III. trimestr, začínáme. Jak se cítíte?

eliotka
14. črc 2008

Ahoj holky, je tu už sice téma gtřetí trimest, ale tam jsou kočky už spíš těsně před porodem, tak bych chtěla pokecat s někým, kdo třeba teprve III. trimestr začíná.

Jak se cítíte, co máte teď na programu? Já jdu do poradny tento týden. Snad se dozvím, kdy bude velký screening, snad někdy 30. týden?

ilci
10. srp 2008

ta kojo podprda je prý dobrá o číslo větší než před porodem
jinak omyvatelné papuče taky nevlastním, taky musím pořídit nějaké noční košile s rozepínáním - a jak koukám po obchodech, jsou to fakt sexy modely 😀

betina
10. srp 2008

ahoj holky,

tanuki, tak to je výborná zpráva!!!! takže zase jsi se trápila zybtečně, doktoři jedni, furt nás plaší!!! tak to mám radost, jak jste dopadly.

My jsme dneska dělali ještě na pokojíčku a ted jsu sepisovat seznam věcí, co mi ještě chybí a co se musí dokoupit 😠 myslím, že toho bude dost ☹ v pátek jsme si vybrali favorita mezi kočáry-BEBE CAR jenže stojí 16.000 a to se nám zdá teda moc, takže ještě nevím ☹

jinak podpordu koupím o číslo větší a papučky omývatelný 🙂 tašku si ještě balit moc nechci, ale věci do ní si nakoupit už musm, mám opravdu prdlajs 🙂

jajdaelda
10. srp 2008

Ahojky, tak já pro sebe mám jen noční košili...sehnala jsem docela dobrou,takovou meruňkovou a má na prsa rozparky. Jo a župan, ten si vezmu, co už mám roky,ale moc ho nepoužívám. Podprdu taky půjdu koupit až tak měsíc před termínem.Zbytek musím dovybavit..
Koukám na zprávy a akorát říkají, jak nejsou praktičtí lékaři a lepší to asi nebude, tak to jsem zvědavá, jak dopadneme s těma pediatrama ☹

mkr
10. srp 2008

ahojda, promiňte, že vám sem tak vstupuji, ale chtěla bych vás požádat o hodnocení, předem děkuji, a´t se vám i mimiskům daří dobře
http://www.zkouknito.cz/obrazek-nase-mala-zuzin...

mikulka
10. srp 2008

Ahoj holčiny,

tanuki!!!!!!!!!!!!!!!!!! Mám radost, huráááá 😀 Vše v pořádku, tak vidíš, kočko. 😉

Holky, praktický lékař, ten, ke kterému patříte, vás musí vzít.

Já si postupně teď chci nakoupit věci do porodky, jako vložky do podprdy, jednorázové kalhotky, vložky - jen kosmetiku ještě ne. No a pak si to postupně budu dávat do tašky a vyloženě balit věci pro mne a malého budu asi tak měsíc před porodem, nevím no. Nebo, až budu mít připravené všechny věci.

Kojící košile mám dvě. Jednu s knoflíčkama a jednu se skrytými rozparky nad prsama, ta je moc pěkná. Ještě si jich chci koupit víc. Ony se prý rychle špiní, že třeba prosákne mléko a tak. Teda doufám, že budu kojit.

A s podprdou nevím, o číslo větší než před porodem? Tak to jo, to tak koupím.

spetra
10. srp 2008

já jsem si noční košili koupila jako úplně první a to i s dětských věcí... tak nějak jsem do těhotenství spala maximálně v satenových košilkách... tak jsem si koupila košilku přes net do nemocnice na odběr plodové vody a přitom jsem si koupila i mateřskou... podprdu mám košíčky volnější..... župan taky vytahnu hluboko ze skříně eoky starý... myslím, že mi bude dost jedno po porodu jestli je ten župan "nejkrásnější"... jinak jsem právě+ objednala kočárek s autosedačkou a fusakem a 17 tis. pryč ☹

jajdaelda
10. srp 2008

mikulka...praktický lékař ale není pediatr ☹ Já stejně chci měnit i praktika, ale když vidím,jak je to těžký...

spetra
10. srp 2008

já u dětského lékaře narazila na volno hned u prvního, zubaře pro sebe jsem ale sháněla kvůli stěhování dost těžce.. se nademnou naštěstí jedna zubařka kvůli tomu že jsem těhotná smilovala, ale čekací doba jen na prohlídku 3 měsíce... ☹

betina
10. srp 2008

tak jsem si to holky sepsala a odhaedm..bez kočárku kolem 10.000 ☹ a samozřejmě shánění. No košile rozepínací nemám žádný...pro sebe do porodky kromě ručníku a županu nemám nic.
Jakmile budu kupovat, tak to pomalu vše vyperu a budu balit.

Spetra, jaký kočík jste objednali, jestli můžu vědět?

spetra
10. srp 2008

Implast bolder 4, košilku mám 1, druhou obyčejnou na ramínka tak snad to bude stačit...
je to hrůza peněz a kdybych sečetla i kompletní předělávku pokojíčku, tak se mi otočí panenky....

betina
10. srp 2008

spetro,

přesně tak...kamarádka mi říkala at počítám tak s 50.000 a to nebude nic hypr super. Myslela jsem si, že si dělá srandu. Nedělala, ono to tak opravdu vychází 😎

ilci
11. srp 2008

dobré ráno

já myslím, že mikulka měla na mysli praktického lékaře pro děti, což je pediatr
my máme před barákem středisko, tak se tam někdy skočím poptat, to by mohlo spádově vycházet

jinak jsem taky začala sčítat naše výdaje za mimi, abych tak orientačně věděla
tož zadarmo to není 😀

jajdaelda
11. srp 2008

dobré ranko,
tak příjemná zpráva při pondělku, doporučená paní dr. našeho Kubíka zaregistruje, máme se ozvat, až pojedeme z porodnice...a po telefonu byla velice příjemná....

ilci...vím, že občas, zvlášť na vesničkách bývá praktik jak pro dospělé,tak pro děti v jedné osobě...moje praktička by mě asi s prckem rychle vypoklonkovala 😉

Taky jsem začala sčítat náklady, tak jsem holky zvědavá, na kolika skončíme 😎 Ale co bychom pro ty naše mazlíky neudělaly,že 😎

ilci
11. srp 2008

aha, tak u nás na vesničce je praktik jen pro dospělé, o takovém spojení jsem ani neslyšela 😉
u nás je spíš praktik pro více vesnic, takže ordinuje třeba 3x týdně po 2hodinách apod.
my teď teda bydlíme ve městě, ale nějak furt nejsem schopná se přeregistrovat jinam 😀

jajdaelda
11. srp 2008

no, já jednoho znám....je tedy ze starý školy.....a divím se, že to ještě povolejí, ale ono spíš k němu stejně chodí starší lidi a maminy jezdí do města k pediatrovi...
já se zase přestěhovla na vesnici, kde doktor není, ale porozhlídnu se ve vísce, kam budu jezdit s prckem,jestli tam taky není praktik... 😒

mikulka
11. srp 2008

Ahoj holky,

jajdaeldo, myslela jsem pediatra jako prakt. lékaře pro mimčo. Praktik pro dospělé nemá samozřejmě potřebnou kvalifikaci, i když je možné, že na vesnicích to chodí jinak, že tam je jeden dr. pro všechny. 😕 Jinka je to tak, že registrace se musí udělat mimo nemocnici, tj. někde na středisku, ambulanci apod. u pediatra. Ale chodit se pak může i jinam, do nemocnice apod. Ten pediatr na středisku je většinou výhodný, že je to blízko a chodí se k němu na očkování a tak. Při něčem vážnějším bych jela do nemocnice.

Dnes jsem koupila vložky do podprsenky a kalhotky do porodky. Je jich tam 5 ks, a jsou jako by z takového "papíru". Lepší jsou asi ty síťované, tak je ještě koupím.
Župan asi vezmu spíš starší, aby se mi neumazal od krve. A košili si ze stejného důvodu vezmu od nich, nemocniční, pokud to půjde. Kde pak koupím vložky do porodky, to nevím. Kde budete kupovat vy, já nevím, kde to sehnat.

Holky, uvažovaly jste o epidurálu? Vždy jsem byla zásadně proti, a,le teď o tom trochu přemýšlím.

Jo, nevíte, kdy se má odnést na matriku takový papír s vyplněnými jménem dítěte? Dostávali jsme ho při registraci, vy taky?

ilci
11. srp 2008

mikulko, u nás se registrovat v porodce nemusíme (jestli myslíš tohle)
papír pro dohodu o jménu dostaneme při sepsání porodopisu a pak to máme s sebou vzít do porodnice k porodu
vložky budu kupovat v lékárně, PA nám dala na kurzu tip

mikulka
11. srp 2008

ilci, ano, myslela jsem registraci k porodu. Tak se pak zeptám v poradně, kdy se to dává na matriku. Oni mají naštěstí matriční odd. přímo v nemocnici, tak nebudeme muset nikam jezdit.

Holky, už bydlíme v novém, tak jsem moc ráda. 🙂 😉 Sice tu ještě práce je, ale to už snad zvládneme "při provozu".

radus78
11. srp 2008

Ahojky,
tak já pediatra zatím nemám. Ale nakoupeno nebo objednáno mám snad všechno, krom věcí do porodnice jako vložky, kalhotky atp. U nás v nemocnici košili dostanu a župan nikdo neřeší. Všechny maminy na porodním chodí bez něj. Podprsenku jsem vyřešila tak, že mám půjčenou od ségry starou a počkám, co se mi s prsama stane po porodu a podle toho si koupím správnou velikost. 😉

betina
11. srp 2008

holky,

taky ještě pediatra nemáme, ale pozeptám se u nás ve zdravoním sředisku. Upřímně, jsem ani netušila, že by nemusel být. Myslela jsem, že tento problém je spíše se zubařema 😠

spetra
11. srp 2008

no jo no holky, ale tyhle počáteční výdaje jsou nic oproti tomu, co do nich za celý život dáme... ale co jsme chtěly to máme.... 😉 pořádlepší než mít peněz nad hlavu a nemoct mít děti....
ilci: typ na vložky?

ilci
11. srp 2008

dobrý jsou z lékárny ty Samu, ale PA říkala, že na ty první dny, pokud fakt hodně krvácíš, je dobrá zn. Bella baby, jsou fakt velké, aspoň teda co nám ukazovala
ale v některých porodkách třeba vložky dávají, u nás teda ne

eliotka
autor
11. srp 2008

Ahoj holky,

u nás taky vložky nedávají, ale také chci koupit veliké, které jdou jako až k zadku.

Prosím, jaký máte názor na to, jestli už mít teď doma postýlku? Přišla nám a chceme ji složit, abychom viděli, zda je v pořádku. Ale není nějaká pověra, že postýlka ještě nemá být doma? Nebo se to říká jen o kočárku?

ilci
11. srp 2008

eliotko, co já vím, tak holky už mají postýlku doma dávno, složenou
já bych jí měla taky, ale čekáme až po malování
kočárek by doma být neměl, o postýlce jsem to neslyšela
zatím teda kočár doma je, mamka si ho tento týden odveze

spetra
11. srp 2008

u nás dávají 1 balík... tak nevím kolik jicj je potřeba ☹
neznám pověru o postýlce... já ji mám doms rozloženou i povlečenou a kochám se s ní... 😉

eliotka
autor
11. srp 2008

Tak to je dobře. Dlouho jsme na postýlku čekali 🙂

O epidurálu jsem přemýšlela a asi to udělám tak, že ho nebudu chtít a domluvím se s nimi, jestli jde nechat si to píchnout dodatečně, kdyby to nešlo v ydržet. Ten se píchá v II. době porodní? A je to tak, že se jako by murtví i nohy, nebo se pak může ev. chodit?

ilci
11. srp 2008

myslím, že od pasu dolů
ale nejsem si jistá, jestli to pak neovlivní i mimčo, že hůř spolupracuje při porodu
každopádně se píchá jen do určité doby, ale já se po tom ještě nepídila

mikulka
11. srp 2008

Já myslím, že s tím epidurálem je to jako při jiné operaci, která se dělá při vědomí. jen je to kratší a méně silné, aby byly i nadále kontrakce. Při normální operaci je znecitlivění od pasu dolu. Nevím, jak u epidurálu, ale po norm. operaci pak mohou být potéže s bolestmi zad. Já ještě rozhodnutá nejsem.

Mimi při porodu moc nespolupracuje, je vypuzováno ven stahy, vlastně nemá žádný úkol. Jen mu rotuje hlavička, ale to je dané spíš přírodou?

Taky nevím, kolik je třeba těch vložek, snad nám to řeknou před porodem.

ilci
11. srp 2008

Našla jsem něco o epidurálu, těch stránek a informací je samozřejmě vice :

Jednim z nejčastějších vedlejsich ucinku spojenych s epiduralem je snizeni krevniho tlaku. Az jedna z osmi zen bude timto trpet a z tohoto duvodu se zvysi prijem tekutin skrz kapacku, aby se predeslo problemum. Snizeni krevniho tlaku ovlivni kolik krve je pumpovano do placenty a toto muze vest k omezenemu privodu kysliku k diteti.

Epidural vetsinou zpomali porodni proces, proto existuje 3x vetsi sance, ze bude potreba oxitocin, aby se kontrakce znovu rozbehly. Nejvice se zpomali druha doba porodni a to vede k 3x častějšímu pouziti klesti. Prvorodicky jsou timto postizeny nejvice; vyber epiduralu pro ne muze znamenat snizeni sance spontanniho porodu o vice nez 50%.
Zpomaleni kontrakci je z casti zavineno ztratou citlivosti svalu panevniho dna. Tyto svaly naviguji hlavicku tak, aby zaujala pro porod nejuspesnejsi pozici. Kdyz tyto svaly nepracuji, nastane dystocie, neboli velmi maly progres a je nutno pouziti klesti k otoceni ditete do vhodne polohy nebo pouziti cisarskeho rezu. Pouziti epiduralu zvysuje sanci rodicek, ze porod bude ukoncen operativne 2x diky dystocii.

Pokud se pouzivaji kleste a je duvod k obavam, ze druha doba porodni trva prilis dlouho, tak se provede nastrizeni, aby se vse uspisilo. Stehy jsou potreba a stehy mohou byt velmi bolestive 2 - 4 tydny po porodu.

Tak jako epidural znecitlivi delohu tak znecitlivi i mocovy mechyr. Je tedy treba cevkovat. S cévkováním je spojen častější výskyt infekce moč. měchýře.

Dalsi vedlejsi ucinky epiduralu se lisi podle toho, jake drogy byly pouzity. Pruritis, neboli svedeni kuze je velmi caste, pokud byly pouzity opiatove drogy. Svedeni muze byt velmi intenzivni a ovlivni 1/4 zen: toto zpusobi vetsinou morphine nebo diamorphine. Morphine take zpusobuje ustni afty 15% zen.
Vsechny opiaty zpusobuji nevolnost a zvraceni, ikdyz tohle je diky epiduralu riziko mensi, nez kdyz jsou zavedeny injekci primo do svalu nebo zily, protoze v takovych pripadech je treba vetsi davky. Az 1/3 zen, ktere dsostanou epidural dostane zimnici, protoze je ovlivnen system regulujici teplotu tela.

Pokud byl epidural zaveden po vice nez 5 hodin, teplota tela rodicky se zacne zvysovat. Toto zpusobi zvyseni tepu jak jejiho tak i ditete, ktere je mozne zaznamenat na monitoru. Fetal tachycardia, neboli prilis rychly tlukot srdicka muze byt znamka ze se diteti nedari a zvysena teplota muze byt znamkou infekce jako je chorioamnionitis, ktera ovlivni delohu a dite. Toto vede k cisarskemu rezu, ktery se provadi pri podezreni na infekci, zhorseni stavu ditete a vetsinou po porodu se dite odnasi na testy, kdy se mu odebira krev, spinalni tekutina a nechava se oddeleno od matky nekolik dnu na pozorovani, dokud nejsou dostupne vysledky.

Mene zname vedlejsi ucinky epiduraly jsou: nechtene poraneni dury, coz je ochranny spinalni obal a toto zpusobuje velike trvajici bolesti hlavy (1 ze 100) trvajici znecitliveni casti tela, ktere vymizi do 3 mesicu (1 z 550); slabota nebo ztrata citlivosti v oblastech spojenych s epiduralem, ktere se vesinou spravi behem 3 mesicu (4-18 ze 10 000).

Horsi dusledky a velmi nizke riziko obnasi dozivotni poraneni nervoveho systemu; srdecni nebo dychaci problemy (1 v 20 000) a taky smrt.(1 v 200 000)v techto pripadech kdy se pozily opiaty zena zakusi dychaci potize, ktere se dostavi do 6 a 12 hodin.

Co se tyka nasledku na dite, tak bohuzel chybi dostatecna studie a dostatek informaci. Drogy pozite v epiduralu se dostavaji do jater miminka a tyto drogy v tele setrvavaji po dlouhou dobu - az dnu - dokud se jich telo nezbavi. Ikdyz dukazy se stale hledaji, tak dalsi mozny nasledek na dite je zrychlene dychani v prvnich chvilich po narozeni a snizena obranyschopnost organismu pri snizene hladine cukru v krvi.

eliotka
autor
11. srp 2008

Jéžíši, tak to je teda odstrašující text. Takže do epidurálu asi nepůjdu, pokud by nebylo nezbytně nutné!

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru