Násilné otočení dítěte před porodem. Jaké to je?

sarkabrezen
7. bře 2007

Ahoj těhulky, maminky, jsem ve 37. týdnu a mimiš je pořád neotočený, takže v pondělí jdu do špitálu, kde se mi ho pokusí doktor přes břicho manuálně otočit. Vůbec netuším, co mně čeká, tak jsem se chtěla zeptat, jestli jste to některá neabsolvovala, jaké to je, jestli to bolí a hlavně jestli Vám to pomohlo... malá má už teď odhad váhy 3150, takže do porodu koncem pánevním se mi moc nechce, ale do císaře už vůbec ne. ☹

děkuju...

elienka
19. led 2012

oživujem túto tému, lebo som našla toto:
http://tvnoviny.sk/sekcia/spravy/zaujimavosti/u...

to bol ale frajer!

jancip
19. led 2012

@elienka Trochu z toho dělají senzaci. Při tom u nás se to taky dělá. Jen nevím, zda je to bezbolestné. Byla na tom jedna známá a říkala, že to docela dost bolí.

elienka
20. led 2012

@jancip chápem že z toho robia senzáciu, ale dala som to do tejto témy, lebo je to video, ako to je, zatiaľ som iné video nevidela

1983hr
20. led 2012

Bolí to hodně

lenka27
20. led 2012

@elienka no dělá se to běžně i v českých porodnicích, ale musí se splnit spousta věcí, například nesmí být vůbec tvrdnutí břicha (pomáhá se kapačkami na uvolnění) a nesmí být nijaké jiné komplikace. ALe popravdě já to odmítla, protože můj gynekolog tomu taky nebyl nakloněný, můžou vzniknout komplikace, a podle něj je to i nepřirozené. Já jsem měla strach hlavně o miminku kvůli pupeční šňůře, protože člověk neví jestli se neotočí nějak špatně.

pmelani
20. led 2012

Mě miminko otáčeli přímo na porodním sále,porodní sestra udělala jeden chvat abylo to jinak by se malá asi ani nenarodila,pomohla mě tím úspěšně porodit.

gunarova
17. únor 2012

Ahoj , maminky me manualni otoceni ceka 29 unora ☹ ctu vse co muzu ale proste si nevim rady strach mam sileny a nevim co mam delat!! Mam strach ze se neco prominte posere atd!! Ja jsem ted ve 35 tt a muj chlapecek se nechce za boha otocit tak me to ceka za dva tt !! Nevim vlastne ani do ceho jdu jelikoz jsem o tom jen cetla!! Byl na tom uz nekdo?

karrison
23. únor 2012

@gunarova ja byla na otoceni zevnimi hmaty a vubec to nebylo nic hroznyho, neni treba se niceho bat, provadi to zkuseny porodnik. U mě se bohuzel otoceni nezadarilo, takze i s tim je potreba pocitat. Ale opravdu se neboj a preju hodne stesti, at se obrat povede!!!

gunarova
23. únor 2012

@karrison Ahojik dekuji moc za odpoved 🙂 No ja jsem zvedava jak to dopadne ale nechapu proc mi doktori rikaly ze sou i nejake procenta ze se muze malej narodit i v tenhle den 😒

karrison
23. únor 2012

@gunarova je tam urcity maly riziko, ze se po tom obratu rozjede porod, ale stava se to vyjimecne!! po zakroku si te urcite nechaji v porodnici do druheho dne na pozorovani, budou ti pravidelne kontrolovat ozvy miminka, aby byla jistota, ze je vse, jak ma byt..

gunarova
23. únor 2012

@karrison No ty brdo ja se asi strachy talm i pocuram ☹ Muj prvni porod a uz takove problemi uff 😨

karrison
24. únor 2012

ja se taky strasne bala, ale je to fakt zbytecny..

karrison
24. únor 2012

byl to taky muj prvni porod, nakonec jsem sla na cisare, i kdyz jse se mu snazila vyhnout, mela jsem z neho silenej strach, ale pak je to najednou za tebou, mas v naruci miminko a na vsechno rychle zapomenes...

luznicarka
24. únor 2012

Mě se malá loni pořád točila sem a tam ale mám kamarádku ta ještě ve 36 tt měla kluka hlavičkou nahoru a MUDra jim poradila jednoduchou věc aby se dítě otočilo samo dát sluchátka s hudbou co má mimi rádo hezky dolu na bříško pak teplou vanu a posvítit zase dolu a zase teplou vanu a střídat a mrňous se fakt otočil sám 😉

lindoska
4. dub 2013

Zdravím...máte tenhle zákrok někdo za sebou v této době? Mě chce zkusit doktorka ručně otočit mimi za 14 dní a vůbec nevím jestli do toho jít nebo ne

gepe
4. dub 2013

Sice tu zkusenost za sebou nemam, ale osobne pokud me to bude cekat, tak radsi cisare, nez manual.. kor v cesky porodnici 😕

sirinka
4. dub 2013

@lindoska skus si nastudovat rizika, ja som satoho obavala, ked sa mi mimi neotocilo a opatrne som sa mojho doktora na to opytala a ide o skutocne skuseneho gyn- porodnika a tom sa vsetky chlpy zjezili, ze v ziadnom pripade by neotacal dieta v brusku....vies, ani CR ani porod KP nie su bez rizik, to nie je ani vaginalny porod hlavickou... Ale naco si pridavat este dalsie bolesti a rizika?
Este by ma zaujimalo, ako casto to pani lekarka robieva, nechcela by som, aby si to cvicila prave na tom mojom.
http://tehotenstvo.rodinka.sk/kym-rastie-brusko...

lamontana
29. dub 2013

to lindoska. Ahoj, asi už máš toto rozhodnutí za sebou🙂 nicméně se podělím o vlastní zkušenost: tento zákrok mi nabízel ošetřující gynekolog v 37tt, od 32 tt stále KP beze změn.. Šla jsem do porodnice víceméně na konzultaci, neb se mi to tohoto zákroku vůbec nechtělo. Sám gynekolog na ambulanci v porodnici mi řek, že jsou tam rizika jako je odloučení placenty, ublížení plodu atd. Zkrátka že rizika tam jsou. U prvorodiček je navíc šance na manuální otočení asi 30%, což mě za tu bolest, hospitalizaci a zásahy nestálo. Rodit KP tě nechají jen pokud je vše 100% ok a do váhy 3500 g, takže jsem už byla ochotná do toho jít, ale přijít s porodním plánem, že požaduji císaře při jakékoliv odchylce. Nevím jak u vás, ale v Brně se císař v případě bezproblémové polohy KP (tzv. úplné) vůbec "předem" nenabízí.

V 38 tt se stal zázrak a malej (odhad váhy 3200 g) se otočil sám spontánně. Pohyby to byly hororové, ale výsledek stál za to. Takže bych do manuálního přetočení, vtipně nazývaného "masáž" bych nikdy nešla.

nanulik
29. dub 2013

Moj maly bol tiez kp, ale ani raz mi nikto nepovedal o otoceni, a moj bol malickaty (2800 g 46 cm) ale spominala mi starka ze jej to robili, myslela som si ze sa take veci nerobia uz ... 😕

jennyska
18. bře 2014

Ahoj @1983hr @lamontana @lindoska @karrison @pmelani @lenka27 a ostatní maminky 🙂

do naší Wiki knihovničky Modrého koníka, kterou si tady všechny společně tvoříme, byl vložen nový článek na téma Obrat miminka vnějšími hmaty https://www.modrykonik.cz/obrat-vnejsimi-hmaty/ .

Pokud si najdete chviličku a napíšete nám všem své zkušenosti s manuálním Otočením miminka lékařem, pomůžete další spoustě těhulek, které si právě prochází stejným obdobím a zde na koníku hledají Vaše rady, tipy a zkušenosti, které určitě ocení! Ve Wiki mají na místě jak obecné informace o této tématice, tak také Vaše příběhy.
Své příběhy můžete psát přímo pod článek do okénka " Moje zkušenosti s ...".

Mockrát Vám děkuji, že pomáháte a přeji fajn den!
Jennyska

PS: Přispět a nebo napsat nový článek do Wiki může úplně každý. Knihovnička je otevřená všem, kdykoli! A pokud toto není téma, do kterého chcete přispět, můžete si vybrat z mnoha dalších: https://www.modrykonik.cz/wiki/all

lenka27
18. bře 2014

Jsem překvapená jak jste na mě došli 😀 já jsem nakonec na otočení nešla, protože muj gynekolog byl zásadně proti, říkal, že miminko má nějaký důvod proč se neotočilo a že by to mohlo udělat víc škody než užitku. Takže já Vám v tomhle moc nepomůžu a hlavně jsem měla neustálé tvrdnutí a při obratu musí být děloha naprosto klidná. Nakonec se ukazalo, že malý měl spuštěnou nožičku a obratem mu mohli ublížit. Takže já jsem proti násilnému obratu

pisisvori
18. bře 2014

mě to říkali s tím otáčením v porodnici stejně jako píše @lenka27. Nedělají to, protože si myslí, že to má nějaký důvod , že se neotáčí. Při plánovaném císaři, když dceru vyndavali říkali, že má pupečník 3x okolo krčku...takže jak otočení a tak vaginální porod nemusel dopadnout dobře a já jsem moc ráda, že jsme na ně dala a na císaře šla. Mimochodem byl ve spinální anestezii a pohoda bez jakýchkoli problémů nebo komplikací...druhý den už jsme normálně fungovala jako ty co rodily normálně.

lindoska
19. bře 2014

@jennyska mě to doktorka ani nenabídla...myslala tím natočení jako poslech srce a kontrakcí 😀

zigovamaja
4. kvě 2014

nebojte sa budúce maminy, dieťatko je plné prekvapení, dokáže sa samé otočiť v poslednej chvíli,

lenka2299
24. kvě 2016

Ahojky mě takto otočil mimčo dr. Přímo v poradně na kontrole ve 36tt. Nějak zvlášť to nebolelo trochu nepříjemný ale dalo se to. Za dva dny jdu opět na kontrolu a doufám že se malej ne otočil zase zpátky.

elsonia
18. led 2017

ahoj, já byla vyslána mým gyn. na zevní obrat do fakultní nemocnice v OSTRAVĚ. Přístup všech tam byl úžasný a na místě jsem si mohla rozmyslet, zda jít do toho, či ne. Vse mi hezky vysvětlili. Byla jsem v 36-37 týdnu. Obrat byl rychlý - do minutky, měla jsem strach, ale nebolelo to. Nechali si mě tam 24 hodin na pozorování. Porod záhlavím stál za to, byl to mimochodem můj 6. porod, ostatní byli vždy otočení hlavničkou dolů.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru