navíc: Detailní anatomie jednotlivých orgánů: hlava - lebka její tvar, osifikace, struktury mozku s měřením komorových systémů, rty, čelisti, tvrdé patro, očnice (orbity), zobrazení očních čoček, krk - nuchální řasa, prosáknutí, hrudník - plíce, srdeční anatomie ve čtyřech projekcích, rytmus srdeční, břicho - játra, žlučník, žaludek, ledviny - pánvičky, odstupy ledvinných tepen, močový měchýř, echogenita střev, stěna břišní - uzávěr, úpon pupečníku, páteř - hodnocena ve třech projekcích, končetiny - dlouhé kosti na obou, hybnost končetin, vztahy jednotlivých částí končetin k vyloučení deformit, prsty na končetinách, pupečník - počet pupečníkových arterií. Uf, tak tohle 🙂

barchen
29. čer 2018

@mrs_v A MUDr. si to nenechává hradit VZP, mám ten online přístup ke všem hrazeným úkonům, kontroluji si to a tam tento UTZ není uvedený, že by si ho nechala proplatit i z pojišťovny.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru