Násilné otočení dítěte před porodem. Jaké to je?

sarkabrezen
7. bře 2007

Ahoj těhulky, maminky, jsem ve 37. týdnu a mimiš je pořád neotočený, takže v pondělí jdu do špitálu, kde se mi ho pokusí doktor přes břicho manuálně otočit. Vůbec netuším, co mně čeká, tak jsem se chtěla zeptat, jestli jste to některá neabsolvovala, jaké to je, jestli to bolí a hlavně jestli Vám to pomohlo... malá má už teď odhad váhy 3150, takže do porodu koncem pánevním se mi moc nechce, ale do císaře už vůbec ne. ☹

děkuju...

magda27
Autor odpověď smazal
Zobraz
kyri
14. bře 2007

uff, to je nářez - taky bych se asi rozhodla pro císaře, ale ze zkušenosti mojí mámy: brácha se narodil koncem pánevním, měl asi 4200g a máma má úzké pánve - takže porodit kp za úplně nepříznivých podmínek pro porod přirozenou cestou taky jde.
(a dopadlo to dobře, i když máma ztratila hodně krve a byla dost potrhaná i vevnitř...)

janinah
14. bře 2007

Ahojte, čítala som, že dnes sa upúšťa od prirodzeného pôrodu u chlapcov, ak idú koncom panvovým, aby sa neohrozila ich plodnosť,tak veľa šťastia

apricots
14. bře 2007

no já cítím pohyby na levé straně z boku...jakoby mimi bylo napříč:(a doktorka mi řekla, že už na žádnej usg nepujdu...tak mě zajímá, jestli to pak pozná, co kdyby mimčo tak už zustalo?(už to takhle cítím asi dva týdny) ale vim, že je ještě brzo a může se ještě otáčet...A kdy už by tedy mělo být otočené správně?

sarkabrezen
autor
14. bře 2007

apricots: myslím, že u tebe je vážně ještě brzy, ale jestli později, za 4-5 týdnů, pokud budeš mít pořád pocit, že je napříč, bych si ultrazvuk určitě vyžádala, být tebou...

magda, kyri: myslím, že pro mimčo je porod KP velké riziko, takže jestli se bobiš neotočí, budu chtít určitě císaře, i když ještě stále doufám, že se třeba umoudří... Moc to přeji i tobě Magdo, císař není žádná výhra. Pro matku jsou to mnohem větší lékařská rizika než přirozený porod.

danielkam
15. bře 2007

Ahoj,ja mam tiez malu hlavickou hore a doktor mi vobec nepovedal nic o ziadnom otoceni miminka a nedoporucoval mi ani prirodzeny porod koncom panvovym, je to fakt vacsie riziko. Sice moj doktor nie je moc zhovorcivy, ale ma vela skusenosti s porodmi,takze mu verim.Vcera som sa rozpravala s mojou susedou,ma 16 rocneho syna s lahkou mozgovou dysfunkciou,ktoreho rodila koncom panvovym a povedala,ze keby jej urobili cisarsky rez,tak by bol v poriadku a to bola druhorodicka.Takze som sa utvrdila,ze nebudem riskovat zdravie dietatka a pojdem na planovany cisarsky rez.Zajtra idem na kontrolu,tak som sama zvedava,co povie doktor,ale mam stale pocit,ze mala je proste hore hlavickou a uz sa jej proste nechce otocit,pretoze nema dostatok priestoru.

kabaja
15. bře 2007

Ahojky mamiky.Také bych se ráda přidala se svojí zkušeností.Má dvě dětičky po sobě 9 let.Takže každé těhotenství bylo jako poprvé.🙂
Prvního syna jsem rodila normálně hlavičkou a celkem ten porod šel.Druhé miminko si nechalo na sebe dlouho čekat.Celou dobu bylo otočené koncem pánevním a to až do porodu.Protože se miminku nechtělo na svět i v posledním termínu, tak jsem musela jít do nemocnice na pozorování.A přesně o týden později se na svět narodila vymodlená holčička.Porod byl rychlý(praskla mi voda a za 2 hodinky už byla malá na světě) a myslím si, že i lepší, než první porod.Možná bylo o něco více stehů, ale jinak vše bylo bezva.Malá se narodila s váhou 3,5kg a 51cm.Stehy se báječně zahojily a i kojení se nám dobře rozjelo a pokračujeme i teď a malé je už rok.Myslím si, že hodně záleží na doktorovi a na přístupu v nemocnici.Když jsem tam byla já, tak se nás v nemocnici sešlo 5 maminek s koncem pánevním a všechny rodily normálně a žádná si nijak nestěžovala, spíše naopak.Také jsem si celou dobu přála jít na císaře, ale myslím si, že pokud to dítě nějak neohrožuje, je to škoda, přijít o tu nádheru si miminko hned po porodu pochovat.Katka

kakaduuuu
17. dub 2007

sarkabrezen:Niceho se neboj,jiny zensky,kterym by se mohlo narodit detatko ,,normalne,, si radsi zaplati cisarsky rez,ktery stoji cca 20-30 tisic kc.Nic to neni.Drzim palce

xsipm04
5. kvě 2007

Ahoj holky, také se přidávám do diskuze, protože mám mimčo stále v poloze KP. Nejdřív mě to, co jsem si tady přečetla docela uklidnilo a doufala jsem, že se prcek otočí třeba těsně před porodem 🙂 ale jelikož opět zavřeli Vrchlabí a v pražských porodnicích by mě samozřejmě hned nutili na císaře (nepředpokládám, že by se mimi vešlo do 3,5 kg), tak nechci mimčo dál stresovat z toho, že jsem nervozní, jak to dopadne a asi mu s panem doktorem taky zkusíme trochu pomoct 🙂 Už mi to všechno vysvětlit, tak teď jen tam zajít. Jediný, čeho se ale bojím je to, že se otočení nepovede a já budu ještě víc nervozní z toho, že se třeba neotočení. Nejvíc na tom mě ale štve, že mimčo tam je teď krásně a i když je v poloze KP tak by se mohlo přirozeně narodit a jen proto, že přešvihneme pár dkg nad 3,5 kg by ho nenechali. Už jsem s o tom dost zjišťovala a studie ukazují, že pokud je mimčo v poloze KP natočeno ok, tak porody KP nenensou o nic větší riziko než porody hlavičkou napřed. Jen nevím, jak to tady vysvětlit těm doktorům, aby mě to aspoň nechali zkusit a císařem to přeci může jít vždycky. Ach jo. Já se mimču vůbec nedivím, že se neotáčí, protože si asi myslí, že je tam naštelovaný dobře, jen netuší, že pro naše doktory to dobře není 😢

berynka
5. kvě 2007

Ahoj, ve 30tt jsem měla mumínka KP, potvrdil to ultrazvuk a podle všeho ještě ve 35tt. Tento týden se ale na ultrazvuku už ukázal správně hlavičkou dolu. Byla jsem dost překvapená, protože vůbec netuším, kdy se mimčo mohlo otočit. Jinak jsem zjistila, že ve většině renomovaných porodnic je KP důvodem k vedení porodu císařským řezem bez ohledu na velikost dítěte či počtu porodů matky. Otočení miminka je opravdu nepříjemné až bolestivé. Nehledě na to, že jeho poloha KP může mít nějaký důvod, např. kratší pupeční šňůra.

xsipm04
9. kvě 2007

Ahojky, tak musím informovat o své zkušenosti. Dneska jsem byla na otočení miminka a i když je ještě tak malinký, tak už je tak hodňoučký, že se nechalo otočit 🙂 Vůbec jsem tomu nemohla uvěřit 🙂 Jen aby se mi neotočilo ještě zpátky, občas to prý mimča dělají 😀

Jinak nebylo to nic strašnýho, neříkám, že by to občas nezabolelo, ale asi jako když člověku někdo silněji stiskne ruku a protože ji pak hned pustí, není to žádná nepřežitelná a intenzivní bolest. Jediný, co mě tam moc nebavilo, byla ta kapačka. Dávají ji na uvolnění dělohy či co. Mě to nijak zvlášť nevadilo, protože jsem věděla, že je to k tomu potřeba a měla jsem jí v ruce asi půl hodiny, ale slyšela jsem, že v některých porodnicích napíchavají kanylu do žíly preventivně, kdyby bylo třeba připojení na kapačku v průběhu porodu. Což bych se v žádným případě nenechala. Když ta potřeba vznikne, napojí vás na kapačku běhěm minuty a prožít si celý porod s tím v ruce, to mi připadá, že fakt nic moc. Zase neříkám, že by to byla nějaká bolest, to ne, ale prostě jsem to celou dobu cítila a nebylo to nijak příjemný spíš naopak. Fakt jsem pochopila, že chudáci ti nejen staří lidé, kteří musí ležet v nemocnici a aby je nemuseli pořád píchat dokola, kanylu jim nechávají zavedenou permanentně ☹

masacek
13. čer 2008

Ahojte,koukám že tqdy nikdo dlouho nebyl.Poradí mi někdo co dělat pro otočení mimínka?Je stále KP.Je ještě čance že se otočí?Děkuju za názory!

matru
13. čer 2008

Masacek já znám pouze tu babskou radu- vytírat na čtyřech 😀 prý to ale pomáhá....a dr. ti neporadil nějaké cvičení?Koukám, že jsi v35 tt, to se ještě může otočit samo 🙂

ryangi
15. čer 2008

Já mám holčičku taky KP prý je do 36.týdne větší pravděpodobnost že se ještě mimi otočí, jinak mě MUDR. doporučoval kočičí hřbety a podkládat si záda, zkusit se to může 😉 ale nic nezaručuje.

kacamar
15. čer 2008

taky jsem mela malou KP a priznam se ze "cviky" na otoceni jsem flakala. nakonec byl cisar a jsem za nej rada. vse probehlo v poho a bezbolestne...

elischqa
15. čer 2008

No.. závěry jsou to sice hezké.. ale víte, jaký je císařský řez?.. Já už bych si ho nikdy udělat NENECHALA.. teď jsem bohužel neměla možnost volby.. Šlo nám oběma o život.. Nejen, že to bolí jako čert potom a nemůžete dělat vůbec nic, natož se postarat o miminko. Ale dodnes ta jizva bolí jako čert při námaze, změně počasí, rychlému pohybu, když déle sedím.. 🤐
Ale každý je jiný..

krista
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
lucie.krajcarova
10. dub 2009

Tak holky, hlásím, že naše mimi je stále KP, když se nic nezmění, tak jdem příští týden na císaře... v této porodnici ani neuvažovali o porodu.. Pravda je, že s císařem stále ještě nejsem úplně smířená, ale když jsem se dočetla, o kolik víc se musí nastřihávat při porodu KP, tak jsem se fakt zděsila 😲 Blbý je jenom to, že nevím, proč tak je to naše mimi, pupečník prý nemá krátký ani kolem krku...

xsipm04
10. dub 2009

Lucie: A proč nechceš vyzkoušet to manuální přetočení? Já na tom byla v 38tt, on ti předtím dělá dost podrobný UTZ aby právě vyloučil, že to mimi je v poloze KP schválně. Jak to probíhalo jsem popisovala v příspěvku xsipm04 • 9. květen 2007 v 19:12, jinak celému přetáčení předcházela diskuze, kdy dělal ten UTZ a hodnotil, jestli je pokus o přetočení vhodný kvůli délce pupečníku, jestli by se případně nemohl u přetočení omotat mimču někde, kde je umístěná placenta, kolik je tam plodové vody. Když řekl, že tohle všechno je ok, tak si ještě rozmyslel, jak by to udělal, jestli by to fakt šlo a dal mi čas na rozmyšlenou. Na tu konzultaci a UTZ jsem šla v den, kdy jsem mu poprvé zavolala a na přetočení o 3 dny později, ktakže kdyby ses pro to rozhodla, určo to ještě stihneš a když se nezdaří, aspoň budeš vědět, že to tak prostě mělo být.

lucie.krajcarova
10. dub 2009

xsipm, rozmlouvala mi to gynekoložka i doktorka v porodnici, že je to dost bolestivá a úspěšnost není vysoká. a tady jsem se dozvěděla, že pokud je mimi opravdu hlavičkou nahoru a ne vodorovně, že se to ani nedělá.. Navíc že se hned pak vyvolává porod (aby se mimi nestihlo přetočit zpátky), to mě taky moc neláká... teď už je určitě pozdě, končím 39tt..

xsipm04
11. dub 2009

Lucie, tak to není pravda, já jsem měla mimi zadečkem směrem do pordních cest, hlavičku jsem měla skoro úplně nahoře, přetočení proběhlo ve 38tt a rodila jsem spontálně 3 dny po termínu tj. ve 41tt. A bolestivé to nijak zvlášť nebylo, asi jako když mě někdo chvíli silně chytně za ruku až to zabolí, ale taky to pár minut přežuju. Úspěšnost je prý padestá na padesát. Každopádně rozhodnout se musí každý sám, já jsem to jen psala, že jsem viděla, že jsi z Prahy a nemusela bys tedy za tím nikam dojíždět, spíš jsem to napsala, že je to taky možnost, jinak jakým způsobem se rozhodneš ty je samozřejmě na tobě 🙂 tak držím palce, ať vše dopadne tak, jak má 😉

dannaniella
21. pro 2010

ahojte! chcem pridať skúsenosť s otáčaním bábätka - násilného ako to tu niekto uviedol.
Malú som mala správne otočenú v 33 týždni. V 34. som bola na ďalšom ultrazvuku kde mi štátny doktor povedal, že dieťa sa obrátilo a má hlavičku hore. Nič mi na to nepovedal len, že o 3 týždne mám ísť na monitor. Keďže idem rodiť do súkromnej kliniky na druhý den som tam mala termín a ďalší ultrazvuk. No a ten fantastický doktor mi ju pozrel a pomaličky otočil tak aby mala hlavičku dole. Urobil to aj preto že som mala dosť plodovej vody a malá ešte nie je veľmi veľká. Vôbec nič mi nedal, nijaké lieky, nijaké inekcie. Krásne a bezbolestne mi ju otočil. Pomaličky za stáleho sledovania na ultrazvuku. Potom som ešte bola na monitore - všetko OK. Teraz po týždni som bola na ďalšej kontrole a dieťatko zostalo dole. Doktor, ktorý mi ju otáčal je alternatívny pôrodník a preferuje všetky prirodzené možnosti pôrodu. Dieťa sa vraj otočilo do nesprávnej polohy kvoli silnému hluku. A je to možné, pretože vtedy keď zmenilo polohu som manuálne pracovala s kladivom. Takže odporúčam dávať si na to pozor. No a hlavne jej mám spievať..funguje to úplne najlepšie, lebo dieťa príma zvuk cez moje hlasivky 🙂 . Chcem len napísať, že ak budete mať šťastie a stretnete správneho doktora tak sa veľa vecí ešte dá. Iste to bolo aj tým, že to bolo realatívne skoro, dieťa bolo ešte malé a nezostúpilo do lona. A ešte jedna skúsenosť, ked som to dnes na kontrole spomínala mojmu obvodnému gynekologovi..začal sa smiať že mi neverí že mi ju pôrodník otočil...takže asi sa mi to celé snívalo. Len k tomu prístupu.

demoisellem
21. pro 2010

@dannaniella Oni takoví ještě existují? To se dobře poslouchá 🙂 Tedy vlastně čte 😉

meleri
21. pro 2010

@dannaniella

jej tak to je zajímavé s tím hlukem! mi totiž hrozí druhý porod c. řezem pokud bude dítě koncem pánevním, tak mám z toho obavy, už bych s. řez nechtěla zažít! tak jsem ti chtěla poděkovat za to upozornění s tím hlukem.
já zrovna ted něco "vyrábím" a řežu pilou, ono to není žádný hrozný hluk ale dám si na to pozor.

jinak tady z diskuze jsem četla od jedné ted už maminky že jí taky přetáčeli to mimčo a nakonec stejně rodila c. řezem prostě to nebylo asi dobré to přetočení v jejím případě...navíc ona si stěžovala že jí to i bolelo a myslím že zůstala nějaký čas v porodnici po tom přetočení....tak to bud doktor neuměl nebo nevím....

pia22
22. pro 2010

Manualne otocenie babätka je znama stara a velmi ucinnna metoda ale len v pripade, ze ju porodnik skutocne a dokonale ovlada. Poznala som porodnu babicu, kt. uspesne odrodila niekolko tisic deti bez jedineho umrtia a tuto metodu pouzivala bezne-nebolestivo jemnymi masaznymi pohybmi. Pokial sa robi bolestivo a nasilne je to nespravne a casto neucinne. Inak nas maly bol este v 36. tt. neotoceny a niekde som zacula o metode dohovoru babätku, tak sa manzel raz vecer s drobcom vazne porozpraval, ze sa musi otocit, vyzeralo to fakt zabavne, na druhy den boli v brusku velke kopance a buchoty...a maly bol do 2 dni otoceny🙂

ivka82
22. pro 2010

@pia22 jeeeeeej toto chcem aj ja skúsiť🙂

magdal1
22. pro 2010

@dannaniella jej to je krasne, verim a urcite sa to da,,skusene PA ...to vedia, nedavno bola jedna v BA....NAoli...a ukazovala to tam, ako je to mozne...

zuzi118
25. pro 2010

Otocenie babatke, ked je KP je mozne dvoma sposobmi: Cvikmi, ktore cvici matka (ziadne namahave aerobne cvicenia.. len polohovanie panvy). Alebo moze porodnik ci PA pretocit dietatko manualne (v knihe od Iny May Gaskin je podrobny postup, ako sa da babo otocit). V ZIADNOM pripade to nesmie byt bolestiva a nasilna procedura!!!! Ak babatko nechce spolupracovat pri otacani, nesmie sa to robit nasilu!! Verim tomu, ze starsi gynekologovia pripadne PA tuto metodu este ovladaju. Tak ako vedia spolahlivo urcit polohu babatka, odhadnut jeho velkost ci mnozstvo plodovej vody len pomocou prehmatu bruska. Zial dnesny mlady sa tak spoliehaju na uzv, ze uz tuto polohu zistit nevedia.. co je skoda.

bubusik88
28. led 2011

@sarkabrezen moja mala važila 3240g a rodila som panvovym koncom a vobec to nebolo take hrozne ako si to nikto moze predstavit

miskap
30. led 2011

K tomu otočeniu bábätka: známej pomohlo studené do žalúdka- jedla zmrzlinu. Malému sa asi nepáčil chladný pocit na hlavičke, tak sa radšej otočil. Ak to pomôže, prečo nevyskúšať? Ak nepomôže, tak určite neuškodí 😉

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru