Jak často se má dělat monitor ke konci těhu?

partyzanka91
17. kvě 2014

ahojky,
nedá mi to a pořád si musím dělat starosti nad průběhem druhého vyšetření u apolináře. Ze začátku to probíhalo dobře, brzo ráno jsem si zašla na monitor (hned po půl osmé) a dostala jsem se tam poměrně brzo, přede mnou bylo jen jedno pořadové číslo. Tak jsem se zaradovala že vše bude probíhat rychle. Monitor dopadl na jedničku, nemuselo se klepat z bříškem ani jsem se nemusela nijak procházet, pohyby byly. Byl mi tam rovnou i změřen tlak a zkontrolována moč na tom papírku.
Pak jsem s tím zánamem z monitoru šla nahoru před poradnu a odevzdala průkazku. Tady už čekalo dost maminek, dostala jsem se na řadu až po 2 hodinách čekání (přišlo mi že některé těhulky co přišly po mě vyvolávali dřív). Když jsem se dostala k dr. tak jsem mu připomněla že mám dle UZ posunutý termín a že to předtím vůbec nezaznamenal (bylo to 37 + 4 PM a 38 + 4 UZ). Kouknul na začátek průkazky a připsal to do zprávy, ještě jsem upozornila že ten UZ termín byl určen v jejich porodnici ve 12 tt na screeningu a že každý říkal že toto je reálnější termín. Pak jsem si jen lehla na postel a zmáčkl mi na břicho zda je dole hlavička a řekl že příští týden mám jít na UTZ na průtoky pupečníku (nejspíš na základě mého upozornění že mimi už je vlastně starší). Také mi potvrdil že pokud se přenáší vyvolává se porod 10 dní od termínu PM (ale jelikož je mimi o týden starší tak bych přenášela až 17 dní!!). Šla jsem se objednat dolů na ten UTZ a uvědomila jsem si že dr. nezkontroloval porodní cesty (ne že by to bylo něco příjemného) a nezeptal se ani na váhu. Navíc na příští týden nemám žádanku na monitor jen na ten UTZ. Vzhledem k tomu že dle UZ termínu už budu 39 + 4 příjde mi to trochu jako zenedbání. Tak se chci zeptat jaké jste to měli vy a zda každá kontrola probíhala pečlivě a jak často jste měli monitory. Díky já se pořád nemůžu zbavit špatného pocitu, že to má být jinak...

Pro maminky které mají zkušenosti, vyšetřoval mě pan doktor Kratochvíl, tak jestli si některá z vás na něj vzpomínáte

fifina86
17. kvě 2014

@partyzanka91 u mě to je takto:
1. 37+1, 38+1 monitor v nemocnici (jeden den), další den kontrola u mého gynekologa (tlak, moč a porodní cesty), bez ultrazvuku (takže bez kontroly průtoků).
2. 39+1 monitor v nemocnici (jeden den), další den kontrola u sestřičky mého gynekologa, pouze kontrola ozev.
3. V den termínu 40+0 (12.5.) jsem byla v nemocnici, dělali mi monitor + ultrazvuk, kde kontrolovali velikost miminka a průtoky, změřili tlak, zkontrolovali moč a zjistili stav porodních cest. Protože jsem neporodila, tak 40+5 znova monitor v nemocnici, změřen tlak, zkontrolována moč a promačkáno břicho, zda je miminko stále hlavou dolů.
4. když do pondělí neporodím, nástup do nemocnice (vyšší váhový odhad miminka)

martushka377
17. kvě 2014

@partyzanka91 Ahojky, máme skoro stejný termín porodu a také jsem trochu rozčarovaná ze závěrečných vyšetření. Na monitoru jsem byla už 2x, srdíčko v pořádku, ale na kontroly chodím pořád ke svému gynekologovi, který se mě zeptá, jak se mám a pak nashledanou za týden. Mimi je pořád hlavou nahoře a já bych taky ráda věděla, co se v příštích týdnech může odehrát - jestli je poloha KP vhodná k přirozenému porodu, popř. kdy se domlouvá císař a jak to bude asi probíhat. Kdybch začla rodit už dnes, vůbec nevím, co by mě čekalo. Také mě to znervózňuje, ale zřejmě je to normální postup u všech nerizikových těhotenství. Budeme svou důvěru holt muset svěřit doktorům a říct si, že snad ví, co je pro nás a mrně nejlepší. A asi se smířit i s představou, že minimálně do termínu se nemusí dít vůbec nic a pak nám třeba řeknou víc...
Jen tak mimochodem, dělali ti už odhad váhy miminka?

partyzanka91
autor
17. kvě 2014

@martushka377 Odhad váhy miminka mi nedělali naposledy ve 30 tt na 3. screeningu, ale teď netuším kolik drobek váží. Zeptám se jich ve středu an těch průtocích jestli by neudělali i váhový odhad.
A pokud máš polohu KP tak to se jinak než císařem nerodí to si nikdo netroufne. Buď zkoušejí mimi otáčet (a to se ještě UZ kontroluej jestli to lze a jaké má otáčení rizika) a nebo se rovnou naplánuje císař. Rozdhodně by tě neměli nechat začít rodit normálně, císař by se nemusel stihnout a pokud by se rodilo normálně když má mimi hlavu nahoře představuje to dost velké riziko že dojde k zadušení.... ale teď už by si měla chodit na kontroly do porodnice a obzláš´t při poloze jakou máte. Kde budeš rodit?

martushka377
17. kvě 2014

@partyzanka91 No právě můj gynekolog mi neustále tvrdí, že poloha KP je zcela normální a je možné, že tak budu muset rodit pokud malej bude dobře držet hlavičku a bude mít dobrý váhový odhad. A že třeba až v průběhu porodu se usoudí, že to je na císaře. Znervózňuje mě takový přístup, radši bych už teď věděla termín císaře, bojím se rodit KP. Snad mi příští týden řeknou víc... Rodím v Havlíčkově Brodě.

partyzanka91
autor
17. kvě 2014

@martushka377 Já byla na předporodním kurzu u apolináře, kde mám rodit. a tam nám říkali že při poloze KP se vždycky rodí císařem protože je tam velké riziko zadušení miminka pupeční šňurou protože prý vždyckynastane okamžik kdy bude takto zavěšeno a pokud bude trvat déle jak 5 minut tak to nemusí dopadnout dobře. A to nikdo nezaručí že se to nějak nezkomplikuje.
Já nechci strašit, ale být tebou radši bych zavolala do porodnice v nějakém větším městě a informovala se na to, řekla jim o tom přístupu. A nebo to zkuz zavolat do toho HB říct jakou polohu máte a jak k tomu doktor přistupuje. A nebo zkus tady na MK založit téma zda někdo rodil s touto polohou přirozeně a jak to dopadlo. Nejsem lékařka takže zase nemůžu s jistotou dělat žádné závěry. Ale tady jde o mimi takže jde vlastně o všechno a já bych to rozhodně řešila protože tento přístup mi také nepříjde dobrý a zrovna na tom kurzu se tahle poloha dost řešila protože jedna mamina jí tam měla a tak jí ještě radili kdy je tam doktor přes otáčení ať se s ním proadí zda se provede otočení nebo naplánuje sekce.

martushka377
17. kvě 2014

@partyzanka91 Taky jsem byla na předporodním kurzu a PA mluvila o přirozeném porodu KP pokud dítě nenaléhá na dělohu ze strany nebo nějakou malou částí, třeba nožičkou. Pokud tam "sedí", tak že to jde normálně, ovšem vždycky s nástřihem. Diskuzí na toto téma na MK jsem už procházela a vím, že to u mnohých maminek probíhalo úplně v pořádku. Jenže já jsem hroznej plašan a když mimi není hlavou dolů, bojím se komplikací u porodu a upřednostnila bych císaře - ale ne až když budu 10 hodin rodit normálně... Díky za tvoje info, v pondělí jdu na kontrolu a zkusím s doktorem promluvit. Snad bych mohla zajít i do té porodnice, určitě pak budu klidnější...

pisisvori
17. kvě 2014

@partyzanka91 chápu trochu tvoje rozladění....po 2 hod čekání jsi u doktora ani ne 5 minut nic ti pořádně neřekne...Ale myslím, že to zbytečně přeháníš. Co bys chtěla, abys tam chodila každý den? Je to takový extrém. Něktreá by chtěla za každou cenu rodit normálně a ještě k tomu doma i když tím může ohrozit zdraví své i miminka. Jiná by zase chtěla, bay jí prohlíželi a nejlépe dělali UTZ každý druhý den.
Váhový odhad je opravdu jen odhad. V den porodu byl u mojí dcery 3400g a měla 3950g. Když projde š diskuze zjistíš, že těch +-500g je snad u každé někdy i víc.
Pokud citíš phyby nekrvácíš....tak miminko si řekne kdy chce ven a po příjezdu do porodnice se určitě postarají🙂, aby v případě problémů mohli pomoc🙂. Mě císaře na plánovali na 39+6tt a předešlá poradna a monitor byly asi 9 dnů před tím mezitím nic. Myslím, že u bezproblémového těhotenství nic jiného potřeba není.

lorca
18. kvě 2014

Tak já na monitor jezdím od 37týdne pravidelně každý týden. Nejezdím do porodnice, ale k mému doktorovi, který ho má v ordinaci. Po monitoru mi sestra klasicky zváží, změří tlak a kontroluje moč. Pak jdu k doktorovi. Ten mi udělá UTZ (nevím co tam vždy měří a kontroluje) a ve mně se moc už nechce "šťourat". Zítra začínám 40týden a čeká mě čtvrtý monitor a musím říct, že raději už bych rodila 🙂 Jinak na váhový odhad se vždy ptám, jinak by mi to asi ani neřekl, ale upozorňuje, že to opravdu není přesné.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru