Neštovice v rodině - 40tt

katherinka33
25. zář 2018

Ahoj, potrebovala bych od vas laskavou radu nebo aspon nejake zkusenosti. Jsem 40tt a pozitri mam termin. Mam skoro dvouletou dcerku a o vikendu jsme byli cela rodina v kontaktu (probehlo hrani, mazleni, pusy na uvitanou) se synovcem, kteremu se v pondeli vysypaly nestovice. Ja jsem je uz mela. Ale tim padem male bezi ta 3 tydenni lhuta, kdy je muze dostat a bude infekcni. Ja do te doby urcite porodim. Vubec nevim, jak se to resi...malou od miminka tezko oddelim. Nikoho na hlidani nemame, ani moznost ji poslat k babickam. Je tam velke riziko nakazy? Nekde jsem vycetla , ze ne...nekde ano...jako by tech starosti nebylo malo. Predem moc diK.

priefi
25. zář 2018

@katherinka33 zeptej se na to nejlepe detskeho lekare, nebo gynekologa. Slysela jsem nazor, ze v mm jsou protilatky, pokud je mas, coz bys mela mit, tak bys mela byt v klidu, ale jak to skutecne je, je tezko rici. Ale zase z druhe strany, tva dcerka to nemusela vubec chytit, drzim pesti, aby to nechytila, abys nemela zbytecne starosti.

katherinka33
autor
25. zář 2018

@priefi Moc Ti dekuji. Zitra to zminim v porodnici na kontrole a pak jeste zkusim pediatra, co on na to... mas naprostou pravdu, nemusela to chytit. Horsi je ta nejistota a dalsi starosti navic, protoze s tim ted musime tak jako tak ty 3 tydny pocitat. Mohla by to chytit i jinde, ale o tomhle vime...

mmaajjaa
25. zář 2018

Miminko by mělo mít protilátky od vás, tak se nemusíte bát. Také jsem to řešila, u syna ve školce se vyskytly nestovice a já měla doma dvě nedonosene holčičky. Nakonec je syn neměl, ale dětská doktorka mne uklidnila, že riziko přenosu je minimální.

klea81
25. zář 2018

Pokud budeš kojit, tak se nenakazi

hankaros
25. zář 2018

Resila jsem. Docetla jsem se, ze snad existuje ockovani pro miminka. Ale pokud jsi nestovice prodělala, protilatky mas a miminu je predas.v mliku.

vendelinka08
25. zář 2018

Kojila jsem syna a ve 4 mesicich je chytil od starsiho brasky...takze reci o tom..ze kdyz kojis je dite chraneno jsou kecy...to mi rikala i pediatra a presne za 14 dni mel prvni pupinek a prubeh celkem mazec..mel jich strasne moc a zustaly mu i jizvicky na tvarich i kdyz si to neskrabal. Podle me je to tak individualni..ze se to skatulkovat neda. Bud je chyti nebo ne...pokud ne tim lepe...pokud ano...snazila bych se kontakt s miminkem omezit a urcite se zeptat co a jak kdyby nahodou. Lepsi pocitat se vsim nez byt pak prekvapena.

vendelinka08
25. zář 2018

Jo a syn byl plne kojen..stale a ja nestovice prodelala...

katherinka33
autor
25. zář 2018

Dekuji moc za nazory. Verim, ze kdyby to bylo v prvnich mesicich, tak to nejak zvladneme. Ale tady jde zrovna o cas, kdy se vracime z porodnice a prvni tydny zivota. Takze mam velky strach. A separovani asi nebude mozne. Nebo to budu muset nejak vymyslet...uvidime, co na to doktori.

hojda
25. zář 2018

Mrkni na tohle, třeba tam nějaké info najdeš:
http://www.porodnice.cz/clanky/prvni-porod-onli...

bemo
25. zář 2018

já jsem tohle řešila, když jsem byla doma 3.den z porodnice a dvěma starším dětem se taky neštovice vysypaly. Podle naší tehdejší dětské dr musely děti okamžitě pryč od miminka. Já také neštovice měla jako dítě. Takže jsme dva týdny se s manželem různě prostřídavali u dětí a u miminka, dokonce jsem si odsávala mléko a manžel krmil z flašky abych mohla být s dětmi. A miminko ukazovali dětem jen přes okno. Děti brečeli, já brečela. A pak mi po několika letech řekla nová dětská dr, že to prý nebylo vůbec třeba. Že tím že jsem už neštovice měla tak mám v mléce protilátky a tudíž by to miminko nemohlo chytit. Ale vím, že se v tomto hodně různí názory.

pandabox
26. zář 2018

@katherinka33 neni to tak, ze pokud budete kojit, tak by miminko melo byt chranene vasimi protilatkami??

klea81
26. zář 2018

@vendelinka08 po 4-6 měsícich už se nakazit může, nikoliv však hned po porodu, pokud má matka protilátky

klea81
26. zář 2018

@bemo separace matky a mimina? to je na žalobu taková neodborna rada ☹️

j.a.n.i
26. zář 2018

@klea81 Nejdriv se nauc cist a pak kecej neco o zalobe.

jolal
26. zář 2018

@bemo udělali jste nejlíp. To, že je dítě kojene neznama, že je chráněno. V naší rodině chytlo 3 měsíční kojene miminko nestovice

klea81
26. zář 2018

@jolal no a zemřelo? Asi ne, ne?

priefi
26. zář 2018

@katherinka33 pro klid duse muzes pozadat o odber krve, zda mas dostatek protilak, ale nevim, jak dlouho trva, nez jsou vysledky. Cetla jsem nazor, ze mimi je chraneno cca do 3 mesicu, mozna to bude kratsi doba, urcite to bude hodne individualni. Nejen, ze miminko bude chranene diky mm, ale i diky Tve krvi, ktera v nem kolovala, ta se pak casem procisti a mimi uz nebude mit Tve protilatky, ale pouze sve a z mm. Takze z logiky veci, kdyz Ty to nemuzes dostat, protoze mas v krvi protilatky, nemuze to dostat ani novorozenec, protoze ma v krvi Tvoji krev a tudiz i Tvoje protilatky. Takze bych se nestresovala strasenim, ze 4m mimi to chytlo. Uvidis, co Ti reknou lekari, toho bych se drzela. Problem by byl, kdybys uz v sobe protilatky nemela, ale to snad nehrozi. Drzim pesti, at je vse v poradku 😊

le_ma
26. zář 2018

Zažila jsem něco podobného před porodem druhé dcery. Má starší dcera byla v kontaktu s chlapeckem, ktery měl neštovice. Já je jako dítě prodělala, ale z rodiny nikdo. Měla jsem cca 6 týdnu do porodu. Po domluvě s dr jsem nechala starší dcerku rychle naockovat vakcínou proti nestovicim. Nazývá se to postexpozicni profylaxe. Lhůta je cca 3, někdy až 5 dnů po expozici, tj. setkání s nakazenym. My očkovali cca po 74 hodinách. Vše dobré dopadlo, dcerka jimi neonemocnela.

le_ma
26. zář 2018

Jinak já jsem si ještě nechala odebrat krev, aby se zjistily mě protilátky proti planym nestovicim. V kartě jsem totiž neměla záznam, že jsem je prodělala, a ani mamka si nebyla jistá (měla jsem je u babičky).

j.a.n.i
26. zář 2018

@jolal No, nevím jestli udělali nejlíp, neštovice jsou nejvíc nakažlivé před tím, že se dítě osype, takže to s nima mimino stejně v kontaktu bylo, takže to bylo spíš zbytečné...

katherinka33
autor
18. říj 2018

Ahoj holky, tak dneska dcerka je 24 den po setkani s nakazenym bratrancem a nic. Takze jsme snad nic nechytli. Tuk tuk... nakonec jsem rodila 3 dny od setkani. Takze prvni tyden jsem stravila s miminkem v porodnici a pak si vzali k sobe dcerku prarodice. Ale nedalo se to vydrzet...bylo nam smutno a navic nas mrzelo, ze je takhle od zacatku separujeme. Starsi dcerka to zcela jiste vnimala. Ale sestricku miluje a porad ji hladi...no, uz ji zvladla predat rymu..ale bojeme statecne a ta rodici se sesterska laska je pro nas neco tak krasneho, ze tomu nemuzeme branit. Ale nakonec to vsechno dobre dopadlo. Tak vam dekuji za rady a jeste pridam aktualni "informace" od pediatru z porodnice a od naseho doktora k pobaveni. Nevim, kam nase zdravotnictvi speje, ale asi se brzo zvladneme lecit sami. Pani doktorka na oddeleni sestinedeli mi rekla, ze ma mala protilatky 3 mesice ode me a ze je nemusim separovat, i kdyz pry jeji vnucka je jako miminko chytila. A nas pediatr rekl, ze nestovice u novorozence nevidel a at to nechame konovi, ze ma vetsi hlavu. Takze super rady. Tleskam.

priefi
18. říj 2018

@katherinka33 gratuluji k holcicce! A jsem rada, ze vse dopadlo dobre 😊

katherinka33
autor
19. říj 2018

@priefi Moc dekujeme

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru