Kdy se nastupuje na mateřskou?

lenus202
20. pro 2013

Zdravím všechny 🙂 chci se zeptat...slyšela jsem, že na mateřskou se nastupuje 6 týdnů před termínem porodu, ale kamarádka mi říkala, že se jí doktor ptal, jestli chce jít na mateřskou 8 nebo 6 týdnů před TP, je v tom nějaký rozdíl, myslím v penězích? Děkuju všem za informace 🙂

antoinet
20. pro 2013

@lenus202 nastupuje se v rozmezí 8.-6. týdnů do porodu, na konkrétním datu se domluv s lékařem a zaměstnavatelem, ale je to v podstatě na tobě. A ty peníze: doba, po kterou pobíráš mateřskou je stejná, jen se určí, kdy začne. Čím déle chodíš do práce, tím více máš peněz samozřejmě (až na výjimky - pokud by ti plat výrazně klesl a byl tak nižší než mateřská). Snad je to jasný 🙂

lenus202
autor
20. pro 2013

@antoinet děkuju 🙂 no já jsem už dlouho na neschopence, takže je to asi podle toho co píšeš jasný, že nastoupím dřív 🙂

rozzaarka
20. pro 2013

@lenus202 prave ze ne. nastup az 8 tydnu pred. ja jsem od pulky rijna na neschoipence, nastup na materskou mam 13. - 27. leden. ptala jsem se doktorky, ze vzhledem k tomu, ze jsem na neschopence, pujdu asi toho 13. a ona mi rekla, ze ne, ze prave je to lepsi az toho 27. - protoze o ty 2 tydny dele budu brat nemocenskou. Delka penezite podpory v materstvi je porad stejna (28t) a pak nastupuje rodicak - my chceme dvoulety, coz bude cca 11 000 a na neschopence budu mit teda vic nez 11 000, tudiz se mi vyplati zustat na neschopence, protoze za 2 tydny muzu mit bud ted v srpnu cca 5,5 rodicak nebo ted cca polovinu mesicni nemocenske. takze si zvaz, jestli budes mit vic rodicak, nebo mas ted nemocenskou 🙂 🙂

lenus202
autor
20. pro 2013

@rozzaarka aha...bože kdo se v tom má vyznat? :-O no já budu mít rozhodně víc mateřskou, než mám teď nemocenskou (aspoň kolegyně to tak měly), ale o to nejde, chápu to dobře, že je teda mateřská jen půl roku a pak už rodičák? Takže když nastoupím teď dřív, o to dřív mi to skončí?

rozzaarka
20. pro 2013

@lenus202 Napred je materska, ta je cca 70% hrube mzdy a tu mas 28 tydnu tak jako tak. a pak jdes na rodicak, to je tech 220/roky. Pri dvoulete je to cca 11000, pro 3 lete cca 7600 ci kolik. Takze ted porovnanej NEMOCENSKOU a RODIČÁK (to co budes brat az za pul roku) materskou ti neovlivni to, kdy na ni nastoupis. ja vim, je to hnus se v tom vyznat 🙂 kolik mas nemocenskou a na kolik let chces na materskou?

verlis1
20. pro 2013

@rozzaarka Holky, dokážety mi některá poradit?? V práci jsem se dozvěděla, že mi neprodlouží prac.smlouvu (mam ji do 31.12) dnes 20.12. jsem zjistila,že jsem tehotna (z krve), na UTZ předevčírem nebylo jeste nic videt. Nerada bych prisla o penezitou pomoc v materstvi a do te doby bych chtěla pobírat nemocenskou. Slysela jsem, že gynekolog musí napsat termín předpokládaného porodu...máte zkušenost, jestli jsou ochotny napsat dřívější porod, abych byla v ochranne lhute a dostala materskou a popř. kdyz nebude ochotna tak jit za jinym gynekologem ktery to napise??? Dekuju :*

verlis1
20. pro 2013

jo a jeste kolik % z platu je nemocenska?

rozzaarka
20. pro 2013

@verlis1 ty blaho, to je mazec. to by spis chtelo, aby ti tu nemoecnskou napsal hned od ted nez ti vyprsi smlouva. v ochranne lhute jsi 180 dni. Ale datum porodu ti nikdo podle me driv nenapise... jestli mas normalni doktorku, napise ti to. jinak mas asi problem a sla bych to zkusit jinam nebo si nechat napsat neschopenku na neco jinyho a pak ji jen protahnout. jinak prvni 3 tydny mas 70% platu a pak 60%

verlis1
20. pro 2013

@rozzaarka dekuju je to mysleno z posledni ho roku, nebo z jakeho casoveho useku se to pocita,?

lenus202
autor
20. pro 2013

@rozzaarka nemocenskou mám asi 12tisíc a chci rodičák asi na 3 roky, ale plánuju, že když to půjde, tak od ledna příštího roku, půjdu do práce na čtvrt úvazku...

rozzaarka
20. pro 2013

@lenus202 tak tim padem zustan na nemocensky o tech 14 dni dyl... to dostanes za 14 dni (beru to jako pulku mesice) 6000 a pak pulka z rodicaku bude necely 4...

rozzaarka
20. pro 2013

@verlis1 to je na strankach socialky. Pokud skoncis nezamestnana 180 dni od nastupu na penezitou podporu v materstvi, je to blby. koukni jeste na cssz, tam jsou podminky pro vyplaceni penezite podpory v materstvi. ja tohle tak dukladne nezkoumala, protoze me se to netyka. ale rozhodne si rychle sezen neschopenku 🙂

verlis1
20. pro 2013

@rozzaarka jj.s neschopenkou pocitam 🙂 a pak se budu modlit, abych spadla do tech 180 dni 🙂

verlis1
20. pro 2013

@rozzaarka z kolika mesicu prumerneho platu se ti teda pocita vyse nemocenske?

rozzaarka
20. pro 2013

@verlis1 a napise ti ji nekdo? jinak takhle je to na strankach socialky - Základní podmínkou nároku na PPM je účast na pojištění (tj. např. trvání pojištěného zaměstnání) v době nástupu na PPM. Nástupem se rozumí den, jenž si pojištěnka sama určí v období od počátku 8 až 6 týdne před očekávaným dnem porodu, popř. den porodu, ke kterému došlo před nástupem na PPM. Jestliže si pojištěnka tento den v tomto období neurčí, rozumí se dnem nástupu na PPM počátek 6. týdne před očekávaným dnem porodu. Nárok na dávku má i žena, která nastoupí na PPM po skončení zaměstnání v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta u žen, jejichž pojištění (zaměstnání) skončilo v době těhotenství, činí 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; pokud však pojištění trvalo kratší dobu, činí ochranná lhůta jen tolik kalendářních dnů, kolik dnů pojištění trvalo. Pokud pojištění nezaniklo v době těhotenství, činí ochranná lhůta 7 kalendářních dnů ode dne zániku nemocenského pojištění (pokud pojištění trvalo alespoň po tuto dobu). Ochranná lhůta však neplyne z některých pojištěných činností (např. z dohod o provedení práce, ze zaměstnání malého rozsahu).
Další podmínkou nároku na tuto dávku je účast pojištěnce na nemocenském pojištění alespoň po dobu 270 kalendářních dní v posledních dvou letech přede dnem nástupu na PPM.

v jakem jsi tydnu?

rozzaarka
20. pro 2013

@verlis1 u materske je to 12, u nemocenske myslim stejne...

verlis1
20. pro 2013

@rozzaarka tak ja doufam, ze me tu neschopenku dat temer musi...asi by si MUDr. nelajzla pripadny potrat...z toho cos zkopirovala to vyplyva docela slozite 🙂 kazdopadne jsem v te praci byla rok a tehotenstvi jsem zjistila jeste v dobe prac,pomeru..nevim, v jakem jsem tydnu, to mi jeste nikdo nerekl...zatim jsem byla na UTZ a tam nic nebylo videt a vim to jen podle tehot.testu a z krve...

rozzaarka
20. pro 2013

@verlis1 tak drzim palce. snad budes mit rozumnou doktorku 🙂

verlis1
20. pro 2013

@rozzaarka diky...a kdyz ne, tak ji vymenim 🙂 svagrova ma znameho gynekologa 🙂

reynocek
21. pro 2013

Holky, můžu se taky zeptat ohledně té neschopenky? Jak je to, když mám podepsanou dohodu o rozvázání pracovního poměru k 8.1.2014, pak bych musela na ÚP a byla bych těhotná? Zatím je to tedy jen hypoteticky (dozvím se to koncem roku). Jestli jsem to správně pochopila, tak bych ideálně měla nastoupit na neschopenku ještě do toho 8.1. v době trvání pracovního poměru? A pokud bych pak stihla nastoupit na mateřskou do 180 dnů od skončení pracovního poměru, tak bych z neschopenky přešla rovnou na mateřskou. Pokud bych to nestihla, tak bych byla na neschopence do dne porodu a pak dostala rovnou rodičák? A ještě ... když bych tu neschopenku dostala až po ukončení pracovního poměru, tak už ta neschopenka asi nemá smysl, když bych byla na ÚP, ne? Moc děkuju za radu 🙂

rozzaarka
21. pro 2013

@reynocek neschopenka ma cenu jen pokud jsi v pracovnim pomeru. to bys ji musela dostat do toho 8.1. a pak na ni muzes zustat az do nastupu na materskou a to dostanes i penezitou podporu v materstvi a po tech 28 tydnech prejdes na rodicak. pokud ti skonci smlouva a pujdes na urad prace, mas 2 moznosti - pokud mas mene nez 180 dnu do nastupu na materskou, jsi v ochranne lhute a dostanes materskou a pak rodicak, ale pokud jsi na zacatku tehotenstvi a budes nezamestnana vic, nez 180 dni, rovnou nastoupis na rodicak.

reynocek
21. pro 2013

@rozzaarka Díky. Tak nějak jsem si to myslela. Jen ... po skončení pracovního poměru je ještě ochranná lhůta 7 dnů, během kterých bych měla teoreticky ještě možnost nastoupit na nemocenskou, ne? Jen bych teda nedostávala první (asi) tři týdny peníze od zaměstnavatele. Je to tak?

rozzaarka
21. pro 2013

@reynocek o ochranne lhute po konci smlouvy nic nevim, bohuzel. jinak prvni 3 tydny plati zamestnavatel, pak socialka

verlis1
23. pro 2013

@reynocek ahojky, resim neco podobneho...kazdopadne jsem dnes zjistila, ze pokud ti MUDr. napise neschopenku, tak bys to mela stihnout do terminu platnosti pracovni smlouvy. Sice je tam ochranna lhuta jeste 7 dni po skončení prac.poměru, ale presne jak pises, to bys pak nedostavala prvni 3 tydny zadne penize a jeste by sis musela platit socialni a zdravotni, pac v tu chvili uz nejsi zamestnanec a zamestnavatel by to za tebe uz neplatil....Ja mam smlouvu do 31.12. a jsem ted asi 3 tyden tehotenstvi...jelikoz mame v rodine vsechna tehotenstvi rizikova a dochazela jsem i na endokrinologii budu mit rizikove take, musim si nechat vystavit neschopenku do 31.12. protoze do te doby jsem jeste zamestnana. Pote se budu modlit, abych se vesla do ochranne lhuty 180 dni abych dostala i materskou....

reynocek
24. pro 2013

@verlis1 A odkud máš tu informaci, že při pracovním poměru na dobu určitou Ti zaměstnavatel platí neschopenku po celé těhu? Já mám "výpověď" dohodou. Tak si právě nejsem jistá, jak to s tou neschopenkou je. Vím, že u mě končí pracovní poměr 8.1.2014 ...prostě dnem, který mám napsaný ve smlouvě. Žádné prodloužení kvůli těhotenství se mě netýká. Ale právě si nejsem jistá, jestli mi něco pomůže vystavení neschopenky ještě v době pracovního poměru. Podle mého od zaměstnavatele stejně nemocenskou nedostanu (maximálně za pár dní, než mi skončí pracovní poměr dle smlouvy), i když bych měla neschopenku vystavenou od 6.1.2014. Prostě se dnem ukončení pracovního poměru mi zaniká i nárok na nemocenskou od zaměstnavatele. Já teď tápu, kde se na všechny informace vyptat ☹

verlis1
24. pro 2013

@reynocek no, tak to, co jsem si zjistovala ja, tak mam za to, ze kdyz das zamestnavateli neschopenku jeste v dobe prac.pomeru, automaticky ti vznika narok na nemocenskou. Nyní je to ale tak, ze zamestnavatel plati nemocenskou pouze 3 tydny a pote uz jen socialka. To se tyka vsech, kteri neschopenku dostanou, ze ji zamestnavatel plati pouze 3 tydny a pak ČSSZ...

reynocek
24. pro 2013

@verlis1 Takže, když dostanu neschopenku před skončením pracovního poměru, tak dostanu proplacenou neschopenku od zaměsnavatele 3 týdny a zbytek od ČSSZ? A zdravotní za mě bude taky platit zaměstnavatel, když už u něj ale vlastně zaměstnaná nebudu? To mi přijde divné?? A kdo Ti tu informaci řekl?

verlis1
24. pro 2013

@reynocek Presne tak, nemocenskou plati první 3 tydny zamestnavatel a pak socialka..musis ale nastoupit na nemocenskou v dobe trvani prac.pomeru

verlis1
24. pro 2013

@reynocek nasla jsem to vsude, kde jsem to hledala, nejlepsi je si zavolat primo na ČSSZ a oni ti to vysvetli 🙂 ale kdyz se prohrabeš webem, tak to taky najdes, ja uz si nevzpominam, kde jsem to cetla..bylo to na vice mistech...

sisstin
24. pro 2013

@reynocek pokud stihneš porodit do 6m od ukončení smlouvy, tak ti to zaměstnavatel hradí tu MD. Pokud se to teda za tu dobu nezměnilo. Mně končila smlouva 30.6. a rodila jsem 22.10. a normo jsem MD od zaměstnavatele měla. 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru