Zvažuji nejít na test na zjištění těhotenské cukrovky - info o příznacích

miguelita88
15. črc 2019

Ahoj holky, jsem skoro ve 24 tt, je mi 31, čekám první dítě, váha před těhotenstvím při 170 cm 58 kg, nyní 68 kg. Ve středu jdu na kontrolu, předpokládám, že budeme mluvit o testu na těhotenskou cukrovku. Abych pravdu řekla, vůbec se mi ho nechce podstoupit, četla jsem, že je možné ho odmítnout. Jaké jsou hlavní příznaky cukrovky? Řekla bych o sobě, že jsem zdravý člověk, netrápí mně nadváha, jím celkem v pohodě, sladké spíše až teď v těhotenství (občas cola, kobliha, hodně ovoce), předtím opravdu vyjímečně. Děkuji za jakýkoliv názor.

astyna88
16. črc 2019

@linee

U nas maji tehotne prednost. Vezmou prvne je a az pak cukrovkare a ostatni 😊

fatal_error
16. črc 2019

Ve Vseobecny fakultni nemocnici na Karlaku je blby, ze cekarna u odberu je narvana k prasknuti chrchlajicima a smrkajicima lidma, takze si neumim predstavit, ze bych tam za 2 hodiny nic nechytla. Ale to se me netyka, me v minulym tehotenstvi poslali do poradny uz po prvnim odberu, ani mi roztok nedali vypit a nedelam si iluze, ze v tomto tehotenstvi do bude jiny. 🙂
Nicmene ty 2 hodiny v ty k prasknuti narvany cekarne si vubec nechci predstavit, to je odberovy misto pro celou meganemocnici a lidi postavaj i na chodbe, i duchodci o holich, protoze uvnitr uz si neni kam stoupnout, natoz sednout. :(

fatal_error
16. črc 2019

Ale nechodit na OGTT je za me presto cirej nerozum, tehotenskou cukrovku, jak uz bylo 10x receno, na sobe nepoznas, hodnoty se muzou behem nekolika tydnu zvrtnout, ty o tom nebudes mit tuseni a nejvetsi strasak neni 5kg dite, ne, nejvetsi strasak je umrti plodu v deloze a to si myslim, ze fakt nechces!

sobist
16. črc 2019

Nadváhu jsem měla a mám, cukrovku ne. Sladkého jím teda už míň, ale pořád si ráda něco dám, podle mě to s tím nemá nic společného, zdravá jsem teda jinak taky. Byla jsem na OGTT na začátku měsíce a bylo nás tam ten den pět - všechny ostatní měly jen bříško, žádné viditelné špeky - a byla jsem jediná, kdo prošel po odběru na lačno. :D Takže hodnotit jak kdo vypadá atp. je podle mě fakt blbost a na test bych šla, není to nijak hrozné a to jsem člověk, co se bojí odběrů krve. 🙂 Samotná podaná glukóza byla sladko-kyselá a bylo mi trochu nevolno ne z toho sladkého, ale protože mi toto těhotenství nedělá dobře právě kyselé.. :D Za půl hodiny jsem se už cítila dobře.

Jinak známá těh.cukrovku má a žádné příznaky na sobě nevypozorovala, v prvním těhotenství cukrovku neměla.

Moje vyjádření celkově k různým vyšetřením v těhotenství - měly bychom všechny být rády, že tady ty možnosti jsou a jsou dostupné. Třeba 2.screening jsem si platila sama, FECHO jsem si taky vyžádala, protože se prý od minula něco změnilo a už se to nedělá jako "běžná" procedura (ale asi záleží jak kde, nechci kecat - vím, že vyšetření srdce plodu je v rámci screeningu ale já byla ještě čistě na srdce u kardiologa), a šla bych kamkoliv, pokud se tím dá něco podchytit. Ono se může stát cokoliv kdykoliv a pokud existuje možnost, že se dá nějakým těm komplikacím a překvapením předejít, je to podle mě jedině dobře. 🙂

A možná bych si ještě zjistila jak se k tomuhle staví nemocnice, kde chceš rodit. Právě ta známá, co cukrovku má, řeší, že pokud nebude mít dobré výsledky z měření tak jí v nemocnici kde chce rodit nevezmou, protože nejsou dostatečně vybaveni na dětském JIP a nebyli by schopni v případě komplikací poskytnout takovou péči, jakou mají jinde. Osobně jsem o tom slyšela poprvé, navíc to není moje zkušenost, ale třeba ta situace někde taková opravdu je a řeší se to tak, že "rizikové" rodičky pošlou jinam.
Navíc, tyhle i jiné testy pomáhají doktorům v další péči o tebe. Já mám třeba vadu srdce a i když se v životě nijak neprojevuje (jen je viditelná na EKG), vždycky tam bude a pravděpodobně nebudu mít nikdy problém, tudíž bych nad tím mohla mávnout rukou, tak to za to nestojí a raději jsem šla na další prohlídku se stejným výsledkem jako v 15letech nebo před prvním porodem. 🙂

Doufám, že ti to nějak pomůže rozhodnout se a ať se rozhodneš jakkoliv, přeju co nejpohodovější těhotenství! 🙂

malenka3
16. črc 2019

@fatal_error na Karláku jsi v té děsné odběrové místnosti jen na vypití roztoku a první odběr před napitím, pak tě odvádějí jinam, kde už jsou jen těhule. Nic to ale nemění na tom, že vědomí toho, jak tam na mě stovka lidí čumí, jestli to vypiju, nebo se pobliju, že tam je mraky nemocnejch, dávají ten neochucený roztok (aspoň před skoro 4 lety to tak bylo) a že sestry tam pobraly empatie asi jako medvěd v porcelánu, no, už jsem tu psala, že pro mě to byl tak otřesný zážitek ta první půlhodina, že jsem byla přesvědčená už tohle nikdy neabsolvovat. Teď podruhé jdu úplně někam jinam, na Karlák mě nedostanou ani heverem.

eldrag
16. črc 2019

@astyna88 to je určitě i další duvod, me se mdlo vlastne taky delalo :( no je to uz 6 let ale stale to neni zapomenuty zazitek

llluckaaa
16. črc 2019

@astyna88 No a kdo je za jejich zdraví tedy zodpovědný když ne ona? Ona činí rozhodnutí, hlavně ona bude nést důsledky a rozhoduje se za sebe a své dítě. Především teda za své dítě, protože nevyrovnaná glykémie by škodila hlavně jemu. I když jí tady 20 holek napíše, jak pro ně to vyšetření bylo zbytečné a nic se nestalo, tak třeba ona může být zrovna ta, u které odmítnuí způsobí problémy. Musí s tím prostě počítat a zvážit možná rizika. Navíc tady těžko přečte, že to někdo odmítnul a měl z toho velký problém. Je těžké přiznat chybu sám sobě, natož tady ostatní, aby se na něj sneslo odsuzující komando.
Nedoporučuji test odmítnout, jen zvážit možné důsledky odmítnutí 😉

fatal_error
23. črc 2019

@malenka3 aha, no vidis, ja myslela, ze se cely 2 hodiny sedi za tim paravanem, nebo jak to nazvat, proste to misto oddeleny jenom opticky a stejne si tam sedaj vsichni. kam tedy odvadej? 😲 abych vedela, kdybych nejakym zazrakem prosla pres 1. odber, coz se stejne nestane. 🙂

malenka3
23. črc 2019

@fatal_error ony ti to sestry řeknou, nebo tě myslím i odvedou, to je někam do prvního patra, sedíš v malý klasický čekárně, kde dělají jen ty těhotné, my tam byly tenkrát tři. Hlavně jim taky nikam nezdrhneš 😀 abys někde necourala a nespalovala glukózu námahou 😀

fatal_error
23. črc 2019

@malenka3 to zni fajn, diky.

posterez
23. črc 2019

Našla jsem zajímavé video:

https://www.youtube.com/watch?v=v_rSEvzCI3g

Tak třeba pomůže v rozhodování. Také jsem zvažovala odmítnutí, ale nakonec testy absolvuji. Nemyslím si, že ohrožujete svoje dítě tím, že si zjišťujete úplně informace a přijímáte plnou zodpovědnost. Spoléhat se na lékařské tabulky není vždy nejlepší volba a za tím si stojím. Takže pokud máte rozumné argumenty, tak na testy nechoďte. Pokud jste stále nedostatečně informovaná, tak ještě zkuste načíst, co je třeba, abyste se rozhodla pevně 🙂 Myslím, že jde o stejně kontroverzní téma jako množství utzv, či očkování novorozenců atd. Takže asi nedostanete nikdy rozumnou odpověď, když se zeptáte internetu. Navíc je tu valná většina nevědomě žijících lidí, kteří vůbec nepřemýšlejí... 🙂

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru