RH negativní já i partner - proč mi chce lékař dát injekci imunoglobulinu?

lastovenka
10. únor 2019
Ahoj holky, já jsem RH minus a muj partner taky, a přece mi chce dát doktor injekci imunoglobulinu. Nechápu proč. Když jsme oba minus tak to snad nepotřebujeme ne? Já si nechci nechat píchnout každou sr...... do těla. To je děs tohle.
barberiska
10. únor 2019
Pokud přineseš krevní skupinu s Rh faktorem přítele k lékaři nevidím důvod aplikace. Minus +minus přece nikdy neudělá plus.....
lastovenkaautor
10. únor 2019
Taky si řikám. Stačí přece, že víme, že je přítel negativní a injekci snad nemusim ne. Můj lékař je takový dost poctivý, nic nechce zanedbat, nicméně když jsem argumentovala tím, že oba dva jsme negativní tak mi bylo řečeno že otec je vždy neznámý. Já každopádně nevidim důvod si něco nechat rvát do těla, když je to zbytečný. Asi to tedy odmítnu, jen budu doufat, že tím nenaštvu doktora 😞
barberiska
10. únor 2019
Základ je mít v ruce krevní výsledek tvého přítele. Klasicky se aplikuje rhesonativ do 72h po porodu. Jen někteří gynekologove ho aplikují u sebe v ambulanci. Tak se neboj sežeň výsledek a řekni že tedy v tvém případě je otec jistý!!!! Taková drzost. A že máš čas si vše rozmyslet až do porodu( mimochodem miminku v prvních 24h naberou krevní skupinu také)
lastovenkaautor
10. únor 2019
dobrá, udělám to tak! já nejsem nějakej zarputilej odpůrce injekcí apod věcí, ale když mě to přijde tak zbytečný tohle.....
cuuza
10. únor 2019
Pokud jsi minus, tak ti pravidelně měří hladinu protilátek... Není důvod davat preventivně, to se už dlouho nedela.
barberiska
10. únor 2019
Ono nejde o protilátky ale o Rh faktor..... Pokud by byly protilátky pozitivní jedná se pak o úplně jiný problém.....
Jde pak o dovyšetření krevní skupiny kdyby byla potřeba transfuze. Ale u negativity jde o to že kdyby matka byla minus a otec plus tak dítě bude plus také a při smichani krve během porodu (placenta a poranění matky,) se krev dítěte dostane do organismu matky a udělá si protilatky. Matka pak může v příštích tehu potracet z toho důvodu
lastovenkaautor
10. únor 2019
@cuuza no mě právě doktor řikal, že se to preventivně má dělat už všem rh negativním ženách, bez ohledu na to, jestli je partner taky negativní......
barberiska
10. únor 2019
@lastovenka to má pravdu. Ale už ti neřekl že máš čas do 72h po porodu. Kdy už budeš vědět krevní skupinu a Rh miminka. Takže klid a normálně mu to.vysvetly. prevence zde není potřeba když znáš Rh pritele
cuuza
10. únor 2019
@lastovenka Dostala jsem až po porodu, protože prcek byl plus. V těhotenství mi hlídali jen hladinu protilátek.
urtica
10. únor 2019
Dělá se to u všech, protože pro doktory je otec vždy nejistý. Nicméně matka většinou ví, kdo je otec. Pokud jsi si jistá, můžeš odmítnout bez jakéhokoliv vysvětlování, nikdo Ti nic nepíchne proti Tvojí vůli. Taky jsem odmítla.
ter
11. únor 2019
@lastovenka myslim, ze by nemel byt problem v tom, ze podani odmitnes - jako pri kazdem lekarskem zakroku, ktery si neprejes (a jsi schopna sama za sebe rozhodovat), bys mela mit moznost podepsat negativni revers - lekar te musi informovat o rizicich, ale pokud jsi si jista, ze "i pres rizika" (ktera v tvem pripade asi zas takova nejsou, pokud jsi si otcem jista), neni problem odmitnout. nemusis nic dokladat ani nikomu nic vysvetlovat 🙂
jinak lekar ma pravdu, ze "otec je vzdy nejisty", nemuze spolehat na "dobre slovo" kazde zeny, ze opravdu otec je ten konkretni pan (vim, ze to asi nebude tvuj pripad, ale fakt si pacienti nekdy hrozne moc vymysli, treba proto, ze se stydi atd.). nedivim se ani tomu, ze v soucasne dobe je radsi opatrny a preventivne ti to chce podat. kazdopadne rozhodne je to na tobe, muzes to odmitnout a nikdo by te nemel soudit 🙂
urtica
11. únor 2019
@ter No, já odmítla po potratu a kecy jsem si tedy vyslechla...ale co se dá dělat...přece si to člověk nenechá ďobnout, jen proto, aby se pan doktor nezlobil...
rencinka87
11. únor 2019
@lastovenka Muzes to odmitnout, je to tvoje vec. V kazdem pripade se to dava pro jistotu, presne z toho duvodu, jaky ti rekl doktor - otec je vzdy neznamy. Taky jsem injekci dostala, prestoze je manzel negativni.
Mysli (lekari) i na budoucnost, muzes se s manzelem rozejit a dalsi dite pocit s nekym pozitivnim.
urtica
11. únor 2019
@rencinka87 Na budoucnost? To s tím přece nemá co dělat, pokud bude další partner pozitivní, tak předchozí Rh negativní partner to nijak neovlivňuje...
lastovenkaautor
11. únor 2019
Otcem jsem si jistá, takže to odmítnu. Děkuji všem za rady! 🙂 Jen mě zmátla jedna věc. Volala jsem do ordinace, že se píchnout nenechám, ale sestra mi řekla, že mě stejně pak budou píchat nějak po porodu či co. Čemuž nerozumím. Jsem myslela, že když jsem oba negativní, tak že dítě bude taky, nebo ne??????
urtica
11. únor 2019
@lastovenka Jasně, dítě bude taky negativní a injekci potřebovat nebudeš..
dany69
11. únor 2019
Já jenom dodám, že se to plošně opravdu nedělá i když se to všude píše. Můj doktor třeba tu preventivní injekci neuznává a když jsem to s ním řešila, tak mluvil i o nějaké konferenci, které se zúčastnil a kde se to řešilo. A to jsem já negativní a partner pozitivní, injekci jsem dostala až po porodu, protože dcera je pozitivní po manželovi.
@urtica a určitě je to tak jednoznačné? Já jsem třeba negativní a oba rodiče mají pozitivní rh faktor a jsem určitě jejich 😃
ter
11. únor 2019
@lastovenka no jestli sis to zatim "domluvila" jen u sveho gynekologa, do porodnice prijdes s tim, ze zatim injekci nemas - tak ti ji budou znovu chtit podat. sestra spoleha mozna na to, ze "uz se nechas"... muzes opet odmitnout 🙂
urtica
11. únor 2019
@dany69 Ano, rodiče Rh pozitivní mohou mít Rh negativní dítě, ale naopak to neplatí.
https://www.wikiskripta.eu/w/D%C4%9Bdi%C4%8Dnos...
urtica
Autor odpověď smazal
Zobraz
urtica
11. únor 2019
Dědičnost Rh systému

Na dědičnosti Rh systému se podílí dva geny: RHD (1p36.2-p34; OMIM: *111680), který určuje přítomnost / nepřítomnost antigenu D, a RHCE (1p36.2-p34; OMIM: +111700), který určuje antigeny C/c a E/e. Jak již bylo řečeno, pro Rh+ fenotyp je rozhodující přítomnost antigenu D. Můžeme tedy zjednodušeně říci, že Rh+ se dědí dominantně a osoby Rh negativní jsou recesivní homozygoti

Rodiče Rh+ X Rh+ = Dítě Rh+ nebo Rh-
Rodiče Rh+ X Rh- = Dítě Rh+ nebo Rh-
Rodiče Rh- X Rh- = Dítě pouze Rh-

@dany69 nejde mi sem zkopírovat odkaz, tak hážu text...
rencinka87
11. únor 2019
@urtica Vzdyt jsem blba 😂 Nevadi, poposednu si 🙂
Kazdopadne ja si teda dost rozmyslim, co necham sobe/diteti pichnout, jaky vysetreni podstoupim atd., ale u tohohle me nenapadlo protestovat - copak trocha imunoglobulinu je nejaky svinstvo?
urtica
11. únor 2019
@rencinka87 Tak, má to v sobě spousta maminek a žije, ale taky jsem zastánce toho, proč něco podstupovat a nechat do sebe píchat, když je to zbytečné...Každá věc, která se dá do těla může mít NǓ. Já to tehdy konzultovala s jedním imunohematologem, a ten mi řekl, že určitá rizika tam jsou. Nevím, jak je to teď, ale k "tehdy" (2014) mi řekl, že tento imunoglobulin se vyrábí z plazmy, jež se sem dováží z USA - není příliš prověřená (sranda je, že naše plazma, která prochází dost přísným testováním, se vozí do Švýcarska na výrobu tamních léků) a dárci tam jsou často poněkud pochybní, jedná se o sociálně slabé i bezdomovce - výjimečně se tak prý stane, že to tu přistane i se žloutenkou a v této podobě se to dostane až k příjemci. Druhá věc je ta, že jsem kdysi narazila na studii ve které byla dávána do možné souvislosti tato injekce a zvýšený výskyt autismu u dětí (který se tedy dává do souvislosti s kdečím, ale přece jen mě to navrtalo...).
barberiska
11. únor 2019
@urtica rhesonativ nebolí anti-D imunoglobulin který je nejvíce aplikovány u nás v ČR se vyrábí ve Švédsku a registraci má velká Británie. Na imunoglobuliny nenasedaji virové infekty jako je hepatitida nebo HIV a i jiné. Nosičem musí být vždy hemoglobin což znamená transfuze nebo plazma. Takže nákaza nepřipadá v úvahu. A o očkování a o rizicích se mluví stále dokola. A bohužel tomu tedy verim. Ne u této vakcíny ale třeba u hexa vakcín děti ochrnuly. Pak je na řadě zvážení jestli oovkovat s tím že tam je 1%na 200000 děti trvalých následků nebo neoockovat a procento nákazy virového infektu si zvýšit třeba na 98% u spalniček které v těchto procentech skutečně chytnete. A dítě vám může zemřít na vystupňovanou menigoencefalitidu
urtica
11. únor 2019
@barberiska Nevím, nejsou to mé znalosti - pouze píšu, co mi bylo sděleno imunohematologem...
urtica
11. únor 2019
@barberiska Jinak tedy pokud vím, tak spalničky nejsou součástí hexy...
lastovenkaautor
11. únor 2019
@rencinka87 no já nevím jestli svinstvo, myslím že snad ne, ale proč si nechávat píchat něco co není vůbec třeba?plácnu blbost ale nechávala byste si píchat například hormony do těla abyste otěhotněla přitom byste věděla že jste na 100%` neplodnaa tudíž je to naprosto zbytečné? Já tedy ne....
lastovenkaautor
11. únor 2019
@urtica ty jo tak proč mě tím vůbec budou chtít rvát???? Jako já tohle opravdu nechápu. To je zase nějaký farmaceutický tah nebo co?
lastovenkaautor
11. únor 2019
@urtica vy jste s partnerem tedy také oba negativní?
urtica
11. únor 2019
@lastovenka Tak, ona ta injekce určitě smysl má (pokud je muž plus). Jen prostě v Čr je pořád ten trend, že za pacienta zodpovídá dr. nikoliv pacient sám za sebe, a oni většinou neradi vidí, když chceš udělat něco jinak, než jsou zvyklí...to , že z jejich pohledu je otec nejistý chápu, ale pokud to žena vezme na sebe, měl by to dr. respektovat.
U mě je to ještě krapet složitější protože nemám ani plus ani minus, ale tzv. "weak variantu", tj. něco mezi. Bohužel to nezná i spousta doktorů, takže jsem si s tím docela užila...ale to už je mimo diskuzi. Partner má Rh minus, takže z tohoto pohledu taky nebylo co řešit.

Sem začni psát odpověď...

Odešli