Tvrdnutí břicha ve 29+3 tt, máte zkušenost?

terezakub
1. črc 2013

Milé těhulky,

mám na Vás velkou prosbičku.

Nyní jsem 29+3 tt a je to tak 4 dny co mi začalo tvrdnou břicho, resp. ztuhl mi pás v oblasti pupíku až dnes jsem volala doktorce, protože se to stalo těsně před víkendem. Doktorka mi do telefonu řekla, že tvrdnutí břicha může znamenat předčasný porod, ať navýším hořčík a ve středu přijdu na kontrolu, tj. až za dva dny.

V diskuzích se tvrdnutí břicha popisuje různě, jakože ztvrdne a za pár sekund povolí. Tohle já vůbec necítím, mě se prostě napne, ztvrdne a žádné povolení necítím, až si třeba na břicho sáhnu po nějaké chvilce, cítím, že už je měkké.

Prosím o Vaše zkušenosti a taky radu zda mám čekat 2 dny než půjdu k doktorce nebo sednout do auta a jet někam hned?

Díky moc Terka

marses
1. črc 2013

Nebolestivé tvrdnutí břicha je v těhotenství fyziologické. Pokud ale tvrdne v pravidelných intervalech nebo je tvrdnutí bolestivé je na místě se nechat vyšetřit, zda se nejedná o hrozící předčasný porod.

bonavoxa
1. črc 2013

Mě takhle zvláštně tvrdlo. Najednou jako by bylo sevřené celé v páse..takový tlak na celé bricho. A zkracoval se mi čípek..bohužel hodne. Ležela jsem od 28. týdne až do porodu.

irennn
1. črc 2013

Já byla s tím samým 25tt. Dr. se mnou ale nic neudělá...říkala jen ležet ležet a ležet a magnesko a fakt to zabralo...a kdyby to moc bolelo a nějak často, ať zajedu radši do nemocnice...takže zkus pár dní nic nedělat, jen na záchod a ohřát si jídlo a uvidíš,že se to spraví....

martina_z
1. črc 2013

@terezakub Mam taky tu zkusenost od 20tt a rodila jsem brzy. Doporucuju si a) na bricho sahat co nejmene, b) nechat udelat stery, pripadne kultivaci z moci, protoze infekce muze tvrdnuti zhorsovat (nejspis i muj pripad)

terezakub
autor
1. črc 2013

holky, moc vám děkuji.

Marses: Co se týká těch intervalů - tak fakt nevim, nějak jsem to uplně nesledovala, prostě ztuhlo bylo trvdý, pak dobrý, pak zase ztuhlo a tak, zkusím si to počítat ať vím víc, já myslela že o nic nejde na netu psali, že je to normální, tak jsem to neřešila, dnes jsem pro jistotu zavolala doktorce a trochu jsem se vylekala. Čípek mi doktorka kontrolovla rukou naposledy 19.6 a bylo to ok.

bonavoxa: a jak často prosím? a to jsi pak jela na pohotovost, nebo Ti to zjistila gynekoložka? pomohlo ti je ležet?

irenn: zkusím, do ted jsem jezdila ještě 2x týdně do práce, ale nestojí to za to, pak tady stresuju a mám akorát strach. a ty jsi to tvrdnutí měla bolestivé? Já ho třeba ani necítím, jen šáhnu rukou na břicho a je tuhé, nechápu!

díky moc za zprávy

terezakub
autor
1. črc 2013

martina_z: aha, tak za a) dělám furt, takže s tím končím. A co ti na to dal doktor? A v jaké fázi jsi za ním šla?

speedygon
1. črc 2013

Mně tvrdne vříško už dlouho, celkem bolestivě....ale dokud to není v pravidelných intervalech, nemám se znepokojovat, je to normální. Neotvírám se, CS 2, takže neberu ani magnézko...dřív mi tvrdlo sem tam, teď již víceméně denně, tak 1-2x. Uvidím, jak na tom budu ve středu, kdy mám poradnu...zmíním se o tom, ale snad je vše ok

martina_z
1. črc 2013

@terezakub Sla jsem tam nekdy ve 22tt a mela jsem bakterii, preleceno Macmirorem. Ale bohuzel se mi to vratilo a za 2,5 mesice jsem pak porodila, i kdyz neni zcela jiste, ze to bylo jen tou infekci. Nejhorsi je, ze jsem krome tvrdnuti bricha nemela zadne jine priznaky, zadny velky nebo svedivy vytok nebo tak neco. Bylo by dobre toto vyloucit (nebo vylecit). Tvrdnuti bricha nemusi nic znamenat a hodne (mozna i vetsina, co ja vim, nejsem doktor) zenskych to pak dotahne az do terminu.

martina_z
1. črc 2013

No a proc jsem tehdy sla na KO mimo poradnu: bricho tvrdlo dost casto a mela jsem pocit tlaku v podbrisku a ze je dite nejak moc dole. Proste jsem mela blby pocit.

zuza01
1. črc 2013

Mě tvrdlo břicho od 27 tt, ale čípek byl klidný a nic se nedělo. Dostala jsem magnesko, které jsem moc nebrala. Předčasným porodem mi vyhrožovali celou dobu, porod mi vyvolávali 41 tt. A to mi břicho tvrdlo dost často, víc jak 10 x denně.

terezakub
autor
1. črc 2013

jé holky, no je vidět, že co těhule to zkušenost. Já to nevydržela a jela jsem na kontrolu, řekla jsem si, že raděj budu mít jistotu než trnout co bude. Paní dokorka mrkla na čípek, ten je prý v pořádku a celkově jsem taky v pořádku. Proč bříško tvrdne řekla, že mi nikdo neřekne a jen potvrdila at užívám dál magnesko. Nabídla mi kapačku magneska, což jsem říkala, že pokud to tvrdnutí nějak nevadí miminku, tak já to vydržim, spíš mě šlo o to zda je čípek v pohodě. Takže jsem klidná a můžu dát nějak dobrej filmek a užívat načatýho večera 🙂

zuza01 a musela jsi mít klidový režim nebo jsi dělala všechno?

martina_z a tohle se nezjistí z moči?

speedygon když já nepoznám pravielný interval, mě to tuhne tak divně a někdy i dost nenápadně, že spíš sáhnu a cítím, že je tvrdý

chesterbloom
2. črc 2013

Stahování svalů, pokud jsem dobře pochopila? Kontraktce, která by rozhodně neměla být. Myslím, že to souvisí s přetažením a tělesným nebo psychickým stresem.

jejule
2. črc 2013

Mně tvrdne bříško od cca 26. týdne. Beru magnézko a mám klidový režim - víc stejně udělat nemůžeme 🙂 Hlavní je, aby to nebolelo - tak mi to řekli. Jinak na rozpoznání, zda už povolilo a následné uvolnění mi ohromně pomáhá dýchat do břicha ( což se bude hodit i při porodu 🙂 ).

Tak odpočinku zdar a přeji co nejméně tvrdnutí a tréninku dělohy 🙂

terezakub
autor
2. črc 2013

chesterbloom: hmm něco na tom bude, chodím ještě 2x týdně do práce a včera jsem z ní jela pěkně rozčilená, dnes jen ležim a relaxuju, u toho občas něco pošontám a je mi dobře, cítila jsem ztvrdnutí tak jednou dnes, ale nebolelo to, spíš jen, že jsem to cítila.

jejule: a máš to pravidelně nebo taky takový jak já, že to přijde, chvilku je, pak zase odejde.... a v kolikátém, že jsi teď? Jsem hlavně ráda, že je jinak vše v pohodě, ten tlak vydržim, hlavně aby to nic nedělalo mrňouskovi 🙂

zuza01
2. črc 2013

@terezakub U mě to bylo psychikou, stresem z práce. Dostávala jsem naschvál "čočku", abych tam co nejdřív skončila. Povedlo se jim to, doma mě to tvrdnutí přešlo.

lvicek2000
2. črc 2013

@terezakub přidám svou zkušenost, třeba někomu pomůže... Tvrdlo mi taky asi od 25. týdne, čípek se začal zkracovat kolem 30:týdne, ale nijak dramaticky. Tvrdlo mi i několikrát do hodiny, fakt často. Bylo to nepříjemný, ale nebolelo to. Strašně jsem z toho byla vystresovaná a bála se, že porodím moc brzy. Brala jsem denně 8 tablet magnézia, ale moc efekt to nemělo. Kolem 36.-37.týdne mi doktorka řekla, že můžu vysadit, že už je mimi celkem dopečený. Od té doby mi tvrdlo mnohem méně, někdy vůbec. Stres to opravdu hodně zhoršuje. A nakonec jsem rodila ve 40.tt. Takže hlavně být v klidu a asi se i trochu šetřit. Já osobně tedy ležet nemusela, měla jsem normální režim, jen jsem skončila v práci.

terezakub
autor
2. črc 2013

zuza01 si děláš srandu? lidi jsou fakt tupý! do kolikátýho týdne jsi tam vydržela? a co mimi na stres?

ivicek2000: děkuji za zkušenost, no fakt na tom určotě neco je, včera jsem byla tak rozčarovaná z práce a unavená, že mě to pak uplně dostalo, dneska jsem si dala zkušebně den veget, jen jsem ležela, občas vyřídila nějaký mail, uvařila, vyprala ale jen tak v mezičasech a bylo to super, pak kolem 18 si říkám, zajdu se projít at jdu taky na vzduch a v polovině vycházky bříško tvrdý, takže fakt klidovej režim pomáhá nejvíc ale zatím nemůžu soudit mám zatím jen první zkušenost z prvního dne 🙂 ty jsi byla v práci do kdy?

maximka33
2. črc 2013

@terezakub no já nevím, jsem celou dobu doma na nemocenské, ale bříško stejně tvrdne. doktorka si všimla, že je děloha tvrdší.. předepsala magnézko, tak jsem to brala, ale nic moc účinek. teď už to neberu, tělo se má připravovat na porod. ale možná je to trochu kvůli věku a starostem u syna. když jsem byla těhotná s ním, tak žádné tvrdnutí nebylo.

zuza01
3. črc 2013

@terezakub Byla jsem v práci jen do toho 27 tt, pak už to nešlo. Mimi na stres? Je to flegmouš, jen tak ji něco nerozhází, odešla jsem asi v čas 🙂
Pokud se neděje nic dramatického s čípkem, bude to dobrý 🙂 Stres to hodně ovlivňuje.

lvicek2000
3. črc 2013

@terezakub Já skončila ve 25tt v práci. Začalo mi hodně tvrdnout bříško, zároveň mi přišli na těhotenskou cukrovku, tak mě nechali doma.

jejule
3. črc 2013

@terezakub Měla jsem to jak kdy. Někdy víc a někdy míň. Ale nikdy mě to nebolelo a jak rychle to přišlo, tak to i rychle odešlo 🙂 Třeba dnes mi bříško tvrdne extra hodně, ale už to tak nějak ani nevnímám. Hodně odpočívám, nestresuju se ( pokud to jde 😀 ), hodně piju a chodím pravidelně na wc. To mi pomáhá 🙂

Dnes končím 38. týden 🙂

ashlee
3. črc 2013

mě tvrdlo břicho už od 17tt.měla jsem placentu na předni straně.pry to bylo i tim.u prvního těhotenství jsem ji měla na zadni stěně.

terezakub
autor
3. črc 2013

maximka33 a v kolikátém jsi?

zuza01 tak to jsi mě potěšila, někdy když se stresuju, tak mám pak strach že to mimi cítí, ale mám kamošku rapla a má tak klidňoučký dítě, že to ani není možný 🙂 Čípek mám dnes změřen na 39mm nevím kolik je max, ale prý dobrý 🙂 jo a jinak mi doktorka dnes řekla at už na práci kašlu a jsem doma, takže poslechnu, ještě se dovolat šéfovi 🙂

ivicek2000 a ta má vliv na mimi? slyšela jsem že prý jen tobě dají dietu a mimi se to netýká, nebo jak to je?

jejule: no tak to je krásný, 38. týden to už jdeš do finále 🙂 přeju hodně sil, jinak taky ted hodně piju, jako ne, ýe bych dřív nepila, ale ted extrém nedělá to to magnésko?

ashlee no mě bylo řečeno, že mám placentu taky vepředu, ale do ted jsem tvrdnutí necítila, i když ted z odstupem času si uvedomuju, že občas jo, ale nepoznala jsem to myslela jsem, že se mi cpe ke stěně hlavička nebo zadeček té naší prdelky, ale ted mi došlo, že to bylo taky to tvrdnutí 🙂 dá se to i k tomuto přirovnat? Jinak je možný, že břicho tvrdne po sexu, resp. orgazmu nebo je to blbost???

díky holky za vaše reakce 🙂 hezký večer všem

lvicek2000
4. črc 2013

@terezakub Pokud si drzis hodnoty glykemie v urcitych normach, je to v poho a mimi to neublizi. To prave regelujes dietou, nekdo musi inzulinem. Kdybys to nedodrzovala, mimi hodne roste, inzulin je rustovy hormon, a muze se narodit velje, i kdyz je vlastne jeste nedozrale. A je tu prave proto vetsi riziko predcasneho porodu. Aspon tak jsem to ja pochopila. Ne ze by to byl primo duvod neschopenky. Jen se toho nahsomadílo vic

jejule
4. črc 2013

@terezakub Možný to je 🙂 Ale ničemu to neva 🙂
Jj, finále. Teď už to tvrdnutí neřeším...i když poslední dva dny břicho tvrdne hodně 😒

jika10
4. črc 2013

Me tvrdlo bricho od 27tt a kdyz jsem volala dr, ze mam takovyhle problem, tak me hned hnal na kontrolu a kontroloval, zda se nahodou neotviram, zda je placenta OK a tak. Vsechno bylo v poradku, dostala jsem magnezium a mela jsem vice odpocivat. Mala se narodila v 37+1tt

jejule
4. črc 2013

@jika10 Jj, taky mě pořádně zkontrolovali 🙂

terezakub
autor
4. črc 2013

holky a kolik toho magnéska berete nebo jste braly? Já brala do ted jeden sáček magnosolvu denně (prý odpovídá 3 tabletám) ted mi k tomu paní doktorka řekla at beru ještě navíc 3 tablety (takže jakoby 6 tablet). Včera jsem tu dávku dala poprvé, je možný, že je mi z toho blbě? Jako docela dost od žaludku, ale jasný je to to poslední, takže neřešim 🙂 ale ksichtim se jak citron :D

jejule
4. črc 2013

Já brala 8 tabletek denně...Ona ti klidně může tlačit děloha na žaludek 😉

terezakub
autor
5. črc 2013

jejule a do kdy? do toho 36tt?

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.


Modrý koník ti poradí v každém trimestru.
Zjisti víc o prvním trimestru.
Zjisti víc o druhém trimestru.
Zjisti víc o třetím trimestru.
Jak se zjišťuje pohlaví dítěte?.
Důležitá jsou různá vyšetření v těhotenství.
Určitě tě nemine 3D ultrazvuk.
Nebo také screening v 1. trimestru.
Někdy se může objevit i streptokok v těhotenství.
Závažná pak je preeklampsie.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru