Spaní na zádech ve 3. trimestru, je nebezpečné?

partyzanka91
5. dub 2014

Chtěla bych se zeptat jestli může malému hodně uškodit pokud spím v noci na zádech. Doktor mi to zakázal kvůli prokrvování placenty.

lucifereeek
5. dub 2014

říká se, že by se nemělo, že tím utlačuješ nějakou žílu nebo něco, mě to dr. nezakázal a já spala normálně na zádech občas, ale pokud ti to tvůj dr. zakázal, tak bych se asi snažila tak nespat.

tonna
5. dub 2014

No mě to moje dr. nezakázala, řekla ať spím jak mi je pohodlný. Ale druhý doktor na velkém UTZ mi to zakázal, udělalo se mi mdlo když jsem ležela na zádech a dělal ultrazvuk. Utlačuje se prý dutá žíla a je ti špatně. O placentě tedy nic neříkal. Ale mě se teda už v tom 3. trimestru spalo na zádech špatně, tak jsem stejně spala na boku.

llluckaaa
5. dub 2014

Teď jsem se o tom bavila s jednou PA. Spaní na zádech se v pokročilém stádiu těhotenství nedoporučuje, protože plod utlačuje dutou žílu, zhoršuje se prokrvení a těhotné se může udělat blbě ( tedy v podstatě to samé, co slyšela @tonna ).

lenkalenulka
5. dub 2014

Ja se nekdy vnoci vzbudim na zadech, spatne se mi dycha a takovy naval horka.. tak se supem pretocim na bok... mimco uzje holt skoro dvoukilove , tak se ani nedivim.. urcite pokud to tobe nevadi tak problem nebude ale uprednostnila bych spani na boku

partyzanka91
autor
5. dub 2014

tak to je fajn já se bála abych tím neublížila mimču, abych třeba mu nezalehla placentu nešel k němu vzduch a neumřelo by. Pokud je to jenom o tom že by se mi mohlo udělat špatně tak se tím nebudu tolik stresovat, to zas není žádná tragédie. díky moc

frantiska85
5. dub 2014

Klid, lež jak je ti pohodlné. Tělo si samo řekne.

scheetje
5. dub 2014

@partyzanka91 Usinam na boku, probouzim se na zadech, naprosto spokojena, jen se stejnymi vycitkami, ze se to nema 🙂 Je to problem, protoze mam rada spani na zadech, jsem tak cely zivot zvykla a navic mi to zadne obtize nedela, i kdyz mimi uz je hodne velke 😝 Jeste jsem domluvena s manzelem a ten me v noci na bok pretaci 🙂 Doktor me uklidnil, ze telo si samo rekne...ze v praveku spali na zemi, neresili jak a lidstvo prezilo 😀

datela
5. dub 2014

@partyzanka91 Ja spim normalne na zadech a jediny problem,ktery mi to dela je,ze me pak tak boli v zadech,ze se nemuzu otocit na bok.U 1.jsem mela placentu vzadu a to se mi na zadech delalo zle,ale ted ji mam vepredu a uplne v pohode

marecekavendulka
12. dub 2014

ležení na zádech je kontraindikací při hypotenzi (nízkém krevním tlaku)..vzniká tlak na dolní dutou žílu,která je už tak stlačována zvětšenou dělohou..já osobně mám s nízkým TK problémy,tak spím na levém boku a ona stejně vždycky začne malá sebou strašně šít,jak si lehnu na záda,takže mám vyřešeno 🙂 😉

ajurka
12. dub 2014

Ja bych tedy neriskovala.. kdyz sem lezela na zadech a to sem musela kvuli poslechu srdicka miminka... klesl mu tep hodne nizko dlouho trvalo nez se mu vratil do normalu... ucpala se dolno duta zila... takze spat na boku

vlocka1984
12. dub 2014

Jsem v 32tt a snažím se usínat na boku, ale stejně se vždy vzbudím na zádech. Opravdu nevím jak to ovlivnit. Ale když to moje tělo tak v noci chce, tak to asi má být. Zbytečně se kvůli tomu nestresuji. 🙂

monaluca
2. kvě 2014

@partyzanka91 já spím na zádech 🙂 někde sem četla že by se mělo správně spát jen na levém boku, ale to nejde pokaždý se pobudím jinak než sem si lehla a ráno se vždy probouzím na zádech 😀 já si myslím že to moc zkoumaj dříve to žensky nevěděli a děti rodili živý a zdraví

monaluca
2. kvě 2014

@scheetje přesně tak ty si lehly a ležely 😀

chris_n
2. kvě 2014

me se tak paradoxne ddlouho leželo nejlíp a nejpohodlněji. Prostě jak lehnu, tak ležím 🙂

rioko
3. kvě 2014

Holky ono to není tak přesný, v nemocnici kde jsem ležela nedávno třeba některé holky co leží na udržení leží jen na zádech a několik týdnů a neřeší se to, je to prostě nutné pro miminko, poloha na zádech se zvýšenou polohou dolní částí, tak to je asi na každém jak se cítí, kdyby to bylo tak nebezpečné pro miminko, asi by to nešlo ne? Já spím střídavě na bocích ale přizpůsobuji to svému pocitu a taky jak se to líbí nebo nelíbí miminku 🙂

ilibrova
31. kvě 2014

Ahoj, mám celkově nižší tlak a bezproblémové těhotenství. Proto mě překvapilo, když jsem po dvou minutách co jsem si lehla na záda, zkolabovala a začala upadat do bezvědomí. Bylo to opravdu nepříjemné. Nemohla jsem se hýbat, potila jsem se, byla jsem prý úplně bílá. Naštěstí přítele napadlo mě otočit na bok. Okamžitá úleva. pro jistotu jsem pak jela do nemocnice a vše v pořádku. byla jsem za hlupáka, že nevím, že nesmím spát na zádech. A to má prcek teprve 1400g. Věřte, že po tomhle zážitku už si na záda nelehnu 😉

mrsnikola
8. pro 2014

Já spím na zádech úplně normálně.Jinak mě malá ani usnout nenechá... když se otočím na bok, i ten levý, který má uvolňovat, tak to jsou kopance, že prostě neusnu a jak se otočím na záda, hned je klid... Kamarádka mě strašila, ale já si zas říkám, že pokud to malé vyhovuje a já nepociťuju žádné signály, tak to hold asi budeme nějaký divný holky, když nám jinak usínat nejde 😀 ale zas je pravda, že v noci se kolikrát probudím a jsem na boku, takže těžko říct.
Ale doktor by se poslouchat měl 🙂

kacaba85
10. pro 2014

Spím střídavě na zádech a na boku, jak je pohodlné. Nikdy jsem neměla pocit na omdlení, jak se popisuje při utlačování dolní duté žíly. Ale nevíc mám placentu na přední straně, takže je to možná i tím.

polaks
10. pro 2014

Keď ležíte na chrbte,môžete si tlačiť na dolnú dutú žilu,ale to poznáte veľmi skoro,že sa vám urobí mdlo,alebo sa vám náhle prestane miminko v brušku hýbať,tiež mu bude mdlo (laicky povedané) .Takže to skúste a hneď spoznáte,či to je,alebo nieje pre vás vhodné.A ak si nie ste istá či to ovplyvňuje aj vaše miminko,tak až vám budú natáčať CTG,ľahnite si na bok a následne na chrbát,ak sa vašemu bábätku zníži tepová frekvencia pri ľahu na chrbte,tak budete mať jasné,že ste mu priškrípli "prívod" .

bbkk
18. pro 2014

Když si lehneš na záda, může dojít k útlaku dolní duté žíly. Velmi lehko to poznáš, může ti být na zvracení, opotíš se, mžitky před očima, dušnost. Kdyby se ti toto stalo ve stoje, mohla bys i omdlít (teď tedy nemluvím o těhu). Útlaku dolní duté žíly se říká vagova reakce. Fyzicky dojde k poklesu tlaku a srdeční frekvence natolik, až to způsobí již výše zmíněné symptomy 🙂...

opravdova_luzy
18. pro 2014

Myslím, že zbytečně vyšilujete. 😖 Ležte snad tak, jak je vám pohodlné, ne?

opravdova_luzy
18. pro 2014

(nemyslím ten svůj příspěvek přímo na zakladatelku 🙂)

andrejkahanakova
28. led 2015

ja ani jinak nez na zadech spat nemozu,protoze me to boli.a vsechno je v pohode.takze bych to neak neresila

sangita
28. led 2015

Aha, takze spat na zadech se nemuze, ale rodit jo 🙂

sisinka74
2. únor 2015

No ja spim jenom na zadech a kdyz nahodou usnu na levem boku, probudim se zase na zadech a jeste s rukama za hlavou.
Ale prece holky na spalkach ve spitale lezi jen na zadech,ne?

olusik87
2. únor 2015

Nato , že mám už dve deti , až s tejto diskusie som zistila , prečo boli sestričky tak starostlivé keď ma dali pri posluchu miminka ľahnúť na chrbát. Mne to nikdy nerobilo problém a do konca tehu som dokonca spala na bruchu.

evaamy
2. únor 2015

Já když si lehnu na záda, tak mi je po chvilce tak těžko, jako by na mě někdo položil pytel cementu. Jednou jsem takhle ležela asi 20minut na monitoru a málem jsem zkolabovala jak mi klesl tlak. A to samozřejmě není dobré ani pro dite když mu maminka kolabuje 😉

dominikabilkova
3. únor 2015

nemělo by se to.. pry tam je nějaká žilka 😒

sisinka74
4. únor 2015

V 5.mesici jsem dostala od sve gynekolozky papir, ceho bych se mela v tehu vyvarovat. Byla tam jizda na koni,kole,motorce, skoky padakem, odklizeni snehu, aerobic, posilovani, bezky, lyzovani, atd., atd, ale spani na zadech tam neni. Ani mi to nerikali na genetice. Zitra mam poradnu, musim se zeptat.

sisinka74
5. únor 2015

tak jsem byla dnes v poradne a v pondeli jdu do nemocnice, do rizikove poradny a mozna zkoncim na spalkach. Ptala jsem se ji na lezeni na zadech a ma se lezet tak, jak je nam to prijemne

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru