Jak poznám, že s jizvou po císaři je něco v nepořádku?

eluska87
26. dub 2014

Ahoj maminky, chci se zeptat, první porod skončil akutním císařem,teď po dvou a půl letech budu rodit znovu.Doktor se mě na poslední poradně před dvěma týdny ptal, jestli jizva nezlobí a já řekla, že asi ne.on mi řekl, že bych to poznala,ale jak?? dnes mě bolí podbřišek,ale tak jinak než při menses,když si projedu prstem jizvu tak nic,ale ten tlaka a taková menší bolest je zevnitř,ale při přejetím po jizvě ne.jen při chůzi nebo ohnutím v boku nebo když jsem se nahýbala nad myčku...já fakt nevím jak to poznám....máte s tím někdo zkušenost? že vás jizva začala zlobit a řešily jste to hned s doktorem..nebo jak to mám poznat ? 🙂 jsem dnes 31+5tt.Děkuji

lucka662006
26. dub 2014

Ahoj, já rodila spontánně po 21 měs. po císaři, také mě občas během těhu zabolel podbřišek, ale přičítala jsem to spíš těhotenství a celkové změně a napnutí šlach i břicha než problémům s jizvou. Doktor také na UTZ asi 3x během těhu měřil "sílu" jizvy, samozřejmě té vnitřní a bylo dobře, pokud je jizva silnější než 2 (teď nevím zda mm nebo cm), a pokud je jizva mimo placentu.Já ji měla na konci těhu síly 4 a tak mě nechali rodit normálně, přála jsem si to i sama. Pokud by bylo něco špatně s vnitřní jizvou, tak by prý (až během porodu) došlo k obrovské jiné bolesti než je bolest kontrakce, ztrátě vědomí, ztrátě ozev plodu apod. Poznala bys to... Stává se to výjimečně, na netu jsou statistiky.

anetka1701
26. dub 2014

Jizva mně bolela celé těhotenství. Občas mi s ní projela řezavá bolest, připadala jsem si občas že se mi v ní někdo štourá něčím ostrým a když mně do ní malá kopla, tak to bylo jak píchnutí jehlou že mně to občas i zlomilo v pase... fakt to bolelo... Stěžovala jsem si na to doktorovi od 20tt skoro furt... Nakonec jsem šla na běžnou KO do porodnice cca. 2-3 týdny před TP po noci kdy jsem měla celou dobu poslíky (možná už kontrakce??) a to mně bolela tak, že jsem si jí držela protože jsem měla pocit, že mi malá jizvou asi vypadne ven :o( Dr. mi to změřil a zjistil že má jenom 1mm a ani mně nepustili dom - druhý den šla ven císařem :o( A to původně vypadalo, že si jí porodím normálně :o(

eluska87
autor
26. dub 2014

@lucka662006 jj děkuji..tak já bych taky chtěla rodit normálně...ale doktor řekl, že to záleží na spoustě věcí, na poloze miminka, které je ted prcinou dolů, na váze miminka,na síle jizvy atp...tak uvidíme...a během porodu vše proběhlo v pohodě??

eluska87
autor
26. dub 2014

@anetka1701
@anetka1701 aha...a to ti ji ke konci nekontrolovali? jako neměřili?to se měří jako kdy? v den porodu nebo kdy??

anetka1701
26. dub 2014

@eluska87 mně jí měřili na každý KO v porodce, doktor gyndař na ní koukal sem-tam, ale říkal, že to stejně moc změřit nejde dokud není to břicho fakt velký... Ona se takto ztenčila za týden - ze 4mm na 1mm... Dcera měla pak skoro 4 kila, byla velká, nedivím se, že to ta jizva nedávala...

eluska87
autor
26. dub 2014

@anetka1701
@anetka1701 tto čučím...můj gynekolog mi řekl, že pokud bude mít malá ke čtyřem, kilům, tak normální porod ne-e tak uvidíme..trochu se bojím..nechcise nervovat to ani náhodou,ale když jde člověk po druhé rodit a zas neví jak co bude 🙂 to je takové zvláštní 😀

anetka1701
26. dub 2014

@eluska87 no, den před porodem jí "vážili" dva doktoři - jednomu vyšlo 3300g a druhýmu 3500g... tak jsem se těšila na maličké miminko... Prdlajz :oD :oD Hele nestresuj se, nestojí to za to... Prostě se připrav na obě eventuality a nech to na mimču. Pokud porodíš zase císařem, tak už víš do čeho jdeš, byl by asi plánovanej, měla bys to bez kontrakcí, NEBO by byl akuťák hned po začátku kontrakcí, takže by jsi netrpěla dlouho... Jestli to půjde normálně, bude to výhra a myslím že to bude porod v pohodě - protože ve většině porodnic po císaři při sebemenší komplikaci řežou (což je vlastně docela uklidňující...). Takže na tom jsi vlastně docela dobře... Držím palce ať to dopadne co nejlíp :o)

lucka662006
26. dub 2014

@eluska87 porodila jsem úspěšně normálně, a opravdu jsem i během porodu cítila samozřejmě silnou bolest při kontrakci, ale vždy mezi kontrakcemi to povolilo, tak jsem si myslela, že jizva je ok. Porod byl bolestivý, ale přesto krásný, hodně silný zážitek. (doporučuju🙂) Kdyby byla bolest v jizvě mezi kontrakcemi, hned bych to hlásila. Po porodu ještě znovu jizvu zkontrolovali, zda je ok, běžný postup.

lucka662006
26. dub 2014

@eluska87 ještě jsem chtěla dodat, že odhad porodní váhy byl 3 400 g a malý měl nakonec 3800 g, možná kdyby to doktoři věděli, běžný porod by nedoporučili, ale že si mysleli že bude kolem těch 3 400 g, tak souhlasili... byla jsem ráda, že jsem porodila normálně, podle mě lepší než císař, ale to je asi individuální.

megy
26. dub 2014

tak má zkušenost je asi taková, že mě jizva nebolela vůbec, dr. mě chtěl nechat rodit normálně, pokud budou cesty připravené, což nebyly, takže jsem byla na druhém císaři. Navíc pokud je mimčo větší a je první císař od druhého porodu do 2 let, tak se indikuje většinou císař, jinak to nechávají spontánně. Jinak dr. mi jizvu nikdy neměřil, říkal, že to nemá vypovídající hodnotu, pokud mě nic nebolí. Jinak údajně bolest jizvy na děloze bys poznala - je to prý bodavá bolest, stálá, bolí při jakékoliv poloze, často bolí, když se mimčo uvnitř vrtí. Tak mi to popisoval dr. Jinak taky při zatlačení na velkou, při močení - při plném močovém měchýři.
Máme kluky od sebe 21m.

maladama
27. dub 2014

já ještě doplním, že poloha jinak než záhlavím (tedy KP nebo příčně - i když příčně se stejně nerodí jinak než sekcí) u dalšího těhotenství po císaři je taky automatická indikace k další sekci. Minimalizují rizika.

Plus teda pokud byla první sekce z důvodů na straně matky (nepostupující porod, problémy s otevíráním), většinou dají mamince na výběr, zda to chce zkusit přirozeně nebo zda preferuje sekci.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru