Mám panickou hrůzu z druhého porodu

konik88
22. pro 2012

První porod jsem nijak neřešila. Věděla jsem, že prostě porodit musím. Navíc ženy rodí každý den, ne? Tak bolest nemůže být zas tak hrozná.
Bohužel byla! Nechci tady rozepisovat celý porod. Jen ve stručnosti: 10.7. ráno jsem začala rodit. V 16 hodin začali silné bolesti a v 18 hodin byli už kontrakce po 5-ti minutách, proto jsme jeli do porodnice. Ve 20 hodin jsem už škemrala o epidural, který mi dali až v 21 hodin. Bohužel se očekávaná úleva nedostavila! Kvůli píchlému epiduralu jsem se nemohla ani hnout, jen jsem se svíjela v bolestech. Nemohla jem vstát ani jinak změnit polohu, abych si od bolesti trochu ulevila. Manžel tam byl se mnou. Abych si aspoň trošku pomohla, kousala jsem ho vší silou do paží, takže byl celý pokousaný, chudák! Epidural vůbec nepomohl. Bolesti byli velice silné. Nejvíc mě bolely kyčle. Zdálo se mi, že se mi rvou z kloubů a já se snad rozthám vejpůl. Zbytek porodu si už moc nepamatuju. Byla jsem tou bolestí úplně odrovnaná, chtělo se mi hrozně spát. Malá se nakonec narodila druhý den v 0:30 hod s mírami 3700g a 54cm. Pro mě to byl ten nejtraumatizující zážitek. Euforie z miminka se bohužel po porodu nedostavila. Ztratila jsem hodně krve, proto jsem neměla malou dva dny u sebe a dostávala jsem transfůzi. Až konečně třetí den, kdy jsem se z porodu trochu vzpamatovala jsem začala mít o malou zájem a byla jsem nesmírně šťastná, že ji mám.
O porodu jsem nedokázala s nikým mluvit. Okamžitě se mi hrnuly slzy do očí a já si byla jistá, že toto už nechci nikdy zažít!
Ale po dvou letech jsem znovu otěhotněla, porod je za dveřmi a já nevím, jak se s tím hrozným strachem z porodu poprat!

konik88
autor
26. pro 2012

@kacikaci dulu já nechci. Přecijen je to cizí ženská. Budu raději, když tam se mnou bude zase manžel. Podle tvých slov si myslím, že jsme měli stejně hrozný porod. Snad bude ten druhý opravdu lepší a já si ho "užiju"
Rodila jsem před 2,5 lety, tak jsou třeba ty porodní cesty ještě "roztažené". Díky za zprávičku, román jsem si ráda přečetla 🙂

konik88
autor
26. pro 2012

@anetka1701 porodnici určitě nechci mít 100 km daleko. Nedovedu si představit jet tak daleko s kontrakcemi v autě...

konik88
autor
26. pro 2012

@pablinka já mám kolem sebe porodnici ve Znojmě, v Brně a v Ivančicích (malé městečko). Proto jsem vybrala ty Ivančice. Do Znojma ani Brna bych nešla. Tam je to jak na běžícím pásu!

schnek
26. pro 2012

neuvažovala jsi o tom, že by sis s dulou nebo soukromou PA jenom popovídala, když s sebou ji nechceš? z mojí zkušenosti jsou to ohromné ženské. pokaždé mě neuvěřitelně nabily, chmury zahnaly pryč a dodaly mi víru a energii 😉 Já jsem měla první porod děsivej - vyvolávanej, velký bolesti od začátku, sestry i doktorka šílený, mužskýho ke mně nechtěly pustit, epidurál jsem dostala, až když si myslely, že to stejně bude CS, vůbec mě nenechaly vybrat polohu, takže klasicky v leže s nohama nahoru, tím pádem jsem nemohla tlačit, kluka že mě doslova vymačkaly, nástřih šílenej... o pobytu na 6n vůbec nemluvím, o tom nejsem do dneška moc schopná mluvit, akorát se rozbrečím ☹ rok jsem se dávala psychicky dohromady. K druhýmu porodu jsem si brala svoji PA a bylo to super.

melis7
26. pro 2012

@ustarana Aho.tobě by ale ten císařský řez mohli udělat.koukala jsem,že jsi z Pardubic ja z HK.Já jsem první miminko rodila císařským řezem pro KP.Když jsem měla před termínem s druhým,normálně se mě v HK v porodnici zeptali,jak to vidím s druhým porodem.Já jsem chtěla rodit normálně,tak mě nechali,ale řekli mi ,že po prvním císaři, je možné udělat znovu císařský řez.tje jedno,jestli ten první byl akutní nebo plánovaný.Nevím samozřejmě,jak je to v Pardubicích,ale v Hradci mi řekli tohle.Obě města jsou od sebe 27km a cesta je výborná.Zkusila bych se na to přeptat a budeš mít po strachu.Myslím,že když jim navíc řekneš,že se strašně bojíš,že k tomu taky přihlédnou a ten řez ti naplánují.
Já musím říct,že jsem ten spontání porod po prvním řezu zvládla dobře.
Tabě a somozřejmě i konikovi 88, přeju,ať ten druhý porod je lepší

lrg
27. pro 2012

@konik88 Nechci si hrát na chytrolínku, mě první porod teprve čeká, tak bůhví, jak budu mluvit za 2 měsíce 😀 Ale přijde mi, že se v tom strachu strašně rochníš, holky ti tu daly nějaké rady a ty je odpálkuješ a trváš na tom, že to bude zase na prd. Teď už miminko musí jít ven, určitě se těšíš, máš všechno připravené a ať porod bude jakýkoli, jednou to skončí a ty budeš mít další štěstíčko doma. Netrvej na císaři, nelítej po doktorech, spíš se srovnej po psychické stránce. Vždyť je to hrozný zásah do těla a těch rizik, která se k tomu vážou.
Já mám třeba panický strach z létání a když musím někam letět, je to pro mě opravdu malá smrt, protože se v tom hrabu, čtu si všechny možné přiručky, sleduju dokumenty o letadlech a katastrofách a pak když tam nastoupím, tak celou cestu strachy brečím. 🙂 A kdybych nebyla kráva a nevyžívala se v tom svém traumatu, určitě by to tak strašné nebylo 🙂

ustarana
4. led 2013

@melis7 Ahoj, diky za info. Po prvom císarskom už viem, že to tiež nie je žiadna hitparáda, ale pre to miminko je to asi tá najbezpečnejšia cesta na svet. Naviac malej v 20 tt na genetickom utz zistili cysty na mozku a podozrenie na Edwardsov syndrom. Ten sa našťastie nepotvrdil, ale cysty má v mozgu stále. O to vačší strach mám ísť rodiť prirodzene, aby sa jej niečo nestalo tlakom v porodných cestách. Tiež mám strach, že zase nezvládnem dieťa vytlačiť... . Syn mal byť úplne zdravý, narodil sa fakt v poslednej chvíli, bol 12 dní v inkubátore s podozrením na infekciu a nakoniec sa u neho našla srdečná vada. A ešte to chovanie sa personálu ku mne ako k rodičke, no proste hnus.
@konik88 Ako to zvládaš? Máš nejaké nové informácie o blížiacom sa porode? Chodíš už do nemocnice na monitory?

konik88
autor
4. led 2013

@ustarana snažím se získávat co nejvíce informací o tlumení bolesti u porodu. Koupila jsem si Epi no a začala jsem cvičit. Jsem na tom už psychicky líp, tak snad to nějak zvládnu. Na monitor jdu poprvé v úterý, tak uvidím, co mi tam řeknou.

ustarana
4. led 2013

@konik88 Tak to je fajn, že to už takto zvládaš. Epi no sa bojím používať, aby som neporodila predčasne, ale informácie o tlmení bolesti trošku ukľudňujú. Aj keď pravdu povediac, neverím tomu, že by mi mohla pomocť aromalampa alebo ukľudňujúca hudba. Ale na masáže a teplú vodu celkom verím.

konik88
autor
4. led 2013

@ustarana já bych byla nejraději, kdyby mi zabral epidural. Minule mi ho doktor píchnul špatně a vůbec nezabral.

ustarana
4. led 2013

@konik88 No to je jasné, ale ja som myslela z tých alternatívnych sposobov. Obklad na bolesti hlavy je fajn, ale za brufen by si platila zlatom. Pri porode, pokiaľ nie si fanatickým zástancom prírodných sposobov, je epidural asi najlepší. Tak snáď budeš mať teraz viac šťastia a zaberie.

cervenec
4. led 2013

@konik88 Ahoj chtěla bych tě povzbudit a napsat moji zkušenost 😉 první porod trval 14 hodin a bylo to maso,nicméně jsou určitě horší porody,já jsem pak trpěla další 3 týdny,protože kvuli šití a hemeroidu,který jsem si vytlačila porodem jsem si nesedla 😒 z druhýho porodu jsem uačala mít depky pár týdnu před ním,pořídila jsem si epino,abych se vyhla alespon šití 😉 každopádně druhý porod byl luxusní, superrychlý,z domu jsme odjížděli v 8.15 a 8.55 byla malá na světě,bez nástřihu a to byla fakt paráda.byl to sice adrenalin jako blázen,volali jsme i sanitku,která nám jela naproti,ale na sál jsem to naštěstí stihla 😀 každopádně doporučuju epino na tisíc procent,protože mně pomohlo i psychicky 😎 držím pěsti at je váš druhý porod v pohodě a nebojte ted už totiž víte do čeho jdete,takže huř nebude 😎 😉

konik88
autor
4. led 2013

@cervenec taky tomu epi nu věřím. Říkám si, že když tam projde balónek, projde tam i malej. Minule totiž malá nechtěla ven. Doktor mi skákal po břiše, aby prošla. Snad to bude opravdu lepší a já budu na porod vzpomínat tentokrát v dobrém.

cervenec
5. led 2013

@konik88 jj u prvního porodu mi taky dr rvala loket do břicha,aby malou vyhnala 😝 tentokrát to šlo jako po másle 😎 ale přiznám bez mučení,že být prvorodička,tak jsem v porodnici asi o pár hodin dřív,ale nechtěla jsem jet zbytečně brzo a pak se to nějak žvejklo 😀a hlavně díky epinu jsem naprosto přesně věděla jak a kam tlačit,u porodu to byl naprosto stejný pocit jako ,když jsem cvičila🙂

konik88
autor
5. led 2013

@cervenec já taky jela poprvé asi brzo, ale měla jsem kontrakce po 5-ti minutách, tak jsme už jeli. Snad to tentokrát odhadnu líp a odtrpím si to spíš doma.
Po prvním cvičení s Epinem jsem byla na 20 cm a teď mi přijde, že to jde nějak pomale. Nevím, kam až zajít s bolestí při cvičení. Přestanu pumpovat, jak to začne trošku bolet, abych si neublížila. Teď po třech dnech jsem na 23,5cm zatím. Nedovedu si představit, že nacvičím něco přes 30 cm.

cervenec
5. led 2013

@konik88 já jsem začala na 17cm a asi 3x jsem se pár dnu sekla a nešlo to dál,ale nakonec jsem cca týden před porodem udržovala 30cm,jen večer před porodem jsem poprvé dala 31cm 😎 cvičila jsem 35x 😉a k té bolesti,já jsem vždycky čekala až to povolí a zase přifoukla,pro mě byl nejhorší tlak na konečník,ale ten začal až nad 25cm.-)

konik88
autor
5. led 2013

@cervenec no já mám do porodu už jen 25 dní 😒 tak snad to stihnu. Aspoň těch 30 cm.

cervenec
5. led 2013

@konik88 kdyžtak si ke konci zacvičíte 2 x denně 😎

konik88
autor
5. led 2013

@cervenec jj, já chci 2x denně. Ale malá mi spí v obýváku, když je manžel doma. Takže od pondělí, až bude zas v práci a malá bude odpo spát v pokojíku na to půjdu 🙂

cervenec
5. led 2013

@konik88 no já jsem taky hledala horko těžko čas na jedno cvičení,nakonec jsem cvičila často i s malou,pořád chtěla přifukovat,ještě ,že na to neměla sílu,jinak nevím nevím 😀

konik88
autor
5. led 2013

@cervenec já jsem právě s malou nechtěla, nevím, jak by se na to tvářila. A navíc chce dělat vše, co já. Jeden čas si chtěla pořád strkat tampóny do pipky 😀

cervenec
5. led 2013

@konik88 já jsem taky nechtěla,ale jinak bych necvičila 😅

konik88
autor
5. led 2013

@cervenec no já cvičím večer, když dám Nelu spát a pak chci cvičit odpoledne, jak dám malou do postele. Mám tu jako diváka manžela a to mi stačí 😀

paaavca
5. led 2013

@konik88 Ahoj, nečetla jsem celou diskuzi, chci ti jen napsat, že při porodu jsem měla taky ty šílené kyčelní bolesti, nikdy předtím jsem o tom neslyšela, na kurzech učí tak maximálně rozdýchavat kontrakce v břiše. Před porodem jsem se připravovala (epi-no, maliník, lněné semínko, masáž hráze), byla jsem v klidu, že to zvládneme. Při kontrakcích mě bolely hlavně záda, břicho vůbec, no a ty kyčle - přesně jak popisuješ, jak kdyby mi někdo chtěl vyrvat nohy z kloubů ☹ Prostě se roztahovala pánev, ale bylo to opravdu brutální, naštěstí u mě to trvalo jen dvě hodiny. Po porodu jsem říkala, že do toho nikdy znovu nejdu. No, už mluvím jinak a nepřijde mi to tak hrozné a uklidňuju se tím, že pánev je roztažená a druhé půjde ven snadněji (mám to i potvrzené od jedné kamarádky, při prvním porodu měla kontrakce do kyčlí a při druhém vůbec). Druhé porody většinou všeobecně bývají jednodušší. Tak držím palce, zvládla jsi to jednou a zvládneš to i teď a už to určitě nebude tak strašné 🙂

konik88
autor
5. led 2013

@paaavca díky, jsi první, kdo ví, o čem mluvím. No snad je ta pánev fakt roztažená. Všechno se dalo vydržet, až na tu šílenou bolest kyčlý. Taky si říkám, že třeba tentokrát zabere epidural a doktor mi ho píchne tentokrát správně!

paaavca
5. led 2013

@konik88 Kdybych neměla ty kyčelní kontrakce, tak je porod pohodička 🙂 Akorát jsem při něm nachodila kilometrů, jak mě bolely záda a kyčle, tak jsem nevydržela na místě a prochodila jsem celých těch 22 hodin. Ty poslední dvě hodiny ve sprše na míči s kapačkou oxytocinu ani nevím, jak jsem přežila. Naštěstí tam byl manžel se mnou. Já jsem epidurál neměla (nevzpomněla jsem si, nikdo mi ho nenabídl, celou dobu se to dalo přežít a na ty poslední dvě hodiny by už mi ho stejně asi nedali). Při druhém to doufám zvládnu taky bez, určitě to půjde líp, ale když budu vědět, že to zas nabíhá na ty kyčle, tak budu hned hlásit, že chci něco na bolest - otázka je, jestli na to něco pomáhá 😨 Ale fakt věřím, že teď je cesta ven pro druhé mimi už připravená a půjde to dobře. Přeju ti, ať je to bez těch kyčelních a ať je ti manžel zase oporou. Mimochodem, máš termín porodu na datum narození mojí dcerky 🙂

crawler
5. led 2013

@konik88 ahoj🙂 jen letmo jsem to prolítla...bolesti do kyčlí jsem měla taky - stříleli mě až ke kolenům....do břicha jsem měla jen pár kontrakcí a po 16 hodinách skončila na sekci a můžu Ti říct, že bych si radši ještě dala nějaký ten čas kyčelních kontrakcích (kdyby vedly ke zdárnému porodu) než ten "porod" se 19 hodin po sekci postavit na nohy, obracet se a zvedat z postele, jít na záchod,...atd atd. Prostě podle mě by bylo nejlepší se tolik nepoddávat strachu - myslet pozitivně a věřit, že druhý porod bude lepší- u sekce máš bolest jistou i tu neschopnost se postarat sama o sebe natož o mimi, ale u druhého přirozeného máš naději, že to bude lepší a třeba dokonce super porod, když sis to napoprvé vyžrala😉

konik88
autor
5. led 2013

@paaavca no já díky tomu epiduralu byla upoutaná na lůžku 3,5 hodiny, což bylo šílený!

konik88
autor
5. led 2013

@crawler já se o malou taky nemohla starat a to dva dny. Ztratila jsem hodně krve, byla jsem na transfůzi a musela jsem si volat sestřičku, i když jsem chtěla jít na záchod :-/

crawler
5. led 2013

@konik88 no dobře, ale po druhé to tak přeci být nemusí 😉 u sekce to tak bude určitě...

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru